Cumhurbaşkanımızın Rusya ve Çin'e Teklifi

Türkiye hangi birliğe katılmalı ?

• Şanghay Beşlisi

• Avrupa Birliği

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
ayrıca şu köprü geçiş ücretlerinin dolar üzerinden ücretlendirilmesi de acilen kaldırılmalı. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. milli kaynaklarınla milli projeler hayata geçiriyorsun ama işletmesini amerikanın parasıyla yapıyorsun. daha devlet bile kendi parasına güvenmiyor, halk nasıl güvensin.

3. köprüyü milli kaynaklarla yapmadık ki. Dolar bazında parayı verdik yabancı şirketler,mühendisler geldi yaptı. Ve anlaşma gereği onlara köprü için para ödüyoruz biz. Anlaşmada da günlük geçen araç sayısı başına şirket bir miktar dolar bazında araçlardan para alıyor. Devlet geçit ücretini ucuzlatmak için şirkete diyor ki sen 10 dolar az al ben sana 10 dolar vereceğim diyor ve geçiş ücretleri azalıyor. Bende isterdim köprülerimiz tamamen yerli imkanlarla yapılsın ama yok olmuyor.

Reaksiyon puanı
227
Her gelişen ülke zorunluluktan gelişmiştir. Çin ve Rusya'ya ittiler bizi çok daha iyi olacak Çin ile alışveriş.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Her gelişen ülke zorunluluktan gelişmiştir. Çin ve Rusya'ya ittiler bizi çok daha iyi olacak Çin ile alışveriş.
Ama Çin'de fazla süper güç koltuğuna alışmasın can çatlasa 30 yıl,daha fazla tutamaz.Çünkü bütün enerji kaynaklarını var gücüyle Liberalizm için kullanıyor.

Reaksiyon puanı
227
Ama Çin'de fazla süper güç koltuğuna alışmasın can çatlasa 30 yıl,daha fazla tutamaz.Çünkü bütün enerji kaynaklarını var gücüyle Liberalizm için kullanıyor.
Şuan ucuz ve en iyi kalite Çin'den çıkıyor. Ben şahsen bu konuda çok heyecanlıyım. Çok sevindim bu duruma umarım anlaşırız.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Şuan ucuz ve en iyi kalite Çin'den çıkıyor. Ben şahsen bu konuda çok heyecanlıyım. Çok sevindim bu duruma umarım anlaşırız.
Anlaşmak yönünden sıkıntı olmaz çünkü TÜRKİYE çok önemli bir güzergah Yuanın değerini bilmiyorum fakat eğer dolardan kurtulmayı başarırsak Beyazsaray'ın aldığı kararlar pek sıkıntı yaratmaz.;)

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Zamanında Çin-Türkiye ortak uzun menzilli füze yapımı projesine başlayacaktı. Amerika bizi tehdit etti ve proje iptal oldu. Amerika dost görünümlü düşmandır.

Reaksiyon puanı
227
Zamanında Çin-Türkiye ortak uzun menzilli füze yapımı projesine başlayacaktı. Amerika bizi tehdit etti ve proje iptal oldu. Amerika dost görünümlü düşmandır.
Haklısınız. Yıllardır bizi sömürdüler Feto sayesinde. Artık izin vermememiz gerek.

Çok iyi olacak diye düşünüyorum. 700 Dolarım vardı bozdum. Artık Tatilede Tayvan'a giderim teknoloji görürüm.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Asya ülkelerine gidebiliriz aslında G.Kore zaten her türlü vize muafiyeti sağlar Rusya zaten her türlü alıyor Çin biraz düşündürüyor beni!

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Hem dini hemde ırk açısından ezel eski düşmanımız boldur kuyruk acıları var çünki bu yüzden adımlar dikkatli atılmalıdır ki ben pek dikkat göremiyorum eskiden beri dünya Türk avında her yerde zulüm ediyorlar uygur dan kaçıp afganistanda talibanın eline düşen insanları bir irdelemek lazım çıkar gözeticeksin tabiki ama kendi milletine zulümedene müsaade etmeyeceksin bu kadar basit hata kaldırmıyor butür işler.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Hem dini hemde ırk açısından ezel eski düşmanımız boldur kuyruk acıları var çünki bu yüzden adımlar dikkatli atılmalıdır ki ben pek dikkat göremiyorum eskiden beri dünya Türk avında her yerde zulüm ediyorlar uygur dan kaçıp afganistanda talibanın eline düşen insanları bir irdelemek lazım çıkar gözeticeksin tabiki ama kendi milletine zulümedene müsaade etmeyeceksin bu kadar basit hata kaldırmıyor butür işler.
Önemli olan geçmişi affedip geleceğin önünü açmak evet haklısın ama senin ülken ilk defa bu kadar güzel bir fırsat yakaliyor bence geçmişi irdelemek yerine önümüze bakalım nasılsa fazla zaman yok.:)

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Önemli olan geçmişi affedip geleceğin önünü açmak evet haklısın ama senin ülken ilk defa bu kadar güzel bir fırsat yakaliyor bence geçmişi irdelemek yerine önümüze bakalım nasılsa fazla zaman yok.:)

Biz unuturuzda onlar unutmuyor sıkıntı orda :)

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Türkiyede kişi başına düşen milli gelir 10 bin dolar seviyesinde. Avrupa birliği ülkelerinde 30 bin, Şangay 5lisi ülkelerinde ise 3.5 - 4 bin dolar. Zenginlerin içinde olmak varken fakirlerin içine düşmek o kadar da heveslenilecek bişey değil. Zenginler bizi aralarında görmek istemiyor orası ayrı mesele. Ama unutmamak lazım ki onların her istediği olmaz. Elimizde çok büyük bir mülteci tehdidi kozu var. Son 2 yıldır Merkel'e küfür etsen bile Türkiye haklıdır diyor. Bizi avrupa birliği dışında tutmak isteyen sesler hep yancılardan geliyor, asıl liderlerden değil. Bu kozu çok da sulandırmadan sonuna kadar avrupa birliği zorlanmalı.
Ocak ayında 9000 dolarmış kişi başı milli gelir.
Şu anki dolar bazına göre 7700 dolar.
Ki bizim kişi başı gelir hesaplama yöntemimiz diğer ülkelerden farklı, bizimki şişirilmiş.
Diğer ülkelerin hesapladığı metod ile hesaplarsak 6000 dolara denk geliyor, şu anki dolar bazına göre 5100 dolar.
Yarın dolar 4 olursa 4500 dolar.
Yani zaten o seviyelere oldukça yakınız.
Bizleri bir miktar kandırıyorlar bazı konularda.

Bununla birlikte düşüncelerinize kesinlikle katılıyorum.
Avrupa Birliği bize birçok hibe verdiler, eğer girseydik hibelerin oranı çok daha artacaktı ve bütçeden pay alacaktık.
Şangay Beşlisi ise ekonomik değil, savunma tabanlı bir grup.
Yani ekonomik olarak bize bir katkıları olmayacak, eğer girersek Nato'nun savunma sistemleri kaldırılacak, Şangay beşlisinki yerleştirilecek ülkemize.
Bunun dışında ekonomik pek birşeyi olmayacak zaten Rusya eldeki döviz rezervlerinin 3'te birini sattı yine de engelleyemedi doları.
Çünkü para ile engellenemez dolar, ancak üretim ile engellenir.
Teknoloji Amerika'da, sanayi Amerika'da, film ve dizi sektörü Amerika'da.
Amerika Avrupa Birliğine ciddi yardımlar yaptığı için bu paranın bir kısmı Avrupa'da.
Yani bunları geçebilmek için ancak küresel çapta yazılım, donanım şirketleri, sanayi fabrikaları, Hollywood gibi bir film sektörü lazım ki kısa vadede olacak iş değil, orta vadede bile olacak iş değil.
Onlar bu seviyeye kolay kolay gelmediler, tee en eski yıllarda Elvis Presley'e devlet yatırım yapıyordu, diğer ülkelerin gençlerini Amerika'ya ve Avrupa'ya özendirsin diye.
Rusya ve Türkiye'ninki gibi agresif politik uslup kısa vadede insanları konsolide etse de orta ve uzun vadede zararlı oluyor, nitekim öfkeyle kalkan zararla oturur.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Amerika'nın eski gücü kalmadı alacağı kararlar ancak kısa vadede iş görür ha dediğin doğru ama şu da var bu ülkelerin yeraltı kaynaklarından da yararlanabiliriz,tabi uygun fiyatlarla.Ayrıca Abd'nin iç borçları sadece olumsuz etkiliyor Abd'yi Osmanlı gibi Esham senetleri tarzı borçlanmaya sahip.

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Kaddafi'nin dediği olsaydı dolar şimdi 2 TL civarındaydı.Çünkü doların değeri az olacaktı. Ne demişti Kaddafi? Tüm petrol ihraç eden Arap ülkelerine gelin petrolümüzü dolar ile değil altın ile satalım demişti. Saddam hüseyin de ona benzer bir teklif yapmıştı. Ne oldu sonra ? İkisini de CIA yok etti. Neden yok etti peki ? Çünkü ABD doları istediği kadar basar ama altını rezervlerin dışında üretme şansı yok.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Kaddafi'nin dediği olsaydı dolar şimdi 2 TL civarındaydı.Çünkü doların değeri az olacaktı. Ne demişti Kaddafi? Tüm petrol ihraç eden Arap ülkelerine gelin petrolümüzü dolar ile değil altın ile satalım demişti. Saddam hüseyin de ona benzer bir teklif yapmıştı. Ne oldu sonra ? İkisini de CIA yok etti. Neden yok etti peki ? Çünkü ABD doları istediği kadar basar ama altını rezervlerin dışında üretme şansı yok.
Adam 30bin $ bastırabilmek için bilmem kaç ton altın veriyor Abd'nin iç borçları neden yükseldi sanıyorsun ama Kaddafi'de harika bir liderdi.;)

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Zaten dolar yükselmiyor, Türk Lirası değer kaybediyor.

Nerden baktığına bağlı :) Ama haklısın dolar sadece bizim ülkemizde TL karşısında değer kazanıyor. Trump kesin olarak seçilmemişken tüm dünyada dolar azalırken bile bizim ülkemizde yükseliyordu :)

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
dün tv de bir ekonomist fıkra anlattı; yarın kıyamet kopacağını bilseniz tepkiniz ne olurdu diye sormuşlar, isviçreli son bir kez şarabımı yudumlarım demiş, alman arabamla son bir kez dolaşırım demiş, vs... türk gidip dolar alırım demiş :p

eskiden bosnalılar üzerlerinde hep osmanlı parası taşırmış, muska gibi kendilerini korusun diye. günümüzde de bizim dolara bakışımız nereyse böyle. hal böyleyken bu bağımlılık bitmez.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
şu mültecileri kullanıp kısa yoldan kendimi AB ye atsak fena olmaz aslında seve seve almıyorlarsa söylene söylene alırlar :) bizi bu duruma onlar soktu biz de biraz onları zora sokmalıyız bence

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
şu mültecileri kullanıp kısa yoldan kendimi AB ye atsak fena olmaz aslında seve seve almıyorlarsa söylene söylene alırlar :) bizi bu duruma onlar soktu biz de biraz onları zora sokmalıyız bence

Biz avrupa'nın vereceği 3 milyar euro için 3 milyon suriye'li mülteci aldık besliyoruz ama o mülteciler gelen turist sayısını azaltıyor. Avrupa da bizi kandırdı parayı vermedi. Ne oldu ekonomi ister istemez zarar gördü, dolar euro yükseldi vs.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Biz avrupa'nın vereceği 3 milyar euro için 3 milyon suriye'li mülteci aldık besliyoruz ama o mülteciler gelen turist sayısını azaltıyor. Avrupa da bizi kandırdı parayı vermedi. Ne oldu ekonomi ister istemez zarar gördü, dolar euro yükseldi vs.
Aynen hatta ekstra 3 milyar için de söz verilmiş ama gelen beş kuruş yok bence çok fazla sabretmemeliyiz bu konu da açalım kapıları biraz da onlar misafir etsinler ;)

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Aynen hatta ekstra 3 milyar için de söz verilmiş ama gelen beş kuruş yok bence çok fazla sabretmemeliyiz bu konu da açalım kapıları biraz da onlar misafir etsinler ;)

Ne kadar misafir edecekleri tartışılır :)

rawbick

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
O bizim sorunumuz değil ya misafirliğe gidenler düşünsün biraz da misafir edenler düşünsün :)

Misafir edeceklerse istemediklerini kadar misafir yollarız ama adamlar misafirperver değil :)

Son mesajlar