Soru Gelecekte seçeçeğim meslek hakkında çok kararsızım

Bu konuyu okuyanlar

renel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Küçüklüğümden beri öğretmen olacaksın İngilizce okuyacaksın baskısıyla büyüdüm aslında dürüst olmam gerekirse 9. Sınıfa kadar İngilizceyi seviyordum ve annemde İngilizce öğretmeni olduğundan onun yolundan gitmek istiyordum. O yüzden diğer meslekleri hiç bir zaman düşünmedim zaten matematiğim kötü olduğundan dolayı sayısal bölümleri seçmeyi hiç düşünmemiştim tabi şuan sayısal bölümler daha çok ilgimi çekiyor neyse küçükken babamda yazılım tarzı bir şeyler ile ilgileniyordu hep onu merakla izlerdim makine parçaları tasarlardı , benim bilgisayarımada indirip öğretmişti tasarım yapmayı ( çok zaman geçti artık hatırlamıyorum :c ) ve onu yaparken çok eğleniyordum anlatamam , o zamanlar zaten büyüyünce program tasarlamayı tasarım yapmayı öğrencem falan derdim çok ilgimi çekerdi yazılım olsun tasarım olsun . Bi arada bilgisayar mühendisi olmak istemiştim . Gelelim şimdiye yksye 4 ay kaldı ve hedeflerim isteklerim değişti öğretmen olmayı hiç istemiyorum İngilizce okumamdaki amaçta Erasmustan yararlanabilip yurtdışına gidebilmek ama bunların hepsi geçiçi şeyler 3 günlük dünya sonuçta öğretmen olmayı hiç istemiyorum o sınıf ortamları öğrencilerin dırdırları bir konuyu 10 defa anlatıp haftanın 5 günü günde 12-16 saat çalışıp ortalama bir maaş alma düşüncesi .. Bilmiyorum ya .. Bu öğretmenliği küçümsediğim anlamına gelmiyor çok saygı duyduğum mesleğini mükemmel bir şekilde yapan öğretmenlerim oldu onlara hep hayran kalmışımdır ama kendim için bunu istemiyorum ilerde de İngilizceyi seçmezsem annemin ailemin baskısı daha da artacak. İngiliz dili edebiyatı okumak istiyordum meğersem oda yaşadıgım şehirdeki üniversitelerde yokmuş kariyerimi hayatımı yurtdışında geçirmek istediğim için İngilizceyi seçmiştim ama artık çok kararsızım aslında 4 sene öğretmenlik okuyup yüksek lisans ile başka bir bölüm okuyup seçeneklerimi değiştirebilir miyimki ? Şu sıralar e- ticaret ile ilgilenmeye başladım ve kendimi bu konuda geliştirmeyi çok istiyorum yazılım olsun programlama olsun eskiden bunları öğrenmek için kaynaklarım yoktu bilgisayar şu bu falan ama artık var. Henüz 18 yaşındayım ve eminim bu forumda 30 yaşında olup bu konular hakkında bilgi sahibi birileri vardır o yüzden başkalarının tavsiyelerini önerilerini duymaya çok ihtiyacım var . Aileme bağlı baskılı stresli bir hayat yaşamak istemiyorum. Kendi ayaklarım üstünde durup , kendi hayatımı şekillendirmek istiyorum. Çok geç kaldığımı düşünüyordum ama kişisel gelişim kitaplarında olsun vidiolarında olsun 30 yaşına gelene kadar hiçbir şey için geç değildir tarzı motivasyon veren çok fazla insan var bende o yüzden seçeneklerimi değiştirmek istiyorum ama o kadar kararsızım ki.. Biraz ailemdende bahsedeyim Allah nazarlardan korusun(!) cadı kazanı resmen annem başarısızlıklarımızı yaymayı çok seviyor sülalede "hiiii neeee" diye diye beddualar edip arkamızdan etmedikleri hakaret kalmıyor o yüzden kendi ayaklarımda durabilmeli kendimi bu baskılayıcı ortamdan kurtarmalıyım. Şuan yks stresi saolsun günde 8-10 saat çalışmaya çalışıyorum eminim bunun karşılığını güzelce alabileceğim ama sonunda öğretmen olucaksam hepsi anlamsız geliyor herkesin korktuğu yapmak istemediği bir meslek vardır benimkide öğretmenlik işte :/ .Kendime güveniyorum açıkcası bir şeyleri yapabileceğime inancım sonsuz değiştirebileceğimede ama nerden başlamalıyım ilk adımı nasıl atmalıyım nelerden yararlanmalıyım çok kararsızım o yüzden farklı insanların eleştirileri olsun tavsiyeleri olsun duymaya ihtiyacım var . ( Çok uzun oldu tamamını okuyan olursa gerçekten teşekkür ederim lol )

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Güzel kardeşim şu anda, şu devirde çoğu kişi okuduğu bölümle ilgili bir işte çalışmıyor. Bunu geçtim işe alacak çoğu şirket diplomana değil de katıldığın sertifikalara, kurslara ve bitirme derecene bakıyor. Benim başıma geldi oradan biliyorum. Şu anda sınava da az kalmış. Sen yapabildiğini yap, İngilizce öğretmenliği olmaz İngiliz dili ve edebiyatı olur, ne bileyim tecümanlık falan olur. O alanda da güzel işler var. Baktın mutlu değilsin 2-3 sertifika programına yazılırsın yazılımla ya da başka ilgini çeken şeylerle ilgili oradan ilerlersin.

renel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Güzel kardeşim şu anda, şu devirde çoğu kişi okuduğu bölümle ilgili bir işte çalışmıyor. Bunu geçtim işe alacak çoğu şirket diplomana değil de katıldığın sertifikalara, kurslara ve bitirme derecene bakıyor. Benim başıma geldi oradan biliyorum. Şu anda sınava da az kalmış. Sen yapabildiğini yap, İngilizce öğretmenliği olmaz İngiliz dili ve edebiyatı olur, ne bileyim tecümanlık falan olur. O alanda da güzel işler var. Baktın mutlu değilsin 2-3 sertifika programına yazılırsın yazılımla ya da başka ilgini çeken şeylerle ilgili oradan ilerlersin.
Yorumun için teşekkür ederim . Sertifika programları nasıl oluyor bilgi verebilir misin çok bilmiyorum da :) .

Zxbxnn

Asistan
Reaksiyon puanı
23
Bence dil seçimi kötü değil odaklan illa ki bir dil bölümüne git hem benim tanıdığım dilciler ki bende dil seçeceğim dilci olanlar daha entelektüel oluyorlar benim tanıdığım insanlar oyleydiler ve tercümanlık okuyup globale açılabilirsin yada almanca öğretmeni tanıdıgim vardı normal hayattin da yoğundu ve almanca ile ilgileniyordu yani illa ki öğretmen olmak zorunda değilsin ve diyelim öğretmen oldun tek o mesleği yapmak zorunda değilsin öğretmenlik istersen okumasan bile ingilizce mütercim tercümanlık veya İngiliz Dili ve edebiyatı yada başka dillere yönelebilirsin hem İngilizceyi lisede halledip ikinci bir dil olarak üniversitede başka bil dilin bölümünü okursan bence birşey kaybetmezsin ve e ticaret ilede hep ilgilenebilirsin günümüzde insanlar tek bir işi yapmıyor artık birden fazla işi var çoğu insanın Ve öğretmenliğe de bence olumsuz bakma daha yani Öğretmenlik kutsal meslek bana göre aile ve strese gelince maalesef herkes stres yaşıyor herkes stres yaşar stresi kontrol edebilirsen stres sana yol gösterir ama duygularının zihnini kontrol etmesine asla izin verme ve tipik aile olarak çoğu insanın ailesi öyle ama iyi kötü bizim iyiliğimizi düşünüyorlar o yüzden çok da takma bu konuyu sen kendine odaklan not:içinin sesini dinle her zaman o sana yol gösterir umarım yardımcı olabilmişimdir.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Yorumun için teşekkür ederim . Sertifika programları nasıl oluyor bilgi verebilir misin çok bilmiyorum da :) .

Valla ben Başakşehir Üniversitesi'nin programından yararlanmıştım. Ama sınavları falan hayal kırıklığıydı. Sadece para almak için düzenlenmiş bir şey. Sertifikam var mı ? Var. Bir şey öğrendim mi ? Hayır.

Udemy bu alanda çok iyi. Onlarda sertifika var mı bilmiyorum ama muazzam kursları var. Coursera var aklıma gelen. Başka da bilmiyorum. Ama üniversitelerin sitelerinden araştırabilirsin. Çoğunda sertifika programları mevcut

konuş deniz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
puanın geldikten sonra yerleşebileceğin bölümlere bakıp, ilgini çeken bölümü yazabilirsin.. ailenin de fikri önemli tabi ama asıl olan senin ne istediğin. ayrıca çoğu kişi okuduğu bölümle ilgili iş de yapmıyor

Son mesajlar