Gizlilik Güvenlik Performans için program ve ayar tavsiyeleriniz

HARBİKIZ

Profesör
Reaksiyon puanı
132
Gizlilik Güvenlik Performans program ve ayarları
Arkadaşlar bu konulara önem vermeyen hiç kimse yoktur herhalde, siz değerli site arkadaşlarımızın bu konuda ki bilgilerini öğrenmek ve faydalanmak isteriz. Kullandığınız sistem ve ayarları,yazılım,program,donanım,tarayıcı ve eklentiler,antivirüs,vpn gibi konularda tavsiyelerinizi ve püf noktalarını yazarsanız memnun oluruz.
Hepinize sağlıklı mutlu huzurlu bir yaşam diliyorum.

Ben her daim Windows işletim sistemleri kullandım ama çok merak etmeme ve okuyup heveslenmeme rağmen linux kullanma cesaretini gösteremedim.

Antivirüs olarak hep kaspersky ve bitdefender kulanmak istedim ama bilgisayarım buna güç olarak izin vermediği için Eset kullanıyorum.

Tarayıcıların tamamına yakınını kullandım ve şu anda bile 6 adet kurulu bulunuyor. Sürekli yeni özellikler eklendiği için tercihlerim değişebiliyor, 1 yıla yakındır Vivaldi ve Brave kullanıyorum.Eklentilerimin olmazsa olmazları Bitwarden Parola Yöneticisi, Kimlik Doğrulayıcı (iki faktörlü doğrulama için),Checker Plus for Gmail, FireShot, Windscribe vpn, İmTranslator, DuckDuckGo Privacy Essentials, ClearURLs, Decentraleyes.

Format attığım da hemen Eset, KeyScrambler, ReduceMemory, CCleaner, Winrar, TMAC v6, HiBitUninstaller, PortableAppsPlatform kurulumlarını yaparım.

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Kaspersky, Mozilla Firefox (about:config ayarları) NextDNS, Bitwarden, Bleachbit, Adguard, User agent switcher (eklenti), Windows'da konum, mikrofon, kamera, tanılama verileri, yazma kişiselleştirmeyi kapat. Windows' da 139 nolu portu kapat. Kullandığın her uygulamanın(üyeliğin) gizlilik ayarlarını gözden geçir.

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
18,738
Anti virüsde Kaspersky'dan şaşmayın derim ama sisteminiz yetmiyormuş, o zaman McAfee öneririm. Tarayıcı konusunda Brave kullanmak en iyisidir. VPN'e gelirsek bu konuda ücretsiz olanlar asla güvenilir değildir, benim önerim NordVPN, ExpressVPN, ProtonVPN.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Linux'ta Antivirüs programına, disk birleştirme, disk/gereksiz dosya temizleme gibi şeylere ihtiyaç yok. Kullanımı zor olan sürümlar genelde daha hafif gelir, çünkü işlemciyi yoran uygulamalar eksik olur ama kurulamaz olmaz. Her dağıtımın ve sürümünün kendi depoları olur. (Android gibi) Ayarlanabilirlik daha fazla olur ama görsellik arttıkça donanıma daha fazla yük biner.

HARBİKIZ

Profesör
Reaksiyon puanı
132
Ayrıca edge kaldırma ve wiztree kullanmaktayım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Mesaj otomatik birleştirildi:

Kaspersky, Mozilla Firefox (about:config ayarları) NextDNS, Bitwarden, Bleachbit, Adguard, User agent switcher (eklenti), Windows'da konum, mikrofon, kamera, tanılama verileri, yazma kişiselleştirmeyi kapat. Windows' da 139 nolu portu kapat. Kullandığın her uygulamanın(üyeliğin) gizlilik ayarlarını gözden geçir.
Yıllar önce bu sitede fanatik bir firefox savunucusuydum ama artık çok ram tükettiği için faal olarak kullanmıyorum fakat portable olarak mevcut.
Anti virüsde Kaspersky'dan şaşmayın derim ama sisteminiz yetmiyormuş, o zaman McAfee öneririm. Tarayıcı konusunda Brave kullanmak en iyisidir. VPN'e gelirsek bu konuda ücretsiz olanlar asla güvenilir değildir, benim önerim NordVPN, ExpressVPN, ProtonVPN.
Ücretli olanlar gayet tabi ki daha iyi ama şimdilik işimi görüyor.
Linux'ta Antivirüs programına, disk birleştirme, disk/gereksiz dosya temizleme gibi şeylere ihtiyaç yok. Kullanımı zor olan sürümlar genelde daha hafif gelir, çünkü işlemciyi yoran uygulamalar eksik olur ama kurulamaz olmaz. Her dağıtımın ve sürümünün kendi depoları olur. (Android gibi) Ayarlanabilirlik daha fazla olur ama görsellik arttıkça donanıma daha fazla yük biner.
İşte bu yüzden Linux denemek istiyorum ama artık geç kaldık herhalde.

Son düzenleme:

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Yıllar önce bu sitede fanatik bir firefox savunucusuydum ama artık çok ram tükettiği için faal olarak kullanmıyorum fakat portable olarak mevcut.
Firefox biraz sıkıntılı bazen performanslı bazen performansı düşüyor. Diğer sevdiğim tarayıcılar Brave ve Microsoft Edge

HARBİKIZ

Profesör
Reaksiyon puanı
132
Firefox biraz sıkıntılı bazen performanslı bazen performansı düşüyor. Diğer sevdiğim tarayıcılar Brave ve Microsoft Edge
Brave kullanıyorum zaten ama Edge çok sorunlu çökmeler yaşanıyor.

neptün yüksel

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
100
İnternette gezinirken gizli olmak zor ama işletim sistemlerinin sunucu ile bağlantı kurmasını engellemek kolay.

Windows kullanıyorsan firewall yüklemen gerekir. Simple firewall öneririm.
En ufak bir bağlantı yapan işlemi buluyor ve engelliyor.

Ya da Linux kullanmanı öneririm. Genel olarak Linux, kullanıcı verisi toplamaz.