Fazla Burun Spreyi Kullanmak

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
Selamlar. Burnum tıkalı olduğum için birkaç gündür burun spreyi kullanıyorum. Doktor tavsiyesi ile almadığım ama eskiden evde olan ve biraz araştırmayla burnu açmak için kullandığım bir adet burun spreyim bulunmakta. Bundan fazla kullansam bi zararı olur mu?

Arwivi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Şöyle bir haber gördüm
Burun spreyi kullanımı 5 günü geçmemeli
Tedavi amacıyla kullanılan burun spreylerinin 5 günden fazla kullanılmaması gerektiğini anlatan Op. Dr. Çağrı Corayev “Burun spreylerinin uzun ve aşırı dozda kullanılmasına bağlı rinitis medikamentoza hastalığında yapılması gereken ilk işlem buna neden olan spreyi kesmektir. Bu grup burun açıcı spreyler 5 günden fazla kullanılmamalıdır.
Yapılan hayvan deneylerinde de 5. günden sonra burun mukozasında hasarın başladığı 8. haftanın sonunda ise artık kalıcı hasar meydana geldiği gösterilmiştir. Genellikle bu spreylere olan bağımlılık psikolojik olup, 2 ila 4 hafta içerisinde burun tıkanıklığı geçmektedir. Bu durumda 2 ila 4 hafta boyunca kortizon içeren spreyler burun açmak için kullanılabilir.” dedi.
Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Çağrı Corayev, aspirin, ağrı kesiciler, tansiyon ilaçları, doğum kontrol ilaçları, antidepresanların kullanımının da burun etinin büyümesine ve burunun kendi kendini temizleyen mekanizmasının bozulmasına sebep olarak burun tıkanıklığına neden olabildiğinin altını çizdi.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,071
Skt daha varsa kullanın. Ama şu 5 gün şeyini ben de duymuştum. Çok fazla kullanmayın.

Son düzenleme:

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,200
Offff. Bağımlılık yapar o yav aman ha diyim sakın.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
Sağolun ilacı rafa kaldırıyoruz o zaman.