Haydi İlk Bilgisayar Anılarımızı Anlatıyoruz

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
286-486-586 kullandığım dönemlerdi...

Siyah ekran
DIR
CLS

yapardım çoğunlukla. DIR yazdığımda baya beklerdim. :)
Sonra WİN 3.1 gördüm. mouse yok .

Renkli ekranı çok sonra gördüm

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Peki şimdilerde yolun neresindeyiz?
Veya hangi limana daha yakınız diye soralım :)
Şimdi bütün işlerimi grafik tabanından yapmakdan metin taban kodlarını unuttum :)

soner23

Profesör
Reaksiyon puanı
62
Bilgisayarımı aldığım ilk gün arkadaşımdan middown maddes alıp yüklemiştim halen bilemediğim bir sebepten win98 se çökmüştü aynı gün telefon yardımı ile format atmıştım sadece ses kartımı tanıtamamıştım arkadaşımda tanıtamadı sonra bilgisayarı ertesi gün aldığım yere götürdüm onlarda tanıtamadı sonra ses kartımı başka pci yuvaya taktılar ondan sonra düzeldi

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
İlk bilgisayarım Sabit diski olmayan, disketten açılan 8086 idi. (eyvah yaşım ortaya çıktı :D ) Sistemi (Ms-dos 3.3) açtıktan sonra disketi değiştirip programları çalıştırıyordum. Disketten diskete dosya aktarma için 20-30 defa disket çıkarıp takıyordum. Ama güzel oyunlarım vardı. GW Basic ve sonra QBasic ile program yazmaya çalışırdım. Sonra Turbo Pascala geçmiştim.

İlk defa windows 3.1 ile windows ile tanıştım. Her ay muntazaman bilgisayar dergisi alırdım. O zaman hediye olarak disket verirdiler. Üniversitede Windows 98 kurardık.

Hey gidi günler hey...

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Ben de ilk bilgisayarımı ilk günlerinde çökertmeyi becerebilmiş biriyim :D Yaptığım en aptalca şey bir bilgisayardaki oyunu kopyalayıp kendi bilgisayarıma aktarma düşüncem olmuştu. Başka bilgisayarlardan disketime kopyaladığım oyunlar eve gelince disketi bilgisayara takınca çalışmıyordu. Sonradan öğrendim ki kısayol dosyasını kopyalayınca oyunu kopyalamış sayılmıyorsun :D ve ilk kendime ait oyun cd im Fifa 2000 de crack olayını günlerce çözememem ayrı bi komediydi :)

ExCeLLeNT

Dekan
Reaksiyon puanı
17
İlk pcm ne yalan söyliyim xpidi.Belki de win 98 pek hatırlamıyorum ama xpye benziyordu neyse işte.İnternet cafedeyken hep derdik bir bilgisayar alayım bütün gün gta vice oynucam hiç kalkmıcam başından.Sonuç 1 saat sonra girmişliğim yok hiç gtaya artık:DBirde başka oyunlarda vardı pcde açamıyordum bilgisayarcı abi geldi açtı bir ralli oyunu(o oyunu hala bulamadım çok süperdi ismini hatırlasam)girişte profil ismini yazdı girdi oynadım 5 dk sonra çıktı gitti.İşleri de yoğun oluyordu az çok tanıdık biriydi.Neyse ben o oyunu tekrar açmaya çalıştım tabi benim aklım hep oynamakta olduğu için profil ismini girdiğini falan görmemişim farketmemişim save de yapmamış.

Profil ismi girme ekranında saatlerce beklediğimi biliyorum.Haberim de yok yazı falan yazılacağından oraya :D1 ay kadar sonra geldi yaptı o zaman çözdüm yavaş yavaş işi ama 1 ay belki sinirden bir ya da iki kere başka oyun oynamışımdır güzelim oyun açılmıyor diye :DHa birde oyunun kısayolları masaüstünde var diye klasörlerini sildiğimi hatırlıyorum :D

ByMuammeR

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ilk geldi bilgisayar teyzemle birlikte bilgisayarı acmıştık biraz karıştırtık sonra geri kapatacaz tabi biz bilmiyoruz nasıl kapatılır uğraş uğraş kapanmıyo monitör düğmesine basıyoruz kasanın ışığı yanıyo falan dedim bu kapanmıyo evde de kimse yok fişi cekelim oturalım şurda bir şey olursa bizim haberimiz yokmuş gibi :):)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Binbir zorlukla ikna etmeye çalışıyordum bizimkileri. Sonuçta istediğim oldu ve kabul ettiler bir bilgisayar almayı.
Gittik özellikleri anlattılar hem fiyatı uygun hemde o zamanki oyunları açacak birşey beğendik, bilgisayarcı sen mi kurarsın biz kurup mu getirelim diye sordu, bizimkilerde biliyorlar hevesli olduğumu uğraşmak istediğimi atladılar kendisi kurar heralde diye :D Ben nedense yusuf yusuf oldum bir anda, aklımdan ya kuramazsam gibi şeyler geçmeye başladı direkt, hemen aklıma geldi ama oyunlarda kurulacaktı dedim, bilgisayarcı tamam o zaman biz kuralım oyunları da yükler getiririz dedi rahatladım :D
Ondan sonra eve gittik heyecanlı bekleyiş başladı, aynı günün akşamı bilgisayar geldi kurulumu yaptılar neyi nereye bağlayacağımı anlattılar tek tek sonra açıp denedi falan derken gittiler
Neyse birkaç gün herşey çok güzeldi sonra bilgisayar kendi kendine reset atmaya başladı, ilk olduğunda anlamamıştım ama bozuntuya da vermedim sonra yine oldu, yine oldu, oyun oynarken de oldu baktım bu böyle gitmez servisi çağıralım dedik. Çağırdık eve 2 tane adam geldi bilgisayarcıdan çok klimacıya benziyorlardı. Gözüm tutmadı ama mecburen bekledik ne yapacaklar diye izledim adam girdi C'ye program files klasörünün içinde test miydi neydi bi klasör vardı onu açtı içinden bir program çıktı casper-test gibi birşey saçma salak birşeydi programı açıyor ekranda 1 2 3 4... koca koca sayılar çıkıyordu arka planda da garip garip resimler değişip duruyordu belli bir sayıya gelince (hatırlamıyorum) program sonuç gösteriyordu :D güya hata yoktu iyi dedik adamlar gitti ertesi gün yine aynı şey tekrar çağırdık yine adamlar geldi yine aynı şeyi yaptılar yine hata yok güya... 3.ye çağırdık bu defa kasayı açmamız ve testler yapmamız lazım ya alıp gidelim ya da siz getirin bir ara dediler bende o an lazım olduğu için kendim götürürüm dedim. Ertesi gün kasayı kaptığım gibi gittim orada teknik servisin oldu kısma girdim. Ne okuduğu belirsiz bildiğin çocuk en fazla 15 yaşında o baktı bilgisayara :D Neyse çocuk bağladı kasayı mönitöre klavye mouse taktı pcyi açtı sorun yok bende oyun falan denesek girdi oyun oynadı bişe yok e biraz takılsak zaten her zaman olmuyo ne zaman olacağı belli olmuyo tamam dediler onlarında zaten başka işi yoktu belliydi iki üç parça bişe vardı onlarla da başkası ilgileniyordu, 2 saate yakın serviste bilgisayarla uğraştık tık demedi mecburen aldım kasayı koltuk altına tıpış tıpış gittim eve. Eve gidince açtım yarım sonra reset atmasın mı :D Bu kadar olur dedim aradım servisi o zaman sizin elektrik bağlantınızda sorun vardır elektrikçi çağırın dediler bizde biçare çağırdık elektrikçi geldi baktı şuan sorun yok gibi ama buralarda elektrikte dalgalanma çok olur kesintisiz güç kaynağı alın dedi 100 lira para baydık o zaman. Güç kaynağına rağmen sorun devam etti. Tabi bu olanlar hızlı hızlı olmadı bir yandan okulda olduğu için tüm bu bahsettiklerim epeyce uzun bir süreye yayıldı ve ben maalesef garanti süresi içinde aynı hatanın 3'ten fazla tekrar etmesi halinde ürünü değiştirme talebinde bulunabileceğimi garantisi bittikten sonra öğrendim :D

Sonrasında edindiğim tecrübeler ile, kendi uğraşlarım ile birşeyler yaptım, birkaç yıldır resetleme sorunu yok çok şükür :)

Konu hortlamışken yazayım dedim çokta uzun oldu ama umarım üşenmeyip okursunuzda emeğim boşa gitmez :D

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
Bizim 95 yılında evimize pc girdi diyeceksin nerden hatırlıyorsun orjinal 95 cdsi hala duruyor tabi ben 98 li yıllara yetiştim o zamanlar dayım çok iyi anlıyordu bu işlerden dosa filan giriyor kodlar yazıyor takır takır neyse abim tam bir strateji oyunu hastası age of oynuyor sabah akşam bana oynatmıyor tabi neyse üniversite yi kazandı gitti bilgisayarida götürdü kaldık bilgisayarsiz. Internet kafeye gidiyorum o zamanlar bizim orada 25 kuruşa 15 dk oynatıyordu abi. Kulaklık filan da yok gta 3 oynuyoruz arkadan tarkan çalıyor ışte köprüyü gecicez herkesin ağzında bir söylenti köprü tırla geçiliyor yok tankla geçiliyor falan filan. Neyse biraz daha büyüdük arkadaşa gidiyorum evinde bilgisayar filan hiç oturduğu yok arkadaşında dediği gibi olum bizim evde bilgisayar olacak saatlerce kalkmam filan eve 8. Sınıfta experden bilgisayar aldık ilk bir ay yalan olmasın sabahlara kadar oynuyordum zaten bilgisayar yüzünden bütün notlar 2-3 tü neyse ışte uzun yıllar o bilgisayarı kullandım sonra babam isyerine bilgisayar aldı laptop onu kullandım en son geçen yaz çalışıp kendi bilgisayarımı topladım. Böyle ışte :)

Ens1252

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Bizim 95 yılında evimize pc girdi diyeceksin nerden hatırlıyorsun orjinal 95 cdsi hala duruyor tabi ben 98 li yıllara yetiştim o zamanlar dayım çok iyi anlıyordu bu işlerden dosa filan giriyor kodlar yazıyor takır takır neyse abim tam bir strateji oyunu hastası age of oynuyor sabah akşam bana oynatmıyor tabi neyse üniversite yi kazandı gitti bilgisayarida götürdü kaldık bilgisayarsiz. Internet kafeye gidiyorum o zamanlar bizim orada 25 kuruşa 15 dk oynatıyordu abi. Kulaklık filan da yok gta 3 oynuyoruz arkadan tarkan çalıyor ışte köprüyü gecicez herkesin ağzında bir söylenti köprü tırla geçiliyor yok tankla geçiliyor falan filan. Neyse biraz daha büyüdük arkadaşa gidiyorum evinde bilgisayar filan hiç oturduğu yok arkadaşında dediği gibi olum bizim evde bilgisayar olacak saatlerce kalkmam filan eve 8. Sınıfta experden bilgisayar aldık ilk bir ay yalan olmasın sabahlara kadar oynuyordum zaten bilgisayar yüzünden bütün notlar 2-3 tü neyse ışte uzun yıllar o bilgisayarı kullandım sonra babam isyerine bilgisayar aldı laptop onu kullandım en son geçen yaz çalışıp kendi bilgisayarımı topladım. Böyle ışte :)

Çalışıp kendi bilgisayarını toplamak çok güzel birşey değil mi samilcan :)

Nuri.alco.

Profesör
Reaksiyon puanı
5
İlk bilgisayarım'da ilk olarak oyun yüklemek olmuştur öncelik. :) İlk bilgisayarımdayım şuan.İlk maaşımla aldım. :) İlkimdir. :)

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben ilk bilgisayar sahibi olduğumda inanın bilgisayarın bsini bilmiyordum.GTA 4 yüklü gelmişti.Oynayayım dedim.Biraz kurcaladım.Pc dondu kaldı.Gece 12 yarım saat bekledim.Değişen bir şey yok.Uykusuz geberecem.Sabah okul var.Nasıl kapatacam.Fişi çektim.Yattım.Ama çok üzgünüm ulan ilk günden bozduk dedim.Ertesi gün açtım.Allahım bozulmamış.Nasıl sevindim.Amma acemiydim haa.

Enisor

Doçent
Reaksiyon puanı
0
benim ilk bilgisayrımı kırıdm gerisini anlayın çünkü herkesinki yeniylen benimki halen eskiydi enm son dayanamadım giriştim geçen de laptoba yaptım fatur ağır 560 tele

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
İlk Bilgisayarım Windows 95 kurulu bir experdi :D bir yarış oyunum vardı bütün gün onu oynardım bide dövüş pyunum vardı :D Arkadaşımla Bütün gün bunları oynardık tabi seneler geçti ben bilgisayarı kaldırmıştım.Tekrar kurdum Bilgisayar mefta :D Bende 2008 yılında yeni bilgisayarımı aldım :D

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
ben 4 yaşından beri bilgisayar kullandığım için öyle :D

pc_manyak

Doçent
Reaksiyon puanı
24
.D sadece oyun oynadığım için :d 4 yaştan başladık kullanmaya :D

Nuri.alco.

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Benim 8 ay önce ilk defa bilgisayarım oldu.O da kendi maaşımla. :)

artiss10

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Win95 + P166MHz + 16 MB RAM bilgisayarımı mahallemizden bir abimizle birlikte onun elinde kasa benim elimde mönitör,eve doğru yürüyoruz.Benim heycandan sorduğum ilk soru ?

Ben-Abi şimdi bunun içinde o kadar bilgi nasıl var! Hayret yahu..
Abi-O sadece ekran :D

tr_alparslan

Asistan
Reaksiyon puanı
8
İlk Bilgisayarım Acerdi. 98 yılında aldk. fifa 98 oynuyordum sadece :) topun arkasndan çıkan ateş beni büyülüyordu :D hey gidi hey. hala çalşyor bilgisayar. bazen donma yapıyor sebebini çözemedim :D ram da olr işlemcide :D uğraşmaya değmez torunu var o yetiyor bana :D

IThelp

Profesör
Reaksiyon puanı
19
ilk bilgisayarım 1991 siemens di yaşım 11 di hani hem monitör hem kasa bir olan dı ozamanlar almanyada yaşayordum bilgisayarı bana alman arkadaşımın babası hediye eti tabi kendilerine yenisini almışlardı eskini bana verdiler ben hic anlamazdım bilgisayarı eve getirdim masaya indirdim ne kaplo takdım ne hic bişey sanıyordum ki akılı bilgisayar ozaman bilgisayar diyince aklama robaotlar gelirdi ben bilgisyarın kendi acılacağını kendi kendine bişeler yapacağını sandım oturdum karşısına tam tamına 1 saat kara ekrana bakar oldum sanıyordum kendi acılacak :)))))))