Darbe imalı bildiriye imza atan 103 amiralin lojman ve koruma hakları iptal edildi

Reaksiyon puanı
10,325
Darbe imalı bildiriye imza atan 103 amiralin lojman ve koruma hakları iptal edildi

1617642740138.png

Güvenlik kaynakları: Darbe imalı bildiriyi imzalayan emekli amirallerin lojman hakları ve koruma hakları iptal edildi.

10'U GÖZALTINDA, 4'Ü İFADEYE ÇAĞRILDI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturmasında, haklarında gözaltı kararı verilen emekli amiraller Ergun Mengi, Atilla Kezek, Ankara'da; Alaettin Sevim, Ramazan Cem Gürdeniz, Nadir Hakan Eraydın, Bülent Olcay, Kadir Sağdıç ve Türker Ertürk, İstanbul'da; Turgay Erdağ ve Ali Sadi Ünsal ise Kocaeli'de bu sabah gözaltına alındı. Emekli amiraller Engin Baykal, Cemil Şükrü Bozoğlu, Mustafa Özbey ve Atilla Kıyat'ın ise 3 gün içinde Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne müracaat etmeleri tebliğ edildi.

NE OLMUŞTU?

Bazı emekli amirallerin imzasıyla Montrö Sözleşmesi gündemi üzerinden bir bildiri yayımlandı. Siyasete yön verme çabası içeren bildiriye çok sert tepki gösterildi.

DARBE İMASI: AKSİ HALDE...

Emekli amirallerin imzası olan bildiride, "Bu gerekçelerle, TSK ve Deniz Kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, Atatürk'ün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz. Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir" açıklaması darbe iması olarak dikkat çekti.

Reaksiyon puanı
10,325
Hayırlısı olsun dayı, ne diyelim.
İnsanlar elbet görüşlerini açıklayabilir, bunda hiçbir sorun yok. Ama tehdit edemezsiniz, ülkenin %52'sinin oyuyla iktidar olmuş bir hükümete parmak sallamayamazsın. Bu ülkede geçmişte o kadar darbe olmuş, millet ezilmiş, devlet küçük düşürülmüş, zararlara uğratılmışken bugün yine aynı alışkanlıkla gözdağı vermeye kalkarsan bunun hesabını mutlaka sorarlar. Ki, daha bu bir başlangıç. Umarım ve temenni ederim ki rütbeleri de sökülür.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,455
İnsanlar elbet görüşlerini açıklayabilir, bunda hiçbir sorun yok. Ama tehdit edemezsiniz, ülkenin %52'sinin oyuyla iktidar olmuş bir hükümete parmak sallamayamazsın. Bu ülkede geçmişte o kadar darbe olmuş, millet ezilmiş, devlet küçük düşürülmüş, zararlara uğratılmışken bugün yine aynı alışkanlıkla gözdağı vermeye kalkarsan bunun hesabını mutlaka sorarlar. Ki, daha bu bir başlangıç. Umarım ve temenni ederim ki rütbeleri de sökülür.
Öyle tabii ki sevmesen bile saygı duymak zorundasın.

Robert Grenee

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
971
Bildiriyi yandan okudum tersten okudum gözümü kısarak okudum ama darbe iması göremedim

mertbaba41

Doçent
Reaksiyon puanı
572
bu adamlar tam olarak ne dedi
merak ediyorum uzun uzun yazmışlarda özet olarak ne demişler bu adamlar?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ekonomi kötüye gittiği için radikal hamleler yapıp gündem değiştirmeye çalışıyorlar.
Lakin bu sefer ekonomi gerçekten o kadar kötü ki bunlar halkın gerçek gündemini değiştiremeyecek, bunu anlamaları lazım, nitekim birkaç ay önce yaptıkları en önemli hamleleri Ayasofya dahi gündem değiştirmeye yetmedi.
Ev fiyatları sıfırdan başlayıp kendi emekleriyle çalışıp didinen bir insanın ömür boyu çalışarak alamayacağı noktalara ulaştı, araba fiyatları da o yolda ilerliyor. Bilgisayar fiyatları, telefon fiyatları da artık ihtiyaç olan bu araçları neredeyse lüks kategorisine getirme yolunda ilerliyor.

berke0007777

Doçent
Reaksiyon puanı
654
Buna cevap vermezlerse arkasının geleceği kesin gibi bir şeydi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekonomi kötüye gittiği için radikal hamleler yapıp gündem değiştirmeye çalışıyorlar.
Lakin bu sefer ekonomi gerçekten o kadar kötü ki bunlar halkın gerçek gündemini değiştiremeyecek, bunu anlamaları lazım, nitekim birkaç ay önce yaptıkları en önemli hamleleri Ayasofya dahi gündem değiştirmeye yetmedi.
Ev fiyatları sıfırdan başlayıp kendi emekleriyle çalışıp didinen bir insanın ömür boyu çalışarak alamayacağı noktalara ulaştı, araba fiyatları da o yolda ilerliyor. Bilgisayar fiyatları, telefon fiyatları da artık ihtiyaç olan bu araçları neredeyse lüks kategorisine getirme yolunda ilerliyor.
Aynen bu amiralleri de devlet görevlendirdi çıkın gündem değiştirin diye :)

Berat Walsh

Asistan
Reaksiyon puanı
187
doğru karar verilen olaydır. sen darbe "imalı" bildiriye imza atarsan geçmişte yaşanan o kara günleri geri istiyorsun demektir. gerçi bu zatların imza atmasını başka "mihrakların" istediği açık. (bkz:suudi arabistan)

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
İma olduğunu düşünmüyorum. Anayasal haklarını kullanıyorlar ayrıca onlar emekli, darbe yapmak ile alakası yok.

LinuxIsNotUniX

Doçent
Reaksiyon puanı
963
devletin işi gücü yok amirallere bu nu bildiriyi yayınlayın dedi evet
şimdi düşününce mantıklı geldi
bu devlet tarafından yapılan bir iş olabilir
belkide yüklü bir para teklif ettiler
o amirallere
zaten mantıklı değil
104 amiral işleri güçleri yok hükümete filan bildiri yazıyor
bunlar fosur balon
ama gerçek olan tek şey var
Ekli dosyayı görüntüle 146402

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,079
Darbe imalı olduğunu düşünmüyorum. Ergenekon zamanında bu ülkenin saygın generalleri neler çekti kimsenin haberi yok. O cezaevlerinde az eziyete uğramadılar. Önce vatan haini ilan edildiler sonra pardon yanlışlık olmuş dediler. Bunları nerden biliyorum, benim babama da aynısı yapıldı çünkü. Önce içeri aldılar sonra ya pardon yanlışlık olmuş sizin suçunuz yok dediler. Halbuki benim babam yıllarca Cudi ve Yüksekova'da görev yapmış, birçok madalya ve plaket almış bir askerdi. Adam bu olaydan sonra psikolojik bunalıma girdi. Epey zor bir durum yani. Buradan bakınca çocuk oyuncağı gibi görünebilir.

Neyse, boğazlar sözleşmesi bizim için gerçekten çok önemli bir konu. Kafaya göre biz istersek çekiliriz diyemez kimse. Ülkenin kaderiyle alakalı bir durum çünkü, bu gibi konularda hükümetler kafalarına göre karar alamamalı benim görüşüm bu yönde.

hakancalis

Profesör
Reaksiyon puanı
957
Darbe imalı olduğunu düşünmüyorum. Ergenekon zamanında bu ülkenin saygın generalleri neler çekti kimsenin haberi yok. O cezaevlerinde az eziyete uğramadılar. Önce vatan haini ilan edildiler sonra pardon yanlışlık olmuş dediler. Bunları nerden biliyorum, benim babama da aynısı yapıldı çünkü. Önce içeri aldılar sonra ya pardon yanlışlık olmuş sizin suçunuz yok dediler. Halbuki benim babam yıllarca Cudi ve Yüksekova'da görev yapmış, birçok madalya ve plaket almış bir askerdi. Adam bu olaydan sonra psikolojik bunalıma girdi. Epey zor bir durum yani. Buradan bakınca çocuk oyuncağı gibi görünebilir.

Neyse, boğazlar sözleşmesi bizim için gerçekten çok önemli bir konu. Kafaya göre biz istersek çekiliriz diyemez kimse. Ülkenin kaderiyle alakalı bir durum çünkü, bu gibi konularda hükümetler kafalarına göre karar alamamalı benim görüşüm bu yönde.
Doğru söylüyorsunuz herkes işine geldiği gibi konuşuyor sözleşmede darbe iması göremedim darbe iması var diyenler darbe imasının olduğu kısmı atarsa sevinirim

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760

Sonuna kadar katılıyorum hocam. Herkese her durumda "Vatan haini!" deniyor bu yüzden çoğu kişinin hayatı mahvoluyor sonrada "Pardon kandırılmışız." oluyor ama sadece lafta kalıyor dedikleri.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,406
*Aksi halde, Türkiye Cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir. Türk Milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, Ana ve Mavi Vatan’ın koruyucusu Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin Atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir.

Bildiri içerisinde geçen bu cümleden dolayı darbe iması anlaşılmış olabilir. Bunu da 60 ve 80 darbesinde olan olaylar ve peşinde yaşananların bunalımlı ve ülke bekası için tehlikeli zamanlar olduğu için atfedildiği düşünülmüş olabilir.

bang1

Profesör
Reaksiyon puanı
1,760
Bildirinin gece 2:30 da yayınlanması var birde.
Bende bunu anlamıyorum gece yayınlanınca bir şey değişiyor mu? Ben olsam ben de gece yayınlarım hatta sabah bilgi yayılmaya başlar falan daha mantıklı geliyor.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bende bunu anlamıyorum gece yayınlanınca bir şey değişiyor mu? Ben olsam ben de gece yayınlarım hatta sabah bilgi yayılmaya başlar falan daha mantıklı geliyor.

Senin yaşın genç olduğu için sana öyle geliyor. Ama darbeler görmüş muhturalar görmüş bildiriler yemiş yaşlı insanlar için gecenin bir yarısı askerlerin durup duruken bir bildiri yayınlaması 100-150 tanesinin bir araya gelmesi normal bir durum değildir...

Birde bildirinin başlangıç cümlesi ile içerisinde AKSİ HALDE ( Yani bizim düşündüğümüz gibi olmaz veya yapmazsanız sonuçlarına katlanırsınız gibi laflar oldumu tehlikeli oluyor. )

Not: Askerler emekli olduğu için siyaseten bence bir tehlikesi yok ama uslup ve içerik olarak metin tehlikeli bana görede bunca olay olmuş durum olmuş yıllarca hiç metin yayınlamayan insanlar bir gece birleşim metin yayınlayısı tutmuş.

Yarın öbürgün bundan güç alıp birileri meydanlara çıkıp polisle çatışır ve tekrardan MESELE MONTRÖ DEĞİL SEN DAHA ANLAMADIN MI diyenler çıkarsa kötü işte :( O yüzden siyasilerin bu konuyu uzatmayıp geçiştirmesi lazım ama halen savunanlar var.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,406
Arkadaşlar ufak bir hatırlatma yapayım. Lütfen siyasete konuyu kaydırmadan yorumlarınızı yapınız.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bu arada Ne kadar doğru tam teyit edemedim ama bir iki yerde gördüm büyük ihtimal doğru. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu bildiri yayınlandığında Muğla Marmariste imiş !!!

Eğer gerçekten tamda o geceye getirildi ise bildiri altında AĞIR ART NİYET aranabilir. 15 Temmuzda'da Cumhurbaşkanını Marmariste Öldürme planları yapılmıştı. Çok nadir bu tarz yerlere giden Cumhurbaşkanına tamda gittiği gece 2:30 da 104 Amiralin böyle bildiri yayınlaması boş değil gibi geliyor bana veya HAFİFE ALINACAK GİBİ değil.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
Önceki muhıralara veya bildirilere baktığımızda başlangıcından, yazım uslubuna değin her şey darbe imasıdır.