Haber Gaziantep’te bir Togg T10X şarj esnasında yandı. Yangın, soğutma tekniğiyle kontrol altına alındı.

vigilantemre

Super Moderator
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
1,840
İnşallah geçerli bir açıklama yapıp zararı karşılarlar, geçmiş olsun.

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,349
Aabalarda kronik bir sorun olmadığını düşünüyorum, şarj istasyonu ile alakası olamaz mı?

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,349
Yeni travma hayırlı olsun.
Zamanında Tesla model bir araçta şarj esnasında yanmış. Tesla yetkilileri olayın araştırıldığını söylemiş. Benzer bir durum olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben de öyle düşünüyorum, bu durum ilk kez yaşandı değil mi?
Hayır daha önce böyle bir haber olmadı, bizim Mahallede 2 adet TOGG araç var, hiç birinde bir sorun olmadı. Komşuları tanıyorum, araçları her gün görüyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hadi buyrun cenaze namazına...
Dolu batarya isimli Twitter hesabından atılan bir twitte şöyle yazıyor.

Yangının muhtemel sebebi, şarj sırasında ısınan bataryanın termal yönetim sistemi tarafından soğutulamaması/sistemin arızalanması ve bataryada artan sıcaklıkla birlikte termal kaçak yaşanması.

Trugo şarj istasyonundaki şarj ünitesinin zarar görmemiş olması, yangının istasyon kaynaklı olma ihtimalini düşürüyor.

Son düzenleme:

vigilantemre

Super Moderator
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
1,840
Yüksek hızlı şarj yüksek ısıya neden olabilir, bir de piller sürekli güneş altında ısınıyor, bence elektrikli araçlardaki bu gibi durumlar sırf bundan kaynaklı. Piller için daha etkili ve güvenilir soğutma çözümleri olması lazım.

aşkınyolcusu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,349
Yüksek hızlı şarj yüksek ısıya neden olabilir, bir de piller sürekli güneş altında ısınıyor, bence elektrikli araçlardaki bu gibi durumlar sırf bundan kaynaklı. Piller için daha etkili ve güvenilir soğutma çözümleri olması lazım.
Konuyla ilgili togg bünyesinden bir açıklama gelecektir diye düşünüyorum, konu araştırılacaktır. Araç sahibine geçmiş olsun diyelim, umarım zararı karşılanır.