İntel mi? Amd mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ahmet-

Profesör
Reaksiyon puanı
1,042
Abi atıyorum 2000₺ var o zaman amd ryzen 5 mi almalıyız?
Hayır İ5 10400f alıcaksın daha uyguna. R5 3600 den kat kat daha iyi.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuan AMD almak PİŞMANLIKTIR. Bi dünya paraya geleceğe dönük olmayan performansı intele göre az , ısınan işlemci almış olursunuz.
Evet 1 seneye yakın R5 2600 Isınıyor Pişmanlık adm fanboycuklar kabullenemiyorlar ?

Ne tartıştık şu konuyu ya :D Şu an bu sorunun cevabı intel arkadaşlar. Neden mi? 3000 Serisi ve 10. nesili karşılaştırırsak, 10. nesil hem daha performanslı hem de 3000 serisindeki alternatiflerinden daha ucuza satılıyor. Gelin bir de 5000 serisi ve 10. nesili karşılaştıralım. 5000 Serisi her alternatifte performans olarak önde 10. nesile göre fakat fiyat olarak o kadar pahalı, o kadar uçuk fiyatlardan geldi ki ülkemize bu kadar parayı 5000 sersine vermek yerine 10. nesili almak yine daha mantıklı. Ben en iyisini istiyorum diyen gitsin alsın 5950x ama sizin bizim gibi öğrenci, geliri belli insanların şu an için tercih etmesi gereken işlemci İntel 10. nesildir.
amd fanboyları kabullenemiyorlar gerçekleri ?

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
Sorunun cevabı kişiden kişiye ve ihtiyaçlara bağlı olarak değişebilir, ancak ince detaylara bakıyorsak Intel derdim. Detaydan öte fiyat önemli ise AMD derdim ancak şuan 11. nesilde Intel'in soket değiştireceği söyleniyor ve 11. nesil ile AMD tarafına göre performansta önemli değişimler olacak, özellikle AMD 4xxx ailesine göre. AM4 soket yüksek ihtimalle uzun ömürlü olmayacak. Intel de 11.nesilde 10nm mimarisine geçebilmek için soket değişecek. Yani ikisinin de soket ömrü çok uzun değil, ancak Intel'in çekirdek performansı bu önümüzde gelecek Rocket Lake mimarisi ile önemli derecede değişecek. Eğer olaya laptop açısından bakarsak, burada da Iris Xe grafiklerinin test sonucunda AMD'nin APU grafiklerini sollayacağını iddia edenler var. Şu anda 10. nesil Intel almak mantıklı değil ancak 11. nesilde bazı değişiklikler olacağından 11. nesili beklemek en doğrusu olacaktır bence. Ancak şu anda toplanacak bir sistemde ben AMD kullanılmasını önerirdim. Eğer bütçe 6000₺+ ise işte o zaman Intel'e yönelirdim. Kısacası özetlemek gerekirse sistem uygun fiyatlı olsa AMD, daha yüksek bütçeli ve profesyönel işlerde ise Intel alırdım. Ancak Intel'in de seneye soket değişeceğini unutmayın. Onun sebebi ise 10 nm mimarisine geçmesi. Cevap şu an için AMD.​

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Allah kimseyi, Intel ve Apple'ın ellerine düşürmesin.
Görüyoruz Apple'ı. Kullanıcılarına çok faydalı olan özellikleri daha 2 ay önce getirdi ve yıllardır aynı tasarım yoksunu cihazları satıyorlar.
Görüyoruz Intel'i. Yıllardır Ghz diye insanları oyaladı ve pahalıya sattı. Hala pahalı satmaya da devam ediyor. Ucuz Amd işlemcilerin daha performanslı olduğu biliniyor.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
Allah kimseyi, Intel ve Apple'ın ellerine düşürmesin.
Görüyoruz Apple'ı. Kullanıcılarına çok faydalı olan özellikleri daha 2 ay önce getirdi ve yıllardır aynı tasarım yoksunu cihazları satıyorlar.
Görüyoruz Intel'i. Yıllardır Ghz diye insanları oyaladı ve pahalıya sattı. Hala pahalı satmaya da devam ediyor. Ucuz Amd işlemcilerin daha performanslı olduğu biliniyor.
11. nesil ile önemli değişimler olabilir. Apple fikrine ben de az çok katılsam da Intel'e katılmıyorum.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
11. nesil ile önemli değişimler olabilir. Apple fikrine ben de az çok katılsam da Intel'e katılmıyorum.
Aslında geçmişten bugüne olarak baksan olaya anlarsın.
Geçmiş dediysem de işlemci tarihi falan değil. Yakın zamanlar.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,758
Aslında geçmişten bugüne olarak baksan olaya anlarsın.
GHz olayını Pentium 4'de yaşadık, tek çekirdekli zayıf işlemcilerin 3,70 GHz hzılarında olması komik. Bu Clarkdale mimarisine kadar bu şekilde devam etti ama LGA1366 mimarisi aslında Intel'in devrim yarattığı bir mimariydi. Bahsettiğiniz GHz olayları olduğu zaman AMD AFK'ydı diyebiliriz. Yine Intel'in senelerce devam edebilmesinin sebebi ise FX serisiydi, AMD Zen mimarisi ile ancak uyandı. Bahsettiğiniz GHz olayı Sandy Bridge ile artık kalktı diyebiliriz.

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
GHz olayını Pentium 4'de yaşadık, tek çekirdekli zayıf işlemcilerin 3,70 GHz hzılarında olması komik. Bu Clarkdale mimarisine kadar bu şekilde devam etti ama LGA1366 mimarisi aslında Intel'in devrim yarattığı bir mimariydi. Bahsettiğiniz GHz olayları olduğu zaman AMD AFK'ydı diyebiliriz. Yine Intel'in senelerce devam edebilmesinin sebebi ise FX serisiydi, AMD Zen mimarisi ile ancak uyandı. Bahsettiğiniz GHz olayı Sandy Bridge ile artık kalktı diyebiliriz.
Peki sonu "U" ile Intel işlemcili pahalı notebooklara ne demeli?
Kaby Lake olan, hani 2/4 olan. Her şeyin Ghz oldurduğuna inandıran lakin LoL oynarken droptan bilgisayarı parçalatan.
Böyle cihazı olan her notebook sahibi bundan şikayetçi.

Sana uzun uzun anlatırdım da kanka yazmaya üşeniyorum vallahi. Yoksa neler neler var.
Gerçekten üşeniyorum. Yoksa seve seve yazardım.

Ahmet-

Profesör
Reaksiyon puanı
1,042
Sorunun cevabı kişiden kişiye ve ihtiyaçlara bağlı olarak değişebilir, ancak ince detaylara bakıyorsak Intel derdim. Detaydan öte fiyat önemli ise AMD derdim ancak şuan 11. nesilde Intel'in soket değiştireceği söyleniyor ve 11. nesil ile AMD tarafına göre performansta önemli değişimler olacak, özellikle AMD 4xxx ailesine göre. AM4 soket yüksek ihtimalle uzun ömürlü olmayacak. Intel de 11.nesilde 10nm mimarisine geçebilmek için soket değişecek. Yani ikisinin de soket ömrü çok uzun değil, ancak Intel'in çekirdek performansı bu önümüzde gelecek Rocket Lake mimarisi ile önemli derecede değişecek. Eğer olaya laptop açısından bakarsak, burada da Iris Xe grafiklerinin test sonucunda AMD'nin APU grafiklerini sollayacağını iddia edenler var. Şu anda 10. nesil Intel almak mantıklı değil ancak 11. nesilde bazı değişiklikler olacağından 11. nesili beklemek en doğrusu olacaktır bence. Ancak şu anda toplanacak bir sistemde ben AMD kullanılmasını önerirdim. Eğer bütçe 6000₺+ ise işte o zaman Intel'e yönelirdim. Kısacası özetlemek gerekirse sistem uygun fiyatlı olsa AMD, daha yüksek bütçeli ve profesyönel işlerde ise Intel alırdım. Ancak Intel'in de seneye soket değişeceğini unutmayın. Onun sebebi ise 10 nm mimarisine geçmesi. Cevap şu an için AMD.​
Z490 Anakartlar. 11 Nesil desteklicek.

Asistan
Reaksiyon puanı
267
Hayır İ5 10400f alıcaksın daha uyguna. R5 3600 den kat kat daha iyi.

Evet 1 seneye yakın R5 2600 Isınıyor Pişmanlık adm fanboycuklar kabullenemiyorlar ?

amd fanboyları kabullenemiyorlar gerçekleri ?
20 yıldır intel kullanıyorum. AMD nasıl bilmiyorum ama daha evimizdeki 2.nesil i5 2410m hızını kaybetmedi. 8 yıl oldu ama. Ben intel derim. Şuan 10.nesil kullanıyorum. Render ve oyunda iyi performans alıyorum.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Intel daha iyi gibime geliyor şu anda. Önceden AMD F/P ile çok cezbediyordu ama ne yazık ki çok pahalı oldular ve İntel daha cazip olmaya başladı bu konuda.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...