İstanbul'da Toplu Taşımaya %36 Zam!

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
114
Ukome kararıyla İstanbul'da servis hariç toplu taşımaya %36, servis araçlarına ise %27 zam yapıldı.

Taksiciler taksi ücretlerine %60, indi-bindi'ye %100 zam isterken, minibüsçüler ise en az %50 zam ve öğrenci indi-bindisi ile normal indi-bindi'nin eşitlenmesini talep etti. İBB'nin yaptığı %36'lık teklif oy birliği ile kabul edildi.

Bakanlık, taksicilerin %60'lık zammını haklı bulurken, İBB'nin zammını ise temmuz ayında yapıldığı gerekçesiyle karşı çıktı.

Yeni zamla birlikte taksimetre ücretleri açılış 5 lira 55 kuruştan 7 liraya yükseldi.

Kısa mesafe ücreti 14 lira 50 kuruştan 20 liraya çıktı. Zamlı tarifeler yılbaşından sonra geçerli olacak.

Sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yakıt %70 zamlanmış, asgari ücret %50 zamlanmış, araç fiyatları 3'e katlanmış, hükümet bile vergilere açıkladığı sözde enflasyon rakamının çok üzerinde olarak %36 zam yapmış, yeni yolların geçiş ücretleri Türkiye hükümeti tarafından TL'ye değil "dış güçlerin parasına" endeksli olduğu için %100 zamlanmış.. Bu koşullarda belediyenin taşıma ücretlerine %36 zam yapması oldukça normaldir; hatta hükümetin yaptığı zamlardan çok çok daha düşüktür.

Not: Hükümetin yaptığı zamlardan sadece yolcu taşımacılığını ilgilendirenleri paylaştım.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Benim hatırladığım Ekrem Başkan seçim zamanı Ulaşımı yüzde 40 lara varan şekilde ucuzlatacam diyordu !

Sonuç ne oldu 2020 yılında yüzde 35 Zam yapıldı ! Üstüne şimdi bir yüzde 36 zam daha...

Seçim öncesi bol keseden vaadler veriliyor ama koltuğa oturunca işler öyle olmuyor işte. İBB'de israf var paralar gereksiz harcanıyor biz tasarruf yapacaz İBB bütçesi bize çok rahat yetecek deniyordu ama şuan İBB kendi borcunu çeviremez hale doğru gidiyor ne yazık ki...

abcdefdfhgjas

Profesör
Reaksiyon puanı
751
Yakıt %70 zamlanmış, asgari ücret %50 zamlanmış, araç fiyatları 3'e katlanmış, hükümet bile vergilere açıkladığı sözde enflasyon rakamının çok üzerinde olarak %36 zam yapmış, yeni yolların geçiş ücretleri Türkiye hükümeti tarafından TL'ye değil "dış güçlerin parasına" endeksli olduğu için %100 zamlanmış.. Bu koşullarda belediyenin taşıma ücretlerine %36 zam yapması oldukça normaldir; hatta hükümetin yaptığı zamlardan çok çok daha düşüktür.

Not: Hükümetin yaptığı zamlardan sadece yolcu taşımacılığını ilgilendirenleri paylaştım.
izmirde yaşayan biri olarak bu yazıyı bırakıp gidiyorum... izmir belediyesi herşeye rağmen 14 aydır toplu taşımaya zam yapmıyor. https://www.eshot.gov.tr/tr/Haberler/3895/91

glossofobhia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
515
Benim hatırladığım Ekrem Başkan seçim zamanı Ulaşımı yüzde 40 lara varan şekilde ucuzlatacam diyordu !

Sonuç ne oldu 2020 yılında yüzde 35 Zam yapıldı ! Üstüne şimdi bir yüzde 36 zam daha...

Seçim öncesi bol keseden vaadler veriliyor ama koltuğa oturunca işler öyle olmuyor işte. İBB'de israf var paralar gereksiz harcanıyor biz tasarruf yapacaz İBB bütçesi bize çok rahat yetecek deniyordu ama şuan İBB kendi borcunu çeviremez hale doğru gidiyor ne yazık ki...
Siz dövizi uçurun ondan sonra ibb ulaşıma zam yaptı diyin, ben yanlış mı biliyorum benzin ve mazot 11 tl yi geçti ?? araç yedek parçaları ,onarım ücretleri iki katına çıktı bu kadar otobüs zararına mı çalışacak ?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Kusura bakmazsan kardeşim bu gerçekten terbiyesizliktir. Enflasyonu patlatmışsın, dövizi uçurumdan aşağı yuvarlamışsın, yakıta, doğalgaza korkunç zamlar yapmışsın, sonra "sen niye indirim yapmadın" diye başkasına laf sokuyorsun. Sırf şunu söyleyebilmek için mi ülkenin ekonomisini batırıyorlar? Kimsenin Tayyip Erdoğan'a yakıta niye bu kadar zam koydun, doğalgazı niye artık lüks diyeceğimiz bir fiyata çıkardın, ekmeğin fiyatı niye üçe katlandı, bir simit bile niye 3.5 lira oldu diye sorduğunu görmedim? Asgari ücrete %50 zam gelmişken, yani başka hiçbir şey olmasa bile giderler %50 artmışken bir "işletme"nin %36 zam yapması, aslında indirimdir. Ekrem Başkan bana göre doğru bir "başkan" değil, fakat bir işletmenin gideri %50 artmışken geliri de %50 artsa eskiyi ancak korur. Dolayısıyla %50'nin altında yapılan her zam, aslında indirimdir.

Sonra Türkiye'de fiyatı 2'ye 3'e katlanmamış hiçbir şey kalmamışken İstanbul'daki %36 ulaşım zammı mı gözüne takıldı? Recep Bey vergilere %36'dan fazla zam yaptı; yani ulaşım dahil her şeyin fiyatına birden etki edecek bir şeye %36 zam yaptı, ona da böyle söyledin mi?

Seçim öncesi bol keseden vaadler veriliyor ama koltuğa oturunca işler öyle olmuyor işte.
Bu da aynı terbiyesizliğin artık yüzsüzlükte açtığı çığır. Recep Bey "19 yıldır bu ekonomik planı hazırlıyoruz" dedi geçen günlerde. 19 yıllık hazırlık mı olur? Tam da senin bu cümleni ona söylemek icap etmez mi? "seçim öncesi bol keseden vaatler".. 19 yılda daha zamanı bile gelmemiş boş vaatler.. 19 yıldır hala "hazırlığı" yapılan vaatler.. ? Daha bir önceki seçimde "bu kardeşinize yetkiyi verin faizle enflasyonla nasıl mücadele edilir göreceksiniz" demesinin üzerinden yıllar geçti. Hani enflasyonla mücadele? Enflasyon patladı gitti; kalkıp Recep Bey'e "20 yıldır boş konuşuyorsun her dediğinin tersini yaptın" diyebildin mi?

Sözde mevduat faizleri indiriliyor ama kredi faizleri yükseliyor. Sözde faizle savaşıyor ama kura endeksli ucu açık faiz vereceğini söylüyor. Kalkıp sen ne geveliyorsun faizle mücadele dediğin bu mudur faiz tavan yaptı dediniz mi? Faizle mücadele edeceğini söyleyen, faizin haram olduğunu söyleyen aynı şahıs değil mi ki geçtiğimiz yıllarda "faiz günümüzün gerçeği" diyen? Kardeşim haramları helalleri böyle keyfine göre değiştiremezsin dediğini de görmemiştik? Sonra 19 yıldır buna hazırlanıyorsa faiz niye bir helal bir haram oluyor? Niye bir indirilip bir kaldırılıyor?

Hem sonra senin fahiş üstüne fahiş olan yol ücretleri ile ilgili olarak "beğenmiyorsanız kullanmayın" dediğini hatırlıyorum. Yani kendi arabanla geçtiğin yola 600 lira ödemek sana koymuyor, sesini çıkarana yüzsüzce "beğenmiyorsan kullanma" diyorsun; ama şurada başkasının arabasına binerken ödeyeceğin para 1-2 lira değişti diye etekleri yanmış halde sağa sola koşturuyorsun. Bu gerçekten büyük bir yüzsüzlük.

Haliyle sana senin söylediğin şekilde muamele etmek gerekir; 600 lira otoban parası ödeyebiliyorsan, 1-2 lira da otobüse fazla ödeyebilirsin. Ha ödeyemiyorsan, senin tabirinle söyleyelim, beğenmiyorsan kullanma kardeşim. Belediyenin otobüsüne zorla mı bindiriyorlar. Hani diyordun ya parasını ödemek istemiyorsan yolu 3 saat uzat. Sen de otobüsün parasını ödemek istemiyorsan yolu 3 saat uzat yürüyerek git. ?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
izmirde yaşayan biri olarak bu yazıyı bırakıp gidiyorum... izmir belediyesi herşeye rağmen 14 aydır toplu taşımaya zam yapmıyor. https://www.eshot.gov.tr/tr/Haberler/3895/91

Güzel kardeşim gelir-gider bütçesine baktın mı verdiğin linkte? Tamam bir süre daha vatandaş rahat nefes alsın, keşke hep rahat nefes alalım; fakat o yapılmayan zamlar belediyenin vatandaşa lütfu mu? Hangi partiden olduğu fark etmeksizin bütün belediyeler borç batağında. Kimse belediye ile iş yapmak istemiyor. Çünkü belediye herkese zamanında ödeme yapamıyor. Örneğin belediyeye bilgisayar satıyorsun, aylarca, hatta bazen yıllarca paranı alamıyorsun. Sana yaptığı şovla başkasını mağdur ediyor.

Verdiğin linkten bakalım; İzmir Belediyesi'nin 2022 için bütçe planı 1 milyar 414 milyon gelir, 1 milyar 821 milyon gider olarak kabul edilmiş. Bunu eleştirmiyorum, hatta geçmişe göre büyük başarı. Dikkati başka bir şeye çekmek istiyorum; bütçenin 407 milyon açık vereceğini onaylamış oluyor bu şekilde. Yani 407 milyon lira harcama yapacak ve ÖDEYEMEYECEK, ödemeye parası OLMAYACAK, bunu şimdiden kabul etmiş ve duyurmuş oluyor. Kimin parasını ödemeyecek diye düşündün mü?

Yani sen tribünlere 1-2 liralık şov yapacağım diye başkalarının milyonlarca lira parasını ödeyemeyeceksin. Dediğim gibi bu rakamlar geçmişe göre başarı evet; fakat bunu tribün reklamına çevirmek, "bak gördün mü İzmir Belediyesi zam yapmadı İstanbul Belediyesi kaka" demek ya aşırı bilgisizliktir ya da kasıttır.

Son mesajlar