BleachBit 0.95

Bu konuyu okuyanlar

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
bleachbit_tutorial_4.png

BleachBit açık kaynak kodlu bir sistem temizlik yazılımıdır. Program seçilen kategorilerdeki dosyalar için derin tarama yaparak artık ve gereksiz dosyaları bularak listeler ve silmenize yardımcı olur. Böylece hem sabit sürücünüzde ek alan açılmış olur hem de sistem performansınız artar.

Özellikleri:
Derin tarama yapabilir
Seçilen kategorileri tarayabilir
Tarama sonrasında bulunan dosyaları listeleyerek tümünün veya sadece seçilenlerin silinmesini sağlayabilir
Tarama dışı bırakılacak dosyalar veya klasörler seçilebilir
Windows açılışında otomatik olarak başlatılabilir
Silinen içerikleri gizliliğinizi korumak için üzerine dosya yazarak silebilir (Böylece dosyalar bilgisayarınızdan geri dönüştürülemeyecek şekilde silinir)
Tarama yapılacak sürücüler belirlenebilir
Program otomatik olarak belirli aralıklarla güncellemeleri kontrol edebilir

Program ile taranacak bölüm ve kategoriler
Sistem geçici dosyaları
Thumbs.db dosyaları
Yedek dosyaları
Firefox (Çerezler, form geçmişi vb)
Flash (Çerezler ve önbellek)
Internet Explorer (Geçici dosyalar, geçmiş ve çerezler)
Java (Önbellek)
Microsoft Office (En son kullanılanlar, hata ayıklama günlükleri)
Sistem (Disk alanını temizle, geçici dosyalar, günlük kayıtları vb)
Windows Explorer (Arama geçmişi, küçük resimler, çalıştır vb)
Ayarlardan "Download and update cleaners from community(winapp2.ini)" açın ve tekrar başlatın.
Biraz bekleyin ve "Community cleaners downloaded/updated" uyarısı gözükecek, ondan sonra bir kez daha tekrar başlatın.
Göreceksiniz ki sistemde ne kadar program varsa hepsi için özel ayarlarla geliyor.
Örnek olarak CCleaner'ın 300mb bulduğu sistemde CCleaner'dan sonra çalışıp 500mb daha buluyor.
"Free Disk Space" hariç hepsini seçebilirsiniz. Şiddetle tavsiye ederim.

http://bleachbit.sourceforge.net/download/windows

Mustafa A.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgilendirme ve önerilerin için teşekkürler.

DumDumaq

Dekan
Reaksiyon puanı
9
bi deneyebilirim bi şans vermek lazım kullanan varsa yorumlarını bekklıyoruz

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Biraz dikkatli kullanmakta yarar var onun haricinde gayet güzel program beğendim.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Biraz dikkatli kullanmakta yarar var onun haricinde gayet güzel program beğendim.

Windows 7/8 Transcoded Wallpaper Cache yaparsanız duvar kağıdınız sıfırlanıyor.
Bu arada duvar kağıdınızı değiştiren bir virus vs varsa etkisiz hale gelmiş oluyor.
Bir de google chrome üzerinde sonradan eklediğiniz ama varsayılan hale getirmediğiniz bir arama motoru kullanıyorsanız dikkat etmezseniz onlar gidiyor.
Benim tespit ettiklerim bunlar.

arsenik

Rektör
Reaksiyon puanı
242
Windows 7/8 Transcoded Wallpaper Cache yaparsanız duvar kağıdınız sıfırlanıyor.
Bu arada duvar kağıdınızı değiştiren bir virus vs varsa etkisiz hale gelmiş oluyor.
Bir de google chrome üzerinde sonradan eklediğiniz ama varsayılan hale getirmediğiniz bir arama motoru kullanıyorsanız dikkat etmezseniz onlar gidiyor.
Benim tespit ettiklerim bunlar.
Ben de prefetch önbelleğini silecektim mesela ama sonra vazgeçtim gerçi ne kadar doğrudur bilmem de prefetch önbelleğinin temizlenmemesini önerenler vardı. .Ds store ve yedeklenmiş dosyalar da neleri temizliyor hocam?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Ben de prefetch önbelleğini silecektim mesela ama sonra vazgeçtim gerçi ne kadar doğrudur bilmem de prefetch önbelleğinin temizlenmemesini önerenler vardı. .Ds store ve yedeklenmiş dosyalar da neleri temizliyor hocam?

prefetch önbelleğini sürekli temizlemek programların açılış performansını biraz düşürebilir.
ancak mesela iki-üç ayda bir temizlenmesi ise tam tersi performansı biraz arttırır.
bu arada hiç hata vermeden açılmayan program falan olursa yine prefetchi temizlemek sorunu halledebilir.
tabi sizin dediğiniz gibi dikkatli olmak lazım.
keşke karşılaştırma imkanımız olsa, ccleaner ve ccleaner enhancer vb programlardan daha fazla temizlik yaptığını düşünüyorum.

legendfb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,
program ile ilk denemelerimi ve ccleaner, revo uninstaller karşılaştırmasını (revo) benim tercihimdi, sizlerle paylaşayım.

ilk olarak hiç bir işlem yapmadan

bleachbit portable sürümü: ile winapp2 dosyasıyla tüm ayarlar seçili iken tarama yaptırdım sonuç: 167 mb,
ccleaner portable sürümü: winapp2 dosyası tüm ayarlar seçli iken tarama sonucu: 12 mb,
revo uninstaller: ile gereksiz dosyaları teizleme seçeneği ile tarama yaptırdım sonuç: 30 mb
dosya buldu silme işlemini bleachbit ile yaptırdım ve tekrar bu 3 program ile yeni tarama gerçekleştirdim çıkan sonuç şöyleydi.

ccleaner: 0.89 mb
bleachbit: 15.7 mb
revo:29 mb

Bu noktada dikkatimi çeken şey revo uninstallers .tmp ve .thumbs dosyalarını bulup silerken diğer prolar aynı dosyaları bulup silemiyor yada silsede tam olarak hepsini silmiyor, bleachbit'in ilk taramada yüksek sonuç vermesinin sebebi C:\WINDOWS klasöründe ie8 updates klasörü içindeki tüm güncellemeleri sildi bunların önemli olduğunu düşünürsek bana pek güvenli gibi gelmedi ilk izlenimlerim bu şekilde arkadaşlar sevgiler...

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Merhabalar,
program ile ilk denemelerimi ve ccleaner, revo uninstaller karşılaştırmasını (revo) benim tercihimdi, sizlerle paylaşayım.

ilk olarak hiç bir işlem yapmadan

bleachbit portable sürümü: ile winapp2 dosyasıyla tüm ayarlar seçili iken tarama yaptırdım sonuç: 167 mb,
ccleaner portable sürümü: winapp2 dosyası tüm ayarlar seçli iken tarama sonucu: 12 mb,
revo uninstaller: ile gereksiz dosyaları teizleme seçeneği ile tarama yaptırdım sonuç: 30 mb
dosya buldu silme işlemini bleachbit ile yaptırdım ve tekrar bu 3 program ile yeni tarama gerçekleştirdim çıkan sonuç şöyleydi.

ccleaner: 0.89 mb
bleachbit: 15.7 mb
revo:29 mb

Bu noktada dikkatimi çeken şey revo uninstallers .tmp ve .thumbs dosyalarını bulup silerken diğer prolar aynı dosyaları bulup silemiyor yada silsede tam olarak hepsini silmiyor, bleachbit'in ilk taramada yüksek sonuç vermesinin sebebi C:\WINDOWS klasöründe ie8 updates klasörü içindeki tüm güncellemeleri sildi bunların önemli olduğunu düşünürsek bana pek güvenli gibi gelmedi ilk izlenimlerim bu şekilde arkadaşlar sevgiler...

izlenim ve paylaşım için teşekkürler. :)
güncelleme paketleri silinebilir.
ancak diyorsanız ki ben güncellemeyi yarın birgün geri alabilirim o zaman lazım olur ancak.
bunu da açıklamalar kısmında yapıyor.
benim anlattığım komite paketlerini eklediniz mi bleachbit içerisine ?
bleachbit tmp, thumbs, log, bak gibi birçok dosya tipini siliyor olması lazım.

legendfb

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Rica ederim,
güncelleme paketlerini silmemesi için yapılan ayarı bakmama rağmen görmedim yada dikkatimden kaçmış olabilir, komite paketleri dediğini tam anlamadım ama tmp, thumbs, log, bak dosyalarını bulup siliyor ama revo gibi hiçbiri bulup silemiyor istersen kendinde deneyip görebilirsin.
Genel olarak bu tarz programları denemeyi severim ve bu programıda sürekli kullanacağım uygulamalar arasına aldım, tanıtımın için teşekkürler sayende benim için yeni güzel bir programla tanışmış oldum...

smnckgzr

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
geçen gün bende bu programı indirdim ancak kullanmakta tereddüt ettim yanlış bir dosya (sistem dosyası vb) silme ihtimali varmıdır ?

X_X_X_X_X

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Açık kaynaklı olduğu için tercihim olacaktır teşekkürler