Keşke Freedos lu Msi alsaydım !!

fatih09

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Win8 orjinalli msi aldım ama win 8 den hiç anlamıyorum win 7 kurmak istiyorum ama mağazadaki adam win 7 kurarsan garanti dışına çıkar dedi peki laptob komplemi garantinin dışına çıkıyor yoksa sadece yazılım için mi yani donanımsal sorun olsa bakarlarmı

hasansengun

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Alakası yok hiç bişey olmaz yeterki notebook'un recoverysine win7 kurarken zarar verme servise vereceğin zaman recovery yapıp verirsin hiç bişey olmaz

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
bir hafta kullan windows 8'i alışırsın hemen. hatta win7 den daha iyi :)

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Alakası yok hiç bişey olmaz yeterki notebook'un recoverysine win7 kurarken zarar verme servise vereceğin zaman recovery yapıp verirsin hiç bişey olmaz

Notebooklarda win8 çoğu zaman gpt koruması ile geliyor ve win7 kurmasına izin vermiyor. Böyle durumlarda bu korumayı kırmak için hdd partitionları tekrardan yok edip baştan yaratmak gerekiyor ki bu işlem sırasında recovery disk de formatlanıyor. Ben yaptım garantiden çıkıp çıkmadığına emin değilim fakat win 7 kurmamın tek yolu buydu.

mjsamet

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Notebooklarda win8 çoğu zaman gpt koruması ile geliyor ve win7 kurmasına izin vermiyor. Böyle durumlarda bu korumayı kırmak için hdd partitionları tekrardan yok edip baştan yaratmak gerekiyor ki bu işlem sırasında recovery disk de formatlanıyor. Ben yaptım garantiden çıkıp çıkmadığına emin değilim fakat win 7 kurmamın tek yolu buydu.

Ben dediğini Hdd'yi eski bios sisteminde formatlamak için yapmıştım. UEFI'de ubuntuyu 2. işletim sistemi olarak bir türlü kuramamıştım. Ama sanıyorum ki diski baştan formatlamadan da W7yi uefi modunda kurulabilir. Gerçi senin için durum geçmiş ama eski haline alabilirsin tekrardan. (Tecrübem olmasa da teorik olarak)

Reaksiyon puanı
2,146

Hocam o zaman HDD'yi (bölümleri değil) komple başka bir HDD'ye aktardıktan sonra bu işlemi yapmak lazım. HDD'nin tam imajını alan programlar var clonezilla gibi tüm partitionları kaç gblıksa ona göre eski haline getirip dosyaları geri yükleyebiliyor, böylelikle recovery bölümü de geri gelebilir.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Windows 8 e verdiğin para boşuna gider.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Ben dediğini Hdd'yi eski bios sisteminde formatlamak için yapmıştım. UEFI'de ubuntuyu 2. işletim sistemi olarak bir türlü kuramamıştım. Ama sanıyorum ki diski baştan formatlamadan da W7yi uefi modunda kurulabilir. Gerçi senin için durum geçmiş ama eski haline alabilirsin tekrardan. (Tecrübem olmasa da teorik olarak)

Win 7'yi boot ettirip kurulum bölümlerine geldim, recovery e dokunmadan c yi formatladım ve c yi seçip win 7 kurmak istediğinde hata veriyor ve kurmuyor. Forumlarda araştırdıktan sonra bunun gpt korumasından kaynaklandığını öğrendim ve hiren's boot ile tüm hdd partition larını uçurup baştan oluşturmak gerekiyor bunun çözümünde. Böylelikle recovery uçmuş oluyor :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hocam o zaman HDD'yi (bölümleri değil) komple başka bir HDD'ye aktardıktan sonra bu işlemi yapmak lazım. HDD'nin tam imajını alan programlar var clonezilla gibi tüm partitionları kaç gblıksa ona göre eski haline getirip dosyaları geri yükleyebiliyor, böylelikle recovery bölümü de geri gelebilir.

Böyle bir çözüm aklıma geldi ama nasıl yapılacağını araştırmaya üşenip bastım formatı :) Umarım pişman olmam.

*

Satın aldığım kişi eski bir arkadaş, eğer garantide sorun yaşayacak olursak bir çaresini buluruz, eldeki laptoplardan bir imaj alır yükler, garantiye öyle göndeririz gerekirse :)

mjsamet

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Win 7'yi boot ettirip kurulum bölümlerine geldim, recovery e dokunmadan c yi formatladım ve c yi seçip win 7 kurmak istediğinde hata veriyor ve kurmuyor. Forumlarda araştırdıktan sonra bunun gpt korumasından kaynaklandığını öğrendim ve hiren's boot ile tüm hdd partition larını uçurup baştan oluşturmak gerekiyor bunun çözümünde. Böylelikle recovery uçmuş oluyor :)

Anladım geçmiş olsun. Recovery'yi yedeklediğini varsayıp eski haline alırsın demiştim. Neyse zaten tanıdık varmış

Reaksiyon puanı
2,146
İşletim sisteminin değişmesinden garantinin gitmesi çok saçma bir durum..

Keşke elimde böyle bir laptop olsa da denesem HDD yedeklemeyi.

Deneyecek olan varsa clonezilla konusu >> http://forum.shiftdelete.net/linux/...egini-alma-resimli-anlatimi-[clonezilla].html

13. adımda saveparts seçin demişim, savedisk seçersek ne olur bilmiyorum demişim 2 sene önce, ama artık biliyorum. :) HDD komple bölümleriyle beraber yedekleyecekseniz savedisk seçmek lazım.

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Ben de windows 8 yuklu samsung notebook satin aldim. Iki hdd yuvasi var. Ikinci yuvaya yeni bir sata hdd taktim ve yeni hdd ye win 7 kurdum. Bu sekilde ilk hdd ye hic dokunmadim. Hem windows 8 hem de windows 7 yi kullaniyorum. Hdd nin kopyasini da tasinabilir harddiske aldim. Ne olur ne olmaz diye. Ikinci harddiski almamin esas nedeni ek depolama birimi icindi.

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Zamanında xp çıktığında da, vista çıktığında da bu gibi şeyleri yaşamıştık :) İnsan alışıyor biraz güzel gözle bakmaya çalışın :)