İşte Avrupa'nın en az alkol tüketen ülkesi

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre Avrupa'nın en az alkol tüketen ülkesi Türkiye. Raporda vergiden yasal düzenlemelere alkolle ilgili son düzenlemeler anlatılarak bu oranın daha düşürülmeye çalışıldığı belirtildi.
fft81_mf2478139.Jpeg

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Türkiye için "Bulaşıcı Olmayan Hastalıklarda Daha İyi Sonuçlar: Sağlık Sistemi İçin Zorluklar ve Fırsatlar" başlıklı rapor yayımlandı. Raporda, alkol ile ilgili yer alan bölümde, son yıllarda Türkiye’de alkol tüketimi artsa da küresel ortalama ile karşılaştırıldığında halen düşük olduğu belirtildi.
Raporda, alkolün sebep olduğu hastalıkların, obezite, tütün gibi engellenebilir risk faktörlerinin sebep olduğu hastalıklar ile karşılaştırıldığında Türkiye'deki tüm hastalık yükünün küçük bir kısmını oluşturduğu ifade edildi.

YILDA 1.5 LİTRE
- Raporda, alkol tüketiminde Türkiye'nin kişi başı yılda 1.5 litre ile Avrupa'daki en düşük orana sahip olduğu vurgulanarak, nüfusun yüzde 83'ünün hiç alkol kullanmadığının altı çizildi. Türkiye'de geçen yıl, tütündekine benzer şekilde alkol kontrolüne yönelik çalışmalar yapıldığı vurgulandı.

- "TBMM, Mayıs 2013'te Başbakan Erdoğan'ın liderliğinde alkol kontrolüne ilişkin son yasayı geçirmiştir. Kanun ile alkol satışı, reklamı ve tanıtımına kısıtlamalar getirilmiştir. Buna göre, akşam 22.00 ile sabah 06.00 arasında dükkanlarda perakende içki satışı yasaklanmıştır. Vitrinlerde alkol teşhiri ve okul-ibadethane yakınlarındaki dükkanlarda içki satışı yapılamaz. İçki üreticileri bundan böyle reklam yapamaz ya da organizasyonlara sponsor olamaz. Bu yeni politikanın nasıl uygulanacağını belirleyecek bir eylem planı Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır."

YILDA İKİ KEZ TÜFE’YE AYARLI ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ
- Raporda, yapılan bir düzenlemeyle bira, şarap ve diğer alkollü içeceklerde düzenli olarak yılda iki kez TÜFE'ye ayarlı özel tüketim vergisi artışı yapıldığının da altı çizildi. Ayrıca 2011 yılında kabul edilen bir kararname ile alkolün satışı, pazarlanması ve tüketimine de bazı kısıtlamaların getirildiği hatırlatıldı.

- Alkol kontrolü kapsamında 1997'de, araç kullananlar için kanda maksimum alkol oranının 0.5g/litre olarak belirlendiği anımsatılan raporda, geçen yıl yapılan düzenlemeyle hususi otomobil dışındaki araç sürücüleri için maksimum promil sınırının 0.21 olması gerektiği ifade edildi.

radikal

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Çook geri kalmışız hemen arttırmalıyız tüketimi.!

Reaksiyon puanı
16,118
hemen festival yapmalı 20-30gün süren...

enable

Profesör
Reaksiyon puanı
9
İçmeyenleri çıkaracak olursak, içen kesim bizi avrupada rahat birinci yapar :)

Reaksiyon puanı
16,118
bu yanlış bizimkiler iki de bir bira alıp duruyorlar iki kişi 6 bira...

Kurt Cobain

Profesör
Reaksiyon puanı
90
Bazıları sondan 1. olmamızı çekemiyor işte... Alkol haramdır ve zararlıdır.

Hangi akıllı insan alnının teriyle kazandığı parayı , kendine zarar veren ve harama sürükleyen şeye versinki ?

Zaten belli oluyorki aptal olan insanlar bu tarz şeyleri içer :)

Halkulvad

Profesör
Reaksiyon puanı
53
Bazıları sondan 1. olmamızı çekemiyor işte... Alkol haramdır ve zararlıdır.

Hangi akıllı insan alnının teriyle kazandığı parayı , kendine zarar veren ve harama sürükleyen şeye versinki ?

Zaten belli oluyorki aptal olan insanlar bu tarz şeyleri içer :)

Köküne kadar haklısın.

aloisnebel

Profesör
Reaksiyon puanı
4
En çok tüketenler Almanlardır heralde. Herifler sünger gibi. Hele o oktoberfestlerde içilen biranın haddi yok.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
İçmeyenleri çıkaracak olursak, içen kesim bizi avrupada rahat birinci yapar :)

çıkarmaya gerek yok.bizde ev yapımı içkiler var.onlar muhtemelen kaçak olduğu için.bu hesaba girmiyor.

onları katarsak.avrupayı 2 'ye katlarız.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

:D ayık gezen yok la memlekette.

Karargaht

Dekan
Reaksiyon puanı
112
Bu rapor doğru ise, ben Türkiye'de çok fazla alkol tüketildiğini sanıyordum.

Bu halde iken en az bizdeyse, en çok tüketen ülkeleri düşünemiyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
aslında olay basit ya içki reyonlarından uzak durucan ben onda başarılıyım yada gürmar,ege çarşı,bim ve a101 gibi içki ve sigara satmayan yerlerden alış veriş yapıcan rahat edecen.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Zaytung mu bu? Hangi ilde nasıl yapmışlar araştırmayı?

Kime sorsan ben içmiyorum der zaten. :D

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
içmiyorum dediklerinden dolayı az ya hocam zaten. :D

Broon

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bazı arkadaşlar kime cennet kime cehennem düşüyor çözmüş galiba baksanıza zebaniler falan [emoji57]

farukarslan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
İçki kötülüklerin anasıdır.
Şifa değil bilakis hastalık vericidir.

Neredeyse tamamına yakını müslüman olan toplumda bu değer zaten olmalı!

rushsea

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hatalı veri. Malum illerden birinde sormuşlarsa içmiyoruz demişlerdir lakin en az yüzde ellisi içiyordur. İddaya göre rahmetli tonton cumhurbaşkanı bile içermiş [emoji1]

erenazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Millet alkol alamıyor çok normal vergilerde bi bira 3 bira fiyatına grliyor her yerde içermiyorsun belli saatlerden sonra satış yasak çok normal yani

oz kızı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ya benim babam bile artık içkiyi bıraktığına göre normaldir. her akşam 1-2 kadeh yemekte rakı içen insan rakı pahalı geliyor diye içmiyorum diyor. Çok pahalı cidden de 70 lira mı ne bir şişe asgari ücretli bir insanın maaşı 15 şişe falan ediyodur heralde.