Kesin İletişimi, Yeter ki Kopya Olmasın!

Ardeth

Profesör
Reaksiyon puanı
7
ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, sınavlardaki kopya sorununa akıllara durgunluk verebilecek bir çözüm önerisi getirerek, "Bu kadar da olmaz" dedirtmeyi başardı.

Evet cep telefonu operatörleri, top sizde. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan, "ÖSS benzeri sınavlarda, kopya, en yoğun olarak; cep telefonu ve benzeri cihazlarla çekiliyor. Aslında servis operatörleri birkaç saatliğine iletişimi kesse ortada kopya falan kalmayacak." açıklaması yaparak, akıllara "Öğrenci olmasaydı eğitim kolay olurdu" efsanesini getirmeyi başardı.

200704282227431270500777.jpg
ÖSYM Başkanı haklı(!). Yine de iş o kadarla bitmiyor ki; bunun WiFi'ı var, 3G'si var, türlü internet bağlantısı var. Servis operatörleri, hepsini kessinler. Yeter ki sorunun çözümü(!) bulunsun. İletişim çöksün, internet çıldırsın. Biz de, biraz fedakarlık yapalım.
:: Sizin de benzer çözüm önerileriniz var mı? Futbolcular olmasa hakeme iş çıkmazdı diye düşünüyor musunuz?
Yazan: Ata Terun
SDN - http://shiftdelete.net

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Çok agresif bir haber olmuş. Nasıl ki Ösym başkanı abartmış, haber de öyle.

Konuya yorumum ise, madem çok önemsiyorsun sayın başkan sinyal engelleyiciler var. sınav öncesi taktır her okula cep telefonları çalışmasın. Ayrıca böyle adamlar nasıl buralara kadar geliyor merak ediyorum..

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
ulan şeytan diyo al ufak bi tane şeffaf kulaklık kopya çek
adamı sinir ediyo bu mallar

yaseta

Profesör
Reaksiyon puanı
63
basarana helal derım

dayısı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ÖSYM Başkanı sonuna kadar haklı. Üstelik adam bir çözüm önerisi sunmuş. Daha iyi önerisi olan varsa buyursun. Ne diye adamı eleştiriyorsunuz ki?

Ayrıca bu memlekette iki-üç saat telefon ve internet vs. çalışmasa ne olur ki? Kıyamet kopar diyorsanız, cevap yazacağınıza gidin biraz öbür aleme hazırlık yapın derim.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
ÖSYM Başkanı sonuna kadar haklı. Üstelik adam bir çözüm önerisi sunmuş. Daha iyi önerisi olan varsa buyursun. Ne diye adamı eleştiriyorsunuz ki?

Ayrıca bu memlekette iki-üç saat telefon ve internet vs. çalışmasa ne olur ki? Kıyamet kopar diyorsanız, cevap yazacağınıza gidin biraz öbür aleme hazırlık yapın derim.

?

Vallaha kusura bakma hocam katılamıyorum, yazacak başka şeylerde varda şimdi burada yazmıyorum. :)

ByEGT

Profesör
Reaksiyon puanı
15
Kopya çekmek istesem rahat çekerim. Geçen sene o ortamı tattım, ama vicdanen çekemem.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75

kendi alamadığı önlemleri
halkın tamamının iletişimini keserek halletmeye çalışıyo
önlemler alınsa (ki bence alınıyo ben sınav salonuna yunusların üstümü aramasıyla girmiştim) kopya çekilme olayı gerçekleşmez
ayrıca kopya çekmek isteyen adam telefona değil
kalemine silgisine güvenerek çeker
ne de olsa kontrol edilmiyo kalem ve silgi üstleri ve içleri :wink:

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Öğrenci milletini tanıyorsam telefon ankersörüyle bile kopya çeker onu da bulamazsa mors alfabesi öğrenir yine kopya çeker :biggrin::biggrin::biggrin:

dayısı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Batıda bu işler biraz düzgün yürür, ama doğuda öyle sanıldığı gibi sağlıklı değildir. Siz oralarda kimlerin kopya ile meşgul olduğunu bir duysanız "oha" dersiniz. Bu bir...
Vicdanları temizlemedikten sonra kopyanın önüne geçemezsiniz. Bu da iki...

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
o zaman madem doğuda bu işler kopyayla gidiyo
doğudaki bütün herşeyi kapatın
kurunun yanında yaş da yanmasın anlıcağınız ;)
hee derseniz ki eğer ayrımcılık olur öyle şey olmaz
İstanbula verdikleri önemi DOĞUYA DA VERCEKLER!!! koysunlar bakalım sınav salonuna doğuyla ilgisi olmayan Askerleri yapabiliyolar mı?

sıkıysa yapsın döve döve sınav salonundan atar adamı gözünün yaşına bakmaz

sefas

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Teknolojik cihazlarla yine çekersin wireless teknolojisi var onu engellesin

Reco07

Asistan
Reaksiyon puanı
1
konu ile alakasız:

Etiketlerde telsim var telsim mi kaldı ? :D

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
kendi alamadığı önlemleri
halkın tamamının iletişimini keserek halletmeye çalışıyo

aynen katılıyorum,

ayrıca sunulan öneri çözüm değildir, saçmalamış. Çözüm birşeyi daha iyi hale getirmek için sunulur, iptal etmek için değil...

umutuygar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sayın hocamızın söyledikleriyle haberin alakası yok. Kendisi kısaca diyorki; "son yıllarda kopya girişimlerinin çoğu cep telefonu hatları ile yapılmaya çalışıyor. Aslında sınav esnasında operatörler çalışmasa kopya çekilemeyecek. Ama böyle birşeyde mümkün değil tabi". Bu açıklamayı okurken sadece gözlerimizi ve aklımızı kullanır, işin içine başka organlarımızı katmassak haberin kastettiği gibi bir anlam çıkmıyor.

Salatalık resmini Ünal hocamızın yanına müstahak gören şahsiyet google'da Ünal hocanın özgeçmişine bakarak kendi özgeçmişiyle karşılaştırsın. Bu ülkeye ve millete Ünal hocadan daha çok faydası olduğunu düşünmüyorsa o salatalığı başka şekillerde değerlendirsin.

Haberi hiç araştırmadan olduğu gibi kabul ederek ağzına geleni söyleyen diğer yorumcu arkadaşlara söyleyecek birşeyim yok, varlığınıza alışalı çok oldu.

intricate

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Anlıyoruz hocan diye laf söylensin istemiyorsun ama o civarda en fazla 1000 kişi sınava girecek diye yine o civardaki 5000-10000+ kişinin iletişimini kesmek çok da mantıklı gelmiyor. Zira salon görevlileri ne güne duruyor. Her sınavda 75-250 TL arasında değişen zarf(!) alıyorlar. Görevlerini yapsınlar.

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Operatörlerden iletişim hatlarını kesmelerini beklemek yanlış olur sonuçta bu kısa bir süre değil cep telefonlarını insanlar acil durumlarda kullanmak için taşıyorlar.Bir hastalık kaza bela olduğu durumlarda insanların hayatını riske etmek olmaz saçma olur.Ayrıca unutulmamalıdır ki iş sadece öğrencide de bitmiyor kopya işi daha derinlerde aranmalı arka planda kimler var onlar araştırılmalı..

FillsMartin

Profesör
Reaksiyon puanı
15
kopya kağıdını sınav kağıdının altına koy, bu numara her zaman tutar

beatkey

Asistan
Reaksiyon puanı
3

Sen ösym başkanının dayısı mısın ? :D

Neyse, böyle ülkeye böyle yöneticiler. Güzel gidiyoruz.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Kopya çekecek adam her şekilde çeker. Sınav sistemini kaldırırsanız bu tartışmalar da biter. Bu kadar yani.

ben@12

Asistan
Reaksiyon puanı
2
adimin biri yazmis buraya yök baskanin özgecmisine bir bakin diye baktim birde ne göreyim.Tahmin ettigim gibi birilerinin yandasi ve yalakasi oldugunu gördüm...

BaRoL

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence her öğrenciyi sınav anında yalan makinasına bağlamak lazim ve nabız ve vücut ısısı vb değerler ile kopya çekildiği belirlenebilir. Halep orada ise arşın burada... Bence kesin çözüm. :D

dayısı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya, bu haber gerçek miydi? Ben geyik yapıyoruzsanmıştım. Hıyar(!) resmini falan görünce 'güzel bir cacık var' diye düşünmüştüm...