İlk kez turist girdi

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Tunceli'de daha önce sivillerin hiç giremediği Rabat Vadisi'ne Dersim Gezginler Grubu tarafından gezi düzenlendi.

9592inciv6427891.jpg

Sık sık çatışmaların yaşandığı bölgeye Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen yaklaşık 80 kişi, şalaleler, Urartu dönemine ait kale ve mağaraları gezerken, gördükleri doğal güzelliklere hayran kaldı.

İLK KEZ SİVİLLER GİREBİLDİ

Adı sık sık terör olaylarıyla gündeme gelen Tunceli'de çözüm süreciyle silahlarların susmasıyla birlikte bahar havası esmeye başladı.

Dersim Gezginler Grubu'nun kente düzenlediği iki günlük geziye İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Mersin, Elazığ ve Erzincan gibi kentlerden yaklaşık 80 kişi katıldı.

Gezide daha önce terör olayları yüzünden sivillerin gidemediği Tunceli, Hozat ve Pertek ilçeleri üçgenin de kalan Rabat Vadisi'ne gidildi.

Geçen yıl çıkan çatışmada 7 PKK'lının öldürüldüğü bölgeye giden yerli turistler, gördükleri doğal güzelliklere hayran kaldı.

4570incil594419.jpg

Baharla birlikte ormanların yeşerdiği, çiçeklerin açtığı vadide bulunun ve Urartu döneminden kalan taş oymacılığıyla ön plana çıkan Urartu Kalesi ve tarihi köprüler turistler tarafından ilk kez görüldü.

Turistler, vadi içindeki 2200 rakımlı dağların eteklerinde bulunan ve girişinde Öküz figürü bulunan bir mağarayı da gezdi.

Gezi sırasında dağların eteklerinde dağ kaçilerinin de gezdikleri görüldü.

Geziye katılanlar unutulmaz bir gezi yaşadıklarını dile getirerek, "Buralar gerçekten inanılmaz bir doğa güzelliğine sahip. Keşif edilmeyen tarihi yerler ve doğal güzelliklerle dolu. Bundan sonra buralara çok sayıda turistin ziyaret edeceğini tahmin ediyoruz. Mutlaka gezilip görülmeli" dedi.

Geziye katılanlar, tarihi Urartu Kalesi'nin kayalıkların da halaylar da çekti.

9490incil4419260.jpg

Geziyi düzenleyen Dersim Gezginler Grubu Başkanı Malik Kaya, yıllardır Tunceli coğrafyasının güzelliklerin keşfetmek ve bu güzellikleri insanlara tanıtmak için çaba harcadıklarını söyledi. Kaya, şöyle dedi:

"Silahların susmasıyla birlikte bu güzellikleri turizme kazandırmak için turlar düzenledik. Gezilerimize inanılmaz ilgi var. Gerek Tunceli, gerekse Tunceli dışında onlarca kişi başvurmuş durumda. Önümüzdeki günlerde Avrupa'dan gelecek kalabalık grupları da bu güzel doğaya götürerek gezdireceğiz. Biz her zaman Tunceli coğrafyasının keşfedilmemiş tarihi ve doğal alanlarının olduğunu söylüyorduk. Şimdi huzur ortamı var, insanlar bu güzellikleri yaşıyorlar ve görüyorlar. Bizlerde mutlu oluyoruz. Rabat Vadisi, Türkiye'de keşfedilmemiş ender alanlardan biri ve burada Urartular "
döneminde kalma onlarca tarihi mekan var. Herkes gelip buraları mutlaka görmeli.

2839incia7481908.jpg

7240incif6364780.jpg

9192incii6769968.jpg

5218incig8169781.jpg

2613incil6979754.jpg

5290incig6440792.jpg
3926incih9692263.jpg

34359_34678_15042013152321_8.jpg

KAYNAK

Bu dağlar özgürdür artık.:wink:

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bıraksınlar bu maksatlı haberleri. Türkiye'de yüzlerce doğal, turistik güzellik var; hepsine sahip çıktık da Rabat Vadisi kalmıştı dimi? Hemen açılımı destekleyelim hadi koşun.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Haberdeki asıl amaç da o zaten, o dağlarda ne zenginliklerin olduğu.
Desteklememen için bir sebep mi var, bi' 30 sene daha geçip, daha mı fazla insan ölmesi lazım?

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Desteklememem için çok sebep var. Olayı o kadar ajite ettiler ki insanlar duygusallıktan öte bir bakış açısı getiremiyorlar. Tek söylemleri gençler ölmesin, analar ağlamasın. Eee ülke, vatan, millet, gelecek? İcraatları ortada, akiller heyeti ortada, çıkarılan yasalar ortada, pazarlıklar ortada. Atalarından çok dem vuran Türk gençliğinde vatan sevgisi nerede kaldı? Vatan uğruna şehit olmaktan bu kadar gocunmak niye? Noldu 30 yıllık davamız, hani teröristti bu PKK, bu kardeşlik nereden çıktı? Hepsinin tek cevabı: Can tatlı geldi.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
İNSAN YAŞAMI SENİN VATANINDAN DAHA DEĞERLİDİR! İnsan yoksa vatan da yoktur.
Şunu anlayın artık, o çok sevdiğin vatanın da, devletin de, atan da, senin için varlardı, yaptıklarını senin için yaptıklar ! Sen olmasaydın, onlar da olmazdı bir şey de yapmazlardı !

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sen aynen şunu diyorsun, biz şehit olmayı çok seviyoruz. Ölmeye devam edelim.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Böyle giderse vize almadan da geçemez oluruz oralara.

Ozgurky

Profesör
Reaksiyon puanı
14
İnsan olmazsa vatan olmaz, vatan olmazsa insan olmanın bir önemi olmaz. Hiç kimse ölme meraklısı değil elbette; ama izlenen yol -en azından benim düşüncem- hiç de umut verici değil. Terör bitsin, şehitler verilmesin tamam; ama bu ülkenin üzerinde başka planları olana kan kusturmasını da biliriz. Olaylar netleştikçe umarım ki ben haksız çıkarım.

KenseiTakezo

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Göründüğü kadar basit ve masum sanıyorsunuz dimi ? Bilmediğimiz onlarca şey var ki. Ancak çene yorarsınız burada. Artık şunu anlamanız gerekiyor ama, ayakta uyutuluyoruz haberimiz yok.

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
İnsan olmazsa vatan olmaz, vatan olmazsa insan olmanın bir önemi olmaz. Hiç kimse ölme meraklısı değil elbette; ama izlenen yol -en azından benim düşüncem- hiç de umut verici değil. Terör bitsin, şehitler verilmesin tamam; ama bu ülkenin üzerinde başka planları olana kan kusturmasını da biliriz. Olaylar netleştikçe umarım ki ben haksız çıkarım.
Öncelikle sakin olun, o "birileri" dedikleriniz askerimize çuval geçirdiğinde de böyle gruplaşsaydınız (-ık) keşke. Bayrak bizim de bayrağımız. Kimse bölmüyor bir şeyi merak etmeyin.

Neyse, bu sefer konuşmak istemiyorum.

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
İNSAN YAŞAMI SENİN VATANINDAN DAHA DEĞERLİDİR! İnsan yoksa vatan da yoktur.
Şunu anlayın artık, o çok sevdiğin vatanın da, devletin de, atan da, senin için varlardı, yaptıklarını senin için yaptıklar ! Sen olmasaydın, onlar da olmazdı bir şey de yapmazlardı !

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Sen aynen şunu diyorsun, biz şehit olmayı çok seviyoruz. Ölmeye devam edelim.

Çanakkalede binlerce adam(senin ataların benim atalarım) boşa öldüler o zaman. Onlarda insan yaşamı, benim yaşamım daha önemli deseydi yaşarlardı, ha nolurdu Türk olmazdık yunan, fransız olurduk. Ama yaşam maşam demediler şehit oldular 14-15 yaşında öldüler. Peki boşamı öldüler?

Artık yaşındanmıdır bilmem ama çok yanlış düşünüyosun küçük kardeşim umarım bu fikirlerin ilerde böyle olmaz.

Felix Dzerjinski

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Adama barış diyorsun. Analar ağlamasın, insanlar ölmesin diyorsun. "Kan kusturmaktan" bahsediyor.

30 senedir silahla çözülemedi, insan gibi oturarak konuşarak çözelim diyorsun. "Yok bu işin altında başka işler var" diyor.

Allah akıl fikir versin!

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Haberdeki asıl amaç da o zaten, o dağlarda ne zenginliklerin olduğu.
Desteklememen için bir sebep mi var, bi' 30 sene daha geçip, daha mı fazla insan ölmesi lazım?

Türkiye istese doğuyu uçaklarla delik deşik eder ve 2 elimin parmağını geçmeyecek kadar askerimiz ölür anca bütün özel eğitimli askerleri gönderin bakalım bi toplu temizlik yapsalar terör filan kalmaz ortada

MBrv

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Hala bu sorunun silahla, şehit verilerek çözülebileceğine inananlar. Ne oldu 30 yıla, vatan toprak bölünecek diye feryat figan edenler. Siz bunlara kafa yormayın boşuna. Ülke de laiklik elden gidiyor, şeriat geliyor. Buna kafa yorun. Eminim böyle yapmanız vatan millet için daha hayırlı :)

anc555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hala bu sorunun silahla, şehit verilerek çözülebileceğine inananlar. Ne oldu 30 yıla, vatan toprak bölünecek diye feryat figan edenler. Siz bunlara kafa yormayın boşuna. Ülke de laiklik elden gidiyor, şeriat geliyor. Buna kafa yorun. Eminim böyle yapmanız vatan millet için daha hayırlı :)

Zaten ancak onu bilirler herkez bildiği işi yapsın devam edin :).

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çanakkalede binlerce adam(senin ataların benim atalarım) boşa öldüler o zaman. Onlarda insan yaşamı, benim yaşamım daha önemli deseydi yaşarlardı, ha nolurdu Türk olmazdık yunan, fransız olurduk. Ama yaşam maşam demediler şehit oldular 14-15 yaşında öldüler. Peki boşamı öldüler?

Artık yaşındanmıdır bilmem ama çok yanlış düşünüyosun küçük kardeşim umarım bu fikirlerin ilerde böyle olmaz.

Yaşım sizden haylice küçük sayılır, yanlışım varsa düzeltin; Çanakkele'de sizin, benim, bizim atalarımız 4 yıl boyunca savaştılar, nice kahramanlıklar yaptılar, ne şehitler verdiler. Peki ne değişti? Çanakkale geçilmesin, Çanakkele geçilmesin diye 4 yıl savaşıldı -dile kolay-, çok değil -savaşın süresinin yarısından bile kısa süre sonra- 1.5, 2 yıl sonra adamlar elini kolunu sallaya sallaya gelip oturdu İstanbul'a. Bana kalırsa biz biraz kendimizi avutuyoruz "Çanakkale Geçilmez" , "Yunan'ı denize döktük" falan diye.

Benim anlamadığım ne değişti de bu adamlar barışalım barışalım diye geldiler? Biz İngilizler'e kan mı kustuduk? Canlarından mı bezdirdik? Her yerde rezil mi ettik de barışalım barışalım diye geldi bu adamlar? Düşünün; bir savaştasınız. Her türlü galip gelmişsiniz, karşınızdakinin yapacak bir şeyi kalmamış. Başkentine bile oturmuşsunuz. Siz istediğiniz şeylerden koparmadan, yüzüp yüzüp kuyruğuna gelmişken ne diye barışa oturursunuz? Ama adamlar almış alacağını; bizi bizden almışlar. Kültürümüzü almışlar, bilincimizi almışlar, almışlar, almışlar...

Bir öğretmenim söylemişti unutmam; bir İngiliz'i getirin, karşısına 4-5 nesil önceki atalarından birini koyun, anlarşırlar. Peki biz? Kendimden örnek vereyim; annemin anneannesi hayatta -18 yaşımdayım- kadının söylediklerinin yarısından çoğunu anlamıyorumdur belki.

Yani bana sorarsanız Çanakkale boşuna mıydı diye, içim parçalanır yapılan kahramanlıkları, şehitleri, hikayelerden okuduklarım aklıma geldikçe ama, evet bence boşa gitmiş herşey...

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
@zozeidon
Abi boşver yorma sen kendini. :)

Alıntı yapılan mesajlarıma konunun akışı değişmesin diye cevap vermeyeceğim, üstünüze alınmayın lütfen, düşüncelerinizi belirtmenizi, tartışmayı ben de severim normalde. :)

kralxs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Türkiye istese doğuyu uçaklarla delik deşik eder ve 2 elimin parmağını geçmeyecek kadar askerimiz ölür anca bütün özel eğitimli askerleri gönderin bakalım bi toplu temizlik yapsalar terör filan kalmaz ortada

Senin Uçaklar İle Delik Deşik Ettiğin Yerden Girmiştir İlk Türk Kavimleri Nereyi Hangi Uçakla Delik Deşik Ediyorsun Senin Özel Birlik Yollayıp Temizlettirdiğin Yerde Yeşermiştir Osmanlının Tohumları Bu Ülke Kurtuluş Savaşına Nerden Nasıl Başlamıştır Oku Öğren Sonra Konuş Senin Yorumlarınıda Gerçekten Düşünen Biri Yazmış Diyelim Haybeye Klavye İle Uçak Uçurup Özel Birlikleriniz İle Temizleyeceğiniz Yerler ANADOLUDUR Nerde Yaşadığınıza Hangi Topraklar Üzerinde Oturduğnuza Dikkat Edip Öyle Konuşun Haddinizi Bilin Milliyetçilik Davasına Neler Neler Kaybetti bu Vatan Milliyetçi Olmayı Öğreneceğinize İnsan Olmayı Öğrenin Tabi O Kabiliyetiniz Varsa

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşlar, rica ediyorum. Keşke ama keşke imkanımız olsaydı da bunu tartışsaydık diyorum ama maalesef forumumuzda yasak.

Konuyu açarken bu niyetle açmamıştım cidden, dikkatiniz için teşekkür ederim. :)

Bowen32

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Senin Uçaklar İle Delik Deşik Ettiğin Yerden Girmiştir İlk Türk Kavimleri Nereyi Hangi Uçakla Delik Deşik Ediyorsun Senin Özel Birlik Yollayıp Temizlettirdiğin Yerde Yeşermiştir Osmanlının Tohumları Bu Ülke Kurtuluş Savaşına Nerden Nasıl Başlamıştır Oku Öğren Sonra Konuş Senin Yorumlarınıda Gerçekten Düşünen Biri Yazmış Diyelim Haybeye Klavye İle Uçak Uçurup Özel Birlikleriniz İle Temizleyeceğiniz Yerler ANADOLUDUR Nerde Yaşadığınıza Hangi Topraklar Üzerinde Oturduğnuza Dikkat Edip Öyle Konuşun Haddinizi Bilin Milliyetçilik Davasına Neler Neler Kaybetti bu Vatan Milliyetçi Olmayı Öğreneceğinize İnsan Olmayı Öğrenin Tabi O Kabiliyetiniz Varsa

Osmanlı Beyliğinin kurulduğu yer olan Bilecik'in doğuda olduğunu bilmiyordum !!!!

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
[MENTION=307828]Bowen32[/MENTION]
Arkadaşım, tartışmayı sonlandırıyoruz.

kralxs

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Osmanlı Beyliğinin kurulduğu yer olan Bilecik'in doğuda olduğunu bilmiyordum !!!!

bre gafil osmanlının nerde kurulduğunu senden iyi bilecek kadar bilgi birikim artı zeka düzeyine sahibim senin bi haber olduğun ceddimiz ceddimizi nerden geldiklerine kadar sayabilirim ama sende bunu anlayabilecek kadar bir zeka seviyesi olduğuna inanmıyorum artı benimle konuşurken veya bana birşey anlatırken acaba ben bilgili birikimli donanımlı birimiyim diye sor öyle gel bu ülkenin doğusu batısı yok biz buraya VATAN diyoruz senin gibi zihniyetler bölüyor bir yerlerinede uçaklar kaldırıyor özel timler yolluyor ama illa öyle bir yer istiyorsan bak tam senin zihniyetine uygun bir kara parçası var adına amerika denilen senin gibi zihniyetlere sahip oraya buraya bomba yağdıran jetlerini yollayan özel timlerini gönderip temizlik yapan seni anca oralar paklar TÜRKİYE VATAN TOPRAKLARININ sınırı seni aşar çünkü sen buralara layık değilsin

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
ben bu ülkenin insanlarını anlayamıyorum arkadaş. sanki geçtiğimiz 30 yıl içerisinde defalarca barış ve anlaşma ile bu sorunu çözmeye çalışmış ama başarılı olamamışız gibi, sanki 30 yıldır silahlı mücadeleden en ufak bir sonuç alabilmişiz gibi, "bu işin sonu kötüye gidiyor bilader" tarzı yorumlar yapılıyor. yahu hangi iş? şimdiki durum zaten en kötüsü değil mi?

madem savaşmaktan korkmaz, gerekirse canını seve seve verir Türk halkı diyoruz, işin sonu bölünmeye giderse işte o zaman bir kez savaşırız olur biter. şimdi her gün savaşmıyor muyuz zaten? peki ya savaşmaya gerek kalmazsa, ya bu sorun biterse?

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
vaybe yıllarca kendi yerimize 3-5 çapulcu yüzünden girememiş ve oraları o güzel yerleri kimlere bırakmışız yazık

dadaş27

Profesör
Reaksiyon puanı
7
vaybe yıllarca kendi yerimize 3-5 çapulcu yüzünden girememiş ve oraları o güzel yerleri kimlere bırakmışız yazık
O 3-5 çapulcu dediklerinle devlet masaya oturuyor şu an. Hani laf söylüyorsun ya, ne dediğini bil istedim. :)

Dayanamıyorum yazmamak için yav. :D :D

evowinds

Dekan
Reaksiyon puanı
174
Yakında imara açılır oralar img yi b.başkanı yap bak doğu nasıl paris oluyor. :D

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Ne yapalım 30 yıl daha savaşıp 30 bin şehit daha mı verelim.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
O 3-5 çapulcu dediklerinle devlet masaya oturuyor şu an. Hani laf söylüyorsun ya, ne dediğini bil istedim. :)

Dayanamıyorum yazmamak için yav. :D :D
doğru tespit(ne yazıkki)
ama çok taviz verilmedikçe şu an için başka çözümde yok sanırım(çok ciddi bir operasyon yapılmadığına göre)

anc555

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Keşke 3-5 çapulcu olsa bunlar 3-5 çapulcunun yapacağı şeyler değil.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
3-5 çapulcu, gerilla vs... değil.TERÖRİST, VATAN HAİNİ, KÖPEK.................Sistemli olarak bazı şeyler yumuşatılıyor.Medyada sistemli olarak bir acındırma haberleri, bazı şeyleri güzel gösterme çabası var.Bu oyunlara gelmeyelim.