Güncel Driver kurulumundan sonra açılmayan XP.

Neptunmavisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Merhaba.

Uzun süreden beri Xp kullanamıyorum. bir ara Wİndows 7 kurduktan sonra Tekrar Xp kurayım derken. Baktım C: ör: D olmuş. D ise A olmuş, Disk bölüm isimleri karışmış. Bu sorunu düzelttim. şu anda Vista C: bölümüne kurulu. Xp kurulumundada söz konusu bölüm C: diye tanımlanıyor. Fakat aşağıda yazdığım sorundan ötürü Xp kullanamıyorum. Ki işimi gören bir anlamda en iyi işletim Sistemi XP.

Xp kurduktan sonra En güncel Chipset veya ekran kartı driver larını yükleyip Pc yi yeniden başlattıktan sonra Xp yi bir daha açamıyorum, Mavi ekran çıkıp reset oluyor. Eski ve anakartımla gelen Cd deki eski Driverları yüklediğimde ise çalışıyor. Fakat Cd deki driver ler da oldukça eski.

Şu anda Bilgisayarımda Hem Linux hemde Vista sp2 yüklü. Vista ve Linux ta hiç bir sorun yaşamıyorum. Vista, Windows 7 bunların hiçbirini Xp kadar kullanışlı ve ergonomik bulamadım. Xp nin yerini Hiç bir Windows Türevi tutamaz.

Xp Sp3 kurmak. ve En güncel Driver larla kullanmak istiyorum. Dediğim Gibi GÜncel Driver ları yüklediğimde Mavi ekran ve Pc resetleniyor.

Yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
microsoft destek birimlerini ara tabi kullandığın windows lisanslıysa :D

Neptunmavisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Ayd

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayar açılırken f8 e bas gelen menüde "Bir hata oluşunca bilgisayarı yeniden başlatmayı kapat" gibisinden bir seçenek olması lazım onu seç daha sonra yeniden başlat o mavi ekran geldiğinde verdiği kod hatasını yaz buraya.

Gerçekten yardıma ihtiyacın olduğunu varsayarak yazıyorum.

Neptunmavisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayar açılırken f8 e bas gelen menüde "Bir hata oluşunca bilgisayarı yeniden başlatmayı kapat" gibisinden bir seçenek olması lazım onu seç daha sonra yeniden başlat o mavi ekran geldiğinde verdiği kod hatasını yaz buraya.

Gerçekten yardıma ihtiyacın olduğunu varsayarak yazıyorum.

Ah bi hata kodu olsada aratıp çözümünü bulsaydım.

Mavi Ekranda herhangi bir hata kodu belirtmiyor. Sadece Bildiğimiz Klasik mavi ekran hatası. Driverlarınızı kaldırın. donanım veya yeni yüklediğiniz driver den olabilir gibi klasik mavi ekran hatası.

Aslında araştırdımda Genelde Nvidia Chipset kullanıpda Nvidia Chipset Driver larını yükleyenlerde oluyor. ve sorun bendekinin aynısı. Yani Vista kurupda bu sorunla kimse karşılaşmamış. tabi her vista kuranda aynı sorunu yaşamıyor değil.

Mesela burda Nvidia smbus driver ınından kaynaklandığı belirtiliyor. doğrudur. Smbus driver ını bir ara nasıl yaptıysam kurmadım. sorunla karşılaşmadım fakat Nvidia ekran kartı sürücüsünü kurarken yine aynı sorunla karşılaştım.

Fakat Xp de bu sorunu yaşayanlar çok. çözümünüde pek bulabilen yok. google da aratırsanız benim yaşadığım sorunu yaşayanların çok olduğunu görebilirsiniz.

http://forum.hardwarena.com/index.php?topic=11000.0

Nvidia ya bir sözüm yok. Gayet kaliteli ve güçlü Ekran kartları üretiyor. özellikle Linuxa verdiği önemli destekden ötürü desteklenmesi gereken bir firma. fakat yaşadığım bu sorundan ötürü Param olsa cidden ATİ chipsetli bir anakart alırdım.

Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Driverları yüklemeden güncelleme yaptıktan sonra aynı hatayı mı alıyorsun ? Aynı sorunu notebook da almıştım çözümünü BIOS ayarlarındaki HDD seçeneğini AHCI den IDE ye alınca çözdüm.

Neptunmavisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ahci ve İde ile alakası yok. Zaten Bios ta İde modunda. Xp de ise Sata driver yüklemek için Floppy disket sürücü gerekli veya Nlite ile Sata entegre etmek gerekli. Sorunum Ahci ve İde değil.

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
@Neptunmavisi

arasana microsoft u

the grudge

Profesör
Reaksiyon puanı
49
güvenli modda o güncellediğin sürücüleri kaldır ccleaner ile sistemi temizle sıfırdan kur sorun olmaz birde sp3 kur... kurulu değilse...

miyawc

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eger pc driveri yüklemeden çalışıyorsa ve driveri yükleyince mavi ekran vs vs hata alıyosan format atsan dahi sorun çözülmeyecektir.internettede epey araştırdım. hatta sorun donanımda diye bütün parçaları tek tek söküp kontrol ettim ama sorunun çözümü çok basitmiş çözünürkükten şüpelendim ve haklı çıktım :D
yapacağın şey şu adım adım yap driver i yükle bilgisayarı yeniden başlat hata verecektir.pc yi yeniden başlat güvenli kipte aç.bilgisayarıma sağ tıkla özelliklerden aygıt yöneticisine gir ordan görüntü bağdaştırıcısını ters tıkla devre dışı bırak ve pc yi normal modda tekrar aç bu defa windows açılacak ancak driver etkisiz olacaktır.şimdi tekrar aynı yere gir ve görüntü bağdaştırıcısını ters tıkla etkinleştir de 10-15 sn bekle yüklensin iyice daha sonra denetim masasından nvidia veya atinin konsolu etkinleşecek ,konsolu aç (kontrol panel) orda 3.-4. sekmede görüntü ölçeklendirmesini (çözünürlüğünü) windows belirlesin veya görüntü çözünürlüğünü nvidia belirlesin gibi bi secenek var sen görüntü çözünürlüğünü ekran kartın (nvidia belirlesin )belirlesin seç.kaydet işlem tamam ben bi kaç arkadaşın başına gelen ve günlerce ugraştıkları bu hatayı bu şekilde çözdüm.inş yardımcı olabilmişimdir.

forum.donanimhaber vural07 nickli üyeden alıntıdır......