Forum Kurulumu ve Yönetimi

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar müzikle ilgili bir forum sitesi açmayı düşünüyorum.Bilgisayar ve internet bilgim konusunda kendimden eminim ancak bugüne kadar hiç forum yönetiminde bulunmadım.Forum kurulumu ve sonrasında gerçekleşen süreci (bakım,çeşitli düzeltmeler,konu taşınması gibi...) zorluklarını ve kolaylıklarını kısaca anlatan deneyimli arkadaşlar buraya yazarsa çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler !!!

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Forum yönetimi oldukça zahmetli ve emek isteyen bir iş , Forum moderatör'Leri ve Adminler daha iyi cevap verebilir bu konuya. :)

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar cevap verebilecek olan yok mu başka ?

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Öncelikle hangi forumu kullanman gerektiğine karar vermelisin.

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Hakkı abi iyi biliyosun sen bu işleri :)Bir müzik starı ile ilgili bir forum açıklacak yani temanın da ona göre özelleştirebilir olması şart.İçine değişik eklentilerle forumlara yeni özellikler kazandırılıyor mu bilmiyorum ama proje bu yönde.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Önce forum altyapını seç.

ASP mi PHP mi?

PHP öneririm. Daha hızlı çalışır.

PHP ise SMF mi, Vbulletin mi, PHPBB mi gibi sorulara yanıt ara bence. Örnekleri incele.

QuarreLsoMe.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Forum sistemi kuracaksan vBulletin'i öneririm..Yalnız vBulletin lisanslı bir sistemdir!

Yok ben lisansa falan para veremem diyosan SMF kullanabilirsin..Oda güzel bi sistem.. :)

Platon

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben forum yöneticisiyim. hakikaten çok zahmetli bir iş. Öncelikle moderatörlerini iyi seçmen gerekir. Ben WBB3 kullanıyorum gayet memnunum. Tabiki eksik yönleri var fakat sağlam bir sistem güvenlik açısından.

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Müzikle ilgili bir forum deyince forumun üstüne bu yönde eklemler yapabilir miyiz acaba ?

redrose

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Smf kurulumu kullanımı cok kolay ekletileriyle kod bilgin becerinde varsa kendi kafana göre düzenlersin daha şekil olur..

bir önemli noktada : Forum kadrosunda postlarda cok önemlidir bence..

betelguese

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Niye para verip de karnını ağrıtacaksın.

Nerde beleş oraya yerleş.. yani kısaca SMF

redrose

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Smf büyük batlama yaptı ama göründe bakın yakında lisanslı hale gelmese hiç şaşmayın.

McForza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dıger arkadasların dedıgı gıbı vbulletın kurarsan lısanslı ama 1000 uyeye kadar lısans ıstemıyor dıye duymustum...1000 uyeden sonra lısanslı gerekıyor...

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Peki bu forum sistemlerinde temalar özelleştirilebilir halde mi ?

Beowulf

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Hevesini Kırmak İstemem Ama Site Falan Açma Boşver Başka Şeylerle Uğraş. Site İşi Çok Kafa Yoruyor. Çok Zamanını Alıyor. Hatta Bide Okul Varsa Derslerinden Bile Geri Kalıyosun!

CiOooo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SMF ile başladım. PHP bilgilerime fayda sağladı çünkü birçok ayarı manuel yapmak zorundaydım. Sonra sardı bi merak, MyBB kullandım. Plugin sistemi beni etkiledi. Kodlarla fazla uğraşmadım. Zamandan kazandım. Bütün bu işlerin profesyonel bir eli-ayağı yok mu diye ararken sorumun cevabının vBulletin'de olduğunu gördüm ve şu an lisanslı bir vB kullanıcısıyım. Ama forum kuracaksan şunu unutma, fedakarlık yapmadan başarılı olamazsın. Saygılar..

MoNsTeRaZoR

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Anlatılana göre yapılamayacak birşey değil ama bu sene de ÖSS var kararsız kaldım doğrusu çünkü çok zahmetli bir işe benziyor.Kararsız kaldım doğrusu çünkü sadece kurmakla bitmiyor gibi...

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Forum Kurmak ve yönetmek çok Emek ister , Kullanıcılarına karşı bi sorumluluk ister bunları en iyi Troy , diğer Admin ve Moderatör arkadaşlar anlatabilir gerçekten çok zor bi iş , Kurmak kolay ama yönetmek çok zor :)

ch3lisky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Kardeşim sana şunu söyliyim... Vbulletine para verirsin ama senin yeni olacağın için anlamanı zannetmiyorum vbulletini parana yazık... Smf ye para vermezsin Home of SMF: Free PHP and MySQL forum software (resmi sitesi download yapacağın) ve www.smf.gen.tr (buradada yardım alırsın) Bu verdiğim sitedeki kolay anlatımlar sayesinde forumunu vbulletin seviyesine getirirsin para vermenede gerek kalmaz... Hiç olmadı sana forum kurarım ama sitene 1 reklamda koyarım... Kabul edersen özel mesaj gönder... Ya da chelisky@live.nl iletişime geç...

QuarreLsoMe.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim sana şunu söyliyim... Vbulletine para verirsin ama senin yeni olacağın için anlamanı zannetmiyorum vbulletini parana yazık... Smf ye para vermezsin Home of SMF: Free PHP and MySQL forum software (resmi sitesi download yapacağın) ve www.smf.gen.tr (buradada yardım alırsın) Bu verdiğim sitedeki kolay anlatımlar sayesinde forumunu vbulletin seviyesine getirirsin para vermenede gerek kalmaz... Hiç olmadı sana forum kurarım ama sitene 1 reklamda koyarım... Kabul edersen özel mesaj gönder... Ya da chelisky@live.nl iletişime geç...

vBulletini anlayamazsa SMF'yi hiç anlayamaz..SMF daha karışık bi sistemdir..Kodlarla daha fazla uğraşması gerekecek..vBulletine para vermek istemiyosan lisanssız kur..İşi ilerletirsen lisansını daha sonrada alabilirsin..

Forumu kurmak işin en basit kısmıdır, önemli olan o forumla yeterince ilgilenmek.ÖSS falan var diyorsan hiç bu işe girme.. :happy:

Seo'ya gelince..Seo arama motoru optimizasyonu anlamına gelir..Sitenizin ve sayfalarınızın arama motorları tarafından daha kolay bulunup indekslenmesini sağlayan bi modifikasyon diyebiliriz.. :)

ch3lisky

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
vBulletini anlayamazsa SMF'yi hiç anlayamaz..SMF daha karışık bi sistemdir..Kodlarla daha fazla uğraşması gerekecek..vBulletine para vermek istemiyosan lisanssız kur..İşi ilerletirsen lisansını daha sonrada alabilirsin..

Forumu kurmak işin en basit kısmıdır, önemli olan o forumla yeterince ilgilenmek.ÖSS falan var diyorsan hiç bu işe girme.. :happy:

Seo'ya gelince..Seo arama motoru optimizasyonu anlamına gelir..Sitenizin ve sayfalarınızın arama motorları tarafından daha kolay bulunup indekslenmesini sağlayan bi modifikasyon diyebiliriz.. :)

Kardeşim ben direk smf den başladım... Şu an sitem vbulletinlerden bin kat daha iyi ayrıca bi ara vbulletin kurmuştum localde bence smf den daha karışık...