Ipad air -- Ipad Pro (farka değer mi )

Emre:)

Doçent
Reaksiyon puanı
403
Evet ünide öğrenciyim. Ipad pro 2018 kullanıyorum. Geç yazdığım için kusura bakmayın.

Şöyleki air 3 de elimde mevcut pro da. Aralarında güç anlamında fark yok. Yok deme sebebim benim öylesi bir güce ihtiyaç bulmamam. Bölümünüz önemli. Atıyorum kodlama yapacaksanız tablet yerine pc öneririm. Ama sözel bölümdeyseniz veya benim gibi eşitağırlık bölümündeyseniz tableti kesinlikle öneririm. Zaten yapılan araştırmalarda kalemle yazılınca akılda kalma oranı daha yüksek olduğu kanıtlandı. Ki kanıtlanmasada ben tableti almadan önce pc den not alıyordum inanın hiç verimli değil.

Tableti aldığınızda notability adlı uygulama var. Benim not alma uygulamaları arasında en beğendiğim not uygulamasıdır.
Şuanda ise boş olduğum zamanı fırsat bilerek çizim öğreniyorum. Bunları bir pc de yapamam. Bir şey izlemek istediğinizde daha kolay izleniyor, ömrü uzun ve oldukça güçlü.

Not uygulamasını ekranı hiç kapamadan açık bıraktığınızda dahi bir derste (4 saat) maksimum yüzde 20-30 civarı gidiyor. Kalem ömrü de zaten bir ders için fazla fazla yetiyor.

Gelelim ipad pro mu air 3 mü kısmına. İkiside dediğim gibi biri bende mevcut biri kardeşimde. Oda üniversitede ve not almak için kullanıyor, aynı zamanda multimedya için kullanıyor. Arada görsel fark haricinde pek bişi hissettirdiği yok. Yeterlilik konusunda kesinlikle air 3 yetiyor. Ancak elbetteki bütçeniz varsa pro daha İyi. Sebepleri:

1-120 hz olması cidden fark yaratıyor her konuda. Gerek oyun oynarken gerek ekranda takılırken gerek bişiler yazıp çizerken.
2- Daha güçlü işlemci var. Uygulamalarda bu farkı hissetmiyorsunuz, aslında hiç bir şeyde hissetmiyorsunuz. Ancak işlemci gücünün önemi önümüzdeki senelerde ortaya çıkıyor. 3 4 sene sonra hala çok güçlü olacak pro modeli.
3- Daha ince çerçeveler. Daha güzel duruyor daha kompakt daha temiz, daha modern.
4- Type c. Benim telefonumda type c. Dolayısıyla her yere tek kabloyla gidiyorum ve daha güçlü bir çıkış veriyor. Çok çok önemli değil ama kablo kalabalıklılığı yapmaması bakımından ve telefonumu ipad ile şarj edebilmem açısından güzel.
5- Daha güzel aksesuar. Özellikle kalem kısmı. Kablosuz şarj olması artı yan tarafta sabit durması çok işe yarıyor ve rahat oluyor. air larda aşağıya mızrak gibi takıp şarj etmeniz ve sürekli kalemi kollamanız gerekiyor. Artı ben magic keyboard kullanıyorum harika bir şey. Magic keyboard karşılığı air da Logitech combo touch var. Ancak tabiki onunla bu kıyaslanamaz. Gerçi fiyatı düşündüğünüzde o daha mantıklı :)

Android tablet almama sebebim aslında düzgün bir not uygulaması olmaması. Not almadan kastım ders notu olarak. One not kullandım yetersiz ve kötü. Onun haricinde de yok zaten.

Pc de sekmeler daha kolay durumda. Yani sekmeleri daha kolay yönetebiliyor, bir çok dosyayı aynı anda açmayı daha kolay yapıyorsunuz. Eğerki bunlara çok ihtiyacınız olacaksa pc bir tık öne geçiyor. Önemli olan burada bölümünüz ve ne yapacağınız. ben biraz deneyimlerimden bahsettim pc ile tableti kıyaslayamam çünkü bölümünüzü ve ne yapacağınızı bilmiyorum. Ancak benim bölümümde tablet çok daha faydalıydı ve ona geçtim. Dediğim gibi yanımda 1.5,2 kilo pc artı şarj aleti taşıyıp masaya ”löp” diye koyup ondan sonra da klavyeyle not almak hiç güzel olmadı.

Özetle;

Android tabletler hala tam rakip değil, biliyorum sormadınız bunu ama yinede aklınızda ”acaba” varsa gidermek istedim. Not uygulaması olsun sistem desteği olsun henüz istenilen noktada değil. Umarım en kısa zamanda gelir o noktaya. Eğerki pronun fiyatı çok gelirse air 3 ten asla çekinmeyin. Kesinlikle buna değecek bi cihaz air 3. Hiç bir sorunu yok. pro sadece onun daha “güzel” modeli. Mutlaka kalem alın, paranız olduğunda da air 3 alırsanız combo touch, pro alırsanız magic keyboard almanızı tavsiye ederim.

Bölümünüze ve yapacağınız işlere bakmanızı tavsiye ederim. Pc ile tableti ayıran fark bu. Pc de programlama, sekme yönetmek daha kolay. Tablette ise daha uzun pil ömrü, hafiflik ve taşınılabilirlik, daha iyi not alma, daha rahat multimedya var.

Eğerki başka sorularınız veya cevaplamadığım bir şey olursa cevaplamaktan memnuniyet duyarım.
Vakit ayırıp yazdığını için teşekkür ederim. Hocam sayısalım ama diş hekimliği okuyacağım için fazla güce gerek olacağını düşünmüyorum açıkcası. Air 3te karar kıldım gibi. Kalemi zaten direkt alacağım ama son bir sorum olacak. Klavyede not almak güzel olmadı demişsiniz ya klavye almaya gerek var mı diye düşündüm şimdi de :D . Klavyeyi ne zaman kullanıyorsunuz ve sizce gerekli mi ? Kafamda normal kılıfı alırım, klavye ihtiyacı çekersem bluetoothlu bir klavye alırım fikri var. Direkt klavyeli kılıf daha mı iyi olur sizce ?

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Estağfirullah ne demek. Öncelikle bölümünüz hayırlı olsun umarım güzel ve başarılı bir 4 yıl geçirirsiniz. Bölümünüz benimkiyle not alma kısmında benzer dolayısıyla yukarıdaki kendime göre yazdıklarım sizler içinde geçerli.

Klavyede not almayın zaten. Bende klavyeyi not almak için kullanmıyorum. Klavye benim internette daha rahat gezinebilmem, yazı yazmak istediğimde konfor sağlaması gibi durumlar için. Birde ben ek iş olarak not yazarlığı yapıyorum. Klavye o yüzden lazım. Şöyle air 3 kullanıp bluetoothlu klavye kullanan bir arkadaşım var ancak o kadar rahat olmadığını, sürekli yanında ekstradan klavye aparatı gezdirmenin çok gereksiz ve kalabalık yaptığını söylemişti bende ona Logitech Combo Touch tavsiye ettim baktı Ve beğendi alacak TR ye gelince. Klavye konusunda inanın ne kadar az kalabalık o kadar iyi (imkanınızın elverdiğini varsayarak söylüyorum)

Bende laptop ta var gaming. Ama onda takılmaktansa ipad de internette gezmek, forumlarda gezmek, multimedya tüketimi yapmak daha güzel ve klavye bu konuda inanılmaz yardımcı oluyor. Kardeşimde takılı klavye var. O da o şekilde kullanıyor ve memnun onda ise ipad air 3 ün smart folio olan klavyesi var. Klavyeler arasındaki seçim size kalmış. Ancak klavye ipad kullanımını rahatlatan ve güzelleştiren bir detay. Logitech in klavyesini önermemin sebebi güzelliği değil açıkcası bana daha güzel geliyor smart folio ancak dediğim klavyede touchpad var. O yüzden özellikle onu önerdim. Çünkü kardeşimin ipad inde (smart folio da) yok, benim klavyemde (magic keyboard) var aradaki bariz farkı görüyorum touchpad kısmında.
Size kalmış ben ihtiyaç olarak görüyorum çünkü ipad i çok kullanıyorum bu tarz eklentiler de benim ipad kullanımımı daha konforlu ve eğlenceli hale getiriyor

BarKoda1010

Profesör
Reaksiyon puanı
353
tartışmasız 11inç Pro almanı öneririm. Düz modelin işlemcisi belirttiğin gibi iPhone 7'de bulunan A10 Fusion ve 4 senelik bir işlemci. Hala güçlü fakat tableti biraz yoğun kullandığında ısınmalara sebep olabilecek bir işlemci.

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
tartışmasız 11inç Pro almanı öneririm. Düz modelin işlemcisi belirttiğin gibi iPhone 7'de bulunan A10 Fusion ve 4 senelik bir işlemci. Hala güçlü fakat tableti biraz yoğun kullandığında ısınmalara sebep olabilecek bir işlemci.
Air 3 te A12 var. Bende 11 inc pro var ısınma rahatsız olmayacak düzeylerde bunda da oluyor

Doçent
Reaksiyon puanı
403
Ben zaten ipad 7.nesili aklımdan çıkardım, onu almayacağım. Air 3 gibi bir model daha var. Arkadaşın dediği gibi a12 kullanıyor. Aradaki farka değmeyeceği için onu alacağım gibi. Aradaki farka belki değer ama pro aldığım zaman kalemin de ikinci neslini alacağım. Bir de almışken magic keyboard alayım desem fark gittikçe açılacak. Gözümde değmez gibi geldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Estağfirullah ne demek. Öncelikle bölümünüz hayırlı olsun umarım güzel ve başarılı bir 4 yıl geçirirsiniz. Bölümünüz benimkiyle not alma kısmında benzer dolayısıyla yukarıdaki kendime göre yazdıklarım sizler içinde geçerli.

Klavyede not almayın zaten. Bende klavyeyi not almak için kullanmıyorum. Klavye benim internette daha rahat gezinebilmem, yazı yazmak istediğimde konfor sağlaması gibi durumlar için. Birde ben ek iş olarak not yazarlığı yapıyorum. Klavye o yüzden lazım. Şöyle air 3 kullanıp bluetoothlu klavye kullanan bir arkadaşım var ancak o kadar rahat olmadığını, sürekli yanında ekstradan klavye aparatı gezdirmenin çok gereksiz ve kalabalık yaptığını söylemişti bende ona Logitech Combo Touch tavsiye ettim baktı Ve beğendi alacak TR ye gelince. Klavye konusunda inanın ne kadar az kalabalık o kadar iyi (imkanınızın elverdiğini varsayarak söylüyorum)

Bende laptop ta var gaming. Ama onda takılmaktansa ipad de internette gezmek, forumlarda gezmek, multimedya tüketimi yapmak daha güzel ve klavye bu konuda inanılmaz yardımcı oluyor. Kardeşimde takılı klavye var. O da o şekilde kullanıyor ve memnun onda ise ipad air 3 ün smart folio olan klavyesi var. Klavyeler arasındaki seçim size kalmış. Ancak klavye ipad kullanımını rahatlatan ve güzelleştiren bir detay. Logitech in klavyesini önermemin sebebi güzelliği değil açıkcası bana daha güzel geliyor smart folio ancak dediğim klavyede touchpad var. O yüzden özellikle onu önerdim. Çünkü kardeşimin ipad inde (smart folio da) yok, benim klavyemde (magic keyboard) var aradaki bariz farkı görüyorum touchpad kısmında.
Size kalmış ben ihtiyaç olarak görüyorum çünkü ipad i çok kullanıyorum bu tarz eklentiler de benim ipad kullanımımı daha konforlu ve eğlenceli hale getiriyor
Anladım, tekrardan sağolun. Son bir soru sorayım daha rahatsız etmicem sizi söz :D. Yazı yazma hissini veren paperlike gibi ekran koruyucular varmış. Bunlardan birini deneyimle şansınız oldu mu ? Gerçekten iyi bir hissiyat veriyor mu ve bunu nerelerden temin edebilirim ?

LalaPapa

Asistan
Reaksiyon puanı
117
Ben zaten ipad 7.nesili aklımdan çıkardım, onu almayacağım. Air 3 gibi bir model daha var. Arkadaşın dediği gibi a12 kullanıyor. Aradaki farka değmeyeceği için onu alacağım gibi. Aradaki farka belki değer ama pro aldığım zaman kalemin de ikinci neslini alacağım. Bir de almışken magic keyboard alayım desem fark gittikçe açılacak. Gözümde değmez gibi geldi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Anladım, tekrardan sağolun. Son bir soru sorayım daha rahatsız etmicem sizi söz :D. Yazı yazma hissini veren paperlike gibi ekran koruyucular varmış. Bunlardan birini deneyimle şansınız oldu mu ? Gerçekten iyi bir hissiyat veriyor mu ve bunu nerelerden temin edebilirim ?
Rica ederim. Sorun değil sorabilirsiniz elbette. Ben kullanıyorum paperlike. Cidden kağıt hissiyatı veriyor müthiş bişi. Ayrıca mat olduğu için parmak izi tutmuyor. Bir tek çok az elinizi terletiyor. Çevremde, bende görüpte seven, almak isteyen çok kişi oldu. Kesinlikle tavsiye ederim. Ben n11 den almıştım. Linki bırakayım,

Ayrıca magic keyboard ı hemen almayabilirsiniz ama bütçeniz varsa pro artı 2.nesil kalem çok daha rahat oluyor.

Doçent
Reaksiyon puanı
403
Rica ederim. Sorun değil sorabilirsiniz elbette. Ben kullanıyorum paperlike. Cidden kağıt hissiyatı veriyor müthiş bişi. Ayrıca mat olduğu için parmak izi tutmuyor. Bir tek çok az elinizi terletiyor. Çevremde, bende görüpte seven, almak isteyen çok kişi oldu. Kesinlikle tavsiye ederim. Ben n11 den almıştım. Linki bırakayım,

Ayrıca magic keyboard ı hemen almayabilirsiniz ama bütçeniz varsa pro artı 2.nesil kalem çok daha rahat oluyor.
Tekrardan saolun.