Flash belleği ram olarak kullanma

Hollywoo

Profesör
Reaksiyon puanı
1,462
Öncelikle konum rehber değil size danışmak amacı ile açılmıştır.Soracağım bazı sorular var.

1-Flash Bellek ram olarak kullanılabilir mi ve kullanılırsa da bilgisayara bir zararı olur mu?
2-Örnek ben Flash Belleğimi ram olarak kullandım fakat sonrasında bu flash belleği ram olarak kullanmamak istersem ne yapmam gerekir?

Böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum ama internette forumlarda gezdim biraz araştırdım bunu yapıpta oyunlarda çok büyük fps artışı yaşayanlar varmış.Sizinde fikirlerinizi bekliyorum.

Daven

Kategori Moderatörü
Kategori Mod.
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
63
Kullanılabilir ama bir faydası olmaz. Oyunlarda fps artmaz bu yöntem ile.

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Öncelikle konum rehber değil size danışmak amacı ile açılmıştır.Soracağım bazı sorular var.

1-Flash Bellek ram olarak kullanılabilir mi ve kullanılırsa da bilgisayara bir zararı olur mu?
2-Örnek ben Flash Belleğimi ram olarak kullandım fakat sonrasında bu flash belleği ram olarak kullanmamak istersem ne yapmam gerekir?

Böyle bir şeyin olacağını sanmıyorum ama internette forumlarda gezdim biraz araştırdım bunu yapıpta oyunlarda çok büyük fps artışı yaşayanlar varmış.Sizinde fikirlerinizi bekliyorum.
Yanlış bilgi vermeyeyim ama bildiğim kadarıyla ram sadece küçük depolama alanlarıdır ama depolamanın aksine sadece okuyabilirsin içine bir şey yazamazsın(yanlışsam düzeltin).

Flashı taktıktan sonra flashın özelliklerine girince readyBoost denen bir şey var sanırsam o, dedikleri şey. Daha önce denemiştim sanırım ama emin olun hiç bir şekilde ram kadar etkili olamaz en fazla 2 fps fark yaratır 2 fps inde çok önemi olduğunu düşünmüyorum.

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

1- Kullanılabilir ama bunun size herhangi bir artısı olmayacaktır.
2-SWAP alanı RAM dolunca devreye girer, RAM dolmadan zaten USB belleğe sıra gelmez, USB belleği sistemden çıkartarak SWAP alanını devre dışı bırakabilirsiniz.

1 GB veya altında bir RAM kapasiteniz yoksa tavsiye ettiğim bir işlem değildir.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Ram olarak değil takas alanı olarak kullanılıyor. Ram gibi kullanılıyor fakat ramin yanından bile geçemeyecek hızda. Zaten takas alanını hardiskindende ayırabilirsin (sağlığını düşürüyor harddiskin fakat windowsta ayırmak zorunlu sen ayırmasanda o 4gb ayırıyor).

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Yanlış bilgi vermeyeyim ama bildiğim kadarıyla ram sadece küçük depolama alanlarıdır ama depolamanın aksine sadece okuyabilirsin içine bir şey yazamazsın(yanlışsam düzeltin).

Flashı taktıktan sonra flashın özelliklerine girince readyBoost denen bir şey var sanırsam o, dedikleri şey. Daha önce denemiştim sanırım ama emin olun hiç bir şekilde ram kadar etkili olamaz en fazla 2 fps fark yaratır 2 fps inde çok önemi olduğunu düşünmüyorum.
ayrıca internette bunu buldum 2010 yılından kalma ama hala işe yarayacağını düşünüyorum
"
ReadyBoost'un mantığı sabit üstündeki önbelleği, erişim hızı daha yüksek olan USB 2.0 bir belleğin içine atıp, burdan okuyup yada buraya yazılmasıdır. ReadyBoost'un doğuş sebeplerinden en önemlisi de Vista ile gelen SuperFetch'dir. Bu özellikte sık kullandığınız programları belirleyip bunları bellekte tutan yada bellek - önbellek arası iletişimi yöneten bir sistem olması.

Örneğin bellekte çok sık kullandığınız programların .dll dosyaları yada direk .exe'leri beklerken ilk defa açtığınız bir program için yer açılacaksa bellekte SuperFetch bu sefer o sık kullandıklarınız arasından hangisini en az kullanıyorsanız onu önbelleğe atacak yeni programa yer açacaktır, bu yada benzeri bellek - önbellek alışverişlerini daha performanslı yapmak için doğmuştur ReadyBoost.

"

Hollywoo

Profesör
Reaksiyon puanı
1,462
Zaten bende böyle bir şey olmaz diye düşünmüştüm olsa da pek etkisi yoktur gibisinden.Ama bazı forumlarda yazmışlar böyle flash belleği ram yaptım 100 fps arttı falan insanın kafasında şüphe uyandırıyor :D

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Zaten bende böyle bir şey olmaz diye düşünmüştüm olsa da pek etkisi yoktur gibisinden.Ama bazı forumlarda yazmışlar böyle flash belleği ram yaptım 100 fps arttı falan insanın kafasında şüphe uyandırıyor :D
Öyle bir şey bana göre imkansız.

Sistemi rahatlatacağını düşünüyorum. (Hızlı USB kullanmak çok iyi olacaktır.)

Ram_kafasi

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
100 FPS artması imkansız gibi bir şey, USB bellek saniyede 16 katrilyon TB'lık okuma-yazma hızı varsa belki olabilir onun dışında 1 FPS'lik artış bile bu yöntemle zor.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Sanal belleği arttırmayla 100 fps artması imkansız. Çünkü ram ile sabit diskin gecikme süreleri arasında dağlar kadar fark var. Ramlerin 20-7 cl arasında değişen gecikme süresi var. Sabit disklerin ise çooook daha yüksek gecikme süreleri.

WindStone

Profesör
Reaksiyon puanı
2,596
Onlar ya çok önceden kalma ki o zamanlar işe yarıyor olabilir. Yada dalga geçmek amaçlı yazılmışta olabilirler.

rover_xp

Profesör
Reaksiyon puanı
2,230
Yok hocam böyle site sahiplerine teşekkür falan da ediyorlardı gerçek yorumlarda :D
Ufak boyutlu bir oyun ise ve hddye sahipsen flash bellekten oynayabilirsin öyle 100 fps arttığını görmüştüm bir videoda. 400 fps olan fps değeri 500 fpse artmıştı. (Test ederken oynanan oyunlar: gta san andreas, cs source).

Bella Ciao

Profesör
Reaksiyon puanı
3,193
yapılır ama fps %3 etki eder daha çok cache gibi olur