Firefox un ayıbı

arex2155

Asistan
Reaksiyon puanı
0
oooo wikipedia'dan aldığın yazıyla alıntı yapıcaksan işimiz var.. yada wikipedia'nın bilimsel ve birçok alanda umursanmayan bir kaynak olduğunu bilmiyorsun.. her önüne gelenin değiştirebildiği anonim bir bilgi kaynağıdır wikipedia.. oraya yazıyı yazan bir dil bilimci de olabilir (ki öyle olduğunu sanmıyorum) kafasına esen biri de olabilir..

Manevra yapma dikkat ettiysen üç dilde de kaynaklar var türkçe kürtçe ingilizce ve kürtç o kadar iyi bi bilgi istiyorsan da kürt dil enstitüsüne git :) :wink:

silurdas

Asistan
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar biraz araştırın.Hangi ülke neden 2ye bölünmüş filan.Ülkelerin bölünme sebeplerine bakın.Bölünmelerin başında Dil gelir.Hepimiz uyuyoruz.Türkçenin içine ediyorlar haberimiz yok.Msn dili diye bişey çıktı mesela.ben bu yazıyı yazarken bile bir sürü hata yapmışımdır kim bilir.selam yerine slm yazmak küçümsenebilir ama "bye" kelimesi çok yaygınlaştı.Ben çok kişi gördüm yabanc dizi izlerken "bye" kelimesini duyunca " aaa yabancılarda mı bye diyo" dediler :S "bye" kelimesi yerine hoşçakal demek zor mu yada iyi günler gibi ? Türkçemizi böle yok ediyolar alttan alttan.Birde kürtçeyi dayadılar bize.Ohh Türkçenin değeri kalmadı.Dil,atasözleri ve benzeri şeyler hep kültürdür arkadaşlar.Atasözlerine bakın ne kadar anlamlı şeyler.Siz bunları yok ederseniz işimiz vahim

Bazı arkadaşlar arapçada var demiş.O zaman Atatürk niye latin harflerini getirdi?

( kimseyi aşağalamak için yazmadım.düşüncelerimi söyledim.belki haklı bulur düşünceleriniz değişir diye düşündüm.ince noktalar çünkü bunlar )

EKLEME : Bazı ülkeler İngilizce bile konuşmuyolar sadece kendi dilleriyle iletişim kuruyolar.Bunun sebebi eğlence mi ? Adamlar bişey biliyolarki İngilizce değil kendi dillerini konuşuyolar.Biz ise ingilizceyi geçtik kürtçeye başladık

cagkan1923

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Manevra yapma dikkat ettiysen üç dilde de kaynaklar var türkçe kürtçe ingilizce ve kürtç o kadar iyi bi bilgi istiyorsan da kürt dil enstitüsüne git :) :wink:

Kürtçe bir dil mi?
Rusya'nın Erzurum konsolosu olarak görev yapmış olan Auguste Jaba, 1860 yılında Kürtçe üzerine derlemelerini yayınlamıştır. Daha sonra da Sen Petersburg Bilimler Akademisi'nin F. Justi isteği üzerine Kürtçe-Rusça-Almanca Lugat'taki 8378 kelimelik bir "Kürtçe" sözlük hazırlanmıştır. Daha sonra da V. Minorsky gibi kürdologlar tarafından bu sözlük tasnif edilmiştir. Buna göre:
3080 kelime ............. TÜRKÇE
1030 kelime ...................Farsça
1200 kelime .......... Zend lehçesi
370 kelime ............... Pehlevi lehçesi
2000 kelime .............. Arapça
220 kelime ........... Ermenice
108 kelime ......... Keldanî
60 kelime ......... Çerkesçe
20 kelime ................ Gürcüce
300 kelime ........ menşei belli olmayan
olduğu anlaşılmıştır. (Prof. Dr. A. Haluk Çay, Her Yönüyle Kürt Dosyası, sf. 119)
Ahmet Buran'ın "Doğu Anadolu Ağızlarının Kelime Haznesi" başlıklı araştırması, "Kürtçe'de var olan 2000-3000 Arapça ve Farsça kelimenin (aslında sözlüğe bakarsanız 5500) %80'inin OSMANLI TÜRKÇESİ, %40-50'sinin de BUGÜNKÜ TÜRKÇE olduğu"nu ortaya koymuştur. Yeni yayınlanan ve 20.000 kelimelik olduğu söylenen "kürtçe" sözlük de, ilkinden farklı değildir.
Öte yandan, Alman Prof. De Groot en az "1300 öncesine ait GÖKTÜRK ve UYGUR TÜRKÇESİ'nden 532 kelimenin bugün "Kürtçe" diye bilinen ağızlarda hâlâ kullanılmakta olduğu"nu tesbit etmiştir. Bu kelimelerden bazıları şunlardır:

GÖKTÜRK .............Kürtçe ...............Anlamı apa .......................... apo ....................... amca
mın ................................ min .............. ben, benim, bana
ka ....................... ka/ko ............... aile büyüğü, yaşlı kişi
kent .......................... gend/gund ........................ şehir, köy
buge ................... bug(e) ......................... gelin
kon ........................ kon ...................... çadır, konak yeri
kutay .................. kutni .................... parlak kumaş
eke ..................kako/kek/keko ................ ağabey
eke .................... axe ..................... ağa
kalın ................... khalın ................. başlık parası
lor ...................... lor ................. süt, lor peyniri
iğit ..................... eğit................... yiğit
ilan .................... ilan ........................ yılan

arex2155

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kürtçe bir dil mi?
Rusya'nın Erzurum konsolosu olarak görev yapmış olan Auguste Jaba, 1860 yılında Kürtçe üzerine derlemelerini yayınlamıştır. Daha sonra da Sen Petersburg Bilimler Akademisi'nin F. Justi isteği üzerine Kürtçe-Rusça-Almanca Lugat'taki 8378 kelimelik bir "Kürtçe" sözlük hazırlanmıştır. Daha sonra da V. Minorsky gibi kürdologlar tarafından bu sözlük tasnif edilmiştir. Buna göre:
3080 kelime ............. TÜRKÇE
1030 kelime ...................Farsça
1200 kelime .......... Zend lehçesi
370 kelime ............... Pehlevi lehçesi
2000 kelime .............. Arapça
220 kelime ........... Ermenice
108 kelime ......... Keldanî
60 kelime ......... Çerkesçe
20 kelime ................ Gürcüce
300 kelime ........ menşei belli olmayan
olduğu anlaşılmıştır. (Prof. Dr. A. Haluk Çay, Her Yönüyle Kürt Dosyası, sf. 119)
Ahmet Buran'ın "Doğu Anadolu Ağızlarının Kelime Haznesi" başlıklı araştırması, "Kürtçe'de var olan 2000-3000 Arapça ve Farsça kelimenin (aslında sözlüğe bakarsanız 5500) %80'inin OSMANLI TÜRKÇESİ, %40-50'sinin de BUGÜNKÜ TÜRKÇE olduğu"nu ortaya koymuştur. Yeni yayınlanan ve 20.000 kelimelik olduğu söylenen "kürtçe" sözlük de, ilkinden farklı değildir.
Öte yandan, Alman Prof. De Groot en az "1300 öncesine ait GÖKTÜRK ve UYGUR TÜRKÇESİ'nden 532 kelimenin bugün "Kürtçe" diye bilinen ağızlarda hâlâ kullanılmakta olduğu"nu tesbit etmiştir. Bu kelimelerden bazıları şunlardır:

GÖKTÜRK .............Kürtçe ...............Anlamı apa .......................... apo ....................... amca

ya arkdaşlar yapmayın bende size böyle türkçede kullanılan bir çok kelime gösteririm siz eğer bu dili kabul etmiyorsanız bu halkıda kabul etmiyorsunuz demek ve biz 5000 yıldır bu topraklardayız tüm dillerin ortak kelimeleri vardır biz uzlaşı diyoruz kardeşlik diyoruz siz bizim dilmizi yok saymaya çalışıyorsunuz IRKÇILIK yapıyorsunuz ve yukarda verdiğin bir çok kelime kürtçeyle uyum sağlamıyo o kdaar tatmin edici değil ve sen eski osmanlı türkçesiyle bugünkü türkçe arasındaki farkıda biliyor musun saçma sapan bir yazı gelip önüme koyuyorsun Allah aşkın kürtçenin yüzde 50 türkçe diyosun bir kürtün konuştuğunun yüzde kaçını anlıyorsun :4:

ya allah aşkına burda sözde benzeme var yuh artık ya "apo" ile "amca"nın ne alakası var yani aşağıda verceğim tablo tam bi saçmalık bakın bakın gülün
apo ....................... amca

arex2155

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bırakalım bu konu burda kapansız siz türkçenizi bizde kürtçemizi konuşalım sizler ingilizceyi yok sayıyor musunuz fransızcayı yunancayı ermeniceyi ...size kurtuluş savaşında çanakkalede yardım eden milletiz biz sizi sırtınızdan vurmayan tek milletiz biz Bunada mı hiç saygınız yok

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2

sorun 3 dilde de olup olmamasında değil.. wikipedia hiçbir akademik çalışmada veya ciddi araştırmalarda geçerli bir kaynak değildir.. çok geçerli bir kaynak yazmış gibi hava atmasından dolayı dedim ben, ben bunu anlatmaya çalıştım sen nasıl anladıysan artık... :4:

manevra yapma vs kelimeler de kullanma ! site kurallarına aykırı olmasa gösteririm sana manevrayı... :cursing:

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Türkçe'yi bu kadar seviyorsanız gidin Açık Kaynak programların Türkçeleştirilmesi'nde çalışın.Mozilla kendisi çeviri yapmıyor,işi gönüllüler yürütüyor.

sonyman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben gönderdim mail :) işte

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/browse/type:3
Even to this page kurdish language, but no Turkish, why? We want Turkish language, what would she do that stupid kurd am Firefox is no electricity in their homes would put their kurd so im too ANGRY!!! my email is fake my name is fake i love firefox but i want to turkish dictionary!
Sorry for bad english

İLHAN-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kürtçe diue bir dunya uzerınde tanınmıyor tamamen bu kurulusların fırmaların ınsafıyetıne kalmıs bırsey...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Yazık ya. Oturup burada tartışılan şeye bakın. Delinin biri bir taş atmış kuyuya misali, herkes damlamış. Herkes bir anda Türk oluvermiş. :) Ne kadar hoş, tebrik edilesi...

Yukarıda çoğu kişi açıklamış ama konuyu açan arkadaş Mozilla kuruluşunun felsefesini ve çalışma şeklini bilmiyormuş galiba. Türkçe dil paketlerini Mozilla Vakfı çıkarmıyor zaten. Hiçbir dil paketi onlar tarafından çıkarılmıyor. Bunu, Türk geliştiriciler yapıyor.

Konu, basit bir yanlış anlaşılmadan nerelere gelmiş... Kimi çıkmış "Kürtçe yoktur!" demiş, kimisi sözde milliyetçilik yapmış. Yukarıda Türkçe dil paketi yok diye isyan eden kaç kişi Türkçe'ye gerçekten değer vermiş? Kaç kişi "Türkçe dil paketi niye yok?" sorusunu yazarken Türkçe'yi çok düzgün bir şekilde kullanabilmiş? Sanırım bizim asıl sorunumuz da bu. Yukarıda birinin dediği gibi her şeyi çok biliyoruz gibi davranıyoruz. Çok iyi biliyorsanız Türkçe konuşun ve/veya Türkçe'yi düzgün konuşun. Ve bunu gerçekten başarabildiğinizde de yokluğundan şikayetçi olduğunuz Türkçe dil paketlerini siz yazın.

alamut72

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Suc bunu türkçeleştirmesi gerekenlerin, bunu yapmamamlarıdır.
Nitekim kürtçeye çevirenin ismi yazılımış : Developer Erdal Ronahi

_Sword_

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Karanlığa küfür edeceğinize bir mum da siz yakın.

kryyltkn

Doçent
Reaksiyon puanı
0
wikipedia dan tamamen alıntıdır

Kürtçe, (Kurdî veya Kurdkî) geniş Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İranî kolunun kuzey-batı İrani grubuna girer ve Türkiye'nin doğu ve güney doğusu, Suriye'nin kuzeyi, Irak'in kuzeyi ve dogusu ve Iranin batisinda konusulmaktadir.[kaynak belirtilmeli] Orta Doğu'nun Arapça, Türkçe ve Farsçadan sonra en çok konuşulan dördüncü dilidir.[kaynak belirtilmeli] Dünyada tahminen 25-30 milyon insan tarafından konuşulur.[kaynak belirtilmeli] Göçler yüzünden son onyıllarda Avrupa'da da çok sayıda konuşanı bulunmaktadır.
Yapı olarak Altay dil ailesine giren Türkçe ve bir Sami dil olan Arapçadan çok farklıdır. Ama hem gramer hem de bazı temel sözcükler açısından gerek Avestî ve Sankrit gibi eski diller, gerek Fransızca, İngilizce, Rusça ve Almanca gibi çağdaş Avrupa dilleri ile önemli benzerlikler arz eder. Aynı kökten gelen Kürtçe ile Farsça arasındaki benzerlik ve farklılıklar ise Latinceden türeyen Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca arasındaki ayrılıklarla karşılaştırılabilir. Bir kısım sözcükler aynı eski İranca kökenden gelip, zamanla değişik bir evrim sonucu bugün iki dilde tamamen farklı telaffuz edilmektedir. Her iki dilin ayrıca tamamen kendilerine özgü zengin kelime hazineleri, morfoloji, fonoloji ve gramer kuralları vardır. Örneğin Kürtçede önemli bir rol oynayan adların, Fransızcada olduğu gibi eril ve dişil olarak cinslere göre ayrımı olayı Farsçada yoktur.

burda kaynak : Kürtçe - Vikipedi

İstersen ingilizce gayet geniş açıklamalı :Kurdish language - Wikipedia, the free encyclopedia

kürtçe wikipedia : Zimanê kurdî - Wîkîpediya

Kürtçe İŞletim sistemi istersen indirebilirsin buda haber linki Kürtçe Linux hazır

ARKADAŞIM BAŞKA Bİ KANIT VEYA BELGE İSTİYORSAN GOOGLE AMCA SANA YARDIMCI OLSUN :wink:

Wikipedia'yı bana kaynak gösteriyorsan seninle bu konuyu hiç tartışmayalım istersen.

maydanoz

Asistan
Reaksiyon puanı
0

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Siz birde Gimp'i gorun,
Turkcesi oldugu halde listede yok, oysa kurdi var.
Bu kimin sucu merak ettim :D

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Birincisi Mozilla ürünlerini gönüllüler kendi dillerine çeviriyor.
İkincisi, o sayfa, "yazım anında yapılan dil denetimi" için eklenti sayfası, yani bir programcık ve Türkçe'nin dil bilgisi yapısı oradaki dillerden farklı olduğu için, dil bilgisi kontrolünde "Türkçeye özel" program hazırlamak gerekir.

Oysa Latin dilleri, Farsça ve hatta Kürtçe aynı dil ailesinden geldiği için yapılmış bir dil bilgisi kontrolü programına o dile ait sözlük eklemek yeterlidir.

Türkçe için yapılmış Türkçe dil denetimi programı yok mu?
Var, ama Firefox 'a eklenti olarak kurulmuyor, bilgisayarınıza ayrı bir program olarak kuruluyor ve desteklediği her yerde bu denetimi gerçekleştiriyor.

Türkçe için dil denetimi programının adı nedir?

Zemberek

Zemberek Windows'a nasıl kurulur?
Bilmiyorum. Araştırıp öğrenebilirsiniz.

Zemberek Pardus'a nasıl kurulu?
Zaten yüklü geliyor, bir şey yapmanıza gerek yok.

Open Office ve Zemberek
Zemberek, Open Office paket programı içinde yüklü olarak gelir. Eğer Open Office kullanıyorsanız, onun içinde yapılan tüm Türkçe dil denetimi Zemberek ile yapılıyor.

Zemberek ve diğer Türkçe kökenli diller
Zemberek, aynı zamanda Azerbaycan Türkçesi gibi Türkiye Türkçesi ile aynı kökene sahip olan (aynı dil bilgisi kurallarına sahip olan) diğer diller içinde kullanılabilir durumdadır.

ALMİ

Profesör
Reaksiyon puanı
60
Kürtçe bir dil midir? Bence bunu tartışmak lazım kaç kelimeden oluşmakta benim bildiğim kelime sayısı çok az o nedenle dil statüsüne girmemekte.

Bu arada milyonlarca kişi kürtçe konuşuyor diyorsun kaynak gösterebilir misin başka nerelerde konuşuluyor? Hiç sanmıyorum milyon olduğunu.
Kelime sayısı aslında en fazla olan dile ama çalıntı İngilizce'den Türkçe'den herdilden kesin bir çalıntı kelime var.

gandalf_3466

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kurulu olan firefox umu kaldirarak protestomu gerceklestiriyorum sizlerde katilin lutfen

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
wikipedia dan tamamen alıntıdır

Kürtçe, (Kurdî veya Kurdkî) geniş Hint-Avrupa dil ailesinin Hint-İranî kolunun kuzey-batı İrani grubuna girer ve Türkiye'nin doğu ve güney doğusu, Suriye'nin kuzeyi, Irak'in kuzeyi ve dogusu ve Iranin batisinda konusulmaktadir.[kaynak belirtilmeli] Orta Doğu'nun Arapça, Türkçe ve Farsçadan sonra en çok konuşulan dördüncü dilidir.[kaynak belirtilmeli] Dünyada tahminen 25-30 milyon insan tarafından konuşulur.[kaynak belirtilmeli] Göçler yüzünden son onyıllarda Avrupa'da da çok sayıda konuşanı bulunmaktadır.
Yapı olarak Altay dil ailesine giren Türkçe ve bir Sami dil olan Arapçadan çok farklıdır. Ama hem gramer hem de bazı temel sözcükler açısından gerek Avestî ve Sankrit gibi eski diller, gerek Fransızca, İngilizce, Rusça ve Almanca gibi çağdaş Avrupa dilleri ile önemli benzerlikler arz eder. Aynı kökten gelen Kürtçe ile Farsça arasındaki benzerlik ve farklılıklar ise Latinceden türeyen Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca arasındaki ayrılıklarla karşılaştırılabilir. Bir kısım sözcükler aynı eski İranca kökenden gelip, zamanla değişik bir evrim sonucu bugün iki dilde tamamen farklı telaffuz edilmektedir. Her iki dilin ayrıca tamamen kendilerine özgü zengin kelime hazineleri, morfoloji, fonoloji ve gramer kuralları vardır. Örneğin Kürtçede önemli bir rol oynayan adların, Fransızcada olduğu gibi eril ve dişil olarak cinslere göre ayrımı olayı Farsçada yoktur.

burda kaynak : Kürtçe - Vikipedi

İstersen ingilizce gayet geniş açıklamalı :Kurdish language - Wikipedia, the free encyclopedia

kürtçe wikipedia : Zimanê kurdî - Wîkîpediya

Kürtçe İŞletim sistemi istersen indirebilirsin buda haber linki Kürtçe Linux hazır

ARKADAŞIM BAŞKA Bİ KANIT VEYA BELGE İSTİYORSAN GOOGLE AMCA SANA YARDIMCI OLSUN :wink:

Kaynağın Wikipedia Ve Google Mı

Sen Kaç Yaşınsdasın Ya

preferst

Profesör
Reaksiyon puanı
30
Ne kadar Aklı kıt insan var burda ya gördükçe üzülüyorum. Arkadaş orda yüzlerce dil var sana kürtçe dil olmasımı batmış. Yok kürtçe dilmiymiş... Ne oldu kardeşim zoruna mı gitti orada olması. Türkçe ne kadar dilse kürtçe de o kadar dildir inkar politikasıyla hiçbir yere varamazsın. Sanki orada Türkçe yerine kürtçe dili seçmişler gibi...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
kurulu olan firefox umu kaldirarak protestomu gerceklestiriyorum sizlerde katilin lutfen

Kurulu olan Firefox'unu kaldırarak sadece kendin kaybedersin. Emin ol, sen o programı silerken en az 10 kişi sildiğin şeyi bilgisayarına yüklüyordu. :)

Ortada protesto edilecek bir şey de yok. Protesto edeceksen, ülkeyi terk et. Çünkü böyle durumlarda protesto etmen gereken kişiler Türk geliştiricilerdir.

Exploit Coder

Profesör
Reaksiyon puanı
26
Ayıp da yok suç ta. Bazıları Türklerden önce davranmış demekki. Kimseyi suçlayamazsın veya kınayamazsın bu durumda. O zaman kullanma aero temasını.

Slokr

Profesör
Reaksiyon puanı
33
arkadaşlar bunun böyle işlediğini bilmiyordum konuyu açarken. firefoxun değil bizim ayıbımızmış. o size göre kullanılmayan dil kürtçeyi bile biri çevirmiş.

arex2155

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ya arkadaşlar bir şey demiyorum bu sitede bu kadar kürt ve kürtçe düşmanı görmek hakikaten beni üzdü uzun zamandır takip ettiğim bir siteydi ya burda anladimki sitenin verdiği "doçent & profesör " gibi terimler sadeec msj sayısına bakıyor abuk subuk msj atanlarda kolaylıkla prof doç oluyor herhalde bana diyorsunuzki wikipedia kaynak mı olur sizi genelde bilgileri hangi siteden alıyorsunuz sanal bi ansiklopedi söyleyin ordan araştırın veya hakikaten türkler türk türk diye diye kendini kaybetmiş ne olmuş yani firefoxtaki çalışan kürt ekibi dil yaması yapmış kürtçe firefoxta var işletimsistemide var dilimize hakaret ediyorsunuz bu konuyu kapatalım dedim hala kürtçe çalıntı diyor ingilizceden ALMİ adlı arkdaşım sen KÜRTÇEYİ ne kdar biliyorsun ha biliyorsa sana kürtçe diyorum "hey mı dı gora bave demin "QaFeİN senin düşüncen nedir hadi internette sağlam bi kaynak göster kryyltkn sen hiç gittin mi doğuya tekrar Soruyorum siz Kürtçe ANlıyormusunuz İLHAN adlı arkadaşım biz kürtler olduğu sürece kürtçeyi konuşanda var yazanda sen canını sıkma ve son olarak

TÜRKÇE OLMAMASI KİMİN SUÇU

türkçe olmaması sizi suçunuz arkadaşlar o kadar istiyyorsanız firefoxa yardımcı olun
bizim kürt geliştiriciler yapmış sizin türkler yatmış desene