Iphone satın almalımıyım...

whinchester

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar öncelikle s3 kullanıyorum ve ios android kavgasi yapan biri değilim o yüzden sizde etmeyin bu aralar acayip iphonea merak sardim hiç kullanmadim ama seneye iphone 6 çıktığında almayı düşünüyorum bir sürü sey iphone yasak engelli diyorlar onuda geçtim gibi. Bana iphoneu hep tanitin hep ilerde iphone alayim mi yoksa almayayım mı tarafsız görüşlerinizi bekliyorum

turkiyeli275

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bence iphone almalısın,almalısın dememdeki nedenler:stabilite ve en önemlisi de bu şu anda birkaç aylık galaxy s4ler bile kasarken iphone 4s kasmıyor,4'te de kasmalar yaşanıyordu ama güncellemelerle ciddi anlamda azaldı,bu da diğer bir etken:güncelleme,şu anda iphone 4'e bile ios verildi(yani 3 nesil önceki telefona güncelleme geldi) ama androidlerde güncelleme tam bir muamma,hangi cihaza güncelleme gelecek,eğer gelecekse ne zaman güncellenecek gibi soru çok.diğer bir neden appstore,appstoredan bahsetmeme bile gerek yok herhalde ;)
iphone kapalı bir işletim sistemi olabilir ama kapalı olduğu için virüs sorunu olmadığını unutmamak lazım,ayrıca zaten ücretli uygulamaları ücretsiz bir şekilde bilgisayardan atabileceğin uygulama var yani ve bunda da virüs sorunu yok.
ayrıca en az değer kaybeden telefon iphone,iphone 4s bile şu anda galaxy s4 fiyatına çok yakın(aralarında 100-150 tl fln var) aklıma gelenler bunlar,iphone al pişman olmazsın ;)

CuriousDroid

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Telefonunda farklı arayüzler denemiyorsan, başka telefona Bluetooth'la dosya gönderme sınırlaması sorun değilse, Widget'lar önemli değilse, telefonu özelleştirmiyorsan al gitsin.

turkiyeli275

Asistan
Reaksiyon puanı
1
evet bluetooth özelliği sadece iphonelar arası,bu hem kötü hem iyi,kötü yanı zaten belli ama virüs girmesini engellemek amacıyla başka cihazlardan dosya almıyor,widget denen şey ramde yer kapladığı ve telefonu yavaşlattığı zaten biliniyor :)

tashi 107

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bence iphone 6 doğru seçim çünkü malzeme kalitesi ve tasarım iyi olacaktır stabil ve uygulamalar zengin ve ücretliler bile arasıra ücretsiz oluyor. Güncellemeleri zamanında alırsın. Ve ben şu ana kadar kadar ios'un çok sınırlı olduğunu hissetmedim. Şunu da unutma müşteri hizmetleri çok iyi ve ücretle aldığın uygulamaları 3 ay içinde geri verebiliyorsun. Yani zerafet tasarım artı güç = iPhone

goodtornado

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Arkadaşlar öncelikle s3 kullanıyorum ve ios android kavgasi yapan biri değilim o yüzden sizde etmeyin bu aralar acayip iphonea merak sardim hiç kullanmadim ama seneye iphone 6 çıktığında almayı düşünüyorum bir sürü sey iphone yasak engelli diyorlar onuda geçtim gibi. Bana iphoneu hep tanitin hep ilerde iphone alayim mi yoksa almayayım mı tarafsız görüşlerinizi bekliyorum

Bence de iphone 6 ciktiginda almalisin. Iphone 5s ve diger firmalarin amiral duzeyindeki telefonlarini karsilastirdigimiz zaman iphone 5s donanim teknolojisinin gerilerde kaldigini gorebiliriz. Bu fiyata iphone 5s degmez.

whinchester

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
herkese görüşleri için teşekkür ederim iphone 6 çıktığında ve umuyorum söylenen özelliklerle çıkarsa ve pili iyi olursa alıcam umarım.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Iphone alma s3 dursun yanina bir ipad air al hem iphonedan cok daha iyi hemde ucuz

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
bence sen bilirsin ister al ister alma ama s3 den iphone a geçince ekran çok küçük gelecek ve ios dan sıkılabilirsin tamam hızlı stabil ama sıkıcı bir sistemi var ...

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
3 senelik 4s bile hala canavar gibi (stabil, donma sıfır sıfır sıfır :D ) ise gerisini sen düşün :D

KADIOGLU89

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aldim 4Si 6 ay kullandim sattim aliskanlik yapti androide gecis yaptim beni tatmin etmedi tekrar 4S aldim su anda 4Simden yaziyorum hic dusunmeden al

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Hay kim başlattı bu stabillik olayını arkadaş ya..
Hayatında yazılım stabilitesi testi yapmamış ne kadar adam varsa anlatıyor da anlatıyor. Çıkıyoruz sokağa, arkadaşlarımın yarısında iPhone var, göremiyoruz bu anlatılanları nedense?
Telefonuna "kız msni bulma" gibi uygulama indirenler dışında S3'üyle One X'iyle kasılan da göremiyoruz ama, nedense onlar da kasılmaktan geberiyor. Bir elektronik cihazın kasılması da ne demekse?

Deneme yapmak için bir telefon almak maddi açıdan sorun değilse al. Denersin beğenirse kullanırsın beğenmezsen satarsın başka bir şey alırsın. Üzgünüm, Türkiye'de herhangi bir forumdan bu konularla ilgili bir şey öğrenemezsin.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Hay kim başlattı bu stabillik olayını arkadaş ya..
Hayatında yazılım stabilitesi testi yapmamış ne kadar adam varsa anlatıyor da anlatıyor. Çıkıyoruz sokağa, arkadaşlarımın yarısında iPhone var, göremiyoruz bu anlatılanları nedense?
Telefonuna "kız msni bulma" gibi uygulama indirenler dışında S3'üyle One X'iyle kasılan da göremiyoruz ama, nedense onlar da kasılmaktan geberiyor. Bir elektronik cihazın kasılması da ne demekse?

Deneme yapmak için bir telefon almak maddi açıdan sorun değilse al. Denersin beğenirse kullanırsın beğenmezsen satarsın başka bir şey alırsın. Üzgünüm, Türkiye'de herhangi bir forumdan bu konularla ilgili bir şey öğrenemezsin.

Benim telefonumda viber, tango, whatsapp,wechat ve bbm var. Telefonun rami 800 den aşağı inmiyor nedense. Fakat arkadasimın 4s inde bile 300 mb ramdan fazlası kullanılmıyor. Neden acaba? Ram 700 lere gelinceye arayüz kare atlamaya, telefon yavaşlamaya başlıyor.

Telefonum galaxy note. 1.4 ghz işlemci, 1 gb ram. 4s geekbench ten 830 alırken ben 1200 kusur alıyorum. Performans yüksek olduğu halde neden böyle sizce? 5 tane saçma uygulama bu ramleri dolduruyor, telefonu kastırıyorsa var bir şey bu androidde. S3 ve Onex de böyle, hiç kusura bakmayın. Iphone kalitedir, kim ne derse desin.

whinchester

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bence sen bilirsin ister al ister alma ama s3 den iphone a geçince ekran çok küçük gelecek ve ios dan sıkılabilirsin tamam hızlı stabil ama sıkıcı bir sistemi var ...

kardeşim ıphone 6 da ekran büyüyecekmiş o yüzden almayı düşünüyorum sebeplerinden biride bu ve sarjı iyi olursa

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Benim telefonumda viber, tango, whatsapp,wechat ve bbm var. Telefonun rami 800 den aşağı inmiyor nedense. Fakat arkadasimın 4s inde bile 300 mb ramdan fazlası kullanılmıyor. Neden acaba? Ram 700 lere gelinceye arayüz kare atlamaya, telefon yavaşlamaya başlıyor.

Telefonum galaxy note. 1.4 ghz işlemci, 1 gb ram. 4s geekbench ten 830 alırken ben 1200 kusur alıyorum. Performans yüksek olduğu halde neden böyle sizce? 5 tane saçma uygulama bu ramleri dolduruyor, telefonu kastırıyorsa var bir şey bu androidde. S3 ve Onex de böyle, hiç kusura bakmayın. Iphone kalitedir, kim ne derse desin.

Öncelikle viber, tango, whatsapp, wechat ve bbm'in ayn anda kurulu olması neden? sorgulamak bana düşmez ama, gereksiz geliyor. RAM'in 800MB'ının dolu olması bir sıkıntı yaratmaz, boşta duran RAM'le performans vermez yazılımlar, 200MB boş yer var demek, hiç bir şeyi kapatmadan üstüne orta halli bir oyun da açılabilir demek.
Yazılımlar birlikte çalışmak için optimize edilmediyse, aynı anda mobil data kullanmaya kalkıp ortalığın karışmasına neden oluyor da olabilir, bu sadece bir tahmin. Ancak asıl sebep olarak tahmin edebileceğim, Samsung'un S3'te yayınladığı güncelleme politikası. Yeni versiyon vereceğiz diye kalitesine bakmadan dan dun yayınladılar, herkes tonla şeyden şikayet etti.

Önce soru sorar gibi başlıyorsunuz, sonra birden karara varıp kapatıyorsunuz konuyu. Kaldı ki kesip atarken söylediğiniz argüman da doğru değil. 1GB RAM'i olan bir telefon 700-800 MB RAM kullanımda diye donmaz. Otlak mı bu? Koyun mu otlatıyor, boş RAM bırakıp ne yapacak?
Yok efendi, ne S3'te de One X'te de böyleymiş. Yok benim One X'te öyle bir şey? Bir tane telefonunuzda bu oldu diye Android mi sorunlu oldu? Ben One X'imin ekranını kırdığımda 1-1,5 ay ablamın eski iPhone4'ünü kullandım, ölüyodu alet. O zaman göremedim hiç bu iOS stabilitedir kalitedir diyenleri, kimse bir tek cevap veremedi? Whatsapp'ı açıyorum, 4-5 saniye sürüyordu gelmesi? Telefonda da hiç bir şey kurulu değildi, idareten kullanacağım diye sadece mail'imi ve bir iki iş için lazım uygulamayı kurdum basit basit. Şu an kullandığım One X'te ağzına kadar uygulama var neredeyse, çatır çatır çalışıyor? En fazla real racing gibi ağır bir oyundan çıkınca, ilk yarım saniye tepkisi biraz yavaş oluyor o kadar?

Bakın tekil tekil tecrübelerinizden tüme varım yapıp, yanlış genellemeler yapıyorsunuz. Ben bunu Android fanı falan olarak söylemiyorum, ne fanı olucam yahu bir işletim sisteminin, bana ne? "En pahalısı ne, o zaman iPhone alayım" diyen tipler var diye, "iPhone alan hava atmak için alıyor" diyenlerle de aynı tartışmaya giriyorum ben. Daha geçen gün MacBook'a o kadar para verilir mi diyenlerle de girdim.

Geekbenck vs gibi sentetik benchmark programları da hiç bir şey ifade etmez. Bırakın artık bunlara bakmayı

baran11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Xperia s kullanıyorum ocak ayında ıphone 5s alıcam kim ne derse desin ios androidden daha iyi bir sistem ios kullanıcısı ios u savunur android kullanıcısı androidi savunur bu işler böyle :D

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Öncelikle viber, tango, whatsapp, wechat ve bbm'in ayn anda kurulu olması neden? sorgulamak bana düşmez ama, gereksiz geliyor. RAM'in 800MB'ının dolu olması bir sıkıntı yaratmaz, boşta duran RAM'le performans vermez yazılımlar, 200MB boş yer var demek, hiç bir şeyi kapatmadan üstüne orta halli bir oyun da açılabilir demek.
Yazılımlar birlikte çalışmak için optimize edilmediyse, aynı anda mobil data kullanmaya kalkıp ortalığın karışmasına neden oluyor da olabilir, bu sadece bir tahmin. Ancak asıl sebep olarak tahmin edebileceğim, Samsung'un S3'te yayınladığı güncelleme politikası. Yeni versiyon vereceğiz diye kalitesine bakmadan dan dun yayınladılar, herkes tonla şeyden şikayet etti.

Önce soru sorar gibi başlıyorsunuz, sonra birden karara varıp kapatıyorsunuz konuyu. Kaldı ki kesip atarken söylediğiniz argüman da doğru değil. 1GB RAM'i olan bir telefon 700-800 MB RAM kullanımda diye donmaz. Otlak mı bu? Koyun mu otlatıyor, boş RAM bırakıp ne yapacak?
Yok efendi, ne S3'te de One X'te de böyleymiş. Yok benim One X'te öyle bir şey? Bir tane telefonunuzda bu oldu diye Android mi sorunlu oldu? Ben One X'imin ekranını kırdığımda 1-1,5 ay ablamın eski iPhone4'ünü kullandım, ölüyodu alet. O zaman göremedim hiç bu iOS stabilitedir kalitedir diyenleri, kimse bir tek cevap veremedi? Whatsapp'ı açıyorum, 4-5 saniye sürüyordu gelmesi? Telefonda da hiç bir şey kurulu değildi, idareten kullanacağım diye sadece mail'imi ve bir iki iş için lazım uygulamayı kurdum basit basit. Şu an kullandığım One X'te ağzına kadar uygulama var neredeyse, çatır çatır çalışıyor? En fazla real racing gibi ağır bir oyundan çıkınca, ilk yarım saniye tepkisi biraz yavaş oluyor o kadar?

Bakın tekil tekil tecrübelerinizden tüme varım yapıp, yanlış genellemeler yapıyorsunuz. Ben bunu Android fanı falan olarak söylemiyorum, ne fanı olucam yahu bir işletim sisteminin, bana ne? "En pahalısı ne, o zaman iPhone alayım" diyen tipler var diye, "iPhone alan hava atmak için alıyor" diyenlerle de aynı tartışmaya giriyorum ben. Daha geçen gün MacBook'a o kadar para verilir mi diyenlerle de girdim.

Geekbenck vs gibi sentetik benchmark programları da hiç bir şey ifade etmez. Bırakın artık bunlara bakmayı

Kaç senelik iphone 4 ile one x'i karşılaştıran arkadaş, teknoloji bilgine hayran oldum. Iphone 4 seni kesmiyorsa 4s verelim sana.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226

Telefonun rami 1 gb olabilir fakat ramin kullanılabilen miktarı 830 mb gibi bir değer. Sosyal bir insanım, telefon elimden düşmez benim.

Benim burada bahsettiğim multitasting olayı. Android mahvoluyor multitasking ile. Fakat IOS öyle değil. Beni bilen bilir, hep Apple'a karşıyım, hep Sony, Samsung tutarım ama bazı gerçekler var ve bunları değiştiremeyiz.

Sizin One X'i ele alalım. Iphone 5 ile aynı dönemde çıktı. Performans farkı, kamera kalitesi arasında dağlar kadar fark var. Aynı dönemin iki telefonuna da Dead Trigger 2 yükleyelim. IOS 60 fps iken One X low ayarlarda anca 30 fps bile yakalayamayan bir değer alıyor. IOS stabil, 4x4 lük bir işletim sistemi kim ne derse desin. Doğubank geçmişimiz vasıtası ile sürekli telefonları yakından inceleyen birisiyim. Android yeni yeni gelişmeye başladı denebilir Snapdragon 800 ve android 4.3 ile. FAkat hala yetersiz. Biz android kullanıcıları her yeni çıkan oyunu son donanımda oynamak için her sene yeni bir cihaz almak zorundayız. Yoksa kasar. Iphone böyle değil. Tamam her şeyi geçtim hadi, ya google servisleri?

Google ülkemize 3.sınıf ülke muamelesi yapıyor ve gerçekten de öyleyiz. Google play müzik, videolar, filmler, dergiler ve en önemlisi google play gift card ülkemizde kullanılamıyor. Google play mağazasından müzik bile satın alamıyoruz biz. Google, ülkemize naigasyonu bile açmamış durumda daha ne olsun be abim?! Biz marketten bir şeyi satın almak için kredi kartı kullanırken Iphone kullanıcıları gift card ile istedikelrini alıyorlar. Hadi onu da geçelim, ya ücretsiz oyunlar? Her bir gün en kral uygulamalardan biri ücretsiz oluyor. Bunları günün uygulaması ile takip edebiliyoruz. Android' de bu var mı? Hayır yok. Sürekli aynı fiyat, olsa bile 1 dolara iniyor uygulamalar vs.

Fark bu hocam, mesele Samsung, HTC, Sony, Iphone savaşı değil, IOS-Android savaşı. Ülkemizde galip gelen tabiki de hiç kuşkusuz IOS.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
bir arkadaşım androidde android. galaxy de galaxy die tuturmuştu taki iphone 5 alana kadar. şuan iphone 5 new ipad ipad air ve imac sahibi. siz düşünün

What The Hell

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Şu çok bilmiş arkadaşa itibar etmeyiniz lütfen, saçmalamışta saçmalamış çok bilgili hayran kaldım. Arkadaş öyle ki en son Android'de virus var ama antivirus programıda var korunuyoruz, iOS'a virus gelirse siz napcaktınız, antivirus programınız bile yok diye kendini avutan tipte bi arkadaş. Gerisini siz düşünün.

Bu saatten sonrada sığ insanlarla iOS-Android tartışması yapmaya değmez. At gözlüğü zor çıkarılır, boşada kürek çekemem.

thekillingroad

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Telefonun rami 1 gb olabilir fakat ramin kullanılabilen miktarı 830 mb gibi bir değer. Sosyal bir insanım, telefon elimden düşmez benim.

Benim burada bahsettiğim multitasting olayı. Android mahvoluyor multitasking ile. Fakat IOS öyle değil. Beni bilen bilir, hep Apple'a karşıyım, hep Sony, Samsung tutarım ama bazı gerçekler var ve bunları değiştiremeyiz.

Sizin One X'i ele alalım. Iphone 5 ile aynı dönemde çıktı. Performans farkı, kamera kalitesi arasında dağlar kadar fark var. Aynı dönemin iki telefonuna da Dead Trigger 2 yükleyelim. IOS 60 fps iken One X low ayarlarda anca 30 fps bile yakalayamayan bir değer alıyor. IOS stabil, 4x4 lük bir işletim sistemi kim ne derse desin. Doğubank geçmişimiz vasıtası ile sürekli telefonları yakından inceleyen birisiyim. Android yeni yeni gelişmeye başladı denebilir Snapdragon 800 ve android 4.3 ile. FAkat hala yetersiz. Biz android kullanıcıları her yeni çıkan oyunu son donanımda oynamak için her sene yeni bir cihaz almak zorundayız. Yoksa kasar. Iphone böyle değil. Tamam her şeyi geçtim hadi, ya google servisleri?

Google ülkemize 3.sınıf ülke muamelesi yapıyor ve gerçekten de öyleyiz. Google play müzik, videolar, filmler, dergiler ve en önemlisi google play gift card ülkemizde kullanılamıyor. Google play mağazasından müzik bile satın alamıyoruz biz. Google, ülkemize naigasyonu bile açmamış durumda daha ne olsun be abim?! Biz marketten bir şeyi satın almak için kredi kartı kullanırken Iphone kullanıcıları gift card ile istedikelrini alıyorlar. Hadi onu da geçelim, ya ücretsiz oyunlar? Her bir gün en kral uygulamalardan biri ücretsiz oluyor. Bunları günün uygulaması ile takip edebiliyoruz. Android' de bu var mı? Hayır yok. Sürekli aynı fiyat, olsa bile 1 dolara iniyor uygulamalar vs.

Fark bu hocam, mesele Samsung, HTC, Sony, Iphone savaşı değil, IOS-Android savaşı. Ülkemizde galip gelen tabiki de hiç kuşkusuz IOS.

Şimdi biraz daldan dala gitmiş oldu, çok kapsamlı şeylerden bahsediyorsun aynı mesaj içinde, çok çok farklı yerlere gidiyor. :)

Birincisi, iOS Android'den daha mı stabil? Evet ve hayır. Android şu an yol haritası oturmamış bir işletim sistemi, hatta ben Türkiye'deki forumlarda bu lafı etmiyorum ortalık kan gövdeyi götürüyor diye ama, stock Android zaten tam bitmemiş şekilde sürülen bir işletim sistemi. Bizler HTC ve Samsung tarafından giydirilmiş versiyonlarını kullanıyoruz, iş çok değişiyor.
iOS stabil bir işletim sistemi evet, 4x4'lük dersen orada kişisel tercihler devreye girer, bana göre hayır. En azından ortalama diyebileceğim bir zekaya sahibim, çok küçük yaştan beri bütün elektronik cihazları didik didik kurcalamış biriyim ve ben o iOS'un içinde bazen aradığım şeyi bulmak için sinir krizleri geçirdiğimi biliyorum. Ortada böyle gerçekler var.

Apple'ın buradaki stratejisi son derece basit. Ne kadar az konfigürasyon, o kadar az sorun. Bu yazılımın temel kuralıdır. En sorunlu işletim sisteminin Windows olmasının sebebi de en çok konfigürasyona izin veren sistem olmasıdır. Apple'ın "smartphone böyle olur" diye sürdüğü bu cihazda ilk çıktığında MMS, copy-paste gibi özellikler olmadığını unutmayalım. Bu Apple'ın tarzı ve haliyle daha kontrollü olunmasını sağlıyor. Kimie avantajdır bu kimine dezavantaj. Ben Apple'a karşı bir insan değilim, hiç bir ürünlerine para vermedim ayrı mesele ama karşı değilim. Lakin ablam bana ne telefon alayım dediğinde de "sakın iPhone'dan başka bir şey alma" diyorum, bunun bir sebebi var. Her ürünün kitlesi farklı. Android üzerinde development yapılmasına Google tarafından izin verilen açık bir sistem. BUnun tamamen kapalı bir sistemle aynı stabilitede çalışmasını bekleyemezsin tabii ki. Benim bu stabilite konusunda karşı çıktığım şey, insanlardaki abartma isteği. Demin bir arkadaş da sağolsun anlamamış, ben geberdim kardeşim iPhone 4 kullanırken, eşşek gibi de yavaştı iOS6'da olduğu için. Bir arkadaşımda 5 vardı, onunki daha hızlı çaılışıyordu mesela.

One X'le iPhone konusuna gelelim. Aynı dönemde çıkmadılar öncelikle, ONe X Şubat 2012'de duyuruldu, iPhone Eylül 2012'de, arada neredeyse 1 nesile denk gelecek fark var, ama bunu kenara koyalım. Bahsettiğin oyunla hiç tecrübem yok, bir şey diyemem, ancak hiç bir grafik performans testinde de benzer sonuç yok, böyle yarı yarıya fark edecek kadar. Aradaki nesil farkı ise gayet olağan bir farka sebebiyet veriyor.

Playstore ile ilgili dediklerinize bir şey diyemem. Gerçekten üçüncü dünya ülkesiyiz biz evet. :) Google ile T.C. Hükümeti arasında da kavga var, o nedenle iş açısndan bakarsak da aslında doğal şeyler. Memnunum demek değil bu, ama iOs'un daha kaliteli olduğu anlamına da gelmiyor aynı zamanda.