Soru Ford Focus 2006 LPG'ye Geçiş Sorunu

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Merhaba. Ford Focus LPG'li 2006 model bir aracım var. Son 1 haftadır aracı her çalıştırdığımda paneldeki tüm ışıklar 2-3 saniye sönüyor ve tüm göstergeler sıfırın altına çekilip 2-3 saniye titreyip tekrar düzeliyordu. Hata kodlarına baktığımda P0620 (Alternator, control - circuit malfunction) hatası aldım. Ama sonradan bu hata ve sorun kayboldu.

Fakat daha dün akşam kullandığım aracımı bu sabah çalıştırmaya çalıştığımda araç çalışmadı. Her marş bastığımda aracın sağ alt tarafından ve kaputun içinde tık tık tık diye aralıksız sesler gelmeye başladı. Marş basmayı kessem bile o ses ortalama bir dakika boyunca devam ediyordu. Ben baya bir marş bastım ve en sonunda araçtaki tüm elektrik gitti. Aracın anahtarı arabayı bile kilitlemiyordu.

Daha sonra aküde sorun olabileceğini düşünüp takviye yaptık ve araç çalıştı. Fakat çalıştıktan sonra sürekli kendi kendine aralıksız gaz verip bırakmaya başladı. Ve gazı köklesem bile araç gaz yemiyordu. En fazla 1300 deviri görüyordu. Üstelik araç panelinde şanzıman arızası ışığı da yandı fakat şanzımanda sıkıntı olmadığına eminim. Üstelik hararette çok hızlı bir şekilde ortaya gelince korkup kapattım aracı.

En sonunda tekrar bi deneyeyim dedim ve akşam tekrar takviye yaptık ve araç çalıştı. İlginç bir şekilde araçta ne kendi kendine gaz verme vardı, ne gaz yememe ne şanzıman arıza ışığı. Aracı bu şekilde yarım saat çalıştırıp peşinden yaklaşık 20 km sorunsuz yol gittim. Sonra akü şarj olmuştur deyip aracı kapattım ve tekrar çalıştırmaya çalıştım. Ne yazık ki araç çalışmadı ve o akşam bıraktım.

Sabah çalışmayacağını düşünüp arkadaşın arabasını getirip tam takviye yapacakken yapmadan bi deneyeyim dedim ve marş bastım. Araç tek seferde çalıştı. Hiçbir sorun yoktu. O şekilde yine 20 km civarı yol gittim ve aracı istop ettim. Tekrar çalıştırınca çalıştı herhangi bir sorun olmadı. Fakat şimdi de araç LPG tankı full olmasına rağmen geçmiyor. LPG geçiş ışığı öterek sürekli yanıp sönüyor. Daha önce böyle bir sorun yoktu. Acaba aküde mi bir sorun var, veya herhangi bir kısa devre, şase sorunu mu var. Bu konu hiç tecrübem yok. Yardımcı olabilir misiniz?

Ekte paneldeki ışıkların videosunu ve şuanki LPG sorununun gösteren videoların linkini ekliyorum. Sesi açarak izleyebilirsiniz.

Marş Sorunu:

LPG Sorunu:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bize anlatacağına sevise götürsen. Onlar daha iyi anlar. Ben sana burdan Marş dinamosu bozuldu derim, gereksiz zarara girersin.

turgutsalgin

Asistan
Reaksiyon puanı
119
Bize anlatacağına sevise götürsen. Onlar daha iyi anlar. Ben sana burdan Marş dinamosu bozuldu derim, gereksiz zarara girersin.
Gittim zaten fakat yurtdışındayım gittiğimde bakmıyorlar bile, en erken sonraki hafta Salı'ya randevu verdi birtanesi. Peki marş motorunda sorun olsa takviye yaparken tek seferde marş alabilir mi? Veya şu an takviyesiz herseferinde marş alıyor fakat LPG'ye geçiş sorunu var.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Muhtemelen Marş motorununveya bazı bileşenlerinin değişmesi gerekiyor.