Diyanet: "Üvey kız dedeye helal"

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Diyanet Vakfı tarafından hazırlanan ansiklopedide, kadının, boşandığı erkekten olan kızının, yeni evlendiği kişinin babasına haram olmadığı ifade edildi.

diyanetten_skandal_uvey_kiz_dedeye_helal_h128514_d3649.jpg

Diyanet’in hazırladığı İslam Ansiklopedisi’nde skandal ifadeler yer aldı. Dijital ortamda kamuoyunun erişimine açılan ansiklopedide, “Oğlunun evlendiği kadının eski kocasından olan kızının” kişiye haram olmayacağı belirtildi.

Fetva hattına 2016 yılında yöneltilen bir soru üzerine, “Babanın, dokuz yaşından büyük kızına şehvet duyması haramlık oluşturmaz” diyen Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı’nca hazırlanan İslam Ansiklopedisi’nde yine benzer açıklamalara yer verildi.

Kimler haram helal anlatıldı

Sayıştay’ın, “Denetlenmesi gerekir” tespitine karşın denetim dışı bırakılan Türkiye Diyanet Vakfı’nca 2009 yılında basılan İslam Ansiklopedisi, güncellenerek dijital ortama aktarıldı.

Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre ansiklopedinin 37’nci cildinde yer verilen ‘Sıhriyet’ maddesi, hazırlanan internet sitesinde de kendine yer buldu. Evlilik nedeniyle oluşacak akrabalık bağının, ‘İslam Hukuku’ açısından yorumlandığı yazıda kişiye kimlerin, ‘haram’ kimler, ‘helal’ olacağı konusu işlendi.

İslam aile hukukunda evliliğin belli dereceye kadar ‘evlenme engeli’ teşkil edeceğini belirten yazıda, ‘evlenilmesi ebediyen haram olan kadınlar’ şu şekilde sıralandı:

*Babanın ve dedelerin eşleri, yani kişinin üvey anneleri ve üvey nineleri.

*Oğul ve erkek torunların eşleri.

*Kayınvalide ile eşin, baba ve anne tarafından nineleri.

*Eşin başka kocadan olan kızlarıyla kız torunları.

‘Nikah yeterli değil’

Yazıda, eşin başka kocadan olan kızları ve kız torunları ile evlenmesinin yasak olduğunu belirten maddeye ayrı bir parantez açıldı. Bu grupla evlenmenin haram kapsamına girmesi için nikâhın yeterli olmayacağını savunan yazıda, “Kadının evlenmesi söz konusu olduğunda yukarıda sayılanlarla aynı derecedeki erkek akrabalar düşünülmelidir. Kişinin evlendikten sonra cinsel ilişkide bulunmadan boşadığı kadının kızıyla evlenmesinin haram olmadığı konusunda ittifak vardır” ifadeleri kullanıldı.

‘Üvey kız dedeye haram değil’

Yazının en çarpıcı bölümü ise ‘üvey’ çocuklarla ilgili olan bölümü oldu. Kadının, boşandığı erkekten olan kızının, yeni evlendiği kişinin babasına haram olmadığı ifade edildi. Evlenilmesi haram olanların, ‘süt emme’ nedeniyle haram olduğu belirtilerek, “Buna göre, kişiye eşinin süt yönünden usul ve fürûu ebediyen haram olduğu gibi, iki süt kız kardeşten biriyle evli kalındığı sürece diğeriyle evlenmek de geçici olarak haramdır” denildi.

İlgili Kaynak ;

Son düzenleyen moderatör:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Jack Reis'in haftalık diyanete sallama seyansına hoşgeldik.

Şimdi şöyle açıklayım diyanetin bir olaya HARAM diyebilmesi için onun Kur'an da geçmesi gerekir. Eğer geçmiyorsa ona haram diyemez.

Bazı sivri zekalılarda akılları sıra diyaneti köşeye sıkıştırmak veya sırf eğlencesine saçma sapan sorular sorup Diyanet'i karalamaya çalıktıkları için böyle sorular soruyorlar. Diyanet'te Kur'an da böyle birşey yazmadığı için HARAM DİYEMİYOR...

Tabi bunu MUHALİF MEDYA hemen alıp alın görün Diyanet bunu dedi Dede Üvey torunu ile evlenebilirmiş diye yaygara koparıyor. ( Burada kimsenin gidin torununuzla evlenin onlar size helal kesin onula evlenin diyen flan yok. ) Ama dinen bir HARAM'lık yok diyor adamlar sadece. Normal aklı başında eğitimli kültürlü bir Müsüman bunu yapmaz zaten...

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194

Şimdi şöyle açıklayım diyanetin bir olaya HARAM diyebilmesi için onun Kur'an da geçmesi gerekir. Eğer geçmiyorsa ona haram diyemez.

Bazı sivri zekalılarda akılları sıra diyaneti köşeye sıkıştırmak veya sırf eğlencesine saçma sapan sorular sorup Diyanet'i karalamaya çalıktıkları için böyle sorular soruyorlar. Diyanet'te Kur'an da böyle birşey yazmadığı için HARAM DİYEMİYOR...

Tabi bunu MUHALİF MEDYA hemen alıp alın görün Diyanet bunu dedi Dede Üvey torunu ile evlenebilirmiş diye yaygara koparıyor. ( Burada kimsenin gidin torununuzla evlenin onlar size helal kesin onula evlenin diyen flan yok. ) Ama dinen bir HARAM'lık yok diyor adamlar sadece. Normal aklı başında eğitimli kültürlü bir Müsüman bunu yapmaz zaten...
Aslına bakarsan dediğin gibi. Dinimiz bize 65 yaşında bir bireyin 20 yaşında ki başka bir bireyle olan evliliğinde herhangi bir sorun yok demiyor!
Fakat evlenemezler de demiyor!
İnsanların işlerine gelmeyen konuları eleştirmesini de anlamıyorum. Çeşitli kaynaklardan bir kaç sayfa okusalar tüm mevzuyu anlayacaklar belki ama bildiklerini zannettikleri şeylerle eleştirmek daha çok işlerine geliyor.

Olayları hangi açıdan ele aldığımıza göre de değişiyor ve işine gelmeyen ya da açık arayan kesim istediği gibi konuyu evirebiliyor.

İslam hukukunu anlatan ve din hakkında bir çok malumat barındıran kitapları araştıranlar, evlilikte helal/haram mevzusunun belirli bir olgunluk ve Kan'dan kaynaklandığını göreceklerdir.

Uydurup uydurupmu söylüyorlar anlamadım. Papaz dese neyse...
Ayrıca diğer dinlerin evlilik hakkında ki açıklamalarını ya da hükümlerini de araştırmanı öneririm :)
Bir papaz, belirli bir olgunluğa ulaşmamış bireyler evlenebilir diyemez!
Bu konuyu destekleyen bir çok kaynak olabilir fakat ana kaynağında bozguna uğradığını kimse yadsıyamaz!

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,517
Soy ve gen olarak mantıklı buldum fakat 20 yaş ile 60 yaşın evlenmesini desteklemiyorum. Ahlak olarak da bana mantıklı gelmedi. Nasıl bir sapkınlıktasın ki üvey torunun ile evlenmek istiyorsun??? Ensest gibi de oluyor biraz. Dediğim gibi soy erkekten devam eder. Soy ve gen dışında hiçbir şekilde mantıklı açıklaması olamaz. Ahlâk olarak da bence büyük sapkınlıktır.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,110
Aslına bakarsan dediğin gibi. Dinimiz bize 65 yaşında bir bireyin 20 yaşında ki başka bir bireyle olan evliliğinde herhangi bir sorun yok demiyor!
Fakat evlenemezler de demiyor!
İnsanların işlerine gelmeyen konuları eleştirmesini de anlamıyorum. Çeşitli kaynaklardan bir kaç sayfa okusalar tüm mevzuyu anlayacaklar belki ama bildiklerini zannettikleri şeylerle eleştirmek daha çok işlerine geliyor.

Olayları hangi açıdan ele aldığımıza göre de değişiyor ve işine gelmeyen ya da açık arayan kesim istediği gibi konuyu evirebiliyor.

İslam hukukunu anlatan ve din hakkında bir çok malumat barındıran kitapları araştıranlar, evlilikte helal/haram mevzusunun belirli bir olgunluk ve Kan'dan kaynaklandığını göreceklerdir.

Ayrıca diğer dinlerin evlilik hakkında ki açıklamalarını ya da hükümlerini de araştırmanı öneririm :)
Bir papaz, belirli bir olgunluğa ulaşmamış bireyler evlenebilir diyemez!
Bu konuyu destekleyen bir çok kaynak olabilir fakat ana kaynağında bozguna uğradığını kimse yadsıyamaz!
Hocam arada bakıyorum öyle merak ettiğim şeylere. Mesela geçen Kilise'yi merak etmiştim. Bunuda araştırırım.

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Hocam arada bakıyorum öyle merak ettiğim şeylere. Mesela geçen Kilise'yi merak etmiştim. Bunuda araştırırım.
Çok güzel olur.
En nihayetinde bir çok dinin bir çok mensubu var.
Emin ol bazı hükümler İslami açıdan da eş değer nitelikte.

Yani özetlemek gerekirse insanlarda, bizim dinimizde yasak olan A durumu, diğer dinlerde tamamen serbest gibi bir algı var.
Bir kaç husus dışında kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil.

İsimyok08

Profesör
Reaksiyon puanı
6,110
Çok güzel olur.
En nihayetinde bir çok dinin bir çok mensubu var.
Emin ol bazı hükümler İslami açıdan da eş değer nitelikte.

Yani özetlemek gerekirse insanlarda, bizim dinimizde yasak olan A durumu, diğer dinlerde tamamen serbest gibi bir algı var.
Bir kaç husus dışında kesinlikle böyle bir durum söz konusu değil.

Haklısınız hocam. Tıpkı benim yaptığım gibi oldu. Diğer dinlere at gözlüğü takıp bakmak gibi.

Son düzenleyen moderatör:
Reaksiyon puanı
10,325
Vatandaşın Diyanet krizi tuttu yine! Ya da şöyle diyelim: Papa cenaplarının sadık dostundan misyonuna uygun hareket... Bol aferinli, takdirli, teşekkürlü beratını alacaktır muhakkak.

Gelelim mevzuya. Üvey kız dedeye helalmiş!!! İslam dini bunu yasaklamıyormuş! Bak bak bak!

Bu konuda tek cümle kuracağım, anlayan beni anlayacak, anlamayan zaten söyleyecek sözümüz yok.

Evet Papa'nın dostu... "Kur'an'da (Ne olur beni bağışlayın, ilk kez bu tabiri kullanacağım, affınızı talep ediyorum) b.k yemeyin!" diye bir ayette yok. Kur'an'da böyle bir ayet yok diye... Anladınız!

babapuro

Asistan
Reaksiyon puanı
137
ne yani enişte haram üvey kız helal??! benim ablam haram diye eniştemin yanına çıkmıyor bence yalanbir haber

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Hayır komik gelen sanki Diyanet'in dediklerini yapıyorlar dinliyorlarmış gibi birde şurada akıllarınca dalga geçmeye eleştirmeye çalışıyorlar.

Adam Dinde LGBT yok diyor dalga geçiyorlar mahkemeye veriyorlar. İçki Haram kumar Zina haram diyor geri kafalı yobaz oluyor diyanete etmedikleri küfür hakaret kalmıyor.
Adam sorulan soru üstüne dinen bir haramlık yok diyor. ( Zaten Diyanet'i tınlamayan kesim gene saldırıyor ne istiyorlar ne amaçlıyor gerçekten anlayamıyorum. )

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013
Evlatlık erkek çocuğun eski eşide kişiye helal bunun kuranda hadislerde karşılığı var ama bu haberdekini ilk kez duydum. :D Ayet, hadis var mı?

The Judge

.bmbozbey
Emektar
Reaksiyon puanı
5,194
Hayır komik gelen sanki Diyanet'in dediklerini yapıyorlar dinliyorlarmış gibi birde şurada akıllarınca dalga geçmeye eleştirmeye çalışıyorlar.
Komik olanda bu değil mi zaten :)

İnsanımızın maalesef geneli bu durumda. Cehaletini, rezaleti ile kapatmaya çalışıyor ama konudan tamamen bihaber.

damzchevk

Profesör
Reaksiyon puanı
1,013

Diyanetin açıklamalarına dalga geçmeye çalışıyorlarsa neden Diyanetin dediklerini yapsınlar. :D

bilexsamet

Profesör
Reaksiyon puanı
2,415
Habere göre en çarpıcı bölümmüş. Fetvası öyle olabilir belki. Fetva öyle diye dede kesinlikle üvey torunu ile evlenecek demiyor ya.
Neye saracaklarını şaşırdılar.

leoh

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38

Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam hükümetin her yanlışını savunmak zorunda değilsin. Bak Türkiyenin bu gidişi iyiye değil, bundan sen de zarar göreceksin, bunun ucu bu ülkede yaşayan herkese dokunacak onun için bu tür zırvalıkları savunayım derken komik duruma düşüyorsun. Bak TC laik, demokratik bir hukuk devleti olarak kurulmuş ama senin savundukların bu ülke rejimine sığmıyor. Kendince bazı kelime cambazlıklerı yaparak kuranda şu geçmiyor bu yazmıyor diyerek bu diyanetin iğrenç zırvalıklarını savunmak acizliktir.

Son düzenleme:

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam hükümetin her yanlışını savunmak zorunda değilsin. Bak Türkiyenin bu gidişi iyiye değil, bundan sen de zarar göreceksin, bunun ucu bu ülkede yaşayan herkese dokunacak onun için bu tür zırvalıkları savunayım derken komik duruma düşüyorsun. Bak TC laik, demokratik bir hukuk devleti olarak kurulmuş ama senin savundukların bu ülke rejimine sığmıyor. Kendince bazı kelime cambazlıklerı yaparak kuranda şu geçmiyor bu yazmıyor diyerek bu diyanetin iğrenç zırvalıklarını savunmak acizliktir.

Diyanet işlerinden HÜkümete ne ara sıçradın =?

Neyi savunmuşum ben =? Gidip üvey torununuz ile evlenin mi diyorum sanki saçmalama sabah akşam laf cımbızlayıp Diyanete ve Müslümanlığa saldırmayı bırakın artık kimsenin bir şey dediği yok yoksa.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Çamur at izi kalsın, iftira atmaya devam et, algı oluştur sonra da hiç bi şey olmamış gibi başka konularda kendini en demokrat, en iyi iş bilir, en güzel vicadana sahipmiş gibi yorumlar yazmaktan geri de durma... Vallahi pes, insan bu kadar hata yapıp, hiç özür dilemese sonra da tövbe de etmez ise artık ne diyek, sen düşün gerisini..

_Zaur_

Rektör
Reaksiyon puanı
23,205
Yazacak söz bulamadım.

Bu fikiri öne süren Sapkın zihinler belki kendi üvey torunlarıyla yattı ne bileyiz?
Kendi isimlerine *** bulaştırmamak için böyle karar almışlar belki.

Bilmeden konuşuyorum ya zaten bilemeyiz ki neler dönmüş gerçekte?
Yada neler dönecek önceden planlamalar yapıldı suçlu olmasınlar diye

CtrlEnter

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
885
Haram: Nikah düşmez, kesinlikle evlenemez. Dede torununa sarılsın yatsın, öpsün, hiç bir şey olmaz zaten.
Helal: Nikah düşer. Yani "al üvey dedesi üvey torununu odana götür beraber sarılın uyuyun bugün" durumu yaşanamaz bu kişilerin arasında. İsterlerse evlenebilirler o da ayrı.
Başlık zaten amacı belli ediyor.
Üvey dede ile üvey torunun evlenmesi mi daha rezalet, savunup koruduğunuz LGBTİ durumları mı??

Mehmedxr

Asistan
Reaksiyon puanı
238
Yani görkem sende amacın ne sana yararı ne bu gibi şeylerle uğraşmanın Atatürk'çüyüm diye ortalıkta geziniyon yaptığın işe bak Atatürkün kemiği sızlıyorsa sizin gibilerdendir eminim hani cahillikle savaş ? Hani Atatürk neyse senin gibi
" " insanlara mı laf anlatcaz

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Gelmiş gene din ve ak parti konularıyla ortalığı karıştırmayı hedefleyen arkadaş(!)...Eleştiri hak tabi her şeyi eleştirin özgürsünüz ama buraları böyle karıştıran birileri uzun zamandır yoktu...Tebrikler ? ????

Bu arada merak ettim dh forumda adınız ne zira oralarda bu tip konulardan daha çok ekmek çıkar size...

Constantin87

Profesör
Reaksiyon puanı
1,934
Sonra gençler neden deist oldu işte bunlardan işleri güçleri kim kime helal kim kimi götürebilir. Evlat annenin bacağını görürse haram mıdır? Kadın ile asansöre binilir mi? Falan filan yahu bu dinin farzı kuran da yazmakta zaten sonrası sünnet bu da temizlik ve güzel ahlak zaten ama biz dinde sürekli etik olmayan birşeyleri dinde var göstermeye çalışıyoruz

şerifIssı!

Öğrenci
Reaksiyon puanı
25
Fetva Hattını arayıp bunu soran psikopat kim acaba ? Diyanet buna cevap verirken kan bağı olmadığı için mi bu şekilde veriyor Toplumsal ahlak örf adetler hiçe sayılıyor.Bu şekilde fetva vermek doğru değil. Diyanetin kime,neye hizmet ettiğini anlamış değilim.

Fakehero

366. Gün
Emektar
Reaksiyon puanı
5,387
Aslında arkadaşlar iyice anlatmış ama anlamak istemeyenlere bir daha anlatalım.
Helal= dinsel yönden yasaklanmamış olan, dinin kurallarına aykırı olmayan, dince izin verilen.
Haram= dinsel yönden yasaklanmış olan, dinin kurallarına aykırı olan, dince izin verilmeyen

Kuran evliliklerin haram ya da helal olmasını kan bağına ve süt bağına göre belirliyor.Yani şu kişi şunlarla evlenmesi helaldir demek illa bu kişilerin evlenmesi şarttır farzdır vaciptir ya da zorunludur demek değil. Zaten Kuran diyor ki araştırın sorgulayın ama anlamının ne olduğu açıkça belli olan şeyleri farklı konulara çekmek nedir anlayamıyorum. 70 yaşında bir dede bu konuya bakıp evlenmesi haram değil diye 18 yaşına giren üvey torunu ile evleniyorsa zaten o adam yobazdır. Ama bu konuya bakmamışsa, bilmiyorsa ya da bihaber ise yine evleniyorsa yine yobazdır. Diyanet mesela evlenmesi helal veya haram olan kişileri açıklarken gidin haram olanlarla evlenin diye tavsiye eklemiş mi hayır. Gidin helal olanlarla kesinlikle evlenin diye bir tavsiye eklemiş mi eee ona da hayır. Şimdi burada diyanet suçlu mu? Hatta bir adım ileri gidelim asıl demek istediğinizi ben dile getireyim. Din suçlu mu? Haşa kusurdan suçtan her türlü aciziyetten münezzeh olan Allahın dini suçlu olamaz olması bile düşünülemez. O zaman lütfen artık konuları farklı yerlere çekmeye çalışan gazetelerin haberlerini paylaşmayınız. Bakın dini kullanıp tecavüz eden dolandıran kişilerin haberi yapılır paylaşılır. Toplumu bu pis kişiler hakkında bilgilendirmek görevdir. Ama bu kişiler yüzünden kullandıkları üzerinden faydalandıkları din kötü değildir. Ama din ile gereksiz ortamı germeye çalışan kutuplaştırmaya çalışan algı oluşturmaya çalışan dinine bağlı kişiler yobazdır fikrini aşılamaya çalışan haber değeri olmayan habercikleri paylaşmayınız. Zira bu habercikleri yapan kişilere gazeteci demek bile diğer gazetecilere hakaret olur. Çünkü gazetecilik tarafsızlığı objektifliği gerektirir diyelim ve noktayı burada koyalım.