Fenerbahçe CAS'a gidiyor!

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi'ne katılamama kararını CAS'a taşıma kararı aldığını borsaya bildirdi

664533_detay.jpg

Fenerbahçe, futbol takımının UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılamamasıyla ilgili olarak Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) başvuracak.

Fenerbahçe Sportif Hizmetler Sanayi ve Ticaret AŞ'den İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'na gönderilen ve Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda da yer alan açıklamada, ''Takımımızın Şampiyonlar Ligi'ne katılamaması ile sonuçlanan sürece ilişkin olarak CAS nezdinde tarafımızı temsil etmek ve hukuki süreçleri başlatmak üzere Avukat Sayın M.Emin Özkurt ve JLD Activities SARL- Sayın Jean Louis Dupont ile görüşmelere başlanmıştır'' denildi.

Kaynak

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Twitter'da takip ettiğim bir çok spor yazarı Dupont'un bu davayı kazanacağından bahsediyor.Bakalım görelim.

Ayrıca yaptığım araştırma da Fenerbahçe çöktü finansal anlamda felan filan diyenlere, soruşturmadan önce ve sonra ki değerleri yazayım;

3 Temmuz’dan önce piyasa değeri 1 milyar 781 milyon lira olan Fenerbahçe hisseleri 982 milyon 500 bin liralık değere geriledi.

Galatasaray Sportif hisselerinin bu dönemde 1 milyar 48 milyon lira olan piyasa değeri ise 738 milyon 842 bin liraya geriledi.

Beşiktaş Futbol Yatırımları hisselerinde ise 3 Temmuz’da 410 milyon lira olan piyasa değeri 353 milyon 600 bin liraya düştü.

Trabzonspor Sportif hisselerin toplam piyasa değeri dünkü yükselişle birlikte 405 milyon liraya ulaştı.

Asıl amaçları belli Muharrem İnce'ye katılmamak elde değil.

Aklanan JUVE'de UEFA'dan JUVE 650.000.000 EURO aldığı söyleniyor.İlginç şeyler oluyor bakalım.

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
F.BAHÇE’nin durumuna benzer bir olay İsviçre’de yaşandı.

UEFA Avrupa Ligi’nde Sion’a elenen İskoçya’nın Celtic takımı, “Rakibimiz Mısırlı Essam El-Hadary’nin transferi sırasında usulsüzlük yaptı. İki transfer döneminde geçerli olmak üzere ceza almalarına rağmen bu kurala uymadı” diyerek UEFA’ya şikayette bulundu.

Bunun üzerine UEFA Başkanı Michel Platini ve Genel Sekreter Gianni Infantino başvurunun değerlendireceğini belirtti.

Daha sonra UEFA kendi aldığı karara karşı hareket eden Sion’un UEFA Avrupa Ligi’nden men edilmesini İsviçre Futbol Federasyonu’ndan (ASF) talep etti.

Ancak İsviçre Federasyonu, “Bu dava şu anda İsviçre yargısında‚ dava sonuçlanana kadar istediğiniz gibi bir işlem yapamayız” diyerek UEFA’ya kulak asmadı.

Kaynak

TFF bunu yapamadı.

Dupont Fenerbahçe'yi aklamaya çalışmayacak. Şike soruşturmasını bu davadan ayrı tutmak gerekiyor. Fenerbahçe ve Dupont Bu davada sadece TFF'nin UEFA baskısı ile aldığı kararı yargıya taşıyacak, dava sürecinde Fenerbahçe şikeden suçlu bulunsa da, bulunmasa da mahkemeyi etkilemeyecek.

Fenerbahçe'nin bu davayı kazanacağını düşünüyorum...

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
F.BAHÇE’nin durumuna benzer bir olay İsviçre’de yaşandı.

UEFA Avrupa Ligi’nde Sion’a elenen İskoçya’nın Celtic takımı, “Rakibimiz Mısırlı Essam El-Hadary’nin transferi sırasında usulsüzlük yaptı. İki transfer döneminde geçerli olmak üzere ceza almalarına rağmen bu kurala uymadı” diyerek UEFA’ya şikayette bulundu.

Bunun üzerine UEFA Başkanı Michel Platini ve Genel Sekreter Gianni Infantino başvurunun değerlendireceğini belirtti.

Daha sonra UEFA kendi aldığı karara karşı hareket eden Sion’un UEFA Avrupa Ligi’nden men edilmesini İsviçre Futbol Federasyonu’ndan (ASF) talep etti.

Ancak İsviçre Federasyonu, “Bu dava şu anda İsviçre yargısında‚ dava sonuçlanana kadar istediğiniz gibi bir işlem yapamayız” diyerek UEFA’ya kulak asmadı.

TFF bunu yapamadı.

Dupont Fenerbahçe'yi aklamaya çalışmayacak. Şike soruşturmasını bu davadan ayrı tutmak gerekiyor. Fenerbahçe ve Dupont Bu davada sadece TFF'nin UEFA baskısı ile aldığı kararı yargıya taşıyacak, dava sürecinde Fenerbahçe şikeden suçlu bulunsa da, bulunmasa da mahkemeyi etkilemeyecek.

Fenerbahçe'nin bu davayı kazanacağını düşünüyorum...

Türkiye ve Uluslararası bir tezgahın içindeyiz. Tamamen ekonomik ve siyasi bir tezgah. Bunu anlamak istemiyor bazı arkadaşlarımız. İş fanatiklikten çıktı artık...

m.emek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
daha çok KASarlar !!!
Siz objektif değilsiniz.uefa Türkiye yi 2 .sınıf ülkesi yapmış ve hiçbir ülkeye söz geçiremeyen ufa saf olan güzel ülkeme gücü yetmiş durumda.
Böyle düşünenler konu FENER OLUNCA ADALET,HAK,ÜLKE ONURU BOŞ...YETERKİ FENER ZARAR GÖRSÜN...YAZIKKK
ALLAH ADAKETLŞ OLMAYANI SEVMEZ...

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
Türkiye ve Uluslararası bir tezgahın içindeyiz. Tamamen ekonomik ve siyasi bir tezgah. Bunu anlamak istemiyor bazı arkadaşlarımız. İş fanatiklikten çıktı artık...
CHP'li Muharrem İnce bu konu hakkında çok konuşmalar yaptı düzenli bir plan içinde olduğumuzu milletimizi farklı konulara çekip ayrıştırmak ama neyse çıkacak kokusu elbet! Buna da bir laf bulurlar. :)

m.emek

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
türkiye ve uluslararası bir tezgahın içindeyiz. Tamamen ekonomik ve siyasi bir tezgah. Bunu anlamak istemiyor bazı arkadaşlarımız. Iş fanatiklikten çıktı artık...
hocam objektif yorum yapmayanlar konu fener olunca ülke onlar için önemli değil,hak kavrami ve adalet duygulari yok....
Yeter ki sari kanarya bitsin...

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27

Fenerbahçe'liler suçumuz varsa cezamızı çekelim diyor, Bu konuda en ufak bir destek beklemediği gibi köstek olunmasından da rahatsız. Yargı çerçevesinde adil bir şekilde yargılama ve kesin kararı bekliyor. Klüpler birliğinin kendi çıkarlarını gözeterek vediği destek zaten hiç samimi değil. Büyük bir kayba uğrayacakları doğru, bu yüzden Fenerbahçe'nin düşürülmesini istemiyorlar. Ben buna kesinlikle karşıyım, suçumuz varsa düşürülmeliyiz.

UEFA'nın tehditlerine ve TFF'yi bu kararı almasına zorlamasına klüplerimiz ortak hareket ederek bu karara karşı durmalıydı. Şampiyonlar Liginden suçlu ilan edilerek dışlanana bir takım Süper Lig'de oynayacak, rüyamda görsem inanmazdım.

Bir gerçek var ki benim gözümde Fenerbahçe nerede oynarsa, Süper Lig de orasıdır...

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Fenerbahçe'liler suçumuz varsa cezamızı çekelim diyor, Bu konuda en ufak bir destek beklemediği gibi köstek olunmasından da rahatsız. Yargı çerçevesinde adil bir şekilde yargılama ve kesin kararı bekliyor. Klüpler birliğinin kendi çıkarlarını gözeterek vediği destek zaten hiç samimi değil. Büyük bir kayba uğrayacakları doğru, bu yüzden Fenerbahçe'nin düşürülmesini istemiyorlar. Ben buna kesinlikle karşıyım, suçumuz varsa düşürülmeliyiz.

UEFA'nın tehditlerine ve TFF'yi bu kararı almasına zorlamasına klüplerimiz ortak hareket ederek bu karara karşı durmalıydı. Şampiyonlar Liginden suçlu ilan edilerek dışlanana bir takım Süper Lig'de oynayacak, rüyamda görsem inanmazdım.

Bir gerçek var ki benim gözümde Fenerbahçe nerede oynarsa, Süper Lig de orasıdır...

Bende Fenerliyim, dediklerine katılıyorum aynen, cezamız neyse çekelim. Çekelim tamam ona birşey demiyoruz zatende ortada ceza yok daha soruşturma bitmedi bişey olmadı. Bizim dediğimizde bu.

Zaten destek konusundada kimsenin yardım edeceğini düşünmüyorumki.. Artık olayı Fener ve diğerleri olarak ayırdılar. Zaten desteğede gerek yok. Biz kendimiz yeteriz. Hatta bu dava bize eksilerinin yanında pek çok bizim yıllarca uğraşamamıza rağmen yapamayacağımız şeyi kazandırdı.

1. Öncelikle 25.000.000 taraftarı olan bir camiayı tek yumruk haline getirdiler ki bunu istesek biz bile yapamazdık :)

2. Gerceklestirmesi yıllar alacak 1.000.000 Taraftar kart projesi sayenizde(3 günde 50bin taraftar kart satılmış) (Benim sahsi fikrim en fazla 1 yılda ) cok erken gerceklesecek :)

3. Bu sene gene büyük ihtimalle birçok klubün stad kapasitesindende daha fazla kombine satacaz(şu an 30bin sanırım) ve kendi rekorumuzu tekrar biz kıracağız büyük ihtimalle

4. Sadece tek bir fenerium mağazası 1 günde 650.000 TL ciro yapmıştı. 4 Eylül pazar günü gene kendi rekorumuzu kıracağız ve tek bir mağaza için tek günde hedef 1.000.000 TL ! Ayrıca bu organizasyon sadece Türkiye'nin sadece 1 Mağazısında ve diğer tüm il ve ilçelerdeki Fenerium mağazalarındada organizasyonlar şimdiden yapılıyor ve devam ediyor.

5. Son olarakta bayramın 3. günü inş bende fenerium dayım taraftar kartımı ve çubuklu formamı alıp takımımıza hep desteğimiz vereceğim.

Yani anlatağım şuki Fener aslında sadece 1 sene kaybedecek ve giden bir kaç oyuncu olacak. hadi 2 sene kaybetsin diyelim herkezin dilinde şu anda bu 2 yıl. Bu 2 yılın sonunda Fenerbahçe normalde beklenende çok güçlü bir şekilde tekrar çıkacak ve kaybettiği yılı yada yılları 1 yılda telafi eder. Düşünün 1 milyon taraftar kart olsa sadece. En düşük taraftar kart 35 TL. 1.000.000x35 yani 35 milyon hersene fenerbahçenin klubüne 35milyon TL hiç bir iş yapmadan kasasına para girecek. Bu olay sadece taraftar kart için. Fenerium kombine vs artık oraların zaten maşşallahı var.

Son olarakta yeni öğrendiğim bir bilgiyi aktarıyım. Acun Ilıcalı bu sene için aldığı locayı 2 sene daha almış ve ücreti olan 240 bin Euro yu peşin olarak vermiş TEŞEKKÜRLER ACUN ILICALI

Biraz uzun oldu sanırım okuyan okumayan herkeze Teşekkür ederim. Burdaki görüşler benim görüşümdür katılanda olacaktır katılmayanda tabi. Herkezin görüşüne saygım sonsuzdur. Yeterki düzgün bir tartışma ortamı olsun. Benimde yanlışım olabilir yalnış gördüğüm yerler olabilir bende insanım. Aynı şekilde sizinde yalnışlarınız olabilir. Hatasız Kul olmaz misali ;)

Herkeze Saygılar....

moon5

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bu olay Fenerbahce olayı değildir...5 alanda devasal bir şampiyonluk,Şampiyonlar liginde çeyrek final ve Maddi açıdan Fenerbahçenin diğerleriyle makası açması fena halde birilerini rahatsız etmiştir!..bu birilerinin içinde siyasi güçlerde vardır,tipik Türkiye gerçeğidir,büyümek güçlü olmak basarılı olmak yok!..bu ülkeyede yapılan budur.Fenerbahçe suçlu bulunur yada bulunmaz zaten sucluysada cezası verilsin,Fenerbahcenin zoruna giden Fenerbahce ile oynanmasıdır hiçbir kesinleşmiş mahkeme kararı olmadan haklarının gasp edilmesidir...federasyonunda buna yardımcı olmasıdır...kurdu kuzuya yedirmektir maksat ismini gölgelemek aşşağılamaya calısmak daha bir cok şey...ama gelgeleim bunu içimizdeki ermenilere anlat anlatabilirsen...çokta önemli değil bugün buduruma eğlenenleri ben yarın kuyruklarına basıldığında görecem...adalet herkes için...

EfsaneFener

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ortada Türkiye'ye uygulanan 2.sınf hatta 3.sınıf muamele var. Ama bazı antiler bu durumu bile görmezden geliyor.
Bence de Fenerbahçe Cas da davayı kazanacak. Çünkü hala TFF ne Fenerbahçenin kupasını aldı, ne geçen yılın şampiyonu değildir dedi, ne de tedbir kararı uyguladı.
Her ne kadar TFF kararı biz almadık UEFA aldı dese de resimi olarak karar TFF tarafından alınmıştır.
Eğer önce Fenerbahçenin şampiyonluğu için bir dondurma kararı uygulayıp sonra Şampiyonla liginden men etseydi ozaman haklı olabilridi ama mevcut koşullarda ortada büyük bir usulsüzlük var.

Ayrıca ŞL den men etmesine karşın, FB nin o zaman bizi küme düşürün istediğinede ortada kararı değiştirmemiz gerektirecek bir durum yok diye açıklama yapması da cabası. Adama sorarlar alınan kararları değiştirmeye gerekecek bir durum yok duda şl kura çekimi arifesinde Fenerbahçeyi niye men ettin. TFF bu soruya UEAFA istedi cart curt gibi cevaplarını CAS'a yutturamaz. Yuttursa yuttursa garibim yarım akıllı antilere yutturur.

İşin özeti TFF sağlam çuvalladı.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
fenerli arkadaşlar, çok komiksiniz.

1-cezamız neyse çekelim diyoruz ancak TFF izin vermiyor.
o tren kaçtı artık. işin en başında, 3 temmuzdan sonra fenerbahçe camiası, ısrarla suçlu olma ihtimalini reddediyordunuz. "eninde sonunda olay açıklığa kavuşur, yıldırım yakında tahliye edilir" vs deyip durdunuz. hatta "bizi düşürmeye güçleri yetmez" diyenler vardı. o günlerde "suçluysak cezamızı çekelim" diyebilseydiniz, bugün bu noktada olmazdınız. ne siz. ne de türk futbolu.

2-UEFA kimseye yapamadığnı yaptı, ülkemize 2. sınıf ülke muamelesi yaptı.
evet bu konuda haklı olabilirsiniz. ancak uefa'nın bunu yapmasını sağlayan TFF ve ona destek veren fb camiasıdır. işin en başında "suçumuz varsa cezamısı çekelim" deme büyüklüğünü gösterebilseydiniz TFF de topu yargıya atıp kenara çekilmezdi. uefa da ülkemize müdehale etmezdi. şikayet ettiğiniz durumun sorumlusu sizlersiniz. kabul etseniz de, etmeseniz de...

3-daha bunun CAS'ı var...
geçin bunları. uefa işini sizin gibi şansa bırakmaz. bu yüzden kararı kendi almadı, TFFye aldırttı. bu yüzden CASlık bir durum yok.

EfsaneFener

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Morinyonununda avukatlığını yapan futbol ile ilgili konularda dünyanın en önde gelen avukatından daha iyi mi biliyorsun?
Adam niye dava açsın eğer cas lık durum yoksa.

cobra11

Profesör
Reaksiyon puanı
16
"TFFye aldırttı" diyerek zaten 2. sınıf bir ülke olduğumuzu kabul etmişin. UEFA bizim içişlerimize nasıl karışabilirki? Onu geçtik bide bizim federasyonumuza emir veriyor ve kararı TFF ye aldıttırıyor!

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
adam avukat. işi bu. parayı verirsen açar tabi. bu tür davalarda avukatlara milyon dolarlar ödenir. sonuçta avukatın kaybedeceği birşey yok.

[MENTION=71554]cobra11[/MENTION] durumu kabul ettiğimi ayzdım zaten. ancak bu durumun sorumlusu sizsiniz. onu da yazdım.

EfsaneFener

Asistan
Reaksiyon puanı
0
adam avukat. işi bu. parayı verirsen açar tabi. bu tür davalarda avukatlara milyon dolarlar ödenir. sonuçta avukatın kaybedeceği birşey yok.

@cobra11 durumu kabul ettiğimi ayzdım zaten. ancak bu durumun sorumlusu sizsiniz. onu da yazdım.

açılacak dava varsa açar. Senin dediğn gibi Caslık durum yoksa nasıl açacak davayı ,ortada bir durum varki dava açabiliyo .Kendinle çelişiyon hacı.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
açılacak dava varsa açar. Senin dediğn gibi Caslık durum yoksa nasıl açacak davayı ,ortada bir durum varki dava açabiliyo .Kendinle çelişiyon hacı.
çelişen birşey yok. avukatın işi bu. savunacak bir tez her türlü üretir. işin sonunda olan fenerin avukata ödediği paracıklara olur.

Erdem-FB

Dekan
Reaksiyon puanı
28
Banada öyle geliyor bu davayı kazanır gibi. Kazanırsa çok fena tazminatlar gelebilir :)

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
fenerli arkadaşlar, çok komiksiniz.

1-cezamız neyse çekelim diyoruz ancak TFF izin vermiyor.
o tren kaçtı artık. işin en başında, 3 temmuzdan sonra fenerbahçe camiası, ısrarla suçlu olma ihtimalini reddediyordunuz. "eninde sonunda olay açıklığa kavuşur, yıldırım yakında tahliye edilir" vs deyip durdunuz. hatta "bizi düşürmeye güçleri yetmez" diyenler vardı. o günlerde "suçluysak cezamızı çekelim" diyebilseydiniz, bugün bu noktada olmazdınız. ne siz. ne de türk futbolu.

Buna benzer bir şeyi geçenlerde de yazmıştınız da kısmet bu konuya imiş...

Soruşturma başladığından beri Fenerbahçeli bir çok taraftar ( sadece burada yazan üyelerden bahsetmiyorum ) her yazısına, her konuşmasına SUÇLUYSAK cezamızı çekelim dedi. Genel kanı bu yönde idi. Suçlu olma ihtimalini kesin ve net bir şekilde reddeden kişi sayısı ise bir elin parmaklarını geçmez. Bu bir kaç kişinin düşünceleri nasıl bizi bu noktaya getirebilir? anlamıyorum. İnsanlar sizin gibi düşünmek zorunda değil. Ben suçsuzluğumuza inanıyorum. Siz inanmıyorsunuz. Çok doğal. Ben sizin düşüncelerinize saygı duyarım. Ancak sizlerden de bizim düşüncelerimize saygı duymanızı isteriz.

Sizin düşünceleriniz doğru olduğunu varsayalım. Bu işin mahkemeler ve federasyon olarak her iki ayağında da hukuki sürecin tam olarak, adil bir şekilde yürütülmesi gerekir. Tek isteğimiz adil yargılama. Ancak soruşturma başından beri sürecin adil olmadığı bir gerçek.

Bu işler de bildiğiniz üzere bir kaç günde olacak işler değil. Savcılık soruşturmayı TFF ile birlikte yürütmüş olsaydı bu konu çoktan Federasyon ayağında kapanmış olabilirdi. Bu işin bir an önce kesin ve net bir şekilde sonuçlanmasını en çok Fenerbahçe ve taraftarları istiyorlar.

Fenerbahçe bu süreç içerisinde hiç bir şekilde suçu kabul etmedi. Uefa baskısı ile TFF'nin şampiyonlar liginden men kararı ile bütün dünyaya Fenerbahçe'yi suçlu ilan etmiştir.

2-UEFA kimseye yapamadığnı yaptı, ülkemize 2. sınıf ülke muamelesi yaptı.
evet bu konuda haklı olabilirsiniz. ancak uefa'nın bunu yapmasını sağlayan TFF ve ona destek veren fb camiasıdır. işin en başında "suçumuz varsa cezamısı çekelim" deme büyüklüğünü gösterebilseydiniz TFF de topu yargıya atıp kenara çekilmezdi. uefa da ülkemize müdehale etmezdi. şikayet ettiğiniz durumun sorumlusu sizlersiniz. kabul etseniz de, etmeseniz de...

O büyüklüğü gösterdik çok şükür. Tepkimiz adaletsiz, hukuk dışı uygulamalara yönelikti. Yani siz diyorsunuz ki, suçlu olmadığınızı düşündüğünüz bir konuda, suçu kabul edin cezası da neyse çekin...

Siz bireysel olarak düşünün, hırsızlık veya cinayetle suçlanıyorsunuz ancak suçsuzsunuz. Suçu kabul edip, cezası neyse razıyım dermisiniz? Kendinizi savunmaz mısınız hiç?

Fenerbahçe hangi konuda TFF'ye destek vermiştir? yapmayın Allah aşkına :D

3-daha bunun CAS'ı var...
geçin bunları. uefa işini sizin gibi şansa bırakmaz. bu yüzden kararı kendi almadı, TFFye aldırttı. bu yüzden CASlık bir durum yok.

Geçmeyelim. :D Bakınız alınan karar UEFA'nın düzenlediği Avrupa organizasyonu ile ilgilidir. Türkiye Süper Liginden men kararı değildir. Süper ligden men kararı olsa bu konuda haklısınız.

Bir takım Şampiyonlar Ligi ile ilgili olarak UEFA ve TFF hakkında CAS'tan başka nereye başvurabilir peki? Madem biliyorsunuz açıklayın lütfen bizlerde öğrenelim. Gerçekten çok ciddiyim.

Ayrıca sizin de belirttiğiniz gibi UEFA kararı TFF'ye aldırttı. Bu konuda hem fikiriz. Peki bu kararı nasıl aldırdı? Tehdit ederek ve baskı yaparak... Bu bile başlı başına bir suçtur.

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
@CiiixXx ben olayları başından beri takip ediyorum. ne fenerbahçe yönetimi, ne de taraftarlar "suçluysak cezamızı çekelim, gerekirse düşelim" demedi. bunu diyenlerin sayısı esas bir elin parmaklarını geçmez. beşiktaşlılar dedi. trabzonlulardan da diyenler vardı. ancak fenerlilerden pek yoktu. camianın geneli, bunun bir komplo olduğu ve eninde sonunda gerçeklerin ortaya çıkacağı düşüncesine sahipti. ısrarla suçlu olma ihtimali bile reddedildi. ben zaten suçu kabullenin demiyorum. ancak ihtimali dahi değerlendirmediniz. bunu MAA da söyledi. beşiktaş kupayı iade edip, teknik direktörünün yerine yardımcısını getirdi. eskişehir adı geçen kişileri görevden aldı. ancak fenerbahçe camiası aziz yıldırım ve diğer hapisteki yöneticiler için hiçbirşey yapmadı. tekar söylüyorum, bahsettiğim suçlu ilan edilip görevden alınmaları değil. en azından (basına kapalı) bir genel kurul dünzenleyip değerlendirme yapılabilirdi. hiçbirşey yapılmadı. "biz suçsuzuz" deyip durdu yönetim.

ayrıca idari ceza ve adli ceza farklı şeyler. uefa, tff gibi kurumların kanaate dayanarak karar verme "görevi" var. elinde kesin bir karar yoksa bile, kanaata göre ceza verilmesi gerekiyorsa verilmelidir. etik kurul raporu da "kannat var" diyor zaten. adli yargı sonradan ceza alan kulübü ve kişileri aklarsa tazminat öder, kupayı iade edersin. bunun geri dönüşü vardır. ancak böyle şüpheli bir ligi başlatırsan bunun geri dönüşü yoktur. nitekim, ilerleyen haftalarda fener düşerse şimdi 2 sezonu birden gidecek. üstelik normal şartlarda bile ligimiz olaysız geçmiyor. şimdi bu şartlar altında lig maçlarında çok büyük olaylar çıakrsa, insanlar (allah korusun ) ölürse, bunun hesabını kim verecek? bu yüzden FIFA, uefa ve yerel federasyonlara "şüphe dahi varsa gerekeni yapın" diyor. çünkü futbol gibi kitleler peşinden sürükleyen bir organizasyonda şaibe ve şüpheye yer yok.

CAS konusunda ise evet, görünürde gidebileceğiniz tek yer orası. ancak ordan da birşey çımaz. kimi kime şikayet edeceksiniz? uefa baskı yapmış olsa bile kararda TFF imzası var. uefanın baskı yapmış olması CAS sürecinde sizin elinizi güçlendirmez. çünkü TFF uefayı karşısına almayı göze alamaz. tüm sorumluluğu "seke seke" üstlenecek ve bu iş türkiye futbolunun bir iç meselesi olarak CAS'lık bir mesele olmaktan çıkacak. yani MAA nın basına yansıyan demeçleri ile uefayı mahkum edemezsiniz. bu yüzden zaten uefa kararı TFFye aldırttı. işini sağlama aldı.

CiiixXx

Profesör
Reaksiyon puanı
27
[MENTION=43929]rtsbora[/MENTION] Saygı duyuyorum tüm yazdıklarınıza. Lakin anlamadığım yerler de var.

Forumdan ayrılan, küfür hakaret ettiği için uçurulanların dışında, sağ kalan az sayıdaki Fenerbahçe'li üyelerin çoğu ve benim forum dışında gördüğüm genel kanı ''suçumuz varsa cezamızı çekelim'' yönündeydi. Genelde bir çoğumuz da suçsuz olduğumuza inanıyoruz.

Yöneticilerimizin camiamıza zarar gelmesin diyerek istifa etmesi bazı kesimlerin hoşuna gidebilirdi, şahsen benim için hiç bir anlamı olmazdı. Sonuçta isnat edilen suçlar, istifa etseler dahi klüpleri bağlayıcıdır.

Beşiktaş'ın kupayı iade etmesi de benim için bir şey ifade etmiyor. Aklanın öyle gelin söylemi de güzel ama Fenerbahçe yönetimi ve taraftarları gibi Beşiktaş yönetimi ve taraftarları da yöneticilerinin suçsuz olduklarına inandığı için arkalarında duruyor. Bu söylem o an beğenilmesine rağmen şu anda askıda...

Fenerbahçe yönetimi hapisteki yöneticilerin suçsuzluğuna inanarak ve arkalarında durarak bir duruş sergilemektedir.

Adli yargılama ve disiplin yargılaması elbetteki farklıdır, adli yargının süreci ağırdır ancak disiplin yargılaması daha çabuk sonuçlandırabilir. Etik kurul kanaat var diyor da kim hakkında var? Tüm takımlar hakkında mı? Yoksa Sadece Fenerbahçe hakkında mı? Bilemiyoruz...

Federasyon en kısa zamanda karar versin istiyoruz ancak malumunuz savcılık müsaade etmiyor buna. Bu durumda nasıl sağlıklı bir karar verilebilir Federasyon? Yazınızdan şunu anlıyorum, yanlışsa düzeltin lütfen.

Federasyon düşürsün Fenerbahçe'yi, bütün bir yıl dava görülsün geniş geniş, aklanırsanız tazminat ödenir, geri gelirsiniz süper lige, kupanız da iade edilir. Yok eğer suçlu bulunup ceza alırsanız 2 yıl yerine 1 yıl ile kurtarırsınız.

Lige başlarsanız ve sezon ortasında düşerseniz 2 yılınız boşa gidecek, bu arada kan gövdeyi götürecek... Bunlar zaten genel hatlarıyla bilinen, tahmin edilen öngörüler.

Tff nin son kararından sonra, Fenerbahçe suçsuz olduğuna inandığı halde Bank Asya'ya gitmeyi istiyor, hani küsen çocuklar topunu alır evine gider ya onun gibi... :D Şampiyonlar Liginden tüm dünyaya suçlu ilan ederek men ediliyorsunuz, doğal olarak Süper ligden Bank Asya'ya düşürülmeniz de gerekiyor ama bunun için hiç bir sebep bulamıyor Federasyon... Çok saçma değil mi?

Şu olabilir ancak pek olası gözükmüyor. Fenerbahçeli hapisteki yöneticilier suçsuz oldukları halde Fenerbahçe'nin 1 yılını kurtarmak adına biz suçluyuz diyerek haklarındaki iddiaların tümünü olmasada bir kısmını kabul edecek ve TFF aynı gün karar verip düşürecek.

Fifa ve Uefa şüphe dahi varsa düşürün, 0 tolerans dedi sürekli de, bu 0 tolerans neden sadece Fenerbahçe'ye uygulanıyor? Trabzonspor ve Beşiktaş için neden uygulanmıyor 0 tolerans? Aynı Uefa masumiyet karinesinden de bahsetmişti hatırlarsınız.

CAS konusuna gelince kazın ayağı öyle değil :D Bir sürü insanı konuştuğu için hapise atabiliyorsanız, kanaate göre cezalar verebiliyorsanız, yöneticilerin tvlerde yaptığı açıklamalara cezalar verebiliyorsanız pek tabii ki TFF başkanının televizyonda veya basındaki demeçleri de altın değerindedir.

CAS, UEFA'nın da üzerinde olan tarafsız bir kurumdur. Daha ziyade arabuluculuk görevi üstlenir. Arayı bulamaz ise kesin ve net kararlar verme yetkisi vardır. Emsal teşkil ederler. Fenerbahçe ve Uefa CAS karşısında eşit iki ayrı kurum olarak değer görür. Yani Cas UEFA yı kayıramaz. Hukuksuz bir iş var ise öncelikle uzlaşma yoluna gider. Uzlaşma sağlanamaz ise nihai kararını verir, bu karar değişemez.

TFF bu davada ya hak, hukuk, adaletten, Türk futbolundan yana olacak ileride UEFA'dan gelecek her türlü olumsuzluğa karşı tüm klüplerimizin de desteği ile dim dik duracak ya da UEFA'dan yana olacak ve Fenerbahçe'yi son günlerde olduğu gibi süründürecektir.

Burada UEFA şark kurnazlığı yaparak sıyrılmaya çalışmış. Son iki cümlenize dikkat çekmek istiyorum.

''bu yüzden zaten uefa kararı TFFye aldırttı. işini sağlama aldı.''

İşte bu hukuksuzluğun kanıtıdır. UEFA tamamen hukuka uygun olan bir karar alınırken, neden işini sağlama alma gereği duyabilir?

Evet, CAS konusu yine de çok zor bir süreç, kolay değil...

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
[MENTION=30923]CiiixXx[/MENTION] bu söylediklerin senin için bir anlam ifade etmeyebilir ama dışarıdan bakınca durum öyle değil. beşiktaş kamuoyu vicdanını rahatlatmaya yönelik bir hamle yaptı ve bunda başarılı oldu. aynı hamleyi fb yönetimi de yapsa belki durum farklı olabilirdi.

bunun yanında evet, pek çok kişinin TFFden vermesini beklediği ceza buydu. ancak federasyon bunu yapmadı ve topu savcıya attı. bu saatten sonra da sözünü yiyemez zaten. olan oldu. yapacakları tek şey sözlerinin arkasında durup iddianameyi beklemek.

tahminimce iddianame sonrasında da cezai yaptırım uygulamayacaklar. süreci yine ağırdan alıp sezon sonunu getirecekler. zaten TFF ceza verip feneri düşürse bile bunun tahkime itirazı var. tahkim de duruşmalı toplantı yapar büyük ihtimalle. bu da süreci uzatır. derken lig biter ve fener düşerse yine 1 sezon kaybetmiş olur. ha bu arada fb ligi şampiyon tamamlarsa nolur? mevcut tabloda bu bana pek mümkün gözükmüyor. ama olursa işler daha da karışır, bu da bir gerçek. :)

uefa'nın trabzon ve beşiktaşı men etmemesi ise iki sebebe dayanıyor. birincisi uefa, trabzonsporun suçlu olduğuna inanmıyor. en azından müfettişin istanbuldan edindiği izlenimler bu yönde demekki. ikincisi ise uefa, şampiyonlar ligini avrupa liginden daha fazla önemsiyor. tabi beşiktaşın avrupa ligine alınmasındaki başka bir sebep de, serdar adalı ve tayfur hocanın kulübü temsil yetkili kişiler olamaması. yönetici ve başkan olduğu zaman işin boyutu değişiyor çünkü.

CAS konusuna gelince, CAS görünüşte tarafsız olabilir ancak Pilatini'nin de futbol dünyası üzerinde ne kadar etkili birisi olduğunu hepimiz biliyoruz. bunun son örneğini Euro 2016 ev sahipliği oylamasında gördük. ben CAStan uefa alyehine bir karar çıkacağını sanmıyorum. üstelik tüm sorumluluk TFFnin üstüne yıkılmışken.

Whisper1907

Profesör
Reaksiyon puanı
24
şşş dağılın beyler rtsbora olaya noktayı koydu CAS'lık bir durum yokmuş. Kendisi Dupont'tan daha iyi bilir bu işleri. :D :D

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
kimse uzman değil. herkes kendi görüşünü söylüyor. bunda dalga geçecek birşey yok. ama sizin psikolojinizi de anlıyorum. kolay değil bu zamanda fenerli olmak. allah başka keder vermesin.

muratteas

Dekan
Reaksiyon puanı
96
CAS üyesi Kısmet Erkiner: Dupont ve şirketi, F.Bahçe’nin UEFA’dan yüklü bir tazminat almasını sağlayacaklar.

EfsaneFener

Asistan
Reaksiyon puanı
0
CAS üyesi Kısmet Erkiner: Dupont ve şirketi, F.Bahçe’nin UEFA’dan yüklü bir tazminat almasını sağlayacaklar.

Adam play off sisteminin bu sene uygulanamayacağına söylemiş. Eğer haklı ise ve TFF play offu uygulamaya kalkarsa kaosun babasına hazırlıklı olun.