Bu Programla Kurulu Windows'u İso Haline Getiebilir Miyim?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Selamunaleyküm.Arkadaşlar bu resimdeki ufak programla kurulu Windows'u iso dosyası haline getirebilir miyim?
1.jpg

-Bir de bu resimde install.wim Dosyasını kopyalayın yazıyor.Bu install.wim doysası nedir?Bu install.wim dosyasını nasıl ve nereden nereye kopyalayacağım?

-Eğer başka yollarla kurulu Windows'u iso haline getirebiliyorsak lütfen açıklayın.

@Ben Kenobi @utkuversus @Fragger @Yeşil Okçu @eronis @EmircanGundogdu @errno @f.krtl1 @__kadıköyRAP__ Yardım eder misiniz?
--- Gönderi Güncellendi ---
Windows iso dosyasının içindekilerini bir klasöre çıkardım.Şimdi ne yapayım bu install.wim dosyasını?
2.jpg

Son düzenleme:

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

kurulu bir windows'un (senin istediğin şekilde) iso dosyası haline getirilip getirilemeyeceğini bilmiyorum. Ancak lisanslı kullanıcıysan sanırım aşağıdaki link (Windows 7 için) işini görecektir.

Download Windows 7 Disc Images (ISO Files)

Ayrıca son yazdığım WAIK yazısı sadece windows 7 için yol gösterir. Windows 10 da farklılıklar olabilir. Win10 dosyası altında source klasöründe gördüm resmi çünkü..

Ayrıca yaptıklarınız ve yapmak istedikleriniz hakkında kısa da olsa teknik bilgiler verirseniz beraber yapmaya çalışbiliriz. Ya da diğer üye arkadaşlarımız da yardımcı olacaklardır.

Saygılarımla

Sudo

Asistan
Reaksiyon puanı
96
Dostum beni etiketlemişsinde ben bu windowstan hiç anlamıyorum

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@errno Öncelikle konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Aslında yapmak istediğim şey şu an bilgisayarımda kurulu olan Windows'u bir iso dosyası haline getirmek.Bunu şu sebepten istiyorum:Format attıktan sonra tekrar tekrar program yüklemek ve driver yüklemek,çeşitli ayarlar yapmak istemiyorum.Bu sebepten şu an bilgisayarımda kurulu olan Windows'u iso dosyası haline getirmek istiyorum.Bana bu konuda yardım edebilir misiniz?
Dostum beni etiketlemişsinde ben bu windowstan hiç anlamıyorum
Olsun.Konuya baktığınız için teşekkür ederim.İyi günler. :)

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Kendin öğrenmek için mi yapıyorsun araştırıyorsun bilmiyorum fakat iyi birşey bu, fakat acelesi varsa direk bu windowsların hazır olanları var onları indirip dvd veya usb'ye yazıp takıp kullanabilirsin.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

ilk başta işletim sisteminiz Windows 10 mu öğrenmek istiyorum ?

Saygılarımla

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Kendin öğrenmek için mi yapıyorsun araştırıyorsun bilmiyorum fakat iyi birşey bu, fakat acelesi varsa direk bu windowsların hazır olanları var onları indirip dvd veya usb'ye yazıp takıp kullanabilirsin.
Araştırıyorum.Hiç acelesi yok.Yeter ki öğreneyim. :)
Merhaba,

ilk başta işletim sisteminiz Windows 10 mu öğrenmek istiyorum ?

Saygılarımla
Bilgisayarımda hem Windows 10 hem de Windows 7 Home Premium var.Siz hangisine göre anlatırsanız bende o işletim sisteminde uygularım.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

Windows 10 ay da 8.1 için bende deneyeceğim. Sonra size yazarım detayları. Ancak biraz sürebilir, rahatsızlığımdan dolayı bilgisayarda fazla vakit geçiremiyorum.

Saygılarımla

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba,

Windows 10 ay da 8.1 için bende deneyeceğim. Sonra size yazarım detayları. Ancak biraz sürebilir, rahatsızlığımdan dolayı bilgisayarda fazla vakit geçiremiyorum.

Saygılarımla
Geçmiş olsun.Sonucunu bu konuya yazarsanız bakarım.

Zafer Computer

Doçent
Reaksiyon puanı
9
Bu yardımcı olabilir sanırım: How to Create a System Image in Windows 7, 8, or 10 Sistemin imajını alıyorsunuz önce(harici harddiske, flasha falan). Sonra da bir tane recovery diski oluşturuyorsunuz. Bilgisayarını tekrar eski haline getirmek istediğiniz zaman recovery diskinden bilgisayarı başlatıyorsunuz ve imajı aldığınız depolama birimini takıyorsunuz. Sonra oradan sistem imajından geri yüklemeyi seçiyorsunuz ve programlarınız ve Windows eski haline geliyor. @Halktan Biri

Son düzenleme:

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bu yardımcı olabilir sanırım: How to Create a System Image in Windows 7, 8, or 10 Sistemin imajını alıyorsunuz önce(harici harddiske, flasha falan). Sonra da bir tane recovery diski oluşturuyorsunuz. Bilgisayarını tekrar eski haline getirmek istediğiniz zaman recovery diskinden bilgisayarı başlatıyorsunuz ve imajı aldığınız depolama birimini takıyorsunuz. Sonra oradan sistem imajından geri yüklemeyi seçiyorsunuz ve programlarınız ve Windows eski haline geliyor. @Halktan Biri
Anlatımınız için teşekkürler. Amacım şu an bilgisayarımda kurulu olan Windows'u bir iso dosyası haline getirmek ve istediğim zaman format atmak için bu iso dosyasını USB belleğe veya DVD'ye yazdırmak.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Aradığın bilgi için kaynak vereceğim de silecekler. Bu yüzden özelden yolluyorum oradaki mesajları dikkate al işlemini yap.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Şuan Windows kaç GB yer kaplıyor C'de?
Bilgisayarımda hem Windows 10 hem de Windows 7 Home Premium var.Windows 10'un kurulu olduğu disk bölümünde 22,1GB ,
Windows 7'nin bulunduğu disk bölümünde ise yaklaşık 60GB dolu.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Eğer ki kurulu Windowsu iso haline getirmek ile amacınız, kurduğunuz programları (misal Firefox) iso içerisine almak ise o tutorial videoları size yardımcı olmaz.
Bu amaç o şekilde yapılmaz.
Bunun için Windows hiyerarşisini ciddi şekilde bilmek ve size önceki konularda gösterdiğim(ismini şu an hatırlamıyorum) komut setleriyle uğraşmak gerekir.
O videolarda anlatılanlar sadece Windowsa ait kütüphaneleri alıp iso haline çevirir, misal Firefox'u almaz.
Ya da recovery disk oluşturma tarzı yapabilirsiniz ama bunlar format recovery'den farklı bir işlemdir.
Eğer ki format atarken bazı programların ve ayarların içerisinde otomatik gelmesini istiyorsanız ancak WinReducer ve bir program daha önermiştim önceki konuda, ismi şu an aklımda değil, onunla yapabilirsiniz, ya da o komut setlerini öğrenerek.
Recovery de razıyım diyorsanız zaten diskin imajını almanız yeterli olur, bu kadar uğraşmaya gerek kalmaz.

errno

Doçent
Reaksiyon puanı
567
Merhaba,

üzülerek belirteyim ki Windows 10 için Assesment Deployment Kit yüklemesi başarılı hale getiremiyorum. Ayrıca uğraşmam lazım. Ancak aklımda daha doğrusu teoride birkaç fikrim var. Buna rağmen seninle paylaşmak istiyorum.

1. Adım
Windows 10 için veya Windows 7 sürümleri için bile olsa arayüzleri aynı. Bu adresten Windows ADK downloads - Windows Hardware Dev Center Windows ADK for Windows 10, Version 1607'yi indiriniz. Ardından "adksetup.exe" dosyasını çalıştırarak kuruluma geçiniz. İlk adımda (Offline/Standalone kurulum için) alttaki "Download the Windows Assesment and Deployment Kit - Windows 10 for installation on a seperate computer" seçeneğini seçip hemen altından "Download Path" için indirmenin yapılacağı dosya yolunu belirterek ilerleyiniz.

2. Adım
"Windows Kits Privacy" başlığı altınde gelen ekrandan "Customer Experience Improvement Program (CEIP)" bilgilerine Microsoft'un erişimine izin verip vermeyeceğine karar vererek ilerleyiniz. Microsoft'un sizi anaonymous olarak görüp Müşteri deneyimi geliştirme programı'na yardımda bulunmak istiyorsanız "Yes" yoksa "No" diyerek ilerleyiniz.

3. Adım
"License Agreement" başlığında gelen ekranı "Accept" diyerek ilerleyiniz. "Select the features you want to install" başlığı altında bir dialog penceresi daha gelecek. Burası önemli. Burada sadece normalde "Deployment Tools" ve "Windows Preinstallation Environment (WindowsPE)" seçip yüklemek işini görecektir. Ancak, burada senin isteğine hitap eden bir seçenek daha var. "User State Migration Tool (USMT)" seçeneği. Yani daha önce yüklü bir Windows işletim sisteminden yeni oluşturulacak bir Windows işletim sistemine kullanıcı datalarını/verilerini ve konfigürasyonlarını taşımanız için gereken araç/tool. Bu aracın bazı kısıtlamaları var. Örnek olarak 32 bit sistemden 64 bit sisteme taşıma işlemi yapabilirken, 64 bit bir sistemden 32 bit bir sisteme geçiş yapamazsın. Ayrıca Bu araç seti Wİndows 7, 8, 10 x64/x32 sistemlerinde çalışmaktadır. Aynı zamanda "Windows PE 5.1" bilgisayarınızda yüklü olması gerekiyor. Daha doğrusu "adksetup.exe" çaıştırdığınızda zaten "Windows PE 5.1" sürümünü yüklemiş olması gerekiyor. Az önce bahsettiğim kurulum esnasındaki "Windows Preinstallation Environment (WindowsPE)" seçeneği.

Bütün seçenekleriyle birlikte kurarsan 7.5 GB gibi bir alana ihtiyacı oluyor.

Windows 10 için ADK araç seti bütün isteklerine cevap veriyor.

Burdan sonraki adımlar için aşağıdaki detaylara bakabilirsin.

Buradan USMT gereksinimlerine (requirements) bakabilirsin : USMT Requirements (Windows 10)
Buradan "Nasıl yapılır" 'a bakabilirsin : User State Migration Tool (USMT) How-to topics
Buradan taşıma/migration için ileri/basic xml konfigurasyonuna bakabilirsin : Customize USMT XML Files
Buradan USMT Teknik referansa bakabilirsin : User State Migration Tool (USMT) Technical Reference (Windows 10)
Buradan tek kullanıcılı bir windows 10 migrasyonu : SOLVED: Step By Step USMT Script To Migrate as Single User On Windows 10 - Up & Running Technologies, Calgary IT Services

Saygılarımla

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@errno ve @Ben Kenobi Redo Backup and Recovery diye bir iso dosyası indirdim.Çalıştırdım ve Windows 10'un kurulu olduğu disk bölümünü bu şekilde yedekledim.Kolay bir arayüzü var aslında.