Öneri Laptopuma 'upgrade' için yardıma ihtiyacım var!

onlytweek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese selamınaleyküm,

Elimde yıllardır aktif olarak kullanmış olduğum Dell markasına ait İNSİPRON 15, 4gb ram ve 500 gb HDD eski model bir bilgisayarım var. Bütçemi oluşturamadığım için almayı düşündüğüm (Apple MacBook Air M1 işlemcili 16GB ram ve 256gb ssd) laptopu alamıyorum. Oyun çok sık oynayan biri değilimdir, oynadığım zaman da sistemi zorlamayacak; Valorant, CS-GO, LOL gibi oyunları oynamaktayım. Daha çok iş ve dersler için kullanmaktayım. Halıhazırda elimde bulunan bilgisayara upgrade etme fikri geldi aklıma ve bunun için de 7000 tl (MAX) bütçem var.

1-Sizce Adobe premier pro ve photoshop, ariyetten de yazılım için kullanacğım bu laptopta yapabileceğim en doğru modifikasyonlar neler olabilir?

2-Sizce bu kadar para verip çok etki edebilecek bir performans alabilir miyim?

3-Bu paraya değer mi yoksa gelecek seneye paramı kenara koyup direkt Macbook mu almalıyım? (fakat bu yaz boş geçirmek istemiyorum.)

Kafamdakiler:

1. RAM yükseltme (8gb)
  2. SSD satın almak ( harici mi yoksa dahili mi karar veremedim:( ) ( harici alırsam macbook aldığımda da fazla para ödemeden onda da kullanmak istiyorum depolama amaçlı)
  3. Temizlik yapmak ( tabikîde olmazsa olmaz)

Bu konuda bilgi sahibi olan herkesin cevaplarını merakla bekliyorum. Şimdiden bu kadar zaman ayırıp okuyan herkese çok teşekkürler.

Saygılarımla..

lebib

Asistan
Reaksiyon puanı
56
SSD ye geçmek çok büyük etkiye sahip eğer bir şey alacaksan kesinlikle SSD olsun