Çalışan SSD Neden Çalışmayı Durdurur ?

Mahonie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3-4 sene önce aldığım ssd'yi uzun süredir format atmadan kullanıyorum. Ancak son 1-2 gündür bilgisayar açılıyor, her şey normal bir şekilde açılıyor.

Hatta bazen saatlerce herhangi bir problem çıkmadan çalışıyor. Fakat sonra ne olduğunu anlayamadığım bir şekilde bilgisayar donup kalıyor ve yeniden başlattığımda BOOTMGR is missing hatası alıyorum ve bios ayarlarında da ssd görülmüyor.

Kasanın fişini çekip tekrar taktığımda hiçbir şey olmamış gibi bilgisayar açılıyor.

Bu hata ile karşılaşan varsa yardım edebilir mi?

Mahonie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Yazıcızade

Asistan
Reaksiyon puanı
82
  1. Windows 10 kurulum DVD'nizi bilgisayarınıza takın.
  2. Bilgisayarınız DVD'den başlatmak için Esc, F12 veya açılışta "Press Fxx to Enter Boot Menu" yazan ibaredeki tuşa basın. Bu sizi, bilgisayarın açılırken kullanacağı ortamı seçmenizi mümkün kılan menüye getirecektir.
  3. Şimdi bu menüden optik sürücünüzü seçin. Mesela LG ise HL-DT-ST gibi ibareler göreceksiniz.
  4. Windows 10 kurulumu karşınıza çıkacak. İleri deyin.
  5. Bir sonraki adımda kuruluma başlamak yerine aşağıdaki "Bilgisayarınızı onarın" seçeneğine tıklayın.
  6. Kurtarma aracı, sabit diskinizde yüklü olan Winows 10 sürümünü arayıp bulacak ve eksik BOOTMGR, yani ön yükleme yönetici dosyasını yerine koyacak ya da onaracaktır.
  7. İşlem bitince DVD'yi çıkarıp bilgisayarınızı normal bir biçimde başlatabilirsiniz.

NOT: Bazı durumlarda yukarıdaki adımı dört defa art arda tekrar etmeniz gerekebiliyor.

Mahonie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sistemsel olarak herhangi bir problem olduğunu zannetmiyorum. Halen çalışıyor bilgisayarım. Sadece arada ssd kendini kapatıyor ve bilgisayarın elektrik kablosu sökülmeden tekrar çalışmıyor. Bu konuda fikrin var mı?

Neden ssd bu şekilde bir problem çıkartır?

Yazıcızade

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Sistemsel olarak herhangi bir problem olduğunu zannetmiyorum. Halen çalışıyor bilgisayarım. Sadece arada ssd kendini kapatıyor ve bilgisayarın elektrik kablosu sökülmeden tekrar çalışmıyor. Bu konuda fikrin var mı?

Neden ssd bu şekilde bir problem çıkartır?

https://support.microsoft.com/tr-tr...-ctrl-alt-del-to-restart-error-when-you-start

Hocam bakın Microsoft dahi aynı çözümü koymuş. Fakat farklı yollar da sunmuş. Başka türü çözüm yolu bulamadım.

Mahonie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
https://support.microsoft.com/tr-tr...-ctrl-alt-del-to-restart-error-when-you-start

Hocam bakın Microsoft dahi aynı çözümü koymuş. Fakat farklı yollar da sunmuş. Başka türü çözüm yolu bulamadım.

Eyvallah teşekkür ederim. Yalnız bu çözümlerin hepsi sistemsel çözümler dediğim gibi benim yazılımsal olarak bir sıkıntım mevcut değil. Windows çalışırken bir problem nedeni ile çalışmakta olan ssd çalışmayı durduruyor.

Söylediğin adımları tek tek deneyeceğim. İnşallah düzelir.

Yazıcızade

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Eyvallah teşekkür ederim. Yalnız bu çözümlerin hepsi sistemsel çözümler dediğim gibi benim yazılımsal olarak bir sıkıntım mevcut değil. Windows çalışırken bir problem nedeni ile çalışmakta olan ssd çalışmayı durduruyor.

Söylediğin adımları tek tek deneyeceğim. İnşallah düzelir.

Bir dene inşaAllah çözülür.