CPU ve GPU sıcaklıkları nasıl yorumlanır ?

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Ben sadece GPU sıcaklığına dikkat ediyordum ama CPU da önemli sanırım. Şu an dizi izliyorum. Arka planda google, msi afterburner ve görev yöneticisi açık. GPU 60 derece civarında geziniyor. Ama CPU 80-90 arasında dolaşıyor. Hatta bir ara 92 falan olmuş. Kullanım yüzdesi de düşük aslında. Sadece dizi izlerken bu kadar ısınmaması lazım değil mi ? Neden ısınıyor olabilir ?

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,273
Yük altındaki değerlere bakmak lazım. Ancak o programlar çalışırken o sıcaklıklara çıkmaması gerekiyor. Arka planda işlemciyi zorlayan zararlı bir yazılım olabilir. Malwarebytes yükleyip bir tarat derim.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Ne zamandan beri var sorun
Bilmiyorum. Sorun olduğunu da düşünmemiştim. Çünkü dediğim gibi sadece GPU değerlerine bakıyordum. Yeni yeni CPU değerlerine bakmaya başladım. Film izlerken bir bakayım dedim ısındığını görünce bende şaşırdım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yük altındaki değerlere bakmak lazım. Ancak o programlar çalışırken o sıcaklıklara çıkmaması gerekiyor. Arka planda işlemciyi zorlayan zararlı bir yazılım olabilir. Malwarebytes yükleyip bir tarat derim.
Hocam sadece google da takılırken ısınmıyor. GOM player ile dizi izliyorum. Dizi yüksek kalitede olduğu için fazla işlem yapıyor olabilir mi ?

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Dizi ekranin çözünürlüğü ile aynı kalitedemi

Umut Keleş

Ben;neden yaptım böyle.
Reaksiyon puanı
864
Gereksiz uyg. Sil

Ve format dene

İşlemci yuvasını kontrol et

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Gereksiz uyg. Sil

Ve format dene

Hocam neden format atacağım ki. Daha 1 ay önce attım zaten. Her ay format atarsam olmaz ki.

Gereksiz uyg. Sil

Ve format dene

Yuvasını nasıl kontrol et derken sanırım masaüstü sandınız? Laptop hocam benimki. Nasıl bakayım ki ?

Mesela şu an forumda yazarken GPU 50 derece sabit. CPU ise 50-60 arası gidip geliyor.

KovboyBey

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,001
Hocam neden format atacağım ki. Daha 1 ay önce attım zaten. Her ay format atarsam olmaz ki.

Yuvasını nasıl kontrol et derken sanırım masaüstü sandınız? Laptop hocam benimki. Nasıl bakayım ki ?

Mesela şu an forumda yazarken GPU 50 derece sabit. CPU ise 50-60 arası gidip geliyor.
virus varmı?

ᵀᴬᴺᴷ

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Garantiye yollayın isterseniz. Arkadaşlar yazmış ama Kaspersky ve Malwarebytes ile tarama yapın.

Reaksiyon puanı
10,563
Tasarımsal problem mi bilemiyorum ancak laptopu aldığınızdan beri temiz olmayan ortamlarda çok kullandıysanız laptop içi toz dolmuş olabilir.
Mesela yün/tüylü bir pijamanın veya yatağın üstünde kullanmak içeriye fazlasıyla toz dolmasına sebep olur.
Yaz ayları olması da cabası.
Ayrıca alt ve yan yüzeydeki açıklıkların kapanmamasıda önemli.
Hepsi üst üste geldiyse bu sıcaklığa çıkması olası.
Laptop soğutucusu üzerinde kullanmak bu yüzden fazlasıyla önemlidir.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
25,273
Bu dediğiniz tamama yapan programlar güvenilir mi ki ? Bir de ücretsiz olması lazım tabi. Paralı ise yükleyemem.
Hepsinin deneme sürümü var. GOM'da 4K izlesen bile bu kadar ısınmaması lazım. Zaten o durumda ekran kartı çalışır işlemci değil. 4K videolar grafik birimini zorlar izlerken. Sen videoyu renderlamıyorsun, izliyorsun.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454
Tasarımsal problem mi bilemiyorum ancak laptopu aldığınızdan beri temiz olmayan ortamlarda çok kullandıysanız laptop içi toz dolmuş olabilir.
Mesela yün/tüylü bir pijamanın veya yatağın üstünde kullanmak içeriye fazlasıyla toz dolmasına sebep olur.
Yaz ayları olması da cabası.
Laptop soğutucusu üzerinde kullanmak bu yüzden fazlasıyla önemlidir.
Hocam yatakta kullanıyorum. Ama asıl kafama takılan bunun sadece dizi izlerken olması Bu konuyu açtığımdan beri sıcaklık düşük seviyelerde. Hem GPU hem CPU 50 civarında. Üstelik gom player de arka planda açık. Sadece diziyi durdurdum. Diziyi oynatırken ısınmaya başlıyor.

ᵀᴬᴺᴷ

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Reaksiyon puanı
10,563
Hocam yatakta kullanıyorum. Ama asıl kafama takılan bunun sadece dizi izlerken olması Bu konuyu açtığımdan beri sıcaklık düşük seviyelerde. Hem GPU hem CPU 50 civarında. Üstelik gom player de arka planda açık. Sadece diziyi durdurdum. Diziyi oynatırken ısınmaya başlıyor.
Program veya tarayıcıyla ilgili bir sorunsa alternatif çözüm olarak başka programlar deneyebilirsiniz.

Yatakta vücudumuza ait deri, kıl, tüy bulunması laptopun içinin erken dolması anlamına gelir. Nerede kullanırsanız kullanın altına soğutucu takmayı unutmayın. Çalışmasa bile temiz ve ızgalardan hava sirkülasyonunun olduğunu bilirsiniz.

Birde denetim masası- donanım ve ses - güç seçeneklerinde her zaman yüksek performansta olmasın. Buda işlemcinin sürekli en üst düzeyde çalışmasını sağlar.
Bu ayarı oyuna girerken yapıp oyun sonrasında dengeliye alın.

Mr_Ahmet

Doçent
Reaksiyon puanı
454