Soru iPhone 13 almak mantıklı mı?

Bu konuyu okuyanlar

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Şu anda Xiaomi Mi Note 10 Lite kullanıyorum ve donma kasma gibi problemler yaşıyorum.

Gün içerisinde çok fazla telefonla konuşuyorum. O nedenle bu takılmalar benim yavaşlamama sebep oluyor ve yeni bir telefon almışken iOS'u denemek istiyorum.

Bir miktar param var gerisini ihtiyaç kredisi ile tamamlamayı düşünüyorum.

Bildiğiniz üzere iOS cihazlar 4 - 5 yıl gidiyor, hale 6S - 7 kullanan kişiler var. Kafamdaki plan iPhone 13 almak veya iPhone 14 Plus mı alayım?

Sizin öneriniz nedir? iPhone 13 almak mantıklı mı?

Son düzenleyen moderatör:

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Arkadaşlar şu anda Xiaomi Mi Note 10 Lite kullanıyorum donmalar kasmalar aramalarsa sıkıntılar çekiyorum.
Gün içinde işim gereği çok fazla telefonla konuşuyorum onun için hız ve aramalarda sorun yavaşlamama sebep ve almışken de Android almak istemiyorum iOS denemek istiyorum stabilizasyonundan dolayı.
Bir miktar var bir de ihtiyaç kredisi almayı düşünüyorum onun içinde hem ileride gelecek zamları düşünerek hem de almışken üst seviye olsun iOS bildiğiniz gibi 4 5 6 yıl gidiyor sorunsuz hala 6S 7 7S kullanan kişiler var sorunsuz kafam da 13 almak var ya da ya da direkt 14 Plus var batarya ve yeni bir telefon olduğu için arada ki fiyat farkına değer mi bir de bu var tabii.
Evet mantıklı bende 3 senedir Xiaomi Mi9T kullanıyorum cidden kabak tadı verdi İPhone 13 bende istiyorum normalde benim gönlüm 13 Pro'dan yana fakat 40 bine merdiven dayamış bu yüzden 12 Pro zorlayabilirsem 13'e geçmek istiyorum.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Arkadaşlar şu anda Xiaomi Mi Note 10 Lite kullanıyorum donmalar kasmalar aramalarsa sıkıntılar çekiyorum.
Gün içinde işim gereği çok fazla telefonla konuşuyorum onun için hız ve aramalarda sorun yavaşlamama sebep ve almışken de Android almak istemiyorum iOS denemek istiyorum stabilizasyonundan dolayı.
Bir miktar var bir de ihtiyaç kredisi almayı düşünüyorum onun içinde hem ileride gelecek zamları düşünerek hem de almışken üst seviye olsun iOS bildiğiniz gibi 4 5 6 yıl gidiyor sorunsuz hala 6S 7 7S kullanan kişiler var sorunsuz kafam da 13 almak var ya da ya da direkt 14 Plus var batarya ve yeni bir telefon olduğu için arada ki fiyat farkına değer mi bir de bu var tabii.
14 plus almanı tavsiye ederim.Apple ın batarya konusunda en iyi cihazı.6gb ram ve ön kamerada autufocus olmasıda ciddi bir avantaj.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Kardeşim ilk çıktığında buna bu para verilmez diyordun yanılmıyorsam
Hata yapmışım.14 ile 14 plus donanım olarak 13 le aynı ama performans,kamera ve batarya olarak farklar var.Bana sert yorum yaptıran ekran hızının 60hz olması oldu.14 ile 14 plus 60hz a rağmen çok iyi akıcılık sunuyor.Ben bu olayda Apple ın iyi bir yazılım markası olduğunu gördüm.Çıkarttığı ürünü detaylı incelemeden yorum yapmanın ciddi bir hata olduğunu farkettim.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255
Hata yapmışım.14 ile 14 plus donanım olarak 13 le aynı ama performans,kamera ve batarya olarak farklar var.Bana sert yorum yaptıran ekran hızının 60hz olması oldu.14 ile 14 plus 60hz a rağmen çok iyi akıcılık sunuyor.Ben bu olayda Apple ın iyi bir yazılım markası olduğunu gördüm.Çıkarttığı ürünü detaylı incelemeden yorum yapmanın ciddi bir hata olduğunu farkettim.
Bencede öyle net farkları olması lazım ama fiyat farkının bu denli olmaması lazım.

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,002
Galaxy S22 almak fiyat performans açısından daha mantıklı olabilir.

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Bencede öyle net farkları olması lazım ama fiyat farkının bu denli olmaması lazım.
Fiyat farkının en temel sebebi enflasyon ve vergiler.Ben 30k ve üzeri bir telefona vermek bana saçma geldiği için bir tanıdıktan 25k e ikinci el temiz kullanılmış 12 Pro aldım.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255
Fiyat farkının en temel sebebi enflasyon ve vergiler.Ben 30k ve üzeri bir telefona vermek bana saçma geldiği için bir tanıdıktan 25k e ikinci el temiz kullanılmış 12 Pro aldım.
Alacam diyordun aldın sonunda hayırlı olsun kardeşim ??

Se yi düştün mü peki

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
İphone 14 Plus parasını hak etmiyor. 13 al geç. Arada akıcılık olarakta fark yok zaten. Aynı işletim sistemlerinin aynı sürümleri olduktan sonra hz hz’dir, değişmez. Aynı nit olayı gibi ?

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460
Alacam diyordun aldın sonunda hayırlı olsun kardeşim ??

Se yi düştün mü peki
Cihaz kargoyla gelecek.Daha gelmedi.Şu anda Se 2020 kullanıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

İphone 14 Plus parasını hak etmiyor. 13 al geç. Arada akıcılık olarakta fark yok zaten. Aynı işletim sistemlerinin aynı sürümleri olduktan sonra hz hz’dir, değişmez. Aynı nit olayı gibi ?
Hocam akıcılık olarak fark var.14 ile 14 plusın animasyonları daha iyi.Cihazı kullanmadan önce bende senin gibi düşünüyordum.14 ü kullandıktan sonra bakış açım değişti.14 ile 14 plus kabul üst düzey cihazlar değil ama yerin dibine sokulacak cihazlarda değil.Bu cihazlarda 6gb ram ve soğutma sistemi olmasıda ciddi bir avantaj.Apple soğutma sistemi olayını ilk defa 14 ailesinin tamamında kullandı.

bu videoda 60hz ın herkes tarafından berbat olduğunun söylenmesine rağmen bu cihazın 60hz da çok akıcı olduğunu anlatıyor.

Son düzenleme:

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Cihaz kargoyla gelecek.Daha gelmedi.Şu anda Se 2020 kullanıyorum.

Hocam akıcılık olarak fark var.14 ile 14 plusın animasyonları daha iyi.Cihazı kullanmadan önce bende senin gibi düşünüyordum.14 ü kullandıktan sonra bakış açım değişti.14 ile 14 plus kabul üst düzey cihazlar değil ama yerin dibine sokulacak cihazlarda değil.Bu cihazlarda 6gb ram ve soğutma sistemi olmasıda ciddi bir avantaj.Apple soğutma sistemi olayını ilk defa 14 ailesinin tamamında kullandı.

bu videoda 60hz ın herkes tarafından berbat olduğunun söylenmesine rağmen bu cihazın 60hz da çok akıcı olduğunu anlatıyor.

Olay tamamen psikolojik. İki telefonuda yan yana karşılaştırdım çünkü ? Zaten hiç bir mantığıda yok bu olayın.

Son düzenleme:

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
Düşüncem benim de içim gidiyor bir telefona 30 k vermekten yana değil ama ileride ki zamları düşününce iPhone 14 de ayrıca bir üç kağıtçılık yaptı Apple 14 ve 14 Plus'ta da işlemci olarak A16 koysa Pro'lar da çok ayrım yapıldı o kadar yapılmasa gözüm kapalı verirdim 35 zaten gözümden çıkmışken 40 45 Pro'lar için değil de benim aklımda ki 14 Plus bataryası özellikle iPhone en dezavantajlı olduğu yer batarya çünkü.
13e 27 yerine 14'e 30 ya da 14 plusa 33 vereyim diyorum 12 Pro 13 Pro gibi seçenekleri hiç düşünmedim en yeni ve en F/P olsun diye düşünüyorum.
Evet mantıklı bende 3 senedir Xiaomi Mi9T kullanıyorum cidden kabak tadı verdi İPhone 13 bende istiyorum normalde benim gönlüm 13 Pro'dan yana fakat 40 bine merdiven dayamış bu yüzden 12 Pro zorlayabilirsem 13'e geçmek istiyorum.

14 plus almanı tavsiye ederim.Apple ın batarya konusunda en iyi cihazı.6gb ram ve ön kamerada autufocus olmasıda ciddi bir avantaj.
Aynen batarya en büyük eksiği oluyor apple da belli süre sonra bitiyor 2100 :)

Almışken şimdi en günceli olsun diyorum zaten vereceğim paradan dolayı.

S21’den iphone 13’e geçen biri olarak çok mutluyum.S21 bazı noktalarda üzüyordu.Bunda 120 hz ekran(benim için bir eksi değil) hariç kusursuz bir deneyim var.
Android isterse 100k olsun sonunda ölüyor kasıyor. Ondan istiyorum bende apple.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255
S6 zamanlarında değiliz :D
Arkadaşın note 4 telefonu hala çalışıyor sıfır almış nasıl kısa ömür anlamıyorum, palavra bence telefonu kullanmaya bağlı, se 2020 kullanırken aşırı derecede müstehcen videolar izledim telefon mala bağladı takıldı kendi kendine kapandı parmak izi bile arızalı olmamasına rağmen parmağı okumadı herşey oldu, abuk subuk sitelere girmezsen uygulama indirmezsen orjinale bağlı kalırsan telefona yüklenmezsen ömrü uzun olur ?

Sanırsın iphone cular kemiksiz 6-7 sene kullanıyor telefonlarını

Hamza Sağlam

Doçent
Reaksiyon puanı
751
Arkadaşın note 4 telefonu hala çalışıyor sıfır almış nasıl kısa ömür anlamıyorum, palavra bence telefonu kullanmaya bağlı, se 2020 kullanırken aşırı derecede müstehcen videolar izledim telefon mala bağladı takıldı kendi kendine kapandı herşey oldu, abuk subuk sitelere girmezsen telefona yüklenmezsen ömrü uzun olur ?

Sanırsın iphone cular kemiksiz 6-7 sene kullanıyor telefonlarını

Kısa ömürlü olanlar düşük modeller oluyor genelde. Ne kadar ekmek o kadar köfte.

niyazi5859

Dekan
Reaksiyon puanı
5,096
Düşüncem benim de içim gidiyor bir telefona 30 k vermekten yana değil ama ileride ki zamları düşününce iPhone 14 de ayrıca bir üç kağıtçılık yaptı Apple 14 ve 14 Plus'ta da işlemci olarak A16 koysa Pro'lar da çok ayrım yapıldı o kadar yapılmasa gözüm kapalı verirdim 35 zaten gözümden çıkmışken 40 45 Pro'lar için değil de benim aklımda ki 14 Plus bataryası özellikle iPhone en dezavantajlı olduğu yer batarya çünkü.
13e 27 yerine 14'e 30 ya da 14 plusa 33 vereyim diyorum 12 Pro 13 Pro gibi seçenekleri hiç düşünmedim en yeni ve en F/P olsun diye düşünüyorum.

Aynen batarya en büyük eksiği oluyor apple da belli süre sonra bitiyor 2100 :)

Almışken şimdi en günceli olsun diyorum zaten vereceğim paradan dolayı.

Android isterse 100k olsun sonunda ölüyor kasıyor. Ondan istiyorum bende apple.
Android isterse 100k olsun sonunda ölüyor kasıyora patladım. Her telefon eninde sonunda ölür. Siz herhalde J7 Prime ile S21 i bir tutuyorsunuz veyahut J7 ile s22 ultrayı. Ha onu geçtim halen daha J7 kullanıyor annem ve günlük kullanım için ona yetiyor telefon ölmedi yani :D

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994

14 ile 13 arasinda 2000 TL fark var. Ben her seferinde 13 alana kadar aradaki farki ver 14 al diye onerdim konu acanlara ama topa tutuldum zamaninda. Iki cihaz arasindaki fark 5K'dan az oldugu surece 14 serisi net alinir. Yurt disinda satmamasinin nedeni 14 fiyatina 13 Pro, 14 Plus fiyatina 13 Pro Max alabiliyorsun. Bizim ulkede denklem cok farkli.

James Howlett

Profesör
Reaksiyon puanı
4,255
Android isterse 100k olsun sonunda ölüyor kasıyora patladım. Her telefon eninde sonunda ölür. Siz herhalde J7 Prime ile S21 i bir tutuyorsunuz veyahut J7 ile s22 ultrayı. Ha onu geçtim halen daha J7 kullanıyor annem ve günlük kullanım için ona yetiyor telefon ölmedi yani :D
En basitinden redmi note 10 pro kullandım telefon Allah var iyiydi miui yazılımı hariç, iş Arkadaşın redmi 9c telefonuna baktım desen kilidi açarken ekrana bastırarak açıyordum ??

Vag grubunda Seat ibiza kullanmak var audi a8 kullanmak var ?

14 ile 13 arasinda 2000 TL fark var. Ben her seferinde 13 alana kadar aradaki farki ver 14 al diye onerdim konu acanlara ama topa tutuldum zamaninda. Iki cihaz arasindaki fark 5K'dan az oldugu surece 14 serisi net alinir. Yurt disinda satmamasinin nedeni 14 fiyatina 13 Pro, 14 Plus fiyatina 13 Pro Max alabiliyorsun. Bizim ulkede denklem cok farkli.
Aynen öyle şahsen 14 plus ı alırdım Apple da para olsa, yalnız iphone kullananlar 256gb altı almamalı bence

brkyldz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Ben 14 256 ile 13 256’yı kıyasladım arada 3600₺ fark vardı 13 256 aldık

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Apple alırken en son çıkan modellerden şaşma bence. Daha uzun update alırsın. 14 Plus gayet mantıklı bir seçim. Ama büyük telefon çok sevmezsen 14 de üzmez seni. Ayrıca madem krediyle halledeceksin Pro Max falan al direk. Nirvana'yı yaşarsın. Gerçi 8 falan alsan bile pişman olmazsın o kadar diyeyim sana. Bende bir 6S kullanıcısı olarak bunları yazıyorum ahahahahahahah

brkyldz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
37
Apple alırken en son çıkan modellerden şaşma bence. Daha uzun update alırsın. 14 Plus gayet mantıklı bir seçim. Ama büyük telefon çok sevmezsen 14 de üzmez seni. Ayrıca madem krediyle halledeceksin Pro Max falan al direk. Nirvana'yı yaşarsın. Gerçi 8 falan alsan bile pişman olmazsın o kadar diyeyim sana. Bende bir 6S kullanıcısı olarak bunları yazıyorum ahahahahahahah
6s bir batak cidden s21den önce 5 yıl kullandım ahshshdhsdb

Webhead

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
4,547
Hocam anneme 2018'de 6s aldırdım 4 sene kullandı şuanda Galaxy A72'ye geçti gayet memnun 6s'te tek şikayeti batarya ve depolamaydı cunku telefon 32 gb idi

mserifselen

Asistan
Reaksiyon puanı
57
şimdi fiyata baktım 14 plus 35 bin 14 pro 40 bin ona vereceğime biraz daha sıkarım dişimi 14 pro alırım ölene kadar gider heralde :)

Son mesajlar