İnternet sansürü güvenli bir yolla nasıl aşılır?: TOR Tarayıcı

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
"İnternet sansürü" diye anılan yasa meclisten geçti. Artık devlet insanların internet erişimlerini kontrol altında tutacak, kimin ne zaman nerelere girdiğini izleyecek, kısacası yıllardır diğer alanlarda yaptığı fişlemeyi artık internet ortamında da yapacak.

Üstelik internet kısıtlamalarını yeni yeni yöntemlerle yaparak istenmeyen sitelere veya sayfalara girişleri çok daha etkili şekilde engelleyecek.

Peki bu kısıtları aşmanın bir yolu ve yasaklı siteleri gezerken kimliğinizi gizlemenin bir yolu yok mudur?

Kısaca söylemek gerekirse : VAR

Devletler internette sansür uygulayıp, insanları izlemeye çalıştıkça, dünya üzerindeki gönüllü aktivistler de buna karşı çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalardan en önemlisi TOR Projesi. TOR projesi sayesinde hem internette sansürsüz gezebilirsiniz, hem de girdiğiniz sitelerde kimliğiniz gizli kalır. Üstelik TOR projesini kullanmak sandığınızdan daha kolay. Şimdi adım adım bu işi nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Tor projesi aktivistleri, işleri kolaylaştırmak için Tor Browser Bundle yazılımını geliştirdiler. Bu yazılımın bilgisayarınıza kurulmasına bile gerek yok. İsterseniz bir USB bellek içinden bile çalışabilir.

1. Tor Browser'ı indirin
Aşağıdaki linkte kullandığınız işletim sistemine göre uygun prgramı indirin. Eğer kullandığınız işletim sistemini bilmiyorsanız büyük ihtimalle Microsoft Windows kullanıyorsunuzdur :) Microsoft Windows yazan kolonda 32-bit linkine tıklayarak programı indirin.
https://www.torproject.org/projects/torbrowser.html.en

2. Program dosyalarını oluşturun
İndirdiğiniz programa çift tıklayın. Bir güvenlik uyarısı açılırsa "Çalıştır" diyerek devam edin. Bir pencere açılarak kurulum dilini soracak size. Türkçe seçeneğide mevcut. İstediğiniz dili seçip "ok" butonuna tıklayın.

Açılan pencere dosyaları nereye oluşturmak istediğinizi soracak. Masaüstünde bir klasör seçebilirsiniz. Dosya yerini seçtikten sonra "Kur"u tıklayarak işlemi başlatın.

İşlem bittiğinde "Tor Browser Bundle programını çalıştır" işaretini kaldırın ve Bitir deyin.

Pencere kapandığında artık Tor Browser'ınız hazır durumda. Seçtiğiniz klasörü artık USB belleğinize kopyalayabilirsiniz. Benim klasörüm masaüstünde Tor Browser olarak oluşmuş durumda. Program kullanıma hazır.

3. Program Kullanımı
Herhangi bir bilgisayarda bu kalsörü açtığınızda içinde "Start Tor Browser" dosyasını göreceksiniz. Bu dosyaya çift tıklayın.

Açılan pencerede "Connect" butonuna basın.

Program otomatik olarak ayarları yapıp Tor ağına bağlanacak ve karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi internette gezinti yapabileceğiniz tarayıcıyı açacak.

4. Programı Test Edelim
a. Erişim
http://engelliweb.com/ sitesine girerek erişimi yasak olan sitelerden birini seçin ve her zaman kullandığınız tarayıcınız ile (chrome, internet explorer, firefox vb) bu siteye girmeye çalışın. Siteye giremediğinizden emin olduktan sonra, aynı siteyi Tor Browser ile açmayı deneyin. Siteye girebildiğinizi göreceksiniz.

b. Kimlik Gizliliği (Anonimlik)
Devlet sizin hangi siteye ne zaman girdiğinizi IP adresinizle izler. İnternette bir sayfaya girdiğinizde sizin IP adresinizle bu safyaya girdiğiniz ve giriş tarihiniz kaydedilir. Bu IP adresi kimin diye sorulduğunda ise internet servis sağlayıcıları o tarihteki IP nin hangi müşterisine ait olduğunu söyler. Şimdi aşağıdaki testi yapalım.

Önce her zaman kullandığınız tarayıcınızı açın ve http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Açılan sayfada IP: yazan yerde aralarında nokta olan 4 rakam göreceksiniz. Örneğin 217.13.197.5 gibi. İşte bu IP adresinin size ait olduğu biliniyor.

Şimdi Tor Browser'ı açın ve yine http://www.whatismyip.com/ adresine girin. Biraz önceki IP adresinden farklı bir IP aldığınızı göreceksiniz. Hatta sayfayı her yenileyişinizde sürekli başka IP ler çıkacak. Oysa normal tarayıcınızda her zaman aynı IP çıkar. Bu IP de sizin kimliğinizi ele veren IP dir. Tor Browser, sadece IP nizi bir kez değiştirmez, aynı zamanda her yeni sayfa ziyaretinizde bu IP yi değiştirir.

Tor projesinin teknik yapısı sayesinde projenin gönüllüleri bile sizin kim olduğunuzu bilemezler.

Kaynak

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
İnsanları böyle şeylerle uğraştıranlar utansın.Güzel çalışma.Teşekkürler.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
Tor çok gereksiz ve yavaş
Chrome, Yandex için Zenmate , Firefox için AnonymoX eklentisini yüklemek yeterli :)

GhostX

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Güzel bir anlatım olmuş

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Eline sağlık. Gizli saklı girecek sitem yok ama yine de kullanacağım. Kimse özelime giremez.

LittleMonster

Profesör
Reaksiyon puanı
33
Anlatım güzel olmuş ihtiyacım olmasada birçok arkadaşa büyük ölçüde yararlı olacağını düşünüyorum :))

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
[MENTION=136676]IThelp[/MENTION] peki Tor kullanırken VPN gerekmiyor mu?
ben öyle biliyordum

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
Chrome için zenmate kullanıyorum bir sıkıntı yok. Tor a gerek yok bence zenmate ya da anonymox kurun daha iyi.

sevdimsadece

Asistan
Reaksiyon puanı
0
izlesin :) zaten suç işlemiyorum işlemiyorsam niye panik yapim izliyorlar diye ne geregi var özel hayat diyorlar ne özelimiz var facede yayınlıyorsunuz ya instgramda fotoluyorsunuz ne özeliniz kaldıda devletten saklıyorsunuz. Cübbeli dogru söylüyor yayınlıyorsun yayınlıyorsun sonra gelip hacının kızını istiyorsun :p

ozantabas

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Paylaşım çök güzel de arkadaşlar android telefonlardan bu işi nasıl yaparız? Malum gün içinde telefona pc'den daha çok girip internette dolaşıyoruz.

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Tor genelde deep web sitelere girmek için kullanılıyor. Tora çok bulaşmayın derim.

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
AnonymoX yükleyince yasaklı sitelere giriliyor da, İP adresimizi de değiştiriyor mu ?

evet değiştiriyor
http://whatismyipaddress.com/ adresinden kontrol edebilirsiniz

Tor genelde deep web sitelere girmek için kullanılıyor. Tora çok bulaşmayın derim.

bi ara meraktan girmiştim ne var ne yok diye 20bin dolara kiralık katil ilanları filan vardı :D param olsa senin için kiralardım bi tane :mrgreen: :p

İSS-1

Doçent
Reaksiyon puanı
6
Unutmayın bu tür içeriklerde sürekli iz sürülmektedir, sanmayınki tek başınasınız ve kimseler sizin yaptığınızdan haberi yok ;)

Deleted-Name

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
18
Unutmayın bu tür içeriklerde sürekli iz sürülmektedir, sanmayınki tek başınasınız ve kimseler sizin yaptığınızdan haberi yok ;)
Haklısın hatta şöyle duydum Either use a VPN or say hi to the FBI o yüzden VPN gerekmiyor mu @IThelp

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
evet değiştiriyor
http://whatismyipaddress.com/ adresinden kontrol edebilirsiniz

bi ara meraktan girmiştim ne var ne yok diye 20bin dolara kiralık katil ilanları filan vardı :D param olsa senin için kiralardım bi tane :mrgreen: :p

Yalnız google artık yemiyor :p

Normalde google dili değişmesi gerekirken artık hep Türkçe çıkıyor karşıma :p

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Güvenli mi? Güldürmeyin adamı... Yasaklı sitelere gireceğim derken kimlerin kucağına oturacaksınız farkında değilsiniz...
Şunu da unutmayın milyon kez de ip değişse size ulaşmak istiyorlarsa ulaşırlar. Bu tip sistemlere güvenli imajı verilerek potansiyel suçlulara olta atılır. Suçun ehemmiyetine göre istihbarat servisleri tarafından kişiler takip edilir.
En basit benzetme gerekirse normal interneti dinlenen telefona benzetirsek birileri sana bu telefon dinleniyor al bununla konuş diyor sana güven telkin ediyor ve yine dinlenen bir telefon veriyor sen de artık dinlenmiyorum diye her şeyi açık açık konuşuyorsun.
Ya da bildiğiniz gibi size söylenenlere inanarak bu tür yollarla güvenli(!) bir şekilde internette ne halt yiyorsanız devam edin...

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
hatta fanteziye kaçın.tüm internet trafiniğinizi tora taşıyın..

Gerekenler;

Öncelikle Vidalia Bundles aracını yükleyin daha sonra Proxifier yükleyerek arayüzünü açın.

Profile > Proxy Rules kısmını açın daha sonra Add.. kısmına tıklayın.

6pC2G.png

Adress kısmına 127.0.0.1 Port kısmına 9050 giriniz. Daha sonra OK kısmına tıklayarak pencereyi kapatınız.

6pC07.png

Gördüğünüz üzere Proxy Servers kısmına yeni bir kural ekledik.

Daha sonra Profile > Proxification Rules kısmına ilerleyin.

6pC5k.png

Localhost kısmında Action tablosu normal olarak Direct olarak bulunur. Bunu Proxy SOCKS5 127.0.0.1 seçeneğini seçerek OK kısmına tıklayın.

Artık tüm trafiğiniz Tor ağı üzerinden yürüyecektir.