Dinlerde kadının yeri

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Orcagada daha önce sayfalarca yazıştık, ayrıca bu konunun içinde de ikinci sayfada senin tezlerinin çoğunu destekleyen şeyler yazdım, ya bilerek gözlerini kapatıp "bana ne görmeyeceğim" diyorsun, ya konuyu hiç okumadan direkt aklına ne gelirse salladın "nasılsa bunlar müslüman ne atarsam tutarım" şeklinde düşünerek, ya da Allah'a öyle kuru bir düşmanlık besliyorsun ki, sana katılanların bile fikirlerini reddediyorsun sırf inançlı diye. :) O yüzden bundan önceki konuşmaların bir meyvesi alınmamışken kuru ağacın üzerine tohum serpmenin bir anlamı yoktur. Önce kurumuş ağacı söküp tarlayı sürmeli, tohumları ondan sonra ekmelidir; yoksa bütün uğraşlar boşa gider.

nsgnc

Profesör
Reaksiyon puanı
10
En çok da şu "cahiliye dönemi,ilkel dönem" lafına uyuz oluyorum,

Sanki islam gelince uzay çağına başlandı.

Uyanın millet,alemlere madara oldunuz.Kimse müslümanı adam yerine koymuyor.

Her yerde kaçıyorlar müslümanlardan.Kanla,şiddetle,terörle,insan haklarını hiçe saymakla,kadınlara eziyetle anılıyorsunuz.

Dinler,özellikle islam kadını köpek ile aynı kefeye koyar,

Aksini iddia edemezsiniz,kadına elinizin değmesi bile abdest almanızı gerektirir.

Kadın erkek eşitliği konusunda zevzeklenen arkadaşlara da diyeceğim o ki mesele halter kaldırmaktaki eşitlik değildir.

Hukuken kadın ve erkeğin eşitliği dinlerde sağlanmış mıdır?

Tabi ki hayır,

Cennet anaların ayağı altındadır lafı bile kadının doğurganlığını öven,onu bir şekil kuluçka makinası yerine koyan saçma sapan bir kelamdır.

Ana olamayan bayanlarımıza teskin edici,ucundan acık bir cennet gösterilmiş midir?

Yine hayır.

Neymiş islam kadını kapayarak hak ettiği saygıyı sağlamışmış,

Berkin bey pek güzelce açıklamış.Olay basit.

Kendinizi kandırmayın...

Sana buradaki insanların kutsallarına dil uzatmamanı tavsiye ederim. Benim peygamberimin sözüne saçma sapan kelam diyemezsin.

Kadın ile erkek arasında eşitlik diye birşey yoktur zaten. Adalet vardır adalet...

redfox19

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Düşündümde dinler kadınlara ne gibi haklar vermiş merak ettim. bilgisi olan varsa yazsın istiyorum.
tarih öncesi kadınlar nelere sahipti dinlerle bunlara ne eklendi? ilkel kabilelerde insanlar yarı çıplak haldeler ve bunu çokta normal buluyorlar, din neden tam tersini yapıyor saçını bile kapattırıyor? dinler kadınları neden örtüler altına saklama gereği duymuş? insan bedeni, kadının saçı neden bu kadar önemli? o_O ;( :S (A)
toplumlar arası ilkeler günümüzde olduğu gibi dinlerdede kurallarla(kanun)larla düzenlenmiştir.sadece kadın değil toplumun uyması gereken bütün kurallar.
Hz.Adem den iti baren peygamberlere çeşitli zamanlarda suhuf (sahife),yada kitap olarak bilgiler verilmiştir.örnek:ilk zamanlarda üreme bir batında bir erkek ve bir kız olarak dünyaya gelmişler.bunlar evlenmeleri hz.Ademe indirilen suhufa göre.Bir önce doğan kızla bir sonra doğan erkeğin evlenmesine izin verilmiştir.bu kural 3. kuşakta yasaklanmış.Hz ademin turunu olan şit A:S. zamanında ve kardeşler evleliği yasaklanmıştır.tek tanrılı dinlerde ve ilkel dinlerde kadınların hakları çok değişik şartlar oluşturmuştur.Bunlardan bir kısmı hala o toplumlarda uygulnmaya devam ediyor.Örnek:Afrika da bir kabilede en büyük erkek kardeşle evli olan kadın diğerlerininde eşi sayılıyor.Tek tanrılı dinlerde kadınhakları peygamberlere indirilen kitaplardaki esaslarla belirlenmiştir.hepimizin son zamanlardaki konuştuğumuz örtünmeye gelince...:
İslamiyet öncesi araplarda büyük çoğunluğunda kadın bir ticaret eşyası gibi alınıp satıla bilmekte.evli olduğunu bakılıp bakılmaksızın başkası ile ilişkiye girebiliyor.yada erkek hoşuna giden bir kadının evine girip bu isteğini yerine getiriyor ve erkek bu durumdan şikayetçi olmuyordu.Bir kadını başka bir erkekle münasebetinden en çok çocukların nesebi yani kime ait olduğu ve kadının miras hakkının ortyadan kalkması idi.Kadın başka iş yapma fırsatı verilmemişti.
İşte islam bütün bu durumları en aza indirmek ve daha sonraları ortadan kaldırmak için.önce nikası genelleştirmiş.daha sonra kadınlara örtünmeye yani kendisini güzel ve çekici gösteren uzuv ve bölgelerinin örtünmesini emretmiş.ardında möirasa ortak etmiştir.ERKEĞE kadını bütün ihtiyaçlarını yerine getirme mecburiyyeti vermiş.Kadınların 4 sahih (sözüne güvenilir erkeğin)şahitliği olmadan(bu şahitlik bi zati birleşmenin görülmüş olması esasına) boşanmayı haram kılmıştır.Çocukların eğitimi kadınlara verilmiş.

konu:eek:ldukça geniş ama sanırım birazcık bilgi verebildik.

SEYF

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Mehmet arkadasim iyi aciklamalar yapiyorsun da Allah (c.c.)' in ismini buyuk harfle yazman gerekmez mi? Veya Kurani Kerimi?

maske

Doçent
Reaksiyon puanı
5
insanlari polemige iten bir topic turu, bence moderator tarafindan konu kilitlenmeli
gercekten ihtiyaci olan bunun pesine dusup ogrenecektir zaten google kilit altinda degil.

CEH

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hain bakışlardan sakınıp, zerafetlerini koruyarak önlerine baksınlar**

varmıdır böyle bir düşünce yaaa offff şaka gibi yaaaaa

-Bu tür örtünme onların, vakar ve heybetleri ile hür kadınlar olarak tanınıp, kendilerine hüemet edilmesine; sarkıntılık yapılmamasına, incitilmemelerine en uygun bir örtünmedir.

Abii kimse bakmasın o zaman var mı böyle birşey yaa iiii bu ülkede ne kadar açık var yanacaz desene ...

Saçmaa ya birşey sormak istiyorum incilde baş örtüsüyle ilgili bir ayet var mı ???

Eğer yoksa Allah insanları ayırak mı ceza verecek ?? Yani ben incilde açılında kapanında demedim ii geç sen cennete ... Dur müslüman kapan dedim kapanmadın git cehenneme :S :S ne bu yaaa madem Direk kapanın diyor Kur'anı kerim niye açığız hala ??? Niye onca insan açık ??? Ben hala bunu anlamadım :S

Varmıdır böyle bir düşünce off şaka gibi ??? Kimin sözlerini beğenmediğinizin farkındamısınız küçük hanım? Umarım imanınız da sahih olursunuz.

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Hain bakışlardan sakınıp, zerafetlerini koruyarak önlerine baksınlar**

bence de bu şaka gibi delimiyim ne erkek olan adam gibi sapık olmadıktan sonra bananee o sapık olmasın ben niye boynumu eğim önüme bakim ne saçma bişeydir yaaa Allah her insana beyin verdi yaaaa *****************

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Mehmet arkadasim iyi aciklamalar yapiyorsun da Allah (c.c.)' in ismini buyuk harfle yazman gerekmez mi? Veya Kurani Kerimi?

Hayırlı günler arkadaşlar;
Önceki yazılarımda acemiliğim gereği olarak imla kurallarına fazla dikkat edemiyordum.İnşallah daha da dikkatli olacağım.
Uyarın için teşekkür ediyorum Seyf kardeş.

Saygılar

meçhul_yolcu

Profesör
Reaksiyon puanı
0
2156.jpg

11 yaşındaki Afganlı Gulam Hader ,40 yaşındaki eşiyle yanyana. Kendisini nasıl hissettiğini soran gazeteciye; Bu adamı tanımıyorum. Kendimi nasıl hissedebilirim ki? cevabını veriyor. Bu Fotoğraf 2007 yılında Unicef tarafından yılın fotoğrafı seçilmiş.dünyaya böyle lanse edilmiştir.

Hayatın mutluluk, sevgi, şefkat ve merhamet kaynağının kadın olduğu bütün dinlerin, felsefelerin ortak kabulüdür. İnsanlık tarihinin bütün kutsal metinleri, yaratılmışlar âleminde en yüce onur mevkiinin annelik olduğunu dile getirmektedir,kadın yaratıcı varlıktır.
Ne yazık ki, bütün bu yüce niteliklerin sahibi olan kadın tarih boyunca hep sömürülmüş, horlanmış, ezilip itilmiştir. İnsanlığın bugün içine düştüğü bunalımların belki de en büyük sebebi, kadına yapılan nankörlük ve kötülüklerdir denebilir.
Nazarî olarak baktığımızda, özellikle İslam dünyasında kadın övülür, hatta yüceltilir. Cennetin kadının ayakları altında olduğu sık sık söylenir. Hangi ünlü İslam düşünürüne sorsanız, kadın yaratıcı varlıktır.

insanlık madde üzerindeki fetihlerine paralel bir vicdan ve ahlak yükselişi gösterememiştir. Ne ilginçtir ki, bu eksikliğin yarattığı ıstırabın faturasını da kadınlar ödemektedir.
Ülkemizde de kadının durumu, hemen hepimizin çok iyi bildiği gibi, üzücü, kaygı vericidir.hatta bazı yerlerde yürekler acısıdır.

2248.jpg

Roshan Kasem 8 yaşında... Yanında oturan 55 yaşındaki adamla nişanlandığını bilmiyor. Nişanlanmanın ne olduğunu bilecek yaşta değil ama çetin bir gelecek onu bekliyor.

tamamen alıntıdır.
ülkemden de resimler ekleyebilirdim ama eklemeyeceğim yazdığım bir kelimeden sayfalar dolusu yazıp benim müslümanlığımı sorgulayan kişiler var.onlara bu hakkı tanımamak için yorum yazmayacağım.
saygılarımla.
varın bu meçhul'u boş biri bilin.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
malesef bu resmiler kadının dindeki yerini değil de erkeğin zihnindeki yerini çok iyi yansıtmakta...

asıl büyük ayıp ve düşünülmesi gereken kısım ise bu erkeklerin müslümanım demelerinde..

islamda böyle bir kadın bakışı yok iken müslüman geçinen bu adamların utanma ve hayalarının olmamasında...

yazık...eline sağlık meçhul yolcum...

engin azaklı

Asistan
Reaksiyon puanı
0
haberi sağlam kaynaktan alacan.meçhulden değil.

kadın;islamda herşeyden evvel derin bir haya mevzuudur.
şeri ölçülere bürülü olan kadın;islam cemiyet ve beldesinin büyük meydanında her türlü iş faaliyet sahasında bütün nazarlara açık edep ve ismet heykelidir.

n.f.k.