Formattan Sonra Dosyaları Geri Getirme Şansım Var Mı?

theremike

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle selamün aleyküm, konuyu nereye açacağımi bilmiyorum, umarım dogrudur burasi, bu soruyu sorabilmek için hesabı dün oluşturdum. Herneyse konuya gelelim, benim 1-2 hafta kadar önce sabit diskim (C:) %90i dolmuştu, ben de format atmaya karar verdim. Format kısmında herhangi bir problem olusmadi lakin format atmadan önce Steam dan bir oyun indirip baya oynamıştım ve ilerlemem gitmesin diye save dosyasini d ye atmaya karar verdim ama o anki dalgınlıkla save dosyasini değil oyunun yerel dosyasını d ye atmışım, çünkü oyun save dosyasini steamin kendi konumuna değil documents e atıyor . Bende işte format attıktan sonra steami ve diğer programlarımi kurdum. Sıra o oyunu kurup oynamaya gelmişti ki bir baktım save lerin hiçbiri ortada yok. Tabi şu olayı biliyorum " eğer üstüne dosya yazlimaksizin disk formatlanirsa geri alma şansımız vardır" lakin şöyle bir sıkıntı var ki, formattan sonra oluşturduğum oyun da save dosyası ni documentse oluşturdu. Ben de aynı isimle aynı yere save dosyası oluşturduğu için acaba üstüne yazılıp önceki save dosyam yok olmusmudur sorusu geldi. Sonra partition recovery programlarını kullanarak 1-2 saat boyunca arama yapmasını sağladım, ama ne yazık ki documents deki save dosyam eski savem değil formattan sonra gelen save . Sonra belki bir umuttur diye şoyle duşundum ; eski save dosyam harddsik biraz doluyken oluşturuldu, ama şimdiki formatladigim zmaan ise disk boşken oldu. Yani eski save min diske yüklenmesi disk doluyken olduğu icin ben de belki üstüne yazmamıştir diye düşündüm. Umarım anlatabilmisimdir, sorum şu gerçekten çok uğraştım belki 50 saatimi o saveye vermisimdir , üstüne yazılmış midir dosya , geri getirebilir miyim

AlperShal

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Yani çözümü bilmiyorum ama özet geçmek istedim.

Oyunun save dosyasını sildiniz, yeni dosya oluşturdunuz ama disk daha boş olduğundan depolama biriminin 453/245222 gibi bir kısmına yazdınız. Eskiden save dosyası depolama birimi dolu olduğundan 200000/245222 gibi bir lokasyonda oluşmuştur diyorsunuz. 453'deki dosya mantık olarak üstüne yazılmadığından 200000'deki dosyayı kurtarmak istiyorsunuz.

Böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama sonra okuyacaklar için özet geçmek istedim.

theremike

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yani çözümü bilmiyorum ama özet geçmek istedim.

Oyunun save dosyasını sildiniz, yeni dosya oluşturdunuz ama disk daha boş olduğundan depolama biriminin 453/245222 gibi bir kısmına yazdınız. Eskiden save dosyası depolama birimi dolu olduğundan 200000/245222 gibi bir lokasyonda oluşmuştur diyorsunuz. 453'deki dosya mantık olarak üstüne yazılmadığından 200000'deki dosyayı kurtarmak istiyorsunuz.

Böyle bir şey mümkün mü bilmiyorum ama sonra okuyacaklar için özet geçmek istedim.
Evet ayrıca dosya adı ve konumu aynı yere yazıldıgi için bu ihtimal gerçekleşebilir mi bilmiyorum

1qazse4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
formattan sonra tam ustune yazmak diye bisey olmaz. dosya sistemini bozar tabiki. Rastgele bir yere yazar. hizli format attin dimi. yani su kisa suren olandan. eger hizli format attiysan tam bilmiyom ama kurtarma sansin var. yalniz biraz teknik. Mesala save dosyasini basindaki atiyom ilk 20 byti kurtarma uygulamasina " pattern " olarak vercen. Tum diski tarayacak o patterni arayacak. Veya kurtarma uygulamasi save dosyasinin formatini bilecek. Zor is.

theremike

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
formattan sonra tam ustune yazmak diye bisey olmaz. dosya sistemini bozar tabiki. Rastgele bir yere yazar. hizli format attin dimi. yani su kisa suren olandan. eger hizli format attiysan tam bilmiyom ama kurtarma sansin var. yalniz biraz teknik. Mesala save dosyasini basindaki atiyom ilk 20 byti kurtarma uygulamasina " pattern " olarak vercen. Tum diski tarayacak o patterni arayacak. Veya kurtarma uygulamasi save dosyasinin formatini bilecek. Zor is.
Normal bios a girip flashla bilgisayarı açtım, c yi sildim USB den wini kurdum. Kurtarma programlari ni kurup çalıştırdığimda işlem bittikten sonra zaten hangi klasör nerede baba gosteriyoruz düzenli olarak, ben de documents e girdim programın bulmuş olduğu lakin eski save değil yeni save yi bana gösterdi. Çünkü yeni saveyi silmiştim

1qazse4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Yav kardes kusura bakma. Ben windowsta USB yi takinca sag tiklayip farmatla deyince ' hizli format mi? ' diye soruyor ya kafam oraya gitmis.

Ne zamandan beri win kullanmiyom ben 10 yildir linuxcuyum.

Sadede donersek; kardes kurtarma konusu cok teknik. Senin save dosyan atiyom 1347 byte olsa her bir baytin tam ustunden 100 kere gecsen her seferinde farkli bir deger yazsan bile o asil veriyi geri getirmek mumkun olabilir.

Harddisk' lerde donanim/firmware seviyesinde calisan geri getirme ileri/geri sarma fonksiyunu var olabilir. Ben teknik bilgimle bunun mumkun olabilecegine inaniyorum. Var olsa bile bunu sana bana soylemezler. Bunun nasil yapildigi bilgisini buyuk sirket, istihbarat ajansi vb lere yuksek fiyata satarlar gizli anlasmayla.

Yukarda biraz uctum ama destekli ucmaya calistim. Isine yarayacak pratik bisey diyemedim affola.

theremike

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yav kardes kusura bakma. Ben windowsta USB yi takinca sag tiklayip farmatla deyince ' hizli format mi? ' diye soruyor ya kafam oraya gitmis.

Ne zamandan beri win kullanmiyom ben 10 yildir linuxcuyum.

Sadede donersek; kardes kurtarma konusu cok teknik. Senin save dosyan atiyom 1347 byte olsa her bir baytin tam ustunden 100 kere gecsen her seferinde farkli bir deger yazsan bile o asil veriyi geri getirmek mumkun olabilir.

Harddisk' lerde donanim/firmware seviyesinde calisan geri getirme ileri/geri sarma fonksiyunu var olabilir. Ben teknik bilgimle bunun mumkun olabilecegine inaniyorum. Var olsa bile bunu sana bana soylemezler. Bunun nasil yapildigi bilgisini buyuk sirket, istihbarat ajansi vb lere yuksek fiyata satarlar gizli anlasmayla.

Yukarda biraz uctum ama destekli ucmaya calistim. Isine yarayacak pratik bisey diyemedim affola.
Peki mümkün olabileceğini söyledin, isime yarayabilecek herhangi bir program tavsiyr edebilir misin? Yani alt üstu bir oyun ama dedim ya çok uğraştım

1qazse4

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Windows tarafini bilmiyorum ben uzgunum.

theremike

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windows tarafini bilmiyorum ben uzgunum.
Bir de , yıllar önce de fotoğraflarım varken format atmıştım, geri getirmek için partition ile alakalı bir program kullanmıştım, daha sonrasında geri getirebilmistim. Pek bu işlerden anlamam, partition un ne demek olduğunu bile tam anlamadim, disk yönetiminde kurtarma bölümleri (recovery partition) vs falan var, ve sistem recovery programlarını yükleyip çalıştırdığimda bana bu şekilde şeyleri siraliyorlsr , ben de tam anlamıyorum, boş boş uğraşıyorum. En iyisi yazmak dedim . Bu disk yönetimindeki recovery partition lari kullanarak PC yi eski haline döndurebilme gibi bir şansım var mıdır yoksa hiç uğraşmayayim mi , 2 gündür ugrasiyorum