Haydi İlk Bilgisayar Anılarımızı Anlatıyoruz

Bu konuyu okuyanlar

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Bilgisayarı aldığım ilk zamanlar,10 yıl önce, haftada bir içini açar, parçaları söker siler tekrar takardım :D :D

Sonra elektrik süpürgesiyle içini süpürüp öyle kullanmaya başlardım. O kadar titizleniyordum.

Kutudan çıkan her diskette oyun olduğunu sandığım için başlangıç disketini takıp için kurcaladım. Sonra kapadım, bi süre sonra açtım baktım ki "Disk book failure" hatası veriyor. Tutuştum tabii. Kasayı bi valize koyup bilgisayarcıya götürdüm. Abi bozdum ben makineyi babam gelmeden noolur düzelt diye yalvardım adama resmen. :D :D

Cine 5 i çözdüğüm gün de kendimi bilgisayar dehası sanıp havalara girmiştim :D :D

just-ice

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
tahminen 13 sene önce, bilgisayarimizda windows 3.1 yüklüydü, ama hayal meyal hatirliyorum, oyun calistirmak icin felan hep ms dos dan aciyoduk nedense, prince of persia felan :D Herneyse sonra bilgisayara windows 95 yüklendi ve donatilarda bi program kesfetmistim. O aralarda dayim bana warcraft 1 i vermisti 4 diskettir boyutu unutmam, oyunu bilgisayara almistim ve 4. disket bozulmustu. Oyunu arkadasimin bilgisayarina yüklemek istiyoduk ama evdede baska disket yoktu, ve bende bugüne kadar hala anlayamadigim mucizevi bir sekilde donatilar da buldugum windows programiyla, calisan disketlerden birinin kapasitesini 3 mb ye cikarmistim,ve sonra oyun 3 diskete sigmisti :D dedigim gibi nasil becerdim ne yaptim bilmiyom, ama inanin gercek, 1.44 lik disketi 3 mb yapmistim :DD Bu arada fifa serisin krali aslinda fifa96 dir fikrimce, eklemek isterim :DDD ucan kafa animasyonu cok güzeldi :D

bemylover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Yıl 1991 Commodore 64 lü günler. Hemen hemen hergün oyun kasetlerinin satıldığı yere gidilir yeni oyun geldimi diye kontrol edilirdi. Oyun kapağı tanıtımındaki fotoğraf ile oyuna başladığın andaki grafikleri görüldüğünde geçirilen kısa bir şok döneminden sonra oyun bitene kadar oynanır. Her oyun için bir kafa ayarı yapılır elinde küçük bir tornavida, daha önce kafa ayarı programı yüklenmiş bir vaziyette yeni alınan oyun kasedi takılarak bir yandan kasetçaların vidasını sağa sola sıkarak bir yandan da ekrandaki programa bakarak çizgilerin olası en düzgün hale gelinceye kadar kafa ayarı yapılırdı. İki haftada bir joistik bozulur mecburen yenisi satın alınır. Heyt be ne günlermiş ilk göz ağrım C=64

Naaa

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Oyun kapağı tanıtımındaki fotoğraf ile oyuna başladığın andaki grafikleri görüldüğünde geçirilen kısa bir şok döneminden sonra oyun bitene kadar oynanır.

hahaha:))))))))))))

SiberWorm

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayarı ilk aldığımda midtown madness 2 oynarak başladım.
2.bilgisayarım geldiğinde smf forum web siteme modifikasyon kodlamalarını ekliyodum :D
3.bilgisayarımlada vb.net,c# kodlamaları yapıyorum inş.hep böyle devam eder :D

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
7 yaşında Windows 95'le tanıştım.Hayatımın dönüm noktasıydı.O ara bilgisayarcıya gidip NFS 2 oyununu almıştık.(Hayatımın ilk ve son orjinal oyun alışverişimdi :D ) Sabahları abimle okula gider çıkışa kadar NFS 2 'yi oynamayı hayal ederdim.Sonra okul çıkışında abimle koşa koşa eve kadar yarışıyoduk.Eve girince kavga dövüş bilgisayara oturma savaşı veriyoduk.En son annem arada hukuku sağlayıp duruma el koyuyodu.Mutlu mesut akşama kadar NFS 2 oynayıp yatıyoduk. :D

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Yok Böyle Bir Şey ya Yarıldım Gülmekten Anılara ::)

Ben Pek Anımsamıyorum ama PW MS-Dos Zamanlarıydı O Zaman . QBasic de komut yazıyordum . Kitapı vardı O Zamanlar Bu Sürprize Bayılacaksınız Gibi Bişey Vardı! 1 Ay boyunca binlerce Komut yazdım Bir Çok Defa Yanlış Oldu Sildim Bi daha yazdım Düzeltemedim En Baştan Yazdım

Sonunda Başarmıştım

Meğer Şu Duvarlara Ateş Ettiğin Tank Oyunuymuş

Çok Çekirdekten Yetiştim Aslında Bilgisayarla Aramı o Açmıştı benim :)
Vay Anasını O Kadar Şey yaz Bitane Dandirik Oyun Çıksın :)

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Severek oynadığım oyunu "bu uninstall da neyin nesi acaba" diyerekten silmiştim:DÇocukluk işte:D

angoren

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bizim bi oem sorumlusu ve aynı zamanda satış elemanı bir yeğen var. abi dedi kelli felli ama aksanı bozuk üstü başı çok da düzgün olmayan ama parası olduğu aynen anlaşılan bi tip geldi ve dizüstü istedi dedi. neyse anlat yeğenim bunun özellikleri nedir falan diye sormuş bizim yeğen başlamış saymaya. adam demiş çok da gırtlak patlatma demiş 200 gb dediyse yeğen bu 500 olsun 4 gb ram dediyse 8 olsun falan derken yeğen onboard ekran kartı deyince adam boş ver sen onu onboard az 20 bort olsun deyince bizim yeğen ve etrafındakiler aynen dumur...

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
ahaha:D 10board çok iyiymiş:D

angoren

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bir de ben windows'u falan sonradan gördüm. yazıları pw de yazardık. word çıkınca vaaaay anasınıııı beeee falan olduk. on parmağı falan q'da 15 gün demeden canavar gibi öğrenmiştim...

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Benim bir anım değil ama :D

Bir arkadaş bilgisayar başında otururken hapşurmuş, ninesi de kaçılın kaçılın! virüs bulaştı! demiş :D

Bonney

Profesör
Reaksiyon puanı
14
s.emir amcanin anlatiklarina cok guldum :D

Biraz bendede var :D

-Gecen sene arkime biri yaziyor nette format atmak gerekiyor gelebilir misiniz diye ?
Arkimde soruyor guclu bir Pc mi diye ? (Perfomanslari guclumu hangi sistemi yuklemek icin )
Arkadasinin cevabi : Monitor plastikten ama incedir hatta devam ediyor kasa tenekedir guclu guruniyor .
ya 1 saat yerden kalkmadim gulerek :D adam Kimya ogrencisi ya uctum gulmekten :D

-Bir diger olay ise bir baska arkim anlatiyor:
Servisine bir adam gelmis pc'yi servis yapmak icin ama kasa, monitor , mouse , mouse pad , klavye getirmis :D
Arkimis sakasina demis ama ciddi konusarak niye bilgisayar masasini getirmedin ?
Adam susmus cikmis, 1 saat sonra taksi duriyor servisin onunde adam masayi getirmis:D

-Bir baska olayda ayni serviste , format atmak icin gelmis biri , arkim soruyor : belgeler varmi ?
Adam cantasindan belgerini cikariyor. :)

-Kardesimin arkadasi tel ile ariyor :
Adam: Bilgisayarima Virus girdiii? Ne yapmam gerekiyor?
Ben: Neden ne oldu ? Nerden anladin ki virus girdi ?
Adam: Desktop'ta hicbir icon gurunmuyor ? ( Desktop icon hidden yapilmisti -ingilisce anlattim cunku tam Turkce sozlerini bilmiyorum ):D

-Ayni adamin evine gittim router'i kurmak icin neyse kurdum routeri falan ama 1 kere routerin arkadasindan reset yapmistim .
bir hafta sonra ariyor: Neden netim yok ?
Ben: Neden ne olduki ?
Adam: Bilmem sadece net zayiflanmisti bende routerin arkadsindaki deliye igne kuydum duzulmek icin bir daha net'e baglanmadim. :)
bunlar hatirladiyim birkaci:)

chaylak1

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Bende Commodore64 ve Amiga500 den itibaren sürekli bilgisayar kullanıyorum.Anım ise birgün Amiga500 de bir program vardı senin yazdığını sesli okuyordu.Bir arkadaşım bizdeydi ve biz Türkçe kelimeleri okutturup çıkan ilginç aksandan dolayı kahkahalara boğuluyorduk.Derken biz kendimizi iyice kaptırmış bir vaziyette iken yazdığımız kelimeler malum küfür kelimeleri olunca babamın şu sözünü hiç unutmam

-Şu bilgisayara adam gibi şeyler öğretin yoksa balkondan aşağı atacağım :D

xyunusx

Doçent
Reaksiyon puanı
40
bizde bilgisayarla ilk tanıştığımız zamanlar evin 4km ilerisinde internet cafe vardı yürüyerek arkadaşlarla oraya kadar giderdik arkadaşlar kantır oynuyo bi tanesi bizim arkadaşa sis bombası atıyo bizim arkadaş kefeciye feryat ediyo
-Abiii koş yetiş bilgisayar bozuldu ekran bembeyaz oldu
diye çok korkmuş ama monitör düzelince anlamış sis bombası olduğunu

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
İlk bilgisayar ile tanıştığımda okulda paintin simgesini kaybetmiştim:).Ve arkadaşımdan parayla simge satın almıştım.:)Oturur hala güleriz.

sonercelix

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarcı da çalışıyordum staj için. Bi gün iyi bir makine siparişi verildi her bi parça geldi bi işlemcisi gelmemişti. Onu bekliyoruz ertesi gün gelecek diye. O köşede beklerken arızalı bilgisayarlara bakıyorduk. Ramda sorun varmı diye bakmak için yeni sistemin ramını aldık taktık baktık ramda değil. Ramı yeni pc ye geri taktı arkadaş. Sora ertesi gün yeni sistemin işlemcisi geldi. Ben işlemciyi taktım, fişi taktım bastım düğmeye. Bir duman bir ateş. :) Şaşırdım ne oluyo ? diye. tabi hemen fişi çektim ama iş işten geçti. Söktüm kasayı bakıyoruz bakıyoruz nerde sorun ilk anlayamadık. Sora bi baktık ramı arkadaş ters takmış, bi tarafı da azıcık hafada kalmış. :) garantiye geri yolladık anakart değişti de ramı kullanıcı hatası dediler. :) Normalde fişe takmadan çok kontrol ederdim ama o sistem iki gündür bakliyo yeterince kontrol etmiştik. acele işe bug karışır :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Uuu, 13 yıl öncesi :D
Windows'da 2 saat bir yazı yamıştım. (Pek bir şey bilmiyordum. Sadece işim gereği kadarını biliyordum.) Daha sonra bir baktım o kasvetli, o gösterişli (!) Mavi ekran gelmişti. Bir arkadaşıma sorduğumda Windows kaynaklandığını söylemişti. Yavaş yavaş Linux'a doğru yol almaya başlamıştım. :D

global_deejay

Doçent
Reaksiyon puanı
35
Bende anımı anlatayım.. 2000 seneleri windows 98 format atacaz ms dos komutundayız Format C mi ne yazacaklardı alt tarafı babam ve abim sabaha kadar slack(/) butonunu bulamadı :D sabah kalktığımda hala arıyolardı :D

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Bende anımı anlatayım.. 2000 seneleri windows 98 format atacaz ms dos komutundayız Format C mi ne yazacaklardı alt tarafı babam ve abim sabaha kadar slack(/) butonunu bulamadı :D sabah kalktığımda hala arıyolardı :D
:D :D sıradan baksalardı yine bulurlardı :D

Bende bütün gece fifa 99 yapmaktan sabah okula gidememiştim uykusuzluktan :D

rise

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Uuu, 13 yıl öncesi :D
Windows'da 2 saat bir yazı yamıştım. (Pek bir şey bilmiyordum. Sadece işim gereği kadarını biliyordum.) Daha sonra bir baktım o kasvetli, o gösterişli (!) Mavi ekran gelmişti. Bir arkadaşıma sorduğumda Windows kaynaklandığını söylemişti. Yavaş yavaş Linux'a doğru yol almaya başlamıştım. :D
Peki şimdilerde yolun neresindeyiz?
Veya hangi limana daha yakınız diye soralım :)

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Ya o zamanlar benim bilgisayarım yoktu 96-97 bi akrabamızda mario oynuyorum. Oyundan çıktım fareyi kurcalarken sildimm marioyu. Allahım ne kadar utanmıştım :(

Şimdi ise format öncesi bilgileri dahi kurtarabiliyorum :)

Reaksiyon puanı
188
Bir arkadaşımın başından geçen olay. Bilgisayarını ilk aldığı zamanlarda paint'i kurcalıyo boyuyo sağı solu falan. Babası bunu görünce aynen söylediği cümle : "Oğlum fazla boya harcama" :lol: :lol:

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Bir arkadaşımın başından geçen olay. Bilgisayarını ilk aldığı zamanlarda paint'i kurcalıyo boyuyo sağı solu falan. Babası bunu görünce aynen söylediği cümle : "Oğlum fazla boya harcama" :lol: :lol:

:D :D :D :D ciddimiymiş
bana da amcam demişti daha kaç yaşındayım 5110 var snake oynamak istiyorum tuşlara çok basma mürekkebi biter demişti :D

ulass09

Asistan
Reaksiyon puanı
0
2 sene önce olması lazım yeğenimi intenete almaya gitmiştim acele ile cıkardım disarı işim acildi ama o geri kosup cafe sahibine bilgisayarı aç msn'e acık kaldı kapatıcam demişti:lol:

pcwolf

Dekan
Reaksiyon puanı
33
Sonic oyunuyla başladım bilgisayar kullanmaya, ben çökertirdim babam düzeltirdi. Arada biosa şifre koyardı elma armut diye:D
Rakamla kurduğu şifreyi de elini takip ederek öğrenip açmaya denediğimde açmıştım bilgisayarı:biggrin: 8 haneli şifreydi.

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
autorun.dll dosyasını gördüğümde bu kimin torunu acaba diye düşündüğümü hatırlıyorum :D :D