Kablolu interneti başka bir modem üzerinden kablosuz hale getirme

ibo_v7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kolay gelsin arkadaşlar öncelikle sorunum diğer konulardan biraz farklı.aşamalar halinde analtıcam yardımcı olursanız çok sevinirim.

-Ben alt kattan ust kata yani kendi evime ethernet kablosu yardımı ile internet çekip bağlanıyorum.Ancak bu çektiğim internet kablosunu evin içinde wifi olarak dağıtıp telefondanda girmek istedim.

-Bunun için ap (Acces Point ) denilen şeylerden önerdiler.
-Benim evimde buldugum Pikatel Airmax-101 Kablosuz modem ile bu işi hallederim diye düşündüm.
-Alt kattan çekmiş oldugum ethernet kablosunu bu modeme takıp ,modemın adaptorunude fıse taktıktan sonra birşeyler kurcaladım sonra bir baktımki oldu.
-Ama daha sonra kabloyu modemden çekip pc ye takayım dedım sonra tekrar modeme taktıgımda ise olmadıgını farkettim.
-Wifi olarak görüyor ancak bağlandıgımda ise sınırlı diyor,ama kabloyu pc ye taktıgımda internete erişebiliyorum.
Acaba modemin arayüzünde değişiklik yapmak mı gerekir?Yardımlarınızı bekliyorum.
Umarım anlamıssınızdır..İyi forumlar

Lee Tai

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Modemle olmaz bi interneti iki modeme bağlayamazsın. Accespoint alman lazım

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27

Yanlış bilgiler vermeyin lütfen.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Kolay gelsin arkadaşlar öncelikle sorunum diğer konulardan biraz farklı.aşamalar halinde analtıcam yardımcı olursanız çok sevinirim.

-Ben alt kattan ust kata yani kendi evime ethernet kablosu yardımı ile internet çekip bağlanıyorum.Ancak bu çektiğim internet kablosunu evin içinde wifi olarak dağıtıp telefondanda girmek istedim.

-Benim evimde buldugum Pikatel Airmax-101 Kablosuz modem ile bu işi hallederim diye düşündüm.
-Alt kattan çekmiş oldugum ethernet kablosunu bu modeme takıp ,modemın adaptorunude fıse taktıktan sonra birşeyler kurcaladım sonra bir baktımki oldu.
-Ama daha sonra kabloyu modemden çekip pc ye takayım dedım sonra tekrar modeme taktıgımda ise olmadıgını farkettim.
-Wifi olarak görüyor ancak bağlandıgımda ise sınırlı diyor,ama kabloyu pc ye taktıgımda internete erişebiliyorum.
Acaba modemin arayüzünde değişiklik yapmak mı gerekir?Yardımlarınızı bekliyorum.

Alt kattan gelen kabloyu Pikatel modeminize bağlayın.

Modem arayüzüne girerek modemi AP moduna alın. DHPC modunu kapatın.

Kablosuz ağınıza isim ve şifre verin. ( Muhtemelen WEP şifreleme türünü seçmek zorunda kalacaksınız. Ap modunda büyük ihtimalle WPA şifreleme türü desteklemiyordur. )

İşlemleri kaydedin ve sayfayı kapatın, bu kadar...

Reaksiyon puanı
16,118

modemle olmaz demekle olmaz bazı modemler router özelliği de destekliyor ap gibi çalışabiliyor modemin marka,modelini araştır gör ki onun modemi router'ı destekliyor.

ibo_v7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yanlış bilgiler vermeyin lütfen.

Alt kattan gelen kabloyu Pikatel modeminize bağlayın.

Modem arayüzüne girerek modemi AP moduna alın. DHPC modunu kapatın.

Kablosuz ağınıza isim ve şifre verin. ( Muhtemelen WEP şifreleme türünü seçmek zorunda kalacaksınız. Ap modunda büyük ihtimalle WPA şifreleme türü desteklemiyordur. )

İşlemleri kaydedin ve sayfayı kapatın, bu kadar...

şimdi deniyiceğim bunu umarım olur sonucu buraya yazarım.çok teşekkürler bu arada iyi forumlar

ibo_v7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Maalasef bir fayda sağlayamadım yada ben beceremedim.alt kattaki modemim airties rt 205 üst kata yanı kabloyu bağlamak ıstedıgım modem ıse pıkatel aırmax-101 ve tek portlu bır modem.

-alt kattan gelen kabloyu direkt olarak pıkatel modeme takıyorum
-kablosuz olarak bağlandıgımda internet erişimi yok diyor.

sanırım burda modem arayüzünden bir oynama gerekecek.Dhpc devre dışı bırakıp kablosuz köprü yazıyor sanıırm bu acces point.kablosuz köprüyü açıyorum fakat bu sefer pikatem olan modemım wifi de gözükmüyor.yanı kablosuz bağlanamıyorum.buradaki sorun nedir

yani demek istediğim şey pikatel modemden dhpc kapatıp kablosuz köprü yazan yeri açtıgımda kablosuz olarak görülmüyor wifiden bağlanamıyorum
twxpu.png
[/URL][/IMG]
resmi göremeyenler için link
http://s1310.hizliresim.com/1g/t/twxpu.png

Mert Ahmet

Dekan
Reaksiyon puanı
41
Maalasef bir fayda sağlayamadım yada ben beceremedim.alt kattaki modemim airties rt 205 üst kata yanı kabloyu bağlamak ıstedıgım modem ıse pıkatel aırmax-101 ve tek portlu bır modem.

-alt kattan gelen kabloyu direkt olarak pıkatel modeme takıyorum
-kablosuz olarak bağlandıgımda internet erişimi yok diyor.

sanırım burda modem arayüzünden bir oynama gerekecek.Dhpc devre dışı bırakıp kablosuz köprü yazıyor sanıırm bu acces point.kablosuz köprüyü açıyorum fakat bu sefer pikatem olan modemım wifi de gözükmüyor.yanı kablosuz bağlanamıyorum.buradaki sorun nedir

yani demek istediğim şey pikatel modemden dhpc kapatıp kablosuz köprü yazan yeri açtıgımda kablosuz olarak görülmüyor wifiden bağlanamıyorum
twxpu.png
[/URL][/IMG]
resmi göremeyenler için link
http://s1310.hizliresim.com/1g/t/twxpu.png
"erişim noktası" ayarını seçmelisiniz

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
anladığım kadarına cevap:alt katta sizin üst katta sizin..pikateli alta takıp güçlü bir wirellesle üst katta işler halledilemezmi...wirellese telefonlada erişebilirsiniz..

EnverYigit

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Bazı eski modemlerde aşağıdan gelen wireless in ismini ve şifresini aynı yazarak, aynı isimde fakat daha güçlü gözükecek şekilde köprü yapıyorlar..

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7

Bahsettiğin modemin arayüzünü bilmiyorum ama genel olarak nasıl yapıldığını yazayım.
Diğer modemden gelen Ethernet kablosunu çıkart. Modemi resetle ve bilgisayara bağla. Sonra modem arayüzüne gir. Öncelikle WiFi için istediğin bir şifreyi ayarla (WPA veya WEP farketmez), DSL (ADSL) modunu kapat, İnternet (WAN) ayarlarından Protocol'ü DHCP veya Disable yap, Yerel ağ ayarlarından DHCP sunucusunu kapat ve modem ip ayarını kullanacağın internetin ip numarasına göre ayarla. (örneğin 192.168.1.27 gibi. Yani senin modemin değil, diğer modemin arayüzüne girmek için yazdığın ip adresi varya onun sadece son bölümünü değiştir), en son olarak diğer modemden gelen ethernet kablosunu, modemin ethernet portuna tak. Hepsi bu kadar. Başka birşey yapmana gerek yok.

ibo_v7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
anladığım kadarına cevap:alt katta sizin üst katta sizin..pikateli alta takıp güçlü bir wirellesle üst katta işler halledilemezmi...wirellese telefonlada erişebilirsiniz..

maalesef alt kata şuan erişimim yok.dükkan olarak kullanılıyor ve dükkan geçici bir süre kapalı.

Bazı eski modemlerde aşağıdan gelen wireless in ismini ve şifresini aynı yazarak, aynı isimde fakat daha güçlü gözükecek şekilde köprü yapıyorlar..

şimdi bu dediğinizi yapıcam.anladıgım kadarıyla pikatel olan modemın ara yüzüne girip internet çektiğim modemın arayuzunde yazan wireles ismi ve sifreyi aynı yapmak?

ibo_v7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bahsettiğin modemin arayüzünü bilmiyorum ama genel olarak nasıl yapıldığını yazayım.
Diğer modemden gelen Ethernet kablosunu çıkart. Modemi resetle ve bilgisayara bağla. Sonra modem arayüzüne gir. Öncelikle WiFi için istediğin bir şifreyi ayarla (WPA veya WEP farketmez), DSL (ADSL) modunu kapat, İnternet (WAN) ayarlarından Protocol'ü DHCP veya Disable yap, Yerel ağ ayarlarından DHCP sunucusunu kapat ve modem ip ayarını kullanacağın internetin ip numarasına göre ayarla. (örneğin 192.168.1.27 gibi. Yani senin modemin değil, diğer modemin arayüzüne girmek için yazdığın ip adresi varya onun sadece son bölümünü değiştir), en son olarak diğer modemden gelen ethernet kablosunu, modemin ethernet portuna tak. Hepsi bu kadar. Başka birşey yapmana gerek yok.

-çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım ve oldu ve pcden kablosuz olarak cekiyorum
-ama bir sorun telefondan bağlanıyorum fakat internete erişemiyorum.telefondan bağlandıgımda gelişmiş ayarlara tıkladıgım zaman sanırım dhcp den bağlanıyor onu statik yapıp ip ve dns ayarlarınımı değiştireceğiz ?

şimdi pcden bağlantıyı kesip telefonla bağlanınca oldu ,telefonla bağlandıktan sonra pcylede bağlanabildim. çok teşekkürler bir sorun olursa bu başlık altına yorum olarak atarım şuan için sorunum çözülmüştür.
Teşekkürler SDN forum

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7
-çok teşekkür ederim dediğiniz gibi yaptım ve oldu ve pcden kablosuz olarak cekiyorum
-ama bir sorun telefondan bağlanıyorum fakat internete erişemiyorum.telefondan bağlandıgımda gelişmiş ayarlara tıkladıgım zaman sanırım dhcp den bağlanıyor onu statik yapıp ip ve dns ayarlarınımı değiştireceğiz ?

şimdi pcden bağlantıyı kesip telefonla bağlanınca oldu ,telefonla bağlandıktan sonra pcylede bağlanabildim. çok teşekkürler bir sorun olursa bu başlık altına yorum olarak atarım şuan için sorunum çözülmüştür.
Teşekkürler SDN forum

Rica ederim. Dediklerimin hepsini yaptıysan herhangi bir sorun çıkmaz.

Cyhun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
metehan760 kardeş

benim modem Airties 5650 router özelliği varmış üst kattan kabloyu getirdim pcye taktım net var modemin wan girişine takıp sonra başka bi kabloyu da lan girişine takıp pcye taktım hiç bişi olmadı kardeş bana da bi anlatsan hangi modemin arayüzüne girecem üst kattakinin mi kendi modemimin mi ?

metehan760

Asistan
Reaksiyon puanı
7

Cyhun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eyvallah kardeşim sorun çıkarsa yazarım tekrar

Cyhun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
benim modemi takınca üstteki modemi iptal ediyo birader zaten ayarlarında da öyle bişi bulamadım

Yusuf_Nebi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Metehan760 kardeşim bana da yardımcı olursan sevinirim. Benim elimde de ibo_v7'nin elinde olan modemden var(airmax pikatel 101). Ve alt katta bir modemimiz var,oradan ethernet kablosu ile üst kata net çekiyorum. Bende bu neti elimde olan pikatel modem ile kablosuz hale getirmek istiyorum. Yazdıklarınızı okudum, takıldığım bir nokta var: sen modemin arayüzüne girip şifre-ip v.b şeyleri düzenle demişsin, ben şimdi elimdeki modemin arayüzüne mi gireceğim? Yoksa ethernet kablosunu aldığım modemin mi arayüzüne gireceğim? Eğer elimdeki modemin arayüzüne gireceksem senin dediğin adımları tek tek kendi modemim üzerinde uygulayıp alttan aldığım ethernet kablosunu kendi elimdeki modeme taktığım zaman modem kablosuz yayın yapar mı? (şimdiden teşekkür ederim)