Dünyadaki Oksijen 10 Saniyeliğine Kaybolursa

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,121
O2.jpg

Herkes nefesini 10 saniye tutabileceğine göre nefessizlikten ölmeyiz, o kesin.
Peki tam olarak ne olurdu?

-Ozon tabakası kaybolur ve 10 saniyeliğine direkt U.V. ışınlarına maruz kalırız.

-İçten yanmalı motorlar çalışmayı durdurur. Kalkış yapmakta olan uçaklar direkt düşer, ancak havada olanlar 10 saniyeliğine süzülür.

-Bütün betonarme binalar toza dönüşür. Betonun ana bileşenlerinden biri de oksijen'dir.

-Herkesin iç kulağı patlar. Çünkü atmosfer basıncı bir anda %21 azalır. Bu da vakum etkisi ile iç kulağımızı patlatır.

-Denizler, okyanuslar, göller, dereler, bütün sular anında kaybolur ve hidrojene dönüşür. Hidrojen en hafif element olduğundan bir daha dönmemek üzere uzaya karışır.

-Dünyanın yüzeyi ve mantosunun %45'i oksijen olduğundan, bayağı bir yüksekten serbest düşüş yaşarız.

Ama hiç korkmayın. Bunların hiç birini duyamaz, hissedemez, göremeyiz.
Çünkü oksijen vücut ağırlığımızın %60'ını oluşturur.
Tüm hücrelerimizde, DNA'mızda, vücudumuzdaki suda oksijen vardır.

Bir anda kül gibi bir şeye dönüşürüz.

Demek ki dünyada yaşamın sona ermesi için 10 saniye ve bir elementin yok olması yeterli.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,287
Güzel yazı. :)

Havasızlık diye bişey yok bence. Evren vacuum ortamı olsaydı içinde hiçbirşey bulunmazdı veee gezegenler olsa bile atmosfer katı oluşmazdı.

Tüm gezegenler maddesel bir alanda yüzüyor. Evrenin kozmosun maddesel yapısını çözersek tüm galaksiye yayıla bilir insan çağ atlatımı son derece yüksek hızlarla gelişebilir.

Reaksiyon puanı
5,171
O2.jpg

Herkes nefesini 10 saniye tutabileceğine göre nefessizlikten ölmeyiz, o kesin.
Peki tam olarak ne olurdu?

-Ozon tabakası kaybolur ve 10 saniyeliğine direkt U.V. ışınlarına maruz kalırız.

-İçten yanmalı motorlar çalışmayı durdurur. Kalkış yapmakta olan uçaklar direkt düşer, ancak havada olanlar 10 saniyeliğine süzülür.

-Bütün betonarme binalar toza dönüşür. Betonun ana bileşenlerinden biri de oksijen'dir.

-Herkesin iç kulağı patlar. Çünkü atmosfer basıncı bir anda %21 azalır. Bu da vakum etkisi ile iç kulağımızı patlatır.

-Denizler, okyanuslar, göller, dereler, bütün sular anında kaybolur ve hidrojene dönüşür. Hidrojen en hafif element olduğundan bir daha dönmemek üzere uzaya karışır.

-Dünyanın yüzeyi ve mantosunun %45'i oksijen olduğundan, bayağı bir yüksekten serbest düşüş yaşarız.

Ama hiç korkmayın. Bunların hiç birini duyamaz, hissedemez, göremeyiz.
Çünkü oksijen vücut ağırlığımızın %60'ını oluşturur.
Tüm hücrelerimizde, DNA'mızda, vücudumuzdaki suda oksijen vardır.

Bir anda kül gibi bir şeye dönüşürüz.

Demek ki dünyada yaşamın sona ermesi için 10 saniye ve bir elementin yok olması yeterli.

Eğer sudaki oksijende 10 saniyeliğine yok olursa tüm su hidrojene dönüşür. Hidrojene dönüşen su ciddi bir gaz bulutu oluşturur.

Bunun yanında oksijenin 10 saniyeliğine yok olması, dünyayı 10 sn de olsa ciddi oranda hafifletir. Buda o günün 24 saatten uzun süreceği anlamına gelir.

Son olarak atmosferin %21 inin yok olması uçaklarda inanılmaz bir türbülansa sebep olur ve muhtemelen havadaki tüm uçaklar parçalanır. Gerçi yapıya katılmış olan o2 ler yok olduğunda pilotta diğer tüm insanlar gibi canlılığını yitirip etrafa hidrojen gazı yayacağından o uçaklar türbülans yapmasa bile parçalanır.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,121

Havasızlık diye bişey yok bence. Evren vacuum ortamı olsaydı içinde hiçbirşey bulunmazdı veee gezegenler olsa bile atmosfer katı oluşmazdı.

Tüm gezegenler maddesel bir alanda yüzüyor. Evrenin kozmosun maddesel yapısını çözersek tüm galaksiye yayıla bilir insan çağ atlatımı son derece yüksek hızlarla gelişebilir.
Kütle çekimi var.

Reaksiyon puanı
5,171

Usain in dediği gibi kütle çekimi atmosferi bir arada tutuyor ki zaten ortada sizin bahsettiğiniz türde bir kütle çekimi de yok. Deniz seviyesinde 76 atm olan basınç yükselti arttıkça azalıyor ve atmosferin bitimi ile uzay arasındaki çizgide her iki basınçta sıfırlanıyor.

Mesela uzay mekiklerini düşün. İki başta çıkış kapısının bulunduğu bir odaya çıkartır seni. Sonra oranın havasını boşaltırlar ve uzaya öyle çıkarsın. Aksi takdirde seninde dediğin gibi bir vakum ortamı oluşacağından uzaya bir anda fırlayıverirlerdi astronot dayılar.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,287
Usain in dediği gibi kütle çekimi atmosferi bir arada tutuyor ki zaten ortada sizin bahsettiğiniz türde bir kütle çekimi de yok. Deniz seviyesinde 76 atm olan basınç yükselti arttıkça azalıyor ve atmosferin bitimi ile uzay arasındaki çizgide her iki basınçta sıfırlanıyor.

Mesela uzay mekiklerini düşün. İki başta çıkış kapısının bulunduğu bir odaya çıkartır seni. Sonra oranın havasını boşaltırlar ve uzaya öyle çıkarsın. Aksi takdirde seninde dediğin gibi bir vakum ortamı oluşacağından uzaya bir anda fırlayıverirlerdi astronot dayılar.
Aha sınır dedin bak bir sınır biter diğeri başlar. Evreninde sınırı var. Havanında var suyunda var.
Yani anlayacağımız havanın sınır biliminden sonrakı maddeyi öğrenmek lazım.

Balıklarda suda yüzüyor. Sudan çıkınca boğuluyor o sanar ki artık yaşam yok sudan öte. İnsanda öyle canlı.

Keşke bizde bilsek uzay boşluğunda ne tür canlılar yaşayabiliyor. Fantastik geliyor düşününce ama bana göre olabilir yanı yüksek

Reaksiyon puanı
5,171
Aha sınır dedin bak bir sınır biter diğeri başlar. Evreninde sınırı var. Havanında var suyunda var.
Yani anlayacağımız havanın sınır biliminden sonrakı maddeyi öğrenmek lazım.

Balıklarda suda yüzüyor. Sudan çıkınca boğuluyor o sanar ki artık yaşam yok sudan öte. İnsanda öyle canlı.

Keşke bizde bilsek uzay boşluğunda ne tür canlılar yaşayabiliyor. Fantastik geliyor düşününce ama bana göre olabilir yanı yüksek
Nasıl dünyanın kendine göre bir manyetik alanı varsa evreninde var. Yapılan hesaplamalar evrenin sürekli genişlediğini ve evrenin boyutunun sonsuz olduğunu söyler.

Bizim gözlemlediğimiz dünyada her şeyin bir sınırı vardır ancak ileri Fizikte bu böyle değildir.

Mesela elektronlar hiçbir yerden enerji takviyesi almadan sonsuza dek çekirdeğin etrafında dönerler. Ve enerjisi hiçbir zaman azalmaz.

Bizim basit beyniniz sonsuz kavramını tam açıklayamasada bunu böyle kabul etmekte fayda var.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,287
Nasıl dünyanın kendine göre bir manyetik alanı varsa evreninde var. Yapılan hesaplamalar evrenin sürekli genişlediğini ve evrenin boyutunun sonsuz olduğunu söyler.

Bizim gözlemlediğimiz dünyada her şeyin bir sınırı vardır ancak ileri Fizikte bu böyle değildir.

Mesela elektronlar hiçbir yerden enerji takviyesi almadan sonsuza dek çekirdeğin etrafında dönerler. Ve enerjisi hiçbir zaman azalmaz.

Bizim basit beyniniz sonsuz kavramını tam açıklayamasada bunu böyle kabul etmekte fayda var.
Doğal sınır vardır işte. İleri fiziğin öteside oyle , bizim fiziğimizin aşşağısı da öyle. Sınır heryerde var. Zamanda bile doğal sınır var eminim.

Mesela bir kedi bize göre 6 yada bilemedim 9 yıl yaşıyorsa.
O kedinin kendi zaman sınırı algılamasında 40 yada 50 yıl yaşamış olur.

Bizim yaşadığımız ömür belki bir başka üst varlık gözünde 10 günlük bile değil.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,121
Ben geceleri yatmadan önce arada böyle şeyler düşünürüm.
Mesela dünya bir bilgisayar olsa ve anlık güç kablosu çıkarılıp geri takılsa, tüm enerji anlık kaybolsa -atom altı parçacıklar arasındaki enerjiye kadar- sonra yeniden boot edilse, böyle her şey yenilense, dinlense falan. :D Saçma biliyorum ama geliyor işte. :p

Reaksiyon puanı
5,171
Doğal sınır vardır işte. İleri fiziğin öteside oyle , bizim fiziğimizin aşşağısı da öyle. Sınır heryerde var. Zamanda bile doğal sınır var eminim.

Mesela bir kedi bize göre 6 yada bilemedim 9 yıl yaşıyorsa.
O kedinin kendi zaman sınırı algılamasında 40 yada 50 yıl yaşamış olur.

Bizim yaşadığımız ömür belki bir başka üst varlık gözünde 10 günlük bile değil.
Daha ne kadar fizik bilgimi konuşturabilirim bilmiyorum ama ikizler paradoksuna göre iki ikiz kardeştilerden biri uzayda uzak bir yere fıratılsa döndüğünde kardeşi ile arasında en az 1 yaş fark oluşuyor. Bu hıza ve zamana bağlı olarak 10 20 hatta 50 yıla kadar çıkabiliyor.

Herkesin zaman algısı farklı olabilir. Bu ileride biyolojik olarakta kanıtlanabilir ama bitkilerin zaman aralığı var diye evrenin sınırından sonra bir şey hatta o bir şeyin sınırından sonrada başka bir şey olmak zorunda değil ki eğer böyle olsaydı yine olay sonsuza giderdi.

Nixc0r

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,720
Ben geceleri yatmadan önce arada böyle şeyler düşünürüm.
Mesela dünya bir bilgisayar olsa ve anlık güç kablosu çıkarılıp geri takılsa, tüm enerji anlık kaybolsa -atom altı parçacıklar arasındaki enerjiye kadar- sonra yeniden boot edilse, böyle her şey yenilense, dinlense falan. :D Saçma biliyorum ama geliyor işte. :p
bence saçma değil mesala ben 6 yaşımdan beri hergğn zombiler ve uzaylı istilası falan olursa nasıl hayatta kalırım diye düşünüyorum

Reaksiyon puanı
5,171
Siz bu konuda tam da adı geçmesi gerekirken hiç bahsedilmeyen bir ismin eksikliğini duymadınız mı?
Hocam büyük patlama gibisinden bir şey kesinlikle var. Fizikçiler bunu artık kesin olarak biliyor ancak açıklanamayan asıl nokta büyük patlamanın ilk enerjisinin nereden geldiği yada bu patlamanın ilk kaynağının ne olduğu.

İşte bu noktada bence bir yaratıcı devreye giriyor.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,121
Hocam büyük patlama gibisinden bir şey kesinlikle var. Fizikçiler bunu artık kesin olarak biliyor ancak açıklanamayan asıl nokta büyük patlamanın ilk enerjisinin nereden geldiği yada bu patlamanın ilk kaynağının ne olduğu.

Ben de tam olarak böyle düşünüyorum.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,005
Bu meseleleri "Allah bilir" deyip kestirip atanlar dolu maalesef :( Allah araştırın vs. diyor biz beyin kullanımını düşürüyoruz.

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,287

Zaman büyük patlamadan sonra ilerlediyse.

Zaman olmadan da büyük patlama olamazdı

Edit. zaman boyutu her boyutta geçerlidir ve heryerde var olacak

Toprak Kokusu

Profesör
Reaksiyon puanı
6,100
Eee neymiş?
10 saniyelik oksijen bile ne büyük nimetmiș ??
İnsanoğlu çok nankör. Hala elimizde olmayan şeylere bakıp bakıp şikayet ediyoruz ?

Mustang1967

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Nefesini tutan biri tam nefes alacakken bu olay gerçekleşse xD

rtakak

Profesör
Reaksiyon puanı
1,460

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
19,005
Evet, orada epey aktiftim eskiden.

Yıldızları felan düşünüyordum ben.
Mesela Güneş'in kütlesinin yaklaşık 3/4'ü hidrojenden oluşuyor. Onu da helyum takip ediyor.
O zaman sizi tanıyorum çok gördüm konularda.

Reaksiyon puanı
10,325
Bu meseleleri "Allah bilir" deyip kestirip atanlar dolu maalesef :( Allah araştırın vs. diyor biz beyin kullanımını düşürüyoruz.
Senin dediğinin tam aksine müslümanlar evet Allah der, ama Allah bilir deyip işin içinden sıyrılıp kaçmaz. Çünkü araştırmayı, bilimi, akletmeyi emreden yine O'dur. O kitabını "OKU" emrini ibadetten önce ilk emir olarak gönderendir. Namaz kavramı 34 yerde geçerken AKIL kavramı tam 700 ayette geçer.

Burada Allah bilir deyip kestirip atanlardan kasıt şahsımı ilzam ettiğiniz anlaşılıyor. Çünkü bunu ilk hatırlatan ben olduğum için. Doğrusunu istersen astronomi ve astrofizik konularında ben bir @AdminisTraktör, @Usain veya @_Zaur_ kadar bilgiye sahip değilim. Ne ki bu koca kainatı ve ondan çok daha girift ve zor olan insanı var eden yaratıcının anılmasını arzu ettim sadece.

Bundan bir ingiliz bilimadamı bahseder, bir Fransız bilimadamı, bir Alman yahut Amerikalı bilimadamı bahseder de bir Türk bilim insanı her ne hikmetse Allah demekten, adını anmaktan utanır yahu. Ben de bunu anlamam işte.