İkinci el LG G5 mi Sony Xperia Z5 mi?

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Arkadaşlar iyi günler. 1 hafta içinde ikinci el bir telefon alma ihtimalim var ve bütçem 1500-1600TL civarı.

Gözüme ikinci el, garantileri devam eden, full kutulu LG G5 ile Sony Xperia Z5'i kestirdim. Tabi Sony'nin Türkiye için ürettiği Z5'ler, yurt dışında ki LTE cat 6'lı Z5'lerin aksine LTE Cat 4 olduğu için Z5'i ithal almak daha mantıklı sanırım. Her ne kadar şimdiki 4.5G ile bu hızları göremesekte, daha kötüsüne daha fazla para verilmesinin akıl kârı olmayacağı da aşikar.

LG G5 Türkiye garantili ikinci el 1700TL - İthalat garantili sıfır 1800TL
Sony Xperia Z5 Türkiye garantili ikinci el 1500TL - İthalat garantili sıfır 1800TL

LG'nin G5'de bile hala su ve toz geçirmez işlevselliği kullanmaması çok can sıkıcı bir durum zira Sony 2013'de ürettiği Xperia Z1'de bile "Su ve toza hazırız" demesine rağmen LG'nin, 2016'da 2500-3000TL bandında çıkarttığı bir telefonda bu özellikleri kullanmaması açıkcası rezil bir durum. Gene de donanımsal ve fonksiyonel özellikleri ile Z5'in haliyle üzerinde olan bu G5, cazip ikinci el fiyatı nedeni ile tercih edilebilir.

Siz bu konuda ne diyorsunuz? Şarj konusunda Sony'nin çok iddialı olduğu bir gerçek. LG G5 bu konuda ne durumda acaba? Kısacası sizin seçiminiz bu konuda ne olurdu? İkisini de kullanan yada incelemiş arkadaşlar, tavsiyelerinizi esirgemez iseniz minnettar kalırım.

Son düzenleme:

Mateist

Profesör
Reaksiyon puanı
238
G5 in tasarımını sevdiysen G5 al.

Asura

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Ikinci el alırken dikkatli ol. daha önceden rom veya root yükleyerek istemeden telefona zarar vermiş olabilir. bildiğin gibi root tespit edilenler garantiden çıkıyor. ayrıca g5 in beklenen ilgiyi ve satış rakamını görmediği açık. senin durumunda daha dayanıklı olan z5 e yönelirdim. ama güvendiğin birinden alacaksan g5 i deneyebilirsin.

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Huawei P9 öneririm 1720 Tlye gittigidiyor da satılıyor sanki z5 ile g5 in çoçuğu gibi p9 :D babadan da anadan da almış kasa şık sağlam donanım güçlü kamera iyi :D

M

Murat Burç

SDN Okuru
Olay sadece su geçirme meselesimi sana şöyle söyleyeyim iphone 6s 6 dan ne kadar güçlüyse lg g5 herhangi bir konuda o kadar hatta daha fazla z5ten kaliteli
Z5 in artıları , eksileri
+Su geçirmezlik
+Manuel modda iyi kamera
+G5'e göre daha temiz bir arayüz
Eksileri
-Snapdragon 810'un ısınması
-Snapdragon 810'un ısınmaması için gönderilen güncellemelerle z5'in işlemci frekansının düşürülmesi ve performansın haliyle düşmesi
-Kötü bir otomatik arka kamera ve her halükarda kötü bir ön kamera deneyimi
-G5'e göre daha kötü bir ekran
G5 artı ve eksileri
Artıları:
+Exynos 8890(s7 ailesi işlemcisi) ile birlikte en güçlü işlemci konumunda bulunan snapdragon 820
+Z5'e göre daha kaliteli ekran
+Snapdragon 820 daha az ısınıyor
+Daha performanslı
+Ram 4gb z5 3gb androidde ramin ne kadar önemli olduğu hepimizin bildiği bir şey
+Lg G4'den miraz aldığı muazzam fotoğraf kalitesi
+Fotoğraf kadar olmasada daha iyi bir video kalitesi
+Geniş açılı kamera
+Daha güçlü işlemci daha fazla RAM haliyle daha fazla ömür
Eksileri
-Günlük kullanımda yani yoğun olmayan kullanımda ekran piksellerinden dolayı daha kısa bir kullanım süresi sunacaktır kaldıki olucağı en fazla 1 saat
-Modüler kısmın dayanaksızlığı

Şimdi G5 bu kadar üstünken sadece su geçirmezlik için Z5 alıcakan bu hiç akıl karı değil ama seçim yinede senin

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Olay sadece su geçirme meselesimi sana şöyle söyleyeyim iphone 6s 6 dan ne kadar güçlüyse lg g5 herhangi bir konuda o kadar hatta daha fazla z5ten kaliteli
Z5 in artıları , eksileri
+Su geçirmezlik
+Manuel modda iyi kamera
+G5'e göre daha temiz bir arayüz
Eksileri
-Snapdragon 810'un ısınması
-Snapdragon 810'un ısınmaması için gönderilen güncellemelerle z5'in işlemci frekansının düşürülmesi ve performansın haliyle düşmesi
-Kötü bir otomatik arka kamera ve her halükarda kötü bir ön kamera deneyimi
-G5'e göre daha kötü bir ekran
G5 artı ve eksileri
Artıları:
+Exynos 8890(s7 ailesi işlemcisi) ile birlikte en güçlü işlemci konumunda bulunan snapdragon 820
+Z5'e göre daha kaliteli ekran
+Snapdragon 820 daha az ısınıyor
+Daha performanslı
+Ram 4gb z5 3gb androidde ramin ne kadar önemli olduğu hepimizin bildiği bir şey
+Lg G4'den miraz aldığı muazzam fotoğraf kalitesi
+Fotoğraf kadar olmasada daha iyi bir video kalitesi
+Geniş açılı kamera
+Daha güçlü işlemci daha fazla RAM haliyle daha fazla ömür
Eksileri
-Günlük kullanımda yani yoğun olmayan kullanımda ekran piksellerinden dolayı daha kısa bir kullanım süresi sunacaktır kaldıki olucağı en fazla 1 saat
-Modüler kısmın dayanaksızlığı

Şimdi G5 bu kadar üstünken sadece su geçirmezlik için Z5 alıcakan bu hiç akıl karı değil ama seçim yinede senin
Valla sırf onun için telefon alınıyor arkadaşım dalış eğitmenliği yapıyor muğlada telefon sürekli teknede tekne içerisinde az ıslak yere bazen denizin ortasında 15-20 mt derinliğe düştüğüde oluyor o zaman önemli işte ama normal biri için değil :) modüler kısım dayanıksızsa alırsın bir kılıf tamam çözülür ama z5 teki o donanımı malesef değiştiremiyoruz.

M

Murat Burç

SDN Okuru
Valla sırf onun için telefon alınıyor arkadaşım dalış eğitmenliği yapıyor muğlada telefon sürekli teknede tekne içerisinde az ıslak yere bazen denizin ortasında 15-20 mt derinliğe düştüğüde oluyor o zaman önemli işte ama normal biri için değil :) modüler kısım dayanıksızsa alırsın bir kılıf tamam çözülür ama z5 teki o donanımı malesef değiştiremiyoruz.
Su geçirmezlik fasa fiso z serisinin hep su geçirdiğine dair haberleri duymuşsunuzdur zaten şöyledir saf suda suya daynıklıdır klorlu ,tuzlu ve şiddetli suda değil

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Su geçirmezlik fasa fiso z serisinin hep su geçirdiğine dair haberleri duymuşsunuzdur zaten şöyledir saf suda suya daynıklıdır klorlu ,tuzlu ve şiddetli suda değil
arkadaşım 15-20 mt suda marmariste 4-5 dk durdu telefon çıkardığında çalışıyordu diyorum fasa fiso diyorsun fasa fiso değil ama çok önemli de değil yağmur ormanında veya böyle bir işle uğraşmıyorsanız :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar. 1 hafta önce hepsiburada'dan 12000TL'ye ithal sıfır LG G4 almayı düşünüp, G4'ün kronik arızalarından ve bahtsız bedevi olduğumdan dolayı, kesin arıza verip ithal servis ile uğraşırım düşüncesi ile bu cihazı almaktan vaz geçip başka telefon arayışına çıkan birisi olarak konuşuyorum :)

Şu anda içinde bulunduğum hayat şartları ve vicdanım gereği, özellikle şu yokluk zamanımda bir telefona 1500TL'den bir kuruş fazla vermek kanımca akıl kârı değil. Ama gerçekten telefona da ihtiyacım var zira o zamanlar, ALO deme dışında pek telefonluk işim olmadığı için alıp kullandığım S3 Mini'yi 1 senedir duvara fırlatmamak için kendimi zor tutuyorum ve bir gün bunun kesin olacağını bildiğim için de biran önce, en azından navigasyonda, internette donmayan ve fotoğraf merakımı tatmin edecek bir telefon almak zorundayım. Benim telefonuma da annemin ihtiyacı olduğunu bildiğim için elimi çabuk tutmaya çalışıyorum zira onun da telefonu bozuldu ve kadıncağız beni bekliyor.

2011'de alıp 2013'de şortumun cebinde unutup denizde 200 metre açıldıktan sonra şortumda bir ağırlık hissedip, sahile geri dönmek yerine can havli ile bana en yakın 50 metre önümde ki tekneye yüzüp telefonu orada kontrol ettiğimde açılmadığını görünce, cebime tekrar koyup bunda da vardır bir hayır deyip hafifçe küfür ede ede geri sahile doğru yüzmek zorunda kaldığım bir Nokia N8'im maceram olmuştu. Ve Xenon flash'a sahip bu telefonun fotoğraf kalitesi, inanın 2015'e kadar çoğu amiral telefon sahibi olan arkadaşlarımın kamerasından bile daha iyiydi ve buna kendileri de hayret ediyordu. Bende 2011 de sırf bu yüzden 850TL'ye ikinci el almıştım zaten. Üstelik Nokia N8'in kamerası olan Carl Zeiss'i üreten Sony olmasına rağmen, kendi ürettiği Xperia Z2 telefonun fotoğrafları bile benim telefon kadar kaliteli değildi. Bu duruma Z2'si olup, aşağıya videosunu ekleyeceğim arkadaşım da çok bozulmuştu :)

Dostum sırf bu acımasız eleştirin yüzünden bana arşivimi karıştırıp, bu Z2 sahibi arkadaşım ile geçen sene gittiğimiz denizde ki tatil videolarını buldurup youtube'a yüklettin :) Video'ya da yazdım ama tekrar edeyim telefon 1 saat boyunca denizin ortasında elimizdeydi ve eğlenirken 3,5 dakika da bir ortalama 30 saniye boyunca su altına sokup çekim yaptık. Akşam eve döndüğümüzde telefonun hala taş gibi olduğunu fark ettim ama gene de sırf tuzdan dolayı oksitlenme olmasın ve içim rahatlasın diye, bataryasını çıkartıp telefonu komple çeşmede tatlı su ile tekrar yıkayıp duruladım.

Yani Sony, Z2'ye bu denli taktire şayan bir özellik ekledi ise Z5'e ne yapmamıştır? Eğer tercihimi Z5'den yana kullanırsam söz, aynı videonun sürekli su altında tam 2,3dk lık versiyonunu ben çekeceğim :) Zira Sony, Z2'de bu güveni bana çoktan verdi ve Z5'de de hüsrana uğramayacağıma eminim. Ayrıca denizde helak olan Nokia N8'imin yanında, 2009'da kullanıp üzerine çay döktüğüm için arızalanıp içimi yakan Nokia 6300'ı da hesaba kadarsak, evet, bir telefonda en azından bundan sonra ki hayatımda su geçirmezlik oldukça önemli bir özellik :)

Emin olun daha LG G5'i gidip bir mağazada incelemedim bile. 1500TL'lik aklımda ki max bütçeyi aşsa da sırf merak ettiğim için bir ara en yakın mağazaya gidip incelemek istiyorum. Modüler yapısı avantaj mı yoksa sürekli oynayıp gevşeme yapma ihtimalinden dolayı dezavantaj mı orası meçhul. Ama donanımının muhteşem olduğu aşikar. Fiyat/Performans açısından en azından ithal olanı 1800TL'ye alınır mı orası daha da meçhul.

Murat Burç Tam da Z5'e ısınmıştım ne diye aklımı karıştırıp hevesimi kursağımda bırakıyorsun ki be dostum. İşin yoksa tekrar düşün dur şimdi :)

Z5'e tekrar dönersek, 2 gün önce bana kalmaya gelen, Z5'i olan başka bir arkadaşa, sırf şu meşhur ısı problemini merak ettiğim için Ağır bir oyun kur da bi yarım saat oyna bakalım dedim. Asphalt 8'i kurdu ve gözümün önünde yarım saat oynadı, üstelik telefonun üstünde silikon kılıfta vardı ki bu, telefonu daha da sıcak tutar cinstendi. Ona rağmen yarım saat sonra telefonu elime aldığımda rahatsız edici bir sıcaklık hissetmedim. Lakin arkadaşım ekledi: İlk aldığımda, oynadığım oyunlardan inan elim yanacak gibiydi ama ne hikmetse şu anda ısınmadı. Allah Allah dedi. Bende Sanırım Sony, Qualcomm'un en sorunlu işlemcisi olan Snapdragon 810'un bu sıcaklık sorunu için yazılımsal bir kaç oynama yaptı sanırım dedim. Zira bu durumun başka bir izahı olamazdı. Zaten arkadaşım, telefonu ilk aldığı günlerde oyunlarda hissettiği sıcaklıktan dolayı, ben kendisine o gün tekrar bir oyun kurdurana kadar tüm oyunları silmiş ve Z5'de oyun oynamaya tövbe etmişti :)

Arkadaştan ertesi akşam, telefonun kutusunun fotoğrafını çekip göndermesini istedim ama hala göndermedi. Hoş, o yaklaşık 2 ay önce Evkur'dan almıştı ama sanırım Evkur'da stoklara yeni sokmamıştı. İlk çıktığında alıp stok yaptıkları seridir kesin. Zira bu telefonun serisi Rev 3'den başlıyor sanırım. Belki Sony, ileri ki serilerde (Şu anda en son Rev 7 sanırım) üretilenlerde bu ısınma sorununu donanımsal olarak da çözmüşlerdir diye düşündüm. Eğer arkadaşın ki Rev 7 değil de Rev 3 falansa, Sony bu ısı sorununu işlemci frekansını kısmi düşürmek sureti ile kesinlikle yazılımsal olarak her seride çözmüş demektir. Ve performans olarak güncelleme öncesi ile sonrası arasında ki farkı gözle görecek bir babayiğit varsa beri gelsin :)

Ayrıca telefonun tasarımını bir kere daha beğendim. Sanırım tek elle kullanabildiğim en büyük telefon bu. Zira 5.3 inç olsaydı baş parmağım ekrana yetmeyebilirdi. Ama bu tamamen zevk meselesi zira telefon hastası, bilgisayar mühendisi bir arkadaşım Sony'nin tüm telefonları için Donanım ve işlevselliği güzel ama takoz gibi tasarımına bir türlü ısınamadım demesi, özellikle Xperia Z3+'ın tasarımını gördükten sonra bana hadi canım sende dedirtti. Zira bence şu anda Sony'nin tasarım konusunda en şık telefonu Xperia Z3+
nr6PA1.jpg

1dWPY1.jpg

L3zPpJ.jpg

r9kLQB.jpg

Özetle, ikilem üzerine ikilem yaşıyorum ve 1500TL'lik bütçe ile, kendimi ikinci el piyasasında bu sefer kısmetli hissettiğim için temiz bir Z5 yahut 100,150TL daha ekleyip temiz bir G5 alabilirim. Gene de önerilerinizin devamını bekliyorum.

Son düzenleme:

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Z5'i 6 aydır kullanıyorum ilk olarak altını çizerek söylüyorum, S808 lü cihazlar ne kadar ısınıyorsa bu cihazda o kadar ısınıyor. 2. si son güncelleme ile A57 çekirdekleri 1.96 ghz ile çalışmakta ve Antutu puanı Note 5 ile aynı seviyelerde. Tasarım konusuna gelirsek, genellikle bu cihazı eline almamış kesim takoz demeyi sever, fazla takılmamak gerek cihaz çok iyi bir tasarım ve malzemeye sahip.

G5 mi Z5 mi konusuna gelirsek, donanım,kamera ve ekran konusunda daha iyi bir cihaz G5.
Z5 in öne çıktığı yerler ise yazılımsal desteği,malzeme kalitesi ve su geçirmez yapısı. Tasarım göreceli desek de G5'in arka tasarımının facia olduğunu düşünüyorum.

G5 hakkında fazla bir şey diyemem çünkü kullanmadım, sadece mağazada biraz kurcaladım. Sadece şunu diyebilirim Z5 genel olarak daha premium ve sağlam bir his veriyor G5'e göre.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Z5'i 6 aydır kullanıyorum ilk olarak altını çizerek söylüyorum, S808 lü cihazlar ne kadar ısınıyorsa bu cihazda o kadar ısınıyor. 2. si son güncelleme ile A57 çekirdekleri 1.96 ghz ile çalışmakta ve Antutu puanı Note 5 ile aynı seviyelerde. Tasarım konusuna gelirsek, genellikle bu cihazı eline almamış kesim takoz demeyi sever, fazla takılmamak gerek cihaz çok iyi bir tasarım ve malzemeye sahip.

G5 mi Z5 mi konusuna gelirsek, donanım,kamera ve ekran konusunda daha iyi bir cihaz G5.
Z5 in öne çıktığı yerler ise yazılımsal desteği,malzeme kalitesi ve su geçirmez yapısı. Tasarım göreceli desek de G5'in arka tasarımının facia olduğunu düşünüyorum.

G5 hakkında fazla bir şey diyemem çünkü kullanmadım, sadece mağazada biraz kurcaladım. Sadece şunu diyebilirim Z5 genel olarak daha premium ve sağlam bir his veriyor G5'e göre.

Cevap için teşekkürler hocam. Z5 sahibi arkadaşımın G5 için söylediği Valla G5'in masanın üstünde sırf üstü o özürlü gibi duruşunu gördükten sonra direkt Z5 e yöneldim sözünü hatırlattın bana :)

Vallahi ne yalan söyleyeyim benim de gönlüm F/P üstünlüğü olarak Z5'den yana. Ve özellikle şu Türkiye'ye gelen Z5'lerin LTE Cat 4 olmasından dolayı da hem Cat 6 olan hemde daha ucuz olan E6653 kodlu ithal Z5'lere yönelmeyi düşünüyorum.

3 gün önce Teknosa'da, ellerinde kalan 1600TL'lik son teşhir ürünü Z5 inceleyip kutusunu çekmiştim ve bu tür büyük mazağaların hepsinde Türkiye için üretilen Cat 4'lü E6603 model Z5'lerin olduğunu anladım. Ve Sony tarafından Z5'in üretimi durdurulduğu için daha Türkiye'ye gelmeyeceğini söylediler.

1dW4rp.jpg

Arkadaşın telefonu da Rev 3 müş. Şimdi kutu fotoğrafını çekip gönderdi.

GzAE56.jpg

Umarım en son üretildiğini düşündüğüm bu Rev 7 Z5'leri ithal olarak bulabilirim. Oda sırf içim rahatlasın diye.

Sen bu LTE Cat4-Cat6 olayına ne diyorsun? Zira ben Sony'nin telefonlarının, diğer markaların telefonlarında ki genel kronik arızalara nazaran, hiç bir kronik arıza ile zikredildiğini duymadım. Ki Türkiye ile ithalatçı garantili telefonların tek farkı, Türkiye garantililerin bu kronik arızalarda telefonun sıfırını yada daha reni revizyonu vermesi sanırım. Zira misal ikisinde de kırık ekran değişimine aynı para isteniyor. Yani Z5'in hiç bir kronik arızasının olmadığını var sayarsak, ithalatçı garantili servisi ile hiç yüz göz olmamak için telefona sağlam bir kılıf ile Buff çizilmez ekran korucuyu film almam kâfi sanırım.

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
Cihazım rev4 kronik bir sorunla da karşılaşmadım. Cat4 olması bir şey değiştirmez ülkemizde o hızlara ulaşamayacağız hiç bir zaman. Aldığımdan beri hiç ekran koruyucu veya kılıf kullanmadım ona rağmen cihazda çizik yok, zaten kılıfa karşı biriyim. İthalat Z5 i uzun süredir sitelerde görmedim fiyatları ve rev numaraları hakkında bir bilgim yok. Distribütör garantili Z5'e gelirsek en büyük artısı artık KVK,Teleservice gibi firmaların garantisi ile gelmiyor, Sony Eurasia ile geliyor bana kalırsa bu büyük bir artı.

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Cihazım rev4 kronik bir sorunla da karşılaşmadım. Cat4 olması bir şey değiştirmez ülkemizde o hızlara ulaşamayacağız hiç bir zaman. Aldığımdan beri hiç ekran koruyucu veya kılıf kullanmadım ona rağmen cihazda çizik yok, zaten kılıfa karşı biriyim. İthalat Z5 i uzun süredir sitelerde görmedim fiyatları ve rev numaraları hakkında bir bilgim yok. Distribütör garantili Z5'e gelirsek en büyük artısı artık KVK,Teleservice gibi firmaların garantisi ile gelmiyor, Sony Eurasia ile geliyor bana kalırsa bu büyük bir artı.

LTE Cat 4 (50-150), LTE Cat 6 (50-300). Yani Avrupa'nın bile Cat 6'da ki bu 300Mb hızı almadığına eminim ama gene de Türkiye için Cat 4 göndermeleri kabul edilemez bir durum. Cat 6 modülü ile aralarında taş çatlasın 3,5USD oynar yani.

Ayrıca bugün ‎sabahtan Sony Mobile'ın 0212 473 77 77 numaralı telefonunu aradım ama bilmem kaç için bire bilmem kaç için ikiye basın diyor ve ondan sonra da hiç bir müşteri temsilcisine bağlamadan suratınıza kapatıyor. Acaba bir yanlışlık mı oldu diye Sony'nin başka ürünler için olan müşteri hizmetlerini aradım ama onlar da dalga geçer gibi Biraz bekleyin, müşteri hizmetleri çıkar deyince şok oldum. Zira Sony'nin, Japonya'daki genel müdürlüğüne bu durumun acil bildirilmesi lazım ki Türkiye'de ki marka imajını, burada ki ekiple koruyamazlar.

Eurasia'dan kastın burası ise burayı hatırlıyorum. Zira 3 ay önce Ümraniye'deki AssisTT işim düştüğü için hemen yanında ki bu Sony binası da hafızamda kalmış. Telefona çıkmasalar bile en azından olası bir servislik cinnet durumunda nereyi basacağını bilir insan :)

X41vLj.jpg

İthal olayına gelirsek, hepsiburada da 1830TL'ye Z5 satılıyor ve bu hiçte azımsanacak bir fiyat değil ve bunun ithal garantili olduğunu sanmıyorum. O yüzden Sahibinden'de 3,5 aylık 1400-1500TL fiyat bandında olan Sony Türkiye garantili Z5'leri araştırıyorum. Eğer mantıklı gelirse oradan da alabilirim. Artık garantisini KVK mı, Teleservice mi yoksa Eurasia mı verir orası pek umurumda değil açıkçası. Sonuçta üçü de Sony Türkiye Garantisi demek.

Eğer sahibinden de ithal yada Sony Türkiye garantili Z5'e denk gelirsem ve almayı düşünürsem, dikkat etmem gereken bir nokta var mı? Misal bu Sony'lerde, telefon Root'landığı zaman garanti dışı kalır mı? Yada önceden Rom yükleyip ardından tekrar orijinal Rom'u yüklenmiş ise Sony bunu anlayıp cihazı garanti dışı bırakır mı? Zira kesin oradan almaya karar verirsem, sahibinin yanında neyi kontrol etmem gerekiyorsa onu kontrol edip öyle alayım. Sonradan başım ağrımasın. Bu konuda da bilgin varsa paylaş lütfen.

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
@radyoaktif F/P üstünlüğü olarak G5 daha üstün 1800 e yeni donanım yeni kamera her şeyiyle z5 ten iyi bir telefon arayüz olarak z5 kadar stabil değil neden çünkü içerisinde kendi arayüzü var Optimus UI adında ama o da çok stabil ve UX5.0 ile geliyor LG çok hafiflettik demişler g5 in arayüzü daha görsel daha kullanışlı z5 ise daha sade ama şunu diyorum şuan LG G2 telefonu bile stabil kulanılabiliyorsa demek ki LG nin arayüzü cidden sağlam ve donanım olarak çok kuvettli modüler yapının tek artısı telefon bozulduğunda mesela diyelim z5 dondu diyelim napacan kapatamıyorsun resleyemiyorsun felan pilini çıkaramıyorsun da kapanmıyor cihaz ama bunda direk çıkar tekrar tak veya yenisini tak ayrıca şöyle bir güzellik var bu sarj soketi sarj etmeme sorunları felan general mobile kullananlardan çok duymuşsundur bu sorun olursa tamiri çok kolay o alt kısmın yenisini versinler sana G5 arkadan cidden çirkin gözüküyor ama zaten telefonu ters masaya koyacağını sanmıyorum düz koyarsın cihazı knock on veya tıp tıp iki dokunuşla ekranı uyandır bak keyfine z5 in tek artısı dayanıklı bir kasa o kadar güncelleme olarak z serisi 3 sürüm alıyor g serisi 2 sürüm 1 sürüm avantajı var gibi gözüküyor ama artık x serisi çıktığı için sony ona odaklanacaktır ve 2 sürüme düşürecektir diye düşünüyorum z serisi bu saatten sonra alınmaz gibi telefonun tasarıımda çok önemli çünkü sürekli kullanıp bakacaksınız insanlar bakacak ama mesela gittin bir ortama adam ıphone 6s çıkardı gitti cam gibi resim çektim diyor sen çıkarırsın açarsın geniş açıyı der yuh nasıl alıyorsun bu kadar kişiyi öyle bir artislik yanıda var telefon çirkin ona sözüm yok ama o çirkinliğini kapatacak özellikleri var :)

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
@radyoaktif F/P üstünlüğü olarak G5 daha üstün 1800 e yeni donanım yeni kamera her şeyiyle z5 ten iyi bir telefon arayüz olarak z5 kadar stabil değil neden çünkü içerisinde kendi arayüzü var Optimus UI adında ama o da çok stabil ve UX5.0 ile geliyor LG çok hafiflettik demişler g5 in arayüzü daha görsel daha kullanışlı z5 ise daha sade ama şunu diyorum şuan LG G2 telefonu bile stabil kulanılabiliyorsa demek ki LG nin arayüzü cidden sağlam ve donanım olarak çok kuvettli modüler yapının tek artısı telefon bozulduğunda mesela diyelim z5 dondu diyelim napacan kapatamıyorsun resleyemiyorsun felan pilini çıkaramıyorsun da kapanmıyor cihaz ama bunda direk çıkar tekrar tak veya yenisini tak ayrıca şöyle bir güzellik var bu sarj soketi sarj etmeme sorunları felan general mobile kullananlardan çok duymuşsundur bu sorun olursa tamiri çok kolay o alt kısmın yenisini versinler sana G5 arkadan cidden çirkin gözüküyor ama zaten telefonu ters masaya koyacağını sanmıyorum düz koyarsın cihazı knock on veya tıp tıp iki dokunuşla ekranı uyandır bak keyfine z5 in tek artısı dayanıklı bir kasa o kadar güncelleme olarak z serisi 3 sürüm alıyor g serisi 2 sürüm 1 sürüm avantajı var gibi gözüküyor ama artık x serisi çıktığı için sony ona odaklanacaktır ve 2 sürüme düşürecektir diye düşünüyorum z serisi bu saatten sonra alınmaz gibi telefonun tasarıımda çok önemli çünkü sürekli kullanıp bakacaksınız insanlar bakacak ama mesela gittin bir ortama adam ıphone 6s çıkardı gitti cam gibi resim çektim diyor sen çıkarırsın açarsın geniş açıyı der yuh nasıl alıyorsun bu kadar kişiyi öyle bir artislik yanıda var telefon çirkin ona sözüm yok ama o çirkinliğini kapatacak özellikleri var :)

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Moderatörler yorumlarımı silebilirler mi internet gitti basıyorum yollamadı sandım .D

kadirirdem

Dekan
Reaksiyon puanı
708
Arkadaşlar iyi günler. 1 hafta içinde ikinci el bir telefon alma ihtimalim var ve bütçem 1500-1600TL civarı.

Gözüme ikinci el, garantileri devam eden, full kutulu LG G5 ile Sony Xperia Z5'i kestirdim. Tabi Sony'nin Türkiye için ürettiği Z5'ler, yurt dışında ki LTE cat 6'lı Z5'lerin aksine LTE Cat 4 olduğu için Z5'i ithal almak daha mantıklı sanırım. Her ne kadar şimdiki 4.5G ile bu hızları göremesekte, daha kötüsüne daha fazla para verilmesinin akıl kârı olmayacağı da aşikar.

LG G5 Türkiye garantili ikinci el 1700TL - İthalat garantili sıfır 1800TL
Sony Xperia Z5 Türkiye garantili ikinci el 1500TL - İthalat garantili sıfır 1800TL

LG'nin G5'de bile hala su ve toz geçirmez işlevselliği kullanmaması çok can sıkıcı bir durum zira Sony 2013'de ürettiği Xperia Z1'de bile "Su ve toza hazırız" demesine rağmen LG'nin, 2016'da 2500-3000TL bandında çıkarttığı bir telefonda bu özellikleri kullanmaması açıkcası rezil bir durum. Gene de donanımsal ve fonksiyonel özellikleri ile Z5'in haliyle üzerinde olan bu G5, cazip ikinci el fiyatı nedeni ile tercih edilebilir.

Siz bu konuda ne diyorsunuz? Şarj konusunda Sony'nin çok iddialı olduğu bir gerçek. LG G5 bu konuda ne durumda acaba? Kısacası sizin seçiminiz bu konuda ne olurdu? İkisini de kullanan yada incelemiş arkadaşlar, tavsiyelerinizi esirgemez iseniz minnettar kalırım.
ben z5 i önermem s810 içinde bence 2 si arasında temiz bir g5 iyi gider...şarjı oldukça iyi gidiyor...

Kaya26

Profesör
Reaksiyon puanı
550
İzmir'deki Sony Eurasia yetkili servisi ile (Apex) bir kere işim düşmüştü, annem Vaio Fit 15E kullanıyordu, cihazı düşürdü sonra cihazı açtığında 2-3 dk içerisinde kapanmaya başladı. Götürdüm işlemlerimi 5 dk içerisinde hallettiler, 3 gün sonra da tamir edilmişti şekilde aldım cihaz hala da sıkıntısız çalışıyor. Üçü de Türkiye Sony garantisi deyip geçmemek gerekiyor, hangi garanti firmasına bağlıysa cihaz o firmanın durumuna bağlı kalıyorsunuz.

İkinci ele gelirsek Sony o konuda biraz daha rahat root ile cihazın garantisi gitmiyor, ama rom işine gelirsek burada bootloader kilidi açıldığından garanti dışı kalıyor.

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
İzmir'deki Sony Eurasia yetkili servisi ile (Apex) bir kere işim düşmüştü, annem Vaio Fit 15E kullanıyordu, cihazı düşürdü sonra cihazı açtığında 2-3 dk içerisinde kapanmaya başladı. Götürdüm işlemlerimi 5 dk içerisinde hallettiler, 3 gün sonra da tamir edilmişti şekilde aldım cihaz hala da sıkıntısız çalışıyor. Üçü de Türkiye Sony garantisi deyip geçmemek gerekiyor, hangi garanti firmasına bağlıysa cihaz o firmanın durumuna bağlı kalıyorsunuz.

İkinci ele gelirsek Sony o konuda biraz daha rahat root ile cihazın garantisi gitmiyor, ama rom işine gelirsek burada bootloader kilidi açıldığından garanti dışı kalıyor.
Valla kardeşim ben Sony Vaio SVE1513U1E kullanıyorum cihazı halen kullanıyorum hiç bir sıkıntısı yok laptop suya bile düştü ufak çeşme havuz yanında çaybahçesinde otururken hiç bir şey olmadı laptop sağlam halen üretilseydi yine alırdım ama sonun kadar artık bu laptoplayım 6gb ramini 8 yaptım 250 GB SSD taktım mis hiç garantiye bile gitmedi daha garantisi de biteli kaç yıl oldu zaten ısınma problemi de yok Allaha Şükür şuan M4 aqua telefon kullanıyorum z2 de z3 de z3 plusta kullanmış biri olarak ne tasarım olarak nede donanım olarak ileriye gittiğini gördüm sonynin yerinde sayıyordu z5 te alacaktım vazgeçtim z serisini bitirdiler zaten sony de farkında hatasının şuan x serisi ilede düzelteceğini umuyor kendisi ben sanmıyorum gene o fiyat politikası ile ama neyse ayrıca Laptopun garantisi ile telefonun garantisi bir değil servise gittiğinde onu karşılayan kişi 1 kişi bile çok önemli o hayır dedimi senin için yolun sonu oluyor eğer davanda haklıysan zaten tüketici hakem heyeti 1-2 ay gecikmeli de olsa işini hallediyor senin :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31

Yahu dostum kafamı öyle bir karıştırdın ki alacağın olsun :) Yarım saattir G5 ile Z5'in birde kamera testlerine göz atayım dedim ve sanki Z5'in kamerasında yazılımsal bir tutarsızlık var gibi, stabil değil yani. Koskoca lens üreticisi Sony'nin bu sorunun üstesinden neden gelemediği de merak konusu.

İthal Z5'in olmadığını varsayarsak aşağıda en ucuz G5 ile Z5'i kıyasladığımda F/P olarak G5 daha mantıklı bir seçime benziyor. Lakin inan G5 gibi, 1400-1500TL bandında ithal bir Z5 bulsam almayı ciddi ciddi düşünürdüm ama 1800TL'ye G5 varken 1830TL'ye Z5 almak vicdanıma resmen pranga vurur doğrusu.

Bu G5'in, G4 gibi kronik hiç bir arızası olmadığına eminiz değil mi? Bak tek atımlık barutum var, sana itimat edip ithal G5 alırım, ileride kronik arızalı bir sorun çıkartır, ithal teknik servisi de itlik yapıp faturayı bana keserse bende sana keserim dostum :)

Ayrıca tekrar diyorum, G5'in şu modüler yapısı avantaj mı dezavantaj mı anlamadım. Misal şarj için sürekli sökülüp takıldığında zamanla o alt yuvada gevşeme, yalama olmaz mı? 2 gün önce sahibinden de 1600TL G5 satan bir adamı aradığımda cihazı satıp ilanı kaldırmayı unuttuğunu söyledi. Neden sattın diye sorduğumda ise aldığım cevap "Valla yurt dışına çalışmaya gittiğimiz yerde 5 arkadaş birden almıştık ve çoğumuz da zamanla beğenmedik. Ben elimden çıkartıp Samsung S7 Edge aldım. G5 oyuncak gibi telefon, resmen kıçı başı ayrı oynuyor" dedi adam vallahi :)

Bu noktada kafamda, beynimi kemiren bir soru oluştu: Sony'mi yüzsüz yoksa LG'mi enayi de birisi daha kötüsünü daha pahalıya satarken diğeri daha iyisini ondan ucuza satıyor?

GzAkX6.jpg

y4al9y.jpg

ben z5 i önermem s810 içinde bence 2 si arasında temiz bir g5 iyi gider...şarjı oldukça iyi gidiyor...

Sende G5'ci çıktın hocam anlaşılan. Kafamı fena çeldiniz, alacağınız olsun :)

Bilgi için teşekkür ediyorum dostum. Haftaya kadar hangi telefonu alacağım netleşir. O zamana kadar hayat şartlarımı gözden geçirmeye devam edeyim en iyisi :)

Son düzenleme:

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Bak kardeşim şuan LG g5 in kamerası 2016 nın en iyi kamerası seçildi LG G5, En İyi Kameralı Akıllı Telefon Seçildi - Technopat o link attığım forumda sen konu açmışsın orayada yorum yazan var o Asya Ay denilen kadını tanıyorum o cihazları cidden kullandı 6s felan üst düzey telefonlara göre kötülüyor o cihazı aklında bulunsun :) çıtası yüksek onun g5 in şuan kronik sorunu yok gözüküyor modüler kısmı kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj bence dezavantaj sırf modüler yapacağım diye tasarımın içine etmiş :) Ayrıca teknoloji şans işi bir alırsın lg g5 i 3yıl 4 yıl sorun çıkarmaz bir alırsın aldığın an bozuk gelir .D bunların bozulmayacağının garantisi yok ama o konuda z5 avantajı var tabi ki :D ama bir şey olur sen gidersin z5 alırsın onda da arıza çıkabilir özetlemek gerekirse g5 1800 tl ithalatçı garantili yeni donanım çirkin tasarım z5 eski donanım güzel tasarım 1830tl TR garanti haa birde şu var pil konusunda z5 g5 den iyi gözüküyor ama g5 70 dk da sarjını fullüyor z5 130-140 dk da :) hızlı sarj için ekstra bir adaptör alman gerekiyor z5 içinde .)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Bak kardeşim şuan LG g5 in kamerası 2016 nın en iyi kamerası seçildi LG G5, En İyi Kameralı Akıllı Telefon Seçildi - Technopat o link attığım forumda sen konu açmışsın orayada yorum yazan var o Asya Ay denilen kadını tanıyorum o cihazları cidden kullandı 6s felan üst düzey telefonlara göre kötülüyor o cihazı aklında bulunsun :) çıtası yüksek onun g5 in şuan kronik sorunu yok gözüküyor modüler kısmı kimine göre avantaj kimine göre dezavantaj bence dezavantaj sırf modüler yapacağım diye tasarımın içine etmiş :) Ayrıca teknoloji şans işi bir alırsın lg g5 i 3yıl 4 yıl sorun çıkarmaz bir alırsın aldığın an bozuk gelir .D bunların bozulmayacağının garantisi yok ama o konuda z5 avantajı var tabi ki :D ama bir şey olur sen gidersin z5 alırsın onda da arıza çıkabilir özetlemek gerekirse g5 1800 tl ithalatçı garantili yeni donanım çirkin tasarım z5 eski donanım güzel tasarım 1830tl TR garanti haa birde şu var pil konusunda z5 g5 den iyi gözüküyor ama g5 70 dk da sarjını fullüyor z5 130-140 dk da :) hızlı sarj için ekstra bir adaptör alman gerekiyor z5 içinde .)

Tamam dostum tamam çeldin aklımı. Kına yak şimdi :) Son aydaki bu telefon onularımı genelde
mLy5dV.jpg
bu 4 forumdan herhangi birine açarım ve bugüne kadar donanımhaber ile beraber en yapıcı ve fazla yorum shiftdelete'den geldi. Webtekno'ya da geçen hafta üye oldum ne yalan söyleyeyim ki oradan adam akıllı cevap aldığım da yok zaten. Technopat'da da yapıcı yorumlar çıkıyor. O yüzden en eski forum üyeliklerim Donanımhaber ile Shiftdelete'dedir ve sadece bu iki forum, benim destan gibi konularımı okumaya üşenmeyip yardımcı olmaya çalışan sizin gibi nadir üyelerle doludur :)

Perşembe günü girdiğim lisans KPSS'nin sonuçları açıklanacak ve onu bekleyeceğim. İnşallah istediğim puanı geçip aklımda ki kadronun mülakatına girme hakkı kazanırsam direkt bu ithal G5 siparişini hepsiburada üzerinden vereceğim. Hadi hayırlısı bakalım. Yardımcı olan tüm arkadaşlara tekrar tekrar canı gönülden teşekkür ederim. Aklıma o güne kadar tekrar soru geldikçe soracağım. Belki 1 saat sonra bile gelebilir :)

Son düzenleme:

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Tamam dostum tamam çeldin aklımı. Kına yak şimdi :) Konularımı genelde
mLy5dV.jpg
bu 4 forumdan herhangi birine açarım ve bugüne kadar donanımhaber ile beraber en yapıcı ve fazla yorum shiftdelete'den geldi. Webtekno'ya da geçen hafta üye oldum ne yalan söyleyeyim ki adam akıllı cevap aldığım yok. Technopat'da da yapıcı yorum çıkıyor diye yazıyorum. O yüzden en eski forum üyeliklerim Donanımhaber ile Shiftdelete'dedir ve sadece bu iki forum, benim destan gibi konularımı okumaya üşenmeyip yardımcı olmaya çalışan sizin gibi nadir üyelerle doludur :)

Perşembe günü girdiğim lisans KPSS'nin sonuçları açıklanacak ve onu bekleyeceğim. İnşallah istediğim puanı geçip aklımda ki kadronun mülakatına girme hakkı kazanırsam direkt bu ithal G5 siparişini hepsiburada üzerinden vereceğim. Hadi hayırlısı bakalım. Yardımcı olan tüm arkadaşlara tekrar tekrar canı gönülden teşekkür ederim. Aklıma o güne kadar tekrar soru geldikçe soracağım. Belki 1 saat sonra bile gelebilir :)
Hayırlı olsun şimdiden P9 varken o fiyata niye z5 ile g5 arasında kaldınız anlamadım ikisinin çoçuğu gibi .D p9 halbuki :) g5 i zorla aldırıyormuşuz gibi olmasında sen istersen bir gidip telefonu eline al incele :)

radyoaktif

Asistan
Reaksiyon puanı
31
Hayırlı olsun şimdiden P9 varken o fiyata niye z5 ile g5 arasında kaldınız anlamadım ikisinin çoçuğu gibi .D p9 halbuki :) g5 i zorla aldırıyormuşuz gibi olmasında sen istersen bir gidip telefonu eline al incele :)

Aman hocam lütfen gece gece yeni bir maceraya daha sürükleme beni zira takatim kalmadı artık. G5 son kararım diyor ve uyku faslına geçmek üzere hayırlı geceler diliyorum :) Başka bir zaman kaldığımız yerden gerekirse devam ederiz :)

Charmander1903

Doçent
Reaksiyon puanı
160
Aman hocam lütfen gece gece yeni bir maceraya daha sürükleme beni zira takatim kalmadı artık. G5 son kararım diyor ve uyku faslına geçmek üzere hayırlı geceler diliyorum :) Başka bir zaman kaldığımız yerden gerekirse devam ederiz :)
İyi siz yine bir inceleyin almadan önce mediamarkta ta felan sonra bana niye bu çirkin veya sonradan kronik sorunu çıkan telefonu aldırdınız demeyin de :) iyi geceler size de :)

M

Murat Burç

SDN Okuru

Antutu puanı gerçekten antutuya güveniyormusunuz 2015 in en kararlı ve güçlü iki işlemcisi exynos 7420 ve apple a9 du şu antutu sonucunu çok merak ettim bir atabilirmisiniz temiz bir z5 ile temiz bir note 5 de yapacağınız antutu testinde note 5 in 10 bin puan fark atması muhtemel.
Snapdragon 810'un nasıl belalı bir işlemci olduğunu anlamak için ilk zamanalrda kullanmak gerekli tüm üreticiler sd810un frekansını düşürdü sorna Qualcoom 810'u düzeltti bunlara rağmen ben 820 ile 810 arasındaki farkı gördükten sonra üstüne 500 lira para verseler G5 yerine z5 almam üstelik yazılım konusunda da LG G4 android 6.0 ı alan ilk cihazlardan G5'in de yazılım sıkıntısı olmaz.
Su geçirme konusunda sen beni denize götür ben sana S7'mi 2-3 dk tuzlu suya sokayım.Bir sertfikası olmamasına rağmen saf suda dayanabiliyor 10 dk Sony IP68 sertifakası veriyor ne demek Saf suda 1.5 metre 30 dk kalma garantisi ben böyle bir durumda kalsam düşünmez G5 alır ve biraz dikkatli olurdum hiç olmadı su geçirmez kılıf alırdım ayrıca g5 hariç hali hazırda çoğu üst seviye telefonu suya 10-15 saniye sokarsın birşey olmaz belli bir dayanıklılıkla yapılıyor Örnek: 6s plus Note 5 s6 edge plus bu cihazları 15 saniye suda tutsanız birşey olmaz

M

Murat Burç

SDN Okuru
Yukarıda bir yanlışlık olmuş s7nin sertifikası var 6s plus saf suda 10 dk dayanabilir mobilden düzeltemedim kusura bakmayin