Google DNS yasaklandı!

Bu konuyu okuyanlar

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Sanki yasalara uymayan bir tek Twitter'dı. Ne kadar komik yahu. :) "Bunların sözleri hak fakat amaçları batıl". Bununla beraber, aklıma YouTube'un kapanışında yapılan gafı hatırlıyorum da.. Sözde "Atatürk'e hakaret edildiği" ve bu hakaret videolarının kaldırılmadığı gerekçesiyle kapatılmıştı YouTube. Türk milletine bu yalan uyduruldu önce. Tabii ki bu tuttu.. Sonra "parasını versinler açalım" dedi Maliye Bakanı. :D Atatürk yalan oldu, mevzu eni sonu geldi paraya dolandı. Şimdi kanı hızlı akan gençlerimiz de "parasını versin açalım" diye ağız kopyalaması yapıyorlar.. Pardon bir şey diyeceğim; Google hepsinden çok para kazanıyor Türkiye'den hadi sıkıysa Google'ı engellesinler. Onunla beraber yığınla, evet yığınla site var "vergi" engeline takılan, neden sadece "Twitter" gündemde şu anda? Orada "sosyal" paylaşımlar yapılıyor diye olmasın? Facebook, YouTube, Tiwitter.. Paranın çokluğu mu baş döndürüyor? Yoksa bunların "tehlikeli sosyal silahlar" olması mı korkutuyor?

Mesela domain şirketi Godaddy Türkiye'den milyonlarca lira para kazanıyor, hem de Twitter'den önceden beri kazanıyordu, niye o engellenmiyor? Mesela Yahoo TÜrkiye'den iyi para kaldırıyor, niye o engellenmiyor? Hem de bunlar hizmet vererek, vergiye tabi olmayan faturalandırma yaparak kazanıyorlar. Öyle üç beş reklam tıklamasıyla değil. Atıyorum Google Adwords sana gayrı resmi fatura bile veriyor, orada dönen paranın haddi hesabı yok.. Yıllardır milyonlarca para kaldırdılar oradan, hani vergisi? O yüzden rica ediyorum bırakalım bu "yasalar uysun" ayaklarını. Hükümetin ağzını kopyalama konusunu bırakalım bir kenara. Sadece sosyal medya engelleniyor ve vergi konusu, yasalara uyma konusu da bahane ediliyor. Yoksa onlardan çok daha fazla kazanan binlerce site ve şirket var. Hiçbirine bu yaptırımlar, engellemeler de uygulanmıyor. Emin olun eğer örneğin Yahoo'nun da böyle "tehlikeli" bir sosyal platformu olsaydı, o da engellenirdi, vergi almaya güçleri zaten yetmiyor.