Dev transfer: Arda Barcelona'ya!

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Türk futbol tarihinin en büyük transferi gerçekleşiyor. Galatasaray'dan Atletico Madrid'e 13 milyon Euro'ya transfer olan Arda, şimdi de 35 milyon Euro karşılığında Barcelona'ya geçmek üzere.

ardaturanson1.jpg

Arda Turan Atletico Madrid forması ile sergilediği performansla tüm Avrupa'nın gözdesi haline gelmişti. Geçen yaz transferinin son günü Manchester United'a gitmesi gündeme gelen ama evrakları yetişmeyince Madrid'de kalan Arda'ya şimdi dev bir talip var: Barcelona!

Bu sezonu Real Madrid ve Barcelona gibi dev takımların arasından sıyrılarak şampiyon olarak tamamlayan Atletico Madrid, devre arasında Arda'nın sözleşmesini yenileyerek maaşını 2 milyon 700 bin Euro'dan 3 milyon 800 bin Euro nete çıkartmıştı. Ama bunun karşılığında da 24 milyon Euro'luk serbest kalma maddesini 40 milyon Euro'ya çekmişti.

Şimdi Arda'yı Barcelona istiyor. Oyun sistemlerini çok uygun buldukları Arda'nın özellikle 2 sezondur La Liga'da büyük bir çıkış yaptığını düşünen Barça'lı yetkililer transfer için düğmeye bastılar. Ve Arda'nın menajeri Ahmet Bulut'u Şampiyonlar Ligi finali sonrası Barcelona'ya çağırdılar. Lizbon'dan Barcelona'ya geçen Ahmet Bulut bugün Katalan ekibinin yöneticileriyle masaya oturacak.

Barcelona'nın Arda'nın serbest kalma maddesi 40 milyon Euro üzerinden pazarlık yapacağı öğrenilirken, transferin oyuncu ile anlaşılması halinde 30-35 milyon Euro arasında bir rakama bitebileceği öğrenildi.

3 Puan

Arda Turan Barcelona'ya 35 milyon Euro'ya transfer olursa Galatasaray 'dayanışma' bedeli olarak bu transferden yüzde 5 alacak.

ardaturangalatasaray.jpg

FIFA'nın yeni transfer yöntemleri her takımı memnun ediyor. Bir futbolcu transfer olduğunda onu 23 yaşına kadar yetiştiren kulüpler 'dayanışma bedeli' altında toplam transfer tutarından yüzde 5'i paylaşıyorlar. Bu oyuncu için daha önce yetiştirme bedeli ödendiği için bu tutara da 'dayanışma bedeli' adı veriliyor. İşte bu sebepten dolayı Arda Barcelona'ya 35 milyon Euro'ya transfer olursa Galasataray da bu işten karlı çıkacak.

12-15 yaş arasında oyuncuyu yetiştiren kulüpler transferden yılda yüzde 0,25 pay alıyorlar. 15-23 yaş arası kulüpler de yıl başına yüzde 0,5 alıyorlar. Yani 12-15 yaş arası yüzde 1'i, 15-23 yaş arası da yüzde 4'ü paylaşıyor. Arda Turan Altıntepsi kulübünden Galatasaray'a 1999 yılında geldi. Yani 12 yaşındaydı. Bu sebepten dolayı 12-23 yaş arasında Galatasaray'da yetiştiği kabul ediliyor.

Yani Arda Atletico'dan Barcelona'ya 35 milyon Euro'ya transfer olursa Galatasaray bu bedelin yüzde 5'inin tamamını alacak. Bu da toplam 1 milyon 750 bin Euro yapıyor. Arda Galatasaray'dan Atletico Madrid'e 13 milyon Euro karşılığında transfer olmuştu. Böylece Arda'nın Galatasaray'a kazandıracağı para toplam 14 milyon 750 bin Euro olacak.

3 Puan

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Arda barcelona'da tutunamaz. Yazin bunu bir kenara :)

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
zaten arda Türk ve daha önemlisi Galatasaraylı o yüzden hiçbir yerde tutunamaz keşke ölse!

Reaksiyon puanı
10,327

bende aynı görüşteyim.
ancak bu haberin doğru olabileceğinden de kuşkuluyum.
maçlar bitince konu kabızlığı çeken matbuatımız böyle sansasyonel, balon haberler üretmekte pek mahirdir.
yakıştırır ve yapıştırır! :D

Reaksiyon puanı
10,327
zaten arda Türk ve daha önemlisi Galatasaraylı o yüzden hiçbir yerde tutunamaz keşke ölse!

Sevgili Aykut, bir Türk olarak Arda'nın Barca'da oynaması en az bir galatasaraylı kadar beni de sevindermezse namerdim.
Orada bir Türk oynadığı zaman ben onun eski formasına bakmam, benim ülkemden, benim milletimden oluşuna bakar, bundan büyük gurur duyarım. Arda'dan umutluyum biraz, ne ki bugüne kadar Tugay Kerimoğlu gibi oynadığı yıllar boyunca hep istikrarını koruyan, avrupai zihniyet ve profesyonelliğini muhafaza edebilen bir başka Türk hatırlamıyorum.

Şöhret büyüdükçe bunu kaldıramaz, taşıyamaz hale geliyorlar maalesef bizim çocuklarımız. Büyük olmaya giden yolu çok çabuk katedebiliyoruz da, hedefe varınca orada kalabilmeyi başarabilecek zihni altyapı konusunda çok yetersiziz maalesef. Bunun Fenerbahçelilikle, Galatasaraylılıkla bir ilgisi yok abim.

bizim koyduğumuz şerh sadece realiteden kaynaklanıyor, bunu böyle bilesin. Arda'nın Barca'da oynamasını Galatasarylı diye istemeyecek birinin kanından şüphe ederim ben.

Ama eğer sahiden gider ve bunu başarırsa Allah şahidim olsun ki onun için en çok dua eden ve destekleyecek olan kişilerin başında gelirim.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Orada bir ironi var, hemen saldırmayalım. :p

Spy.94

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bana da böyle olur gibi geliyor. Ancak bu durum Arda'yla ilgili değil. Barcelona'yla ilgili bir durum. Biraz farklı yürüyor Barça'da işler çünkü, Arda'yı kolay harcama ihtimalleri yüksek. Tabi bunların hepsi ufak ihtimaller.

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
arda barcelona'da oynayamaz diye bir şey yok tabi ama arda'nın yetenekleriyle barcelona'nın oyun tarzı çok ters. bu arda'nın türkiye standartlarına göre çok iyi, avrupa standartlarına göre iyi bir futbolcu olduğu gerçeğini değiştirmez fakat ben de pek ihtimal vermiyorum bu transfere..

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Arda'yı bıraksan aslında Atletico'da yıllarca oynar. Barcelona'da Real'de başarılı olmak kolay ama bu iki takımın dışındaki bir takımla lige damgasını vurmak olay.

Transfere gelince böyle bir teklif gelmişse Atletico gözü kapalı satar.

Adamların 500 Milyon Euro borcu var. Çok çok ciddi bir rakam.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
arda600_J4UFO.jpg

Milli futbolcu Arda Turan'a Barcelona kancası... Katalan kulübü, Arda için 25 milyon euro'yu gözden çıkardı.

Atletico Madrid Kulübü geçtiğimiz yıl Arda Turan'ın sözleşmesini 2017'ye kadar uzatmış, milli oyuncunun kontratına 41 milyon euro'luk serbest kalma maddesi ekletmişti.

La Liga şampiyonluğunu kazanan, Şampiyonlar Ligi'nde final oynayan kadronun en önemli parçalarından olan Arda Turan, Avrupa'nın devlerinin gündemine gelmişti. Manchester United'dan sonra Barcelona da Arda'yı kadrosuna katmak için harekete geçti. Katalan kulübü 41 milyon euro'yu fazla bulsa da, 25 milyon euro'yu gözden çıkardı.

Atletico Madrid Başkanı Enrique Cerezo ise en az 30 milyon euro'luk bir teklif bekliyor. Arda turan geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Barcelona'da forma giyme hayali olduğunu söylemişti.

NTV Spor

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
530
Şimdi de ManU çıktı. :p

s359BjZsLqnDBFhaQvKkj.jpg

Milli futbolcu İngiliz devi Manchester United ile anlaştı; İngiltere’ye gidiyor.

Menajeri Ahmet Bulut’un “Biraz beklemek gerek. Bu yaz kendi adıma uluslararası piyasada ses getirecek bir transfer imza atabilirim” sözlerinin arkasından Manchester United çıktı.

İngiliz kulübüyle anlaşan Arda’nın transferi için Atletico Madrid ile Manchester’in anlaşma noktasına geldiği ve yakın zamanda imzaların atılacağı kaydedildi.

Futbol Arena