S3NveBEN

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Saygı değer hocalarım,

Son bir aydır bilgisayarımın işlemcisi ile ilgili yaşadığım sorunları sizinle paylaşmak ve çözüm yollarını sunmak istiyorum.

Bilgisayarımı kullanırken, herhangi bir programı açtığımda ilk 5-10 saniye içerisinde işlemci soğutma fanım anlık olarak anormal bir şekilde yüksek hızda dönüyor(Çıkardığı sesten belli). Bu sorun, basit işlemler için bile geçerli, örneğin sadece Chrome veya Discord gibi uygulamaları açarken bile karşılaşıyorum. Ayrıca, Chrome'da bazı web sayfalarını açmak bile bu fan hız artışını tetikliyor.

Bu sorun, bilgisayar kullanım deneyimimi olumsuz etkiliyor ve cihazımın uzun ömürlü olmasını tehlikeye atıyor. İşlemci ve ekran kartı soğutucularının macunlarını son 5 ay içinde iki kez değiştirdim, ancak sorun devam ediyor.

Bununla birlikte, işlemciyi aşırı yoran bir etken olarak, kardeşim PUBG Mobile oynarken Discord ve Chrome gibi uygulamaların arka planda çalışmasını gözlemliyorum. İşlemci kullanımı %70 veya daha fazla olabiliyor, bu da bilgisayarımın sıcaklığının artmasına neden oluyor.

Bu sorunlar nedeniyle, bilgisayarımın işlemci sıcaklıklarını ve performansını daha iyi anlamak için Prime95 testini bugün ilk kez gerçekleştirdim. Test sonuçları şu şekildedir:

NOT: Testin ilk 5 dakikası işlemci sıcaklığı 80-90 derece arasında sıcaklık gösterdi, ancak son 17 dakika boyunca 90-100 derece arasında sabit kaldı. Bu değerler ile 22 dakika teste devam ettim.

İşlemci : i7 8700
Dark Freezer X124 : İşlemci Soğutucu
Anakart : Msi Z370 Gaming Plus
Ram : 16 Gb - 3000 Mhz

Ekli dosyalar

• 1. test.png
    1. test.png
    42.7 KB · Görüntüleme: 36
  • 2.Test.png
    2.Test.png
    67.7 KB · Görüntüleme: 38
  • 3. test.png
    3. test.png
    232.5 KB · Görüntüleme: 35
  • 4. test.png
    4. test.png
    224.2 KB · Görüntüleme: 32
  • 5. test.png
    5. test.png
    241.4 KB · Görüntüleme: 29
  • 6. test.png
    6. test.png
    223.8 KB · Görüntüleme: 30
  • 7. test.png
    7. test.png
    223.6 KB · Görüntüleme: 39
  • son.png
    son.png
    213.6 KB · Görüntüleme: 37

S3NveBEN

Asistan
Reaksiyon puanı
21
ilgilenicek kimse yok mu ?

NesKahv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarın'da istenmeyen bir yazılım olabilir mi?Bazı virüsler arka planda gizlide çalışır ve hiç bir biçimde göremezsin.Eğer bilgisayarında zararlı yazılım yok ise bi hem CPU'u hemde fanı bi çıkarıp gözden geçir.Zaten termal macun değişimini yapmışsın.Eğer dediklerimden hiçbirinde problem yoksa servise götürmenizi önenirim.