Girişimciler Sermaye Bulamıyor!

Paramore

Dekan
Reaksiyon puanı
27
Girişimciler Sermaye Bulamıyor!

BIC Angel Investments, Türkiye'deki girişimcileri daha iyi anlamak amacıyla bir araştırma gerçekleştirdi. Sonuçlara göre girişimcilerin yaşadıkları en büyük zorluk sermaye bulmak oldu.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
kosgeb ve e-tohum var. bunun dışında bölgesel teşvikler de yapılmakta. ek olarak işkur gibi kurumlar ile işgücü bulma kısmında yardım alınabilmekte.

yakın zamanda bölgesel yatırım ofisleri de kurulacak diye biliyorum.

vagojeo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ne olursa olsun KOSGEB, Bölgesel Ajanslar, TKDK (İPARD) gibi hibe kurumlarından yararlanabilmek için bile cebinizde sermaye olması gerekiyor. Keza TKDK diyorki " yatırımı sen yapacaksın ben kontrol edecem uygunsa verecem parayı" :) Zaten sermaye yoksa boşa hayal kurmaya da gerek yok. Bir kobi danışmanı olarak eğer yeni bir işletme kuracaksanız KOSGEB'in eğitimine katılıp Yeni Girişimcilik Sertifikası almanızı şiddetle öneririm.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Ne olursa olsun KOSGEB, Bölgesel Ajanslar, TKDK (İPARD) gibi hibe kurumlarından yararlanabilmek için bile cebinizde sermaye olması gerekiyor. Keza TKDK diyorki " yatırımı sen yapacaksın ben kontrol edecem uygunsa verecem parayı" :) Zaten sermaye yoksa boşa hayal kurmaya da gerek yok. Bir kobi danışmanı olarak eğer yeni bir işletme kuracaksanız KOSGEB'in eğitimine katılıp Yeni Girişimcilik Sertifikası almanızı şiddetle öneririm.

Destek alabilmek için ilk yapmamız gereken nedir? Şirket açmak mı?

vagojeo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Destek alabilmek için ilk yapmamız gereken nedir? Şirket açmak mı?

Tabi fakat şirket açılışında destek alabilmeniz için en uygun kurum KOSGEB. Burdan destek alabilmeniz içinde bazı şartlar var. Öncelikle KOSGEB yeni girişimcilik eğitimine girip Yeni Girişimcilik Sertifikası almanız gerekmekte. Bu eğitime katılabilmek için ise üzerinize vergi levhası ( yani şirket olmayacak) ve iş fikriniz yapılabilir olacak. Eğitime katıldığınız anda sertifikanız cepte. Herhangi bir sınav veya başka bir şart yok. Daha sonra destekten faydalanabilmek için önce şirketi kurmanız gerekmekte. Bzen eğitimciyi ikna edip var olan şirket için eğitime girilebiliyor. Fakat kurulu şirkete destek alabilmek için şirketin en fazla 1 yıllık olması şartı aranmakta.

Kosgeb

KOSGEB Başkanlığı / Resmi Temsilci
Temsilci
Reaksiyon puanı
6

Ekli dosyalar

• 11.PNG
    11.PNG
    151.3 KB · Görüntüleme: 398

Arcath

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Kim bulamamış? Devlet destek verecek girişimci bulamadığını beyan ediyor yıllardır.

Sermaye veya sevdiğimiz tabirle hibe para, koşulsuz verilmediği için mi böyle bir konu açıldı diye düşünmeye başladım.

Sanayi bakanlığı tarafından her yıl hibe programları açılıyor. Projenizin detayına göre hibe ve kredi imkanları değerlendiriliyor.

Uzun yıllardır açıklanan programlar bunlar. Birazcık ilgisi olan çoktan koşturmaya başlardı.

Kosgeb ve benzeri yapılar tarafından bu güne kadar kaç firmaya destek verildi diye bakarsanız daha net anlayabilirsiniz.

Kosgeb

KOSGEB Başkanlığı / Resmi Temsilci
Temsilci
Reaksiyon puanı
6
Kim bulamamış? Devlet destek verecek girişimci bulamadığını beyan ediyor yıllardır.

Sermaye veya sevdiğimiz tabirle hibe para, koşulsuz verilmediği için mi böyle bir konu açıldı diye düşünmeye başladım.

Sanayi bakanlığı tarafından her yıl hibe programları açılıyor. Projenizin detayına göre hibe ve kredi imkanları değerlendiriliyor.

Uzun yıllardır açıklanan programlar bunlar. Birazcık ilgisi olan çoktan koşturmaya başlardı.

Kosgeb ve benzeri yapılar tarafından bu güne kadar kaç firmaya destek verildi diye bakarsanız daha net anlayabilirsiniz.

KOSGEB Destek Programları kapsamında 2017 yılının ilk altı aylık döneminde toplam 32.673 KOBİ/Meslek Kuruluşu/İşletici Kuruluş’a 415.954.577 TL destek verilmiştir.

11.PNG