İşlemci ani sıcaklık artışı

Darkside004

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba, ben de AMD Ryzen 2200G işlemci var ve ben bu işlemcinin içindeki Vega 8 grafik kartını kullanıyorum. Benim sorum şu. Benim işlemcimin sıcaklığı boşta 30-35 derece, ancak bazen bu sıcaklık anlık 40 derece olup sonra hemen eski haline geliyor. Bu normal mi? Aynı şey oyunlarda da oluyor. Mesela The Witcher 3 oynarken, işlemci sıcaklığım 45-48 derece arası, ancak bu sıcaklık bazen 57 derece oluyor, 1 saniye sonra yavaş yavaş eski haline dönüyor ama böyle bir dezavantajı oluyor. Normalde 47 derece alırken, sıcaklık artıp indiğinde 49 derecede 1-2 dakika kalıyor daha sonra iniyor. Bunlar doğal mı?

Darkside004

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Gayet normal. Bende artış deyince 50 derecelerde bir anda 90 oluyor sandım o değerlerden bir şey olmaz. Sıcaklığı ölçen programlardan da kaynaklı olabiliyor öyle ani artışlar.
Ama oyunlarda da aynı. Üç program da aynı değerleri verdi. Örnek verecek olursak ben oyunda 45-48 derece alıyorum. Rastgele bir anda sıcaklık aniden 57 derceye fırlıyor. Daha sonra fanlar daha hızlı dönüyor, duyuyorum, ve 10 saniye içinde tekrar sabit sıcaklık değerlerine dönüyor.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,071
Ama oyunlarda da aynı. Üç program da aynı değerleri verdi. Örnek verecek olursak ben oyunda 45-48 derece alıyorum. Rastgele bir anda sıcaklık aniden 57 derceye fırlıyor. Daha sonra fanlar daha hızlı dönüyor, duyuyorum, ve 10 saniye içinde tekrar sabit sıcaklık değerlerine dönüyor.
Nerede yaşıyorsunuz? Veya Mario mu oynuyorsunuz? Oyun içi 48 - 58 çok az.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Her işlemci yongasının ısı değerleri olarak belirttiği dereceler vardır. Bunlar; high (yüksek) , crit (kritik) olarak belirlenir. İşlemcinize ait bu değerlere üreticinin sitesinden ulaşabilirsiniz. Sizin serbest ve yükte değerleriniz olması gerektiği gibi. Oyunda ısı artışı olabilir, zira oyunlar işlemciyi meşgul ederler.