Bu sisteme bu işlemci darboğaz yapar mı?

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Arkadaşlar bu sıralar çok konu açıyorum kusura bakmayın ama inanın bu işlerden hiç anlamıyorum. E. Kartı, işlemci ve güç kaynağı alacağım sizce alacağım işlemci darboğaz yapar mı?
Ekran kartı: sapphire R7 360
Güç kaynağı:fsp fp500 500w 80+
Alacağım İşlemci: intel core 2 quad Q9400

AkçakocaLı

Profesör
Reaksiyon puanı
95
Q9400 + RX460 + 600w 80(+) Bronze NAGAS PSu lu sistem var. Bir kaç oyun deneyip sonuçları aktarırım...

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Q9400 + RX460 + 600w 80(+) Bronze NAGAS PSu lu sistem var. Bir kaç oyun deneyip sonuçları aktarırım...
Çok teşekkürler ama ben işlemci ve psu siparişi verdim yarın elime geçer. Bu akşamda yazdığım ekran kartını alacağım. Ama yinede siz deneyip sonuçları aktarırsanız sevinirim. Kötü bi sonuç çıkarsa siparişi iptal edebilirim.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dar boğaz olayını sadece bir deyim olarak görüyorum çünkü her oyunun kullanacağı işlemci ve ekran kartı gücü bellidir ve birinin düşük olması diğerinin performansını etkilemez. Eski bir işlemcin var diye son nesil grafik kartın düşük FPS verecek diye bir şey. Ancak şu nokta var ki eğer işlemcin oyunun sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa o zaman ekran kartı da hikaye kalır. Yapıp yapmadığını oynadığın oyunlardan kendin anlayabilirsin. Önce ne kadar işlemci gücüne ihtiyacın olduğunu belirlemelisin. Sorun olacağını pek sanmıyorum o ekran kartının açabileceği oyunlarda en azından. Çok güçlü bir kart değil malum.

AMD Radeon R7 360 compare Nvidia GeForce GTX 750 Ti Asus 2GB Edition GPU

Ama bence biraz daha yeni bir işlemci tercih etmen daha matıklı. Pentium dahi olabilir ama 14nm den şaşma. Paran yoksa bu işlemci ile de idare edebilirsin.

Son düzenleme:

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Dar boğaz olayını sadece bir deyim olarak görüyorum çünkü her oyunun kullanacağı işlemci ve ekran kartı gücü bellidir ve birinin düşük olması diğerinin performansını etkilemez. Eski bir işlemcin var diye son nesil grafik kartın düşük FPS verecek diye bir şey. Ancak şu nokta var ki eğer işlemcin oyunun sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa o zaman ekran kartı da hikaye kalır. Yapıp yapmadığını oynadığın oyunlardan kendin anlayabilirsin. Önce ne kadar işlemci gücüne ihtiyacın olduğunu belirlemelisin. Sorun olacağını pek sanmıyorum o ekran kartının açabileceği oyunlarda en azından. Çok güçlü bir kart değil malum.

Ama bence biraz daha yeni bir işlemci tercih etmen daha matıklı. Pentium dahi olabilir ama 14nm den şaşma. Paran yoksa bu işlemci ile de idare edebilirsin.
Anakartım eski olduğu için bu işlemciyi alıyorum. Anakartıma uyan en iyi işlemci bu 4 çekirdekli işlemciler. Bütçem kısıtlı olduğu için anakartı alamam bu yüzden 4 çekirdekli bi işlemci almayı tercih ettim. Ki çoğu kişinin yorumuna göre yeni nesil oyunlarda 4 çekirdek işlemciler daha verimlilik sağlıyormuş. Ayrıca işlemciyi alıp o.c. Yapmayıda düşünüyorum. Zaten yüksek ayarlarda oyun oynamak değil amacım. Orta ayarlarda çoğu oyunu açsa bile yeter bana. İnşallah güzel bi verim alırım. Önerin için teşekkürler

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14

Anakartım foxconn G41mxe

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Çekirdeğin fazla olması onu daha güçlü yapmaz malesef. Senin almayı planladığın işlemcinin fiyatını öğrenebilir miyim ? Bununla ilgili bir fiyat araştırman var mı ?

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Çekirdeğin fazla olması onu daha güçlü yapmaz malesef. Senin almayı planladığın işlemcinin fiyatını öğrenebilir miyim ? Bununla ilgili bir fiyat araştırman var mı ?
Sıfırı bulunmuyor işlemcinin 2. El sipariş ettim 200 tlye

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Hayırlı olsun o zaman şimdiden :)

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Hayırlı olsun o zaman şimdiden :)
Teşekkür ederim :) sizce quad core 9400 ile r7 360 nasıl gider? Test videolarına baktımda Gta5'i high ayarlarda rahatça oynatıyor. Ama ben çokda güvenemedim nedense

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Aldığın işlemci vasat değil. İyi bir işlemci. Rahatça kullanabilirsin.

AkçakocaLı

Profesör
Reaksiyon puanı
95
İşlemci vasat değil ama yeni nesil kartları kurtarmıyor. bende Q9400 ü 110tl ye aldım. şu an RX460 ile kullanıyorum. Assasins Creed Brotherhood ile deneme fırsatı buldum. Ultra ayarda V sync açık halde min 7 max 45 fps aldım. İşlemci %99a çakıldı GPU %13-22 arası değişiyordu ve bazen GPU da %99 a vuruyordu.

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
İşlemci vasat değil ama yeni nesil kartları kurtarmıyor. bende Q9400 ü 110tl ye aldım. şu an RX460 ile kullanıyorum. Assasins Creed Brotherhood ile deneme fırsatı buldum. Ultra ayarda V sync açık halde min 7 max 45 fps aldım. İşlemci %99a çakıldı GPU %13-22 arası değişiyordu ve bazen GPU da %99 a vuruyordu.
Sahneye göre değişir. Assasin's Creed serisi zaten sorunlu oyunlardan oluşuyor. RX 460 ta biraz darboğaz söz konusu olabilir ama R7 360 ile iyi çalışacaktır.

AkçakocaLı

Profesör
Reaksiyon puanı
95
Sahneye göre değişir. Assasin's Creed serisi zaten sorunlu oyunlardan oluşuyor. RX 460 ta biraz darboğaz söz konusu olabilir ama R7 360 ile iyi çalışacaktır.
Bu nedenle farklı oyunlar denyeceğim. GTA 5 boyutu büyük , yoksa indirip denerdim. Far Cry 3 veya 4 ile bi deneme yapacağım. Sonuçları yazarım. Nasipse Q9400 ü Q9650 ile değiştirip rami 6 dan 8 e çekip üst seviye sistem gerektiren oyunların testini yapmayı planlıyorum. Bakalım 775 soket sistemin yeni nesil oyunlarda en son gücü nedir :D Overclock yapmadan ne kadar direnecek merak ediyorum.

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Rx460 daha güçlü bi kart sanırsam hemde bu karta göre daha yeni fiyatından anladığım kadarıyla. Zaten bu kartı ultra ayarlarda oynamak için değil çoğu oyunu orta ayarlarda rahat oynatması için aldım. Şuan ki ekran kartıyla cs goyu bile en düşük ayarlarda oynayamıyorum. Ve de q9400 ve r7 360 testlerine baktığımda çoğu güncel oyunu en yüksek ayarlarda sıkıntısız oynatıyor. Ama işlemcinin o.c. li versiyonu tabi. Bende o.c. Yapmayı düşünüyorum. Şuan pentium işlemci var üstünde pcnin. Ekran kartını denemek için takacağım. Bi sorun çıkmaz inşallah . Tekrarda teşekkürler yorumlarınız için :)
image.jpg

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
IMG_4904.JPG

Bi sorum olucak ekran kartını takacağım fakat resimdeki gibi bi soket girişi var . Ama eski kartımdan hiç bir soket çıkmadı bilgisayarın içinde aradım bulamadım bu ne oluyor?

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
6 pinli güç girişi. PSU dan çıkması gerek

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
O soketi takmadan ekran kartını sadece yerime oturtsam çalışır mı acaba?

Alecont

Profesör
Reaksiyon puanı
509
Hayır güç girişi o. Takman gerek

AkçakocaLı

Profesör
Reaksiyon puanı
95
Rx460 daha güçlü bi kart sanırsam hemde bu karta göre daha yeni fiyatından anladığım kadarıyla. Zaten bu kartı ultra ayarlarda oynamak için değil çoğu oyunu orta ayarlarda rahat oynatması için aldım. Şuan ki ekran kartıyla cs goyu bile en düşük ayarlarda oynayamıyorum. Ve de q9400 ve r7 360 testlerine baktığımda çoğu güncel oyunu en yüksek ayarlarda sıkıntısız oynatıyor. Ama işlemcinin o.c. li versiyonu tabi. Bende o.c. Yapmayı düşünüyorum. Şuan pentium işlemci var üstünde pcnin. Ekran kartını denemek için takacağım. Bi sorun çıkmaz inşallah . Tekrarda teşekkürler yorumlarınız için :)
Ekli dosyayı görüntüle 14108
HB den BlackFriday indirimi ile 450 tl ye aldım RX460 ı :D 6pinlik ek güç girişi yok , ekstra güce ihtiyac duymuyor. Q9650 için yüksek fiyat biçiyorlar ederi 200 tl olan işlemciye 350 tl çeken var. 350 ye 2500K alırım daha iyi...

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
HB den BlackFriday indirimi ile 450 tl ye aldım RX460 ı :D 6pinlik ek güç girişi yok , ekstra güce ihtiyac duymuyor. Q9650 için yüksek fiyat biçiyorlar ederi 200 tl olan işlemciye 350 tl çeken var. 350 ye 2500K alırım daha iyi...
Bende r7 360'ı montajliycaktım fakat 6 pinlik güç girişi istiyor. E güç kaynağımda da öyle bi soket yok. Neyse ki psu sipariş vermiştim yarın elimde olur ama ne yazık ki onda 6 pin girişi var mı yok mu bilmiyorum sadece 500w diye ve de 80 plus diye aldım inşallah vardır o soketten

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Kaç defa söledik ama neyse quad serisi güçlüdür her seferinde çöp yorumlarını görüyorum ben q9300 ile gtx 660 ile darboğaz yaşamıyordum mesela gayet güçlü işlemcilerdir eski diye direk kötüye yorumlamayalım yanlış olur ...

Ynsemre007

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Az önce işlemcim (q9400) ve güç kaynağım geldi. 2-3 saate montajlayacağım. Fakat işlemci, ekran kartı, ve psu değiştirirken her hangi bi proglamlamaya formata yada yazılımsal birşey yapmama gerek varmı acaba?(2 çekirdekli işlemciden 4 çekirdekliye geçiyorum)

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Az önce işlemcim (q9400) ve güç kaynağım geldi. 2-3 saate montajlayacağım. Fakat işlemci, ekran kartı, ve psu değiştirirken her hangi bi proglamlamaya formata yada yazılımsal birşey yapmama gerek varmı acaba?(2 çekirdekli işlemciden 4 çekirdekliye geçiyorum)

Temiz kurulum yapsan daha iyi olur.