Dağıtım tavsiyesine ihtiyacım var

insanimsi

Profesör
Reaksiyon puanı
450
Üstlerim merhaba daha önce neredeyse hiç Linux kullanmadım.Linux bilgim sudo apt-get install dan daha ileri değil.Yakın zamanda bir laptop almayı düşünüyorum(yakın dediğime bakmayın yazın almayı düşünüyorum) ve muhtemelen tost makinesi tabirinde bir cihaz olacağı için (celeron n3350 4 gb ram 500/1024 gb harddisk) bana hem hafif hem de kulanıcı dostu bir sistem onerir misiniz.
@Forumun Ağası Finix hocam yardım ederseniz çok memnun kalırım

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
O tost makinesi linuxta epey götürür. Benim de yakın zamanlarda aldığım laptop üç aşağı beş yukarı o özelliklere sahip. Kendi sisteminde Opensuse KDE kullanıyorum mesela, takir takir işliyor. Pek de öyle hafif sayılacak bir sistem değildir. Manjaro deneyebilirsiniz, hafif ve rahat bir dağıtımdır. Ancak apt-get ile paket kurulmaz. :)

insanimsi

Profesör
Reaksiyon puanı
450
Hocam mümkünse debian tabanlı arıyorum ve driver kurma namına hiç bir şey bilmiyorum (Linuxta)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Linux'da driver meselesi windowstan biraz farklı. Linuxta çekirdeğin içerisinde driver bulunur, bu yüzden hiçbir şey yazmadan genellikle sistem tıkırında işler. Bu yüzden en güncel Kernel sürümü bazı istisnalar hariç en geniş donanım desteği demek. Debian tabanlı çoğu dağıtım daha eski çekirdek sürümlerini kullanır, Manjaroda istediğiniz çekirdek sürümünü yükleme şansınız var. Ama madem ki illa ki Debian olsun, MX Linux'a bir göz atabilirsiniz.

insanimsi

Profesör
Reaksiyon puanı
450
Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam.
Başka tavsiyesi olan arkadaşlar fikirlerinizi belirtirseniz memnun olurum