Forum Kurallarını Güncelledik!

Reaksiyon puanı
8,023
Örneğin pc incelemesi atacağız SDN incelemiyor mecbur başka kanal atıyoruz, veya sponsorlu video koyuyor sdn, bizde objektif videolar çeken kanal atıyoruz. 28. Madde çok saçma.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Örneğin pc incelemesi atacağız SDN incelemiyor mecbur başka kanal atıyoruz, veya sponsorlu video koyuyor sdn, bizde objektif videolar çeken kanal atıyoruz. 28. Madde çok saçma.
28. maddeyi dikkatli okursanız yardım amacı ile paylaşılan YouTube linklerinin kural dışında olduğunu görürsünüz.

"(Farklı teknoloji kanallarının YouTube videoları, yardım amaçlı mesajlara eklenebilir. Yardım amacı güden bu mesajlar kurala dahil değildir.)"

TheLastWarrior

Profesör
Reaksiyon puanı
3,045
Birde papağan gibi aynı konuyu usanmadan hergün açanlarada bir uyarı glmeli

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Birde papağan gibi aynı konuyu usanmadan hergün açanlarada bir uyarı glmeli
Kural 1 ne güne duruyor?
Kod:
1-) Yeni bir konu başlığı açılmadan önce açmış olacağınız konu hakkında bilginin forum içerisinde olup olmadığını kontrol ediniz. Forum içerisinde aynı yada bir benzeri olan içeriğe sahip konu var ise farklı bir konu açmamanız rica olunur. Buna benzer bir konu var ise bölüm moderatörlerimiz tarafından açmış olduğunuz konu tespit edilir ise kaldırılacak ve sizlere bilgi verilecektir. (Aynı konudan farklı kategoriler üzerinde konu açmak yasaktır.)
Biz gördüklerimize işlem yapıyoruz, sizlerden gelen raporlar da gözümüzden kaçanları görmemizi sağlıyor.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,457
29'ncu kural beni ilgilendirmediği için onu es geçiyorum. Zaten o kural hakkında sorunu olan varsa yazsın buraya. Hep biz mi eleştireceğiz?

Forumda belki de aktif olarak eleştirdiğim tek kuraldır. Kurumsal arası rekabet böyle olmaz. Bilgi bilgidir, ister A mekânından isterse de B mekânından alırsın. Sen bilgiyi alırken onun karakterine mi bakıyorsun? Hani hangi site olduğuna bakmak gibi...

Bu kural yüzünden 2 hafta ceza almıştım, zar zor açtırttım. Burada her sorunun çözümü mü var da bizim haberimiz yok? Sizin çözemediğiniz sorunlar X forum'unda, onların çözemediği sorunlar bu forum'da tartışılmıyor mu? E sen rehber hazırlarken "Hadi bi' ShiftDelete gireyim de orada tüm sorularımın cevapları var." mı diyorsun? Yoksa farklı birçok kaynaktan birleştirip mi hazırlıyorsun o rehberi? Sorunun cevabı basit: Ne kadar fazla kaynaktan veri çekip birleştirirsen rehber de o kadar kaliteli olur.

Geçmişe dönüp baksan kuralın ilk geldiği andan itibaren sert eleştirildiğini görebilirsin. Bu kuraldan sadece ben değil, birçok kişi şikâyetçi. Stokta kalmayan ürün 1 hafta sonra gelecekse gider, başka mağazaya bakarım.

Ben moderatör ile konuşuyorum burada, üyelerle değil. Sen de yönetimde olduğuna göre sorduğum sorunun cevabını biliyorsan yanıtlamak icap eder. Bizim de elimiz armut toplamıyor elbet, defalarca söyledik ama bizi umursayan yok ki.

Daha önceden atmıştım, tekrar imzamı atıyorum.

Eskisi gibi farklı siteleri eleştirenleri göremiyorum. Tabii önceden nasıldı diye bilemem.

Biz de bilgi için atmıyor muyuz zaten? Benim 5 ay önce mesajım bu sebepten silindi. Ne bir karalama ne bir propaganda yaptım. Sadece başkaları faydalansın diye paylaşmıştım. Artık bu kuralı genişletmeniz gerekiyor. Karalama amacıyla link atanlara uyarı verebilirsiniz ama "bilgi" paylaşımını engellemeyin.
Normalde yasak değildi. Bu yasak sonradan geldi kurumlar arası rekabet ile alakası yok. Üyeler o kategoriyi hep ağlama duvarına çevirdi. Madem kurumsal arası rekabet ise o zaman madde 28 niye var diye sorarım

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Normalde yasak değildi. Bu yasak sonradan geldi kurumlar arası rekabet ile alakası yok. Üyeler o kategoriyi hep ağlama duvarına çevirdi. Madem kurumsal arası rekabet ise o zaman madde 28 niye var diye sorarım
Kurumsal rekabet örneğini ben verdim bir başka konuda. 28. Maddenin mantığı bana böyle geldiği için. Sizde olan trafiği rakibinize yönlendirmek bana mantıklı gelmiyor pek. Benim düşüncem bu.

Bu kural yüzünden 2 hafta ceza almıştım, zar zor açtırttım.
Sadece bu kural yüzünden ceza almanız mümkün değil. Daha önceden farklı kural ihlalleri yapa yapa puanlarınız birikmiş.

Ben moderatör ile konuşuyorum burada, üyelerle değil. Sen de yönetimde olduğuna göre sorduğum sorunun cevabını biliyorsan yanıtlamak icap eder.
Yaptığım şey bu zaten. Cevaplayabildiklerimi cevaplarım. Cevaplayamadıklarımı da üstlerime iletirim. Orada kastettiğim şey konu ile alakasız başka bir konu hakkında konuşuyor olmamızdı. Bu yüzden size özel mesaja istediğiniz yönetim ekibi üyesini ekleyerek oradan belirtebilirsiniz talebinizi demiştim. Siz konuyla alakası olan bir yere gelmişsiniz, teşekkür ederim bu konuda.

Forumda belki de aktif olarak eleştirdiğim tek kuraldır. Kurumsal arası rekabet böyle olmaz. Bilgi bilgidir, ister A mekânından isterse de B mekânından alırsın. Sen bilgiyi alırken onun karakterine mi bakıyorsun? Hani hangi site olduğuna bakmak gibi...
Bilgiyi bir başka forumdan değil de bir başka teknoloji sitesinden veya youtube kanalından almanızda sakınca yok zaten. Dediğim gibi, diğer forumların kurallarına da az bir şey göz atınca onlarda da benzer uygulamalar olduğu görünüyor. Ancak yine de söyledikleriniz değerlendirmeye alınacaktır. Üstlerim de zaten mesajınızı görüyor ancak ben de iletirim. İyi günler, iyi forumlar.

Reaksiyon puanı
8,023
28. maddeyi dikkatli okursanız yardım amacı ile paylaşılan YouTube linklerinin kural dışında olduğunu görürsünüz.

"(Farklı teknoloji kanallarının YouTube videoları, yardım amaçlı mesajlara eklenebilir. Yardım amacı güden bu mesajlar kurala dahil değildir.)"
Konuda madde 28 için öyle bir şey yazılmamış. Müneccim olmadığım için devamını getiremedim.

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
Sizin ne yazık ki okuma alışkanlığınız yok arkadaşlar, sadece ve sadece boş eleştirilerle karalama alışkanlığınız mevcut. Daha 28. maddeyi okumamış gelmiş burada ahkam kesiyorsunuz olacak iş değil. Her insanın bir sabrı vardır, o bardağı artık aşıyorsunuz kendinize dikkat edin.

28. Madde özenle okumanız için aşağıya bırakıyorum.

28 -) Shiftdelete.Net harici Türk teknoloji web sitelerine ait link, içerik paylaşımı yapılması ve konularının açılması yasaktır. (Farklı teknoloji kanallarının YouTube videoları, yardım amaçlı mesajlara eklenebilir. Yardım amacı güden bu mesajlar kurala dahil değildir.)

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
Konuda yazmıyor diyorum ne karalama çalışması ben mi körüm yahu?
Konuya neden bakıyorsun arkadaş, o zaman kaldıralım üst tarafta yazan Forum Kuralları yazısını herkes konularda araştırsın nerede yazıyordu bu meret diye.

Konu açıldıktan sonra gelen yönlendirmelere karşılık madde üzerinde değişiklik yapmışız.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Sizin ne yazık ki okuma alışkanlığınız yok arkadaşlar, sadece ve sadece boş eleştirilerle karalama alışkanlığınız mevcut.
Biz o kuralı sürekli okuduk çünkü bizi aşırı derecede kısıtlıyordu.
burada ahkam kesiyorsunuz
Kimsenin ahkâm kestiği yok burada, biz 28'nci kuralın genişletilmesini istiyoruz. Diğer forumlarda da öyle kurallar mevcut diyorsunuz ama hangi kural? Link attı diye ceza alan var mı diğer forumlarda? Hadi diğer forumların kurallarını inceleyelim:

12. Diğer forumlarda açtığınız konuları Technopat Sosyal'e doğrudan kopyalayıp yapıştırmayın. Özgün bir konu açın ya da konuyu önce burada açın.

37. Kullanıcı haberleri ve incelemeleri bölümü sadece kendi özgün yazı ve videolarınız içindir. Buradaki paylaşımlarınızdan da site genelinde olduğu gibi siz sorumlusunuz. Sitede yer alan haberlerin ve içeriklerin başka bir kaynaktan alınarak bu bölümlere eklenmesi Kural 12. nezdinde değerlendirilebilir.

1'nci kural, üyelerin kopyala yapıştır, spam konu açmaması amacıyla koyulmuş. Google tarafından search yaptığımızda aynı başlığa sahip 2 konu üstte kalacak, kullanıcılar üstte kalan konuya tıklayabilir ve siz de hit kaybedersiniz.

37'nci kural, yine kopyala yapıştır ilkesine dayanıyor. O bölümün amacı da kullanıcıların kendi deneyimlerini paylaşması için oluşturulmuş. Kalınla belirttiğim gibi "özgün" olmak amacıyla koyulmuş.

Gelelim Technopat Site Kullanım Koşulları konusuna:

1. Technopat tarafından üretilen (video, yazı, resim, haber, ses dosyası) içeriklerin, kaynak belirtilmek koşulu ile alıntılanmasına, akan (streaming) videoların gömülü kodlarının başka sitelerde kullanılmasına Technopat tarafından izin verilmektedir. Technopat, paylaşım kültürünü esas almakta ve buna saygı duymaktadır.
Özet: Technopat'ta açılan konuları direkt kopyala yapıştır yapmaktansa farklı
forumlardaki konulardaki verilerle birleştirip kendi yorumunu eklemen ve farklı birçok kaynağı da katman gerekir. İşte o zaman Technopat'tan alıntı yapıldığına dair link verilebilir.

Donanım Arşivi'nde böyle bi' kural göremedim.

Son düzenleyen moderatör:

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,321
@Rchive, boşuna zamanını harcamışsın. Kural açık ve net olarak belirtilmiş alıntı yapılabilir, link verilebilir. Bizim o kuralı getirme amacımızı anlayamadığın için bu tarz davranıyorsun. Bunu defaten dile getirdim ancak anlamak istemeyerek diğer forumlar ile kıyaslama yapıyorsunuz.

Biz işimize bakıyoruz, diğer forumlarda işini yapmaya çalışıyor. Burada o bunu yapmış bu bunu yapmış konuşursak işimiz çok demektir.

Tekrar söylüyorum anlaman için, kural açık ve net. Link paylaşımı, alıntı vs. yapılabilir.

BatuhanDN

Profesör
Reaksiyon puanı
1,478
Merhaba arkadaşlar,

Daha düzenli ve güzel forum ortamı yaratabilmek için çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz.

Forum Kuralları
Madde 28:
Shiftdelete.Net harici Türk teknoloji web sitelerine ait link ve içerik paylaşımı yapılması yasaktır.

Madde 29:
Kişisel YouTube kanallarının linki paylaşımı arasında en az 1 hafta olmak zorundadır.

Beraberinde uyarı puanlarımızı sizi en az ceza ile kurtaracak şekilde düzenledik.
Forum kurallarına uyum sağladığınız taktirde her hangi bir sorun yaşamayacağınızın güvencesini veriyorum.

Aynı zamanda Asistan rütbesine ulaşan her üyenin forum kuralları iyi bir şekilde bildiğini kabul ederek sözlü uyarı olmaksızın uyarı puanı verilmesi kararlaştırılmıştır.

Yanlış forum kategorisine konu açmak= 1 uyarı puanı
Anlamsız ve alakasız ileti göndermek= 1 uyarı puanı
Tamamı kalın harflerle mesaj yazmak= 3 uyarı puanı
Tamamı büyük harflerle mesaj yazmak= 3 uyarı puanı
Daha önce açılmış konuları tekrar açmak= 5 uyarı puanı
Yerli teknoloji sitelerinden link vermek= 10 uyarı puanı
İllegal içerik yayınlamak= 10 uyarı puanı
Huzur bozucu tartışmalar oluşturmak= 10 uyarı puanı
YouTube reklam kuralına uymamak= 15 uyarı puanı
Siyasi propaganda yapmak= 20 uyarı puanı
Özel mesaj yolu ile üyeleri rahatsız etmek= 25 uyarı puanı
Küfür veya hakaret etmek= 25 uyarı puanı
Reklam veya Spam yapmak= 40 uyarı puanı
+18 İçerik yayınlamak (Resim & Video vb.)= 50 uyarı puanı
Multi üyelik kullanmak (İkinci yada daha fazla)= 50 uyarı puanı

12 puan toplayan üyelerimiz 3 gün
25 puan toplayan üyelerimiz 7 gün
35 puan toplayan üyelerimiz 2 hafta
40 puan toplayan üyelerimiz 4 hafta
50 puan toplayan üyelerimiz süresiz uzaklaştırma alacaktır.
Uyarı Puanlarına Nereden Bakılıyor?

Reaksiyon puanı
1,208
"26-) Yazım ve paylaşım dili Türkçedir, forum içerisinde Türkçe yazmanız tavsiye edilir. Sadece Cafe SDN [English] bölümünde İngilizce kullanılabilir diğer bölümlerde Türkçe haricinde bir dil kullanmak yasaktır."

Bence bu kural biraz daha genişletilebilir. Türkçeyi de çok fazla bozuk kullanan insanlar mevcut.

Reaksiyon puanı
8,023
Biz o kuralı sürekli okuduk çünkü bizi aşırı derecede kısıtlıyordu.

Kimsenin ahkâm kestiği yok burada, biz 28'nci kuralın genişletilmesini istiyoruz. Diğer forumlarda da öyle kurallar mevcut diyorsunuz ama hangi kural? Link attı diye ceza alan var mı diğer forumlarda? Hadi diğer forumların kurallarını inceleyelim:

12. Diğer forumlarda açtığınız konuları Technopat Sosyal'e doğrudan kopyalayıp yapıştırmayın. Özgün bir konu açın ya da konuyu önce burada açın.

37. Kullanıcı haberleri ve incelemeleri bölümü sadece kendi özgün yazı ve videolarınız içindir. Buradaki paylaşımlarınızdan da site genelinde olduğu gibi siz sorumlusunuz. Sitede yer alan haberlerin ve içeriklerin başka bir kaynaktan alınarak bu bölümlere eklenmesi Kural 12. nezdinde değerlendirilebilir.

1'nci kural, üyelerin kopyala yapıştır, spam konu açmaması amacıyla koyulmuş. Google tarafından search yaptığımızda aynı başlığa sahip 2 onu üstte kalacak, kullanıcılar üstte kalan konuya tıklayabilir ve siz de hit kaybedersiniz.

37'nci kural, yine kopyala yapıştır ilkesine dayanıyor. O bölümün amacı da kullanıcıların kendi deneyimlerini paylaşması için oluşturulmuş. Kalınla belirttiğim gibi "özgün" olmak amacıyla koyulmuş.

Gelelim Technopat Site Kullanım Koşulları konusuna:

1. Technopat tarafından üretilen (video, yazı, resim, haber, ses dosyası) içeriklerin, kaynak belirtilmek koşulu ile alıntılanmasına, akan (streaming) videoların gömülü kodlarının başka sitelerde kullanılmasına Technopat tarafından izin verilmektedir. Technopat, paylaşım kültürünü esas almakta ve buna saygı duymaktadır.
Özet: Technopat'ta açılan konuları direkt kopyala yapıştır yapmaktansa farklı
forumlardaki konulardaki verilerle birleştirip kendi yorumunu eklemen ve farklı birçok kaynağı da katman gerekir. İşte o zaman Technopat'tan alıntı yapıldığına dair link verilebilir.

Donanım Arşivi'nde böyle bi' kural göremedim.
Ohoo okuman da yok hiç şimdi yazdığını da okumamışsındır işiniz gücünüz algı , karalama (!) :D

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
"26-) Yazım ve paylaşım dili Türkçedir, forum içerisinde Türkçe yazmanız tavsiye edilir. Sadece Cafe SDN [English] bölümünde İngilizce kullanılabilir diğer bölümlerde Türkçe haricinde bir dil kullanmak yasaktır."

Bence bu kural biraz daha genişletilebilir. Türkçeyi de çok fazla bozuk kullanan insanlar mevcut.
Hiç sanmıyorum ama yazım kuralları hakkında geniş kapsamlı bir rehber oluşturabilirim.
@Rchive, boşuna zamanını harcamışsın.
Öyle mi? Yani biz burada boşuna kendimizi yoruyoruz. Tamam, bundan sonra hep ezber yorumlar yapan, 2 gram bilgisiyle hiçbir maddeyi eleştirmeyen üyelerle dolsun burası.
Link paylaşımı, alıntı vs. yapılabilir.
Ben ne demek istediğini anlayabiliyorum, anlama kıtlığım yok. Ama siz benim ne demek istediğimi anlamıyorsunuz. Ben burada "bilgi" amacı dışında atılan tüm yerli linklerin silinmesinden söz ediyorum.

Şimdi bana "Ağlama Duvarı" diyeceksin ama eskisi gibi bu tarz konular açan göremedim. Hadi açtı diyelim, konu kilitleniyor ve link verildi mi diye kontrol ediyorsunuzdur büyük ihtimalle. Hatta link vermediği halde sırf başka forum'un konusunu hortlattı diye 28'nci kuraldan uyarı alan üye gördüm.

E yapılabilir diyorsunuz ama ben sizden izin aldığım halde 2 hafta ceza aldım. Nasıl olacak bu iş?

"Yapılabilir" kelimesinden kastın sadece konunun ilk mesajı mı? Eğer öyleyse biz de bunu her mesaj olarak genişletmenizi istiyoruz.
Ohoo okuman da yok hiç şimdi yazdığını da okumamışsındır işiniz gücünüz algı , karalama (!) :D
Sana katılmamak elde değil. Sağır kurbağa gibi negatif eleştiri yapan insanlardan kurtulmak mı istiyorsunuz diğer forumlar gibi?

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Söyle o zaman, kuralı tam olarak nasıl genişletelim? Ona göre aksiyon alacağım.
Bunu kime söylediğinizi anlamadım ama cevap vereyim: Yerli link vermek "bilgi" amacı dışında yasak olsun. Sadece konunun ilk mesajı değil, her mesajında serbest olsun. Karalama, propaganda amacıyla atılan linkleri silin. Anlatabildim mi?
Ufak tefek yazım hatalarından ziyade kurduğu cümlenin yarısında yazım hatası bulunan kullanıcılar uyarı alabilir.
Uyarı almasın bence. Öyle olursa Technopat'tan farkı kalmaz. Şöyle yapılabilir: Sabit bir yazım kuralları konusu açarsın, sonra yazım yanlışı yapan üyelerin mesajını uygun haliyle düzeltilmesini raporlarsın. Konu link'ini de verirsin.