Huawei Hırsızlığa Devam Ediyor

Bu konuyu okuyanlar

yusufozkan58

Profesör
Reaksiyon puanı
1,393
Siz Apple ın korkusundan geldi ambargolar demeye devam edin . Bu adamlar tasarımlar için ne kadar para harcıyor sonra elin çinlisi ctrl c + ctrl v yapıyor . Telefon Huawei Nova 6 SE . Zamanında Meizu bunun acısını çok çekmişti . Apple , Meizu ya yaptıklarını umarım Huawei yede yapar . Zilyar tane tasarım varken gidip önü Samsungdan , arkayı Apple dan çalmayı nasıl açıklayacaklar bu amborgo olaylarından sonra bile ? Huawei ceo su istifanı ver artık .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Huawei savunucuları konuya bekleniyorsunuz .

Ekli dosyalar

• Screenshot_20191126-175519_Donanm Haber.jpg
    Screenshot_20191126-175519_Donanm Haber.jpg
    21.3 KB · Görüntüleme: 338
Son düzenleme:

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Bende veri hırsızlığı falan sandım, konu içeriği farklıymış. Tasarımcıdan tasarımcıya fark var ne yazık ki. Şahsen ben de fason bir üretici olsam tasarımda alıntılar yapardım..

Önemli olan arayüz ve donanımın yazılım ile çalışma uyumu.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Öncelikle Huawei "fason" bir üretici değil, Apple ve benzeri "teknoloji" firmalarına donanım üreten, dünyanın en önde gelen teknoloji üreticilerinden biridir. Apple gibi sadece tasarımcı değil, aynı zamanda teknoloji üreten bir firmadır ve üretimlerini Apple gibi başkasına yatırmaz bizzat kendisi yapar. Adını son yıllarda yeni duydunuz çünkü daha önceleri "tüketici"ye değil teknoloji firmalarına üretim yapardı. Örneğin okyanus dibine fiber döşemek, veri merkezleri kurmak, ülkelere internet sağlayacak altyapı ve donanımı üretmek gibi işler yaparken, telefon ve ağ ürünleri ile tüketici pazarına girmesiyle birçok kullanıcı bu köklü firmayı yeni tanır oldu.

Zamanında Yunanistan'dan Libya'ya internet götürmek konusunda kendileriyle görüşmemiz olmuştu. Evet okyanustan fiber kablo aracılığı ile.

Dolayısıyla teknoloji üretimi alanında Apple, tahminen Huawei'nin onda birine tekabül etmiyor. Çünkü Apple teknoloji üretmiyor, Apple sadece tasarım yapıyor ve bunu başkalarına ürettiriyor. Bu da tabii ki başarılı bir strateji, Apple eskiden kendi işlemcilerini yapıyordu örneğin, şu an yapmıyor, çünkü bunu strateji olarak benimsedi ve başarılı da oldu. Ancak dediğim gibi, teknoloji konusunda argesi Apple'dan çok daha ileride olan öncü bir firmayla kendi tasarımlarını başkasına ürettiren bir telefoncu firmayı bu alanda karşılaştırmak yanlış olur.

İkinci olarak, şu "tasarım çalma" işi gerçekten artık son bulmalı. Evet tasarımcı tasarımcıdan etkileniyor ancak artık bir ana akım var. Yani siz ne kadar istemeseniz de yaptığınız telefon ona benzemezse buna benzeyecek. Arkadaşlar bu bir telefon, birbirine benzemesi doğal değil mi? Siz hiç Mercedes'in Audi'yi dava ettiğini gördünüz mü; "bizim otomobillerimizdeki 4 teker tasarımını kopyalamışlar bakın onların da 4 teker var, hele şu direksiyon simidine bakın onlar da bizim gibi yuvarlak yapmış".. Var mı böyle bir şey? Haliyle daha inovatif bir şey çıkana kadar bütün telefonlar birbirine benzeyecek bundan daha doğal ne olabilir? Bugünlerde birçok üretici arkaya 4 kamera koyuyor. Sonuçta bunun çalışma prensibine göre ya yanyana, ya alt alta ya da böyle kare olarak koyacak sonuçta başka seçenek yok?

Özetle bir firma seçip onun fanatikliğini yapmak yerine biraz makul düşünelim; Apple'ı hiç görmemiş bir tasarımcı bile böyle bir şey ortaya çıkarabilir; çünkü arz ettiğim gibi seçenek yok dört kamerayı dört köşeye yerleştirecek değildi sonuçta?

KamtariR

Profesör
Reaksiyon puanı
2,697
Yesinler birbirlerini.

Eğer ben aynı teknolojiyi daha kaliteli ve daha ucuza alabiliyor isem ben bundanhoşlanırım, teşekkürler Huawei, teşekkürler Xiaomi.

DKN NZY

Rektör
Reaksiyon puanı
10,146
Her marka yapıyor bunu malesef

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Ne kadar çirkin bir başlık, Apple müdahil olduğu bir sürü lisans davası var hepsi aynı bu şirketlerin. Biri diğerinden tüketici için, dünya için iyi değil ki.

M.tingis

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Biraz cahilce bi konu olmuş. Cihazın ön kısmı Huawei Nova 4 ile aynı. Kendisi dünyanın ilk delikli ekranlı cihazı oluyor. Arka tasarımda zaten Mate 20 Pro'nun kamerasının köşeye alınmış hali. Yani tasarımını çaldı dediğin cihazlar zaten Huawei'den esinlenilmiş cihazlar ürünlerin çıkış tarihlerine bakman yeterli bunun için. O yüzden ne Apple ne Samsung dava falan açamaz açarsa da kaybeder. Meizu çok kopya çekti başlarda ama Pro 6 modelinde Apple kopyaladı meizunun anten çizgilerini iPhone 7'den 3 ay önce çıkmış bi cihazdır Pro 6

ÇağrıTemürlenk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Siz Apple ın korkusundan geldi ambargolar demeye devam edin . Bu adamlar tasarımlar için ne kadar para harcıyor sonra elin çinlisi ctrl c + ctrl v yapıyor . Telefon Huawei Nova 6 SE . Zamanında Meizu bunun acısını çok çekmişti . Apple , Meizu ya yaptıklarını umarım Huawei yede yapar . Zilyar tane tasarım varken gidip önü Samsungdan , arkayı Apple dan çalmayı nasıl açıklayacaklar bu amborgo olaylarından sonra bile ? Huawei ceo su istifanı ver artık .

Merhaba dostum Huawei savunucusu değilim öncelikle bunu bildirmek istedim. Fakat açtığın konu güzel bir konu değil bir çok insan var Huawei telefonlarını tabletlerini saatlerini ve modemlerini kullanan insanların içerisine şüphe düşürmen hoş bir durum gibi görünmedi bence. Bu zamana kadar bir çok firma birbirinden bişeyler alıp bişeyleri üstüne katıp telefonlarını güncellemiştir bu olay hırsızlık değildir. Yukarıdaki arkadaşında dediği gibi bir çok firma bu konuda birşeyler almıştır birbirinden ama bu olay hırsızlık değildir lütfen konuya açıklık getirelim seninde için rahatlasın kullanıcılarında .

caginilter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5

Huawei ile Meizu karşılaştırılması çok yanlış bir şey. Huawei bir üretici. Üstelik kendi ekosistemleri mevcut. Bir çok marka birbirinde tutulan rehabete göre tasarım konusunda destek alabiliyor. Huawei'nin P20 serisinde tasarım konusunda bir çok markaya öncülük ettiğini unutmamak lazım. Hatta renk konusunda çığır açtığını ve trendlere hala bir çok üretici firmanın katıldığını söyleyebilirim.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Huawei kullanan birisiyim doğrudur ama zaten Huawei telefonumun çok yazılımsal problemi olmasından dolayı bazen telefon araması yapamıyorum, SMS çalışmıyor, mobil veri açılmıyor ve yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Huawei firmasını pek de beğenmiyorum.

Reaksiyon puanı
6,381
Sen o tasarımı 10.280 tl fiyata mı almak isterin yoksa 3.200 tl fiyata mı almak istersin?

Her firma, her firmadan bazı kopyalar çeker siz hiç bir araba markasının başka bir araba markasına bizden tasarım hırsızlığı yapmışlar baksanıza onlarda arabalarına ön ızgara paneli koymuşlar dediğini duydunuz mu? Ben şimdi Ipone X'in ekranını Samsung üretmişti Apple hem ekranını Samsung'a yaptırıyor hem de bunu gizliyor desem burada burada bana dediğinizi bırakmazdınız, siz Apple fan boyları. Lütfen böyle cahilce konular açmayın.

caginilter

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Huawei kullanan birisiyim doğrudur ama zaten Huawei telefonumun çok yazılımsal problemi olmasından dolayı bazen telefon araması yapamıyorum, SMS çalışmıyor, mobil veri açılmıyor ve yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Huawei firmasını pek de beğenmiyorum.

Bu tip problemler genelde güncelleme sırasında internet kesintsi yada virüs sebebiyle olma ihtimali çok yüksek. Öncelikle kullandığınız telefon modelinde genel bir sorun var mı diye araştırmanı tavsiye ederim.
Eğer genel bir problem söz konusu ise fix smart servisleri kapına kadar hizmet verebilir.

a..simsek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Huawei bu olayla alakalı bir resmi açıklama yaptı diye biliyorum ancak uzun yıllarıdır Huawei kullanan bir kullanıcı olarak kameralarının kesinlikle çok uç noktada olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim özellikle pro mod içerisinde ki aralıklar üst düzey bir fotoğraf makinası ile neredeyse aynı.

pacmans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24

Bence cihazları çok güzel yıllardır kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşamadım .

Aslında elektronik biraz şans işi bende huawei kullanıyorum yıllardır hiç bir sıkıntı yaşamadım.

Reaksiyon puanı
6,381
Uzun zamandır Apple'ın inovasyon diye diye aynısının çıkıntılı versiyonunu bize pazarladığını konuşmuyorsunuz ama Apple'dan tasarım hırsızlığı yapılıyor diye cahilce konuşuyorsunuz.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
Uzun zamandır Apple'ın inovasyon diye diye aynısının çıkıntılı versiyonunu bize pazarladığını konuşmuyorsunuz ama Apple'dan tasarım hırsızlığı yapılıyor diye cahilce konuşuyorsunuz.
Herkes yapabilir aslında dediğin gibi, zaten o konuya ben değinmedim. Onun denilmesinin sebebi bence siyasi sebepler olabilir. Huawei fena bir firma değil aslında. :)

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Kendi tasarım yapmaya para harcayacağına başkasının tasarımını çalıp daha ucuza telefon üretiyor.

Reaksiyon puanı
6,381
@yusufozkan58 senin "Elin Çinlisi" dediğin firma Dünyada ki en köklü ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticilerinden bir tanesi ve en büyük 50 telekomünikasyon operatörünün 45'inin de sahibi. Anlayacağın Huawei gerçek bir teknoloji üreticisi. Zannettiğin gibi ctrl+c sonra ctrl+v yapan bir firma değil.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
@yusufozkan58 senin "Elin Çinlisi" dediğin firma Dünyada ki en köklü ağ ve telekomünikasyon cihazı üreticilerinden bir tanesi ve en büyük 50 telekomünikasyon operatörünün 45'inin de sahibi. Anlayacağın Huawei gerçek bir teknoloji üreticisi. Zannettiğin gibi ctrl+c sonra ctrl+v yapan bir firma değil.
Doğru diyorsun ama bu tasarımın özgün bir tasarım olduğunu kim söyleyebilir?

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Uluslararası ve şirketler arası telif haklarını ödemek kaydı ile her şeyi yapabilirler ve yapıyorlarda. (=

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Huawei'nin Özgün Olmaması Taklit ve İçi Boş Kandırıkçı Reklamlarıyla. Ordan Burdan Şurdan Toplayıp Markayım Algısı Oluşturmasından Bu Yana Ciddi Şekilde Her Haliyle İtici Sevimsiz Duruyor Benim İçin.

Adının Henüz Parlamadığı Dönemlerde Huawei Alıp Pişman Olanunan Zamanları Unutmadık. Şimdi Alıpta Pişman Olmayanlar Huawei Değil de Samsung veya Xiaomi Kullandığını Biliyorlardır Umarım.

Reaksiyon puanı
6,381
O zaman Samsung'u da taşlayın Apple ıphone 7 plus ile 16 eylül 2016 tarihinde yatay çift kamera yaptı sonra Samsung Note 8'e 23 ağustos 2017 de yatay şekilde çift kamera koydu. Iphone x ile 27 ekim 2017 de bu kameralar dikey leşti, Note 9 ve S9 serilerinde de düzleşti.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,714
O zaman Samsung'u da taşlayın Apple ıphone 7 plus ile 16 eylül 2016 tarihinde yatay çift kamera yaptı sonra Samsung Note 8'e 23 ağustos 2017 de yatay şekilde çift kamera koydu. Iphone x ile 27 ekim 2017 de bu kameralar dikey leşti, Note 9 ve S9 serilerinde de düzleşti.
Hak veriyorum, herkes küçük kopya yapmasından pek de sakıncası yok tamamen taklit etmediği sürece. Onun dışında AMD'de x86 (Intel) mimarisi bulunması demek olmuyor ki tamamen kopya (AMD'nin ilk zamanları hariç). :) Yani bütün şeyler bir birine benzeyebilir manasında dedim.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Son düzenleme:
Reaksiyon puanı
5,171
Zamanında Yunanistan'dan Libya'ya internet götürmek konusunda kendileriyle görüşmemiz olmuştu. Evet okyanustan fiber kablo aracılığı ile.

Belirtmek isterim ki Yunanistan ile Libya arasında bir okyanus yok. Sadece ak(deniz) var.

Bu tarz teknoloji şirketlerinin birbirinden esinlenmesi çok doğal bir şey çünkü dediğiniz gibi genel bir akım var ve herkes bişeylerden esinleniyor ancak üzülerek söyleyeceğim ki huawei bu genel akıma hiçbir şey katmıyor. Mesela essential phone çentiği samsung delikli ekranı iphone ise bunların dışında kalan her şeyi kazandırdı bu akıma ama huawei... Koskoca bir hiç...

Bu yüzden ben huawei e rahatlıkla tasarım hortlağı diyebilirim.

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Belirtmek isterim ki Yunanistan ile Libya arasında bir okyanus yok. Sadece ak(deniz) var.

Bu tarz teknoloji şirketlerinin birbirinden esinlenmesi çok doğal bir şey çünkü dediğiniz gibi genel bir akım var ve herkes bişeylerden esinleniyor ancak üzülerek söyleyeceğim ki huawei bu genel akıma hiçbir şey katmıyor. Mesela essential phone çentiği samsung delikli ekranı iphone ise bunların dışında kalan her şeyi kazandırdı bu akıma ama huawei... Koskoca bir hiç...

Bu yüzden ben huawei e rahatlıkla tasarım hortlağı diyebilirim.

Öyle Deme Abisi, Huawei nin Bol Photo Shoplu Bol Filtreli ve Envai Kandırmacayla Kamera Yazılımını İle Çektiği Fotoğraflara Daha Kimse Erişemedi.
Bunu İlk Yapanmıdır Bilinmez En İyi Ve En Çok Yapan Kendileridir.

Kullandığı Lens Abartılı Olmasada Güzel Bir Lens e Sahip.

ömerim55

Profesör
Reaksiyon puanı
1,328
Öyle Deme Abisi, Huawei nin Bol Photo Shoplu Bol Filtreli ve Envai Kandırmacayla Kamera Yazılımını İle Çektiği Fotoğraflara Daha Kimse Erişemedi.
Bunu İlk Yapanmıdır Bilinmez En İyi Ve En Çok Yapan Kendileridir.

Kullandığı Lens Abartılı Olmasada Güzel Bir Lens e Sahip.
Adamlar bizim çektiğimiz fotoğrafı beğenmeyip bize başka fotoğraf sunuyor. Biz de ne güzel çekiyor diyoruz.

• Beğen
Reactions: _X_

Burak Yazıcı

Asistan
Reaksiyon puanı
58

nelki aynı tasaracımcı tasarlamıştır
bizim yerli arabayıda başka bir arabaya benzettiler ama o iki arabayıda aynı tasarımcı tasarlamıştı(pinin fanina) ferrari tasarımcısı

Son mesajlar