"Bizim Transfer Bütçemiz 15 Milyon Euro'dan Fazla"

Uranos

Profesör
Reaksiyon puanı
15
bizim_transfer_butcemiz_15_milyon_eurodan_fazla_1369920189.jpg

Beşiktaş Kulübü Başkan Adayı Serdal Adalı, basın toplantısı düzenledi.

Serdal Adalı, konuşmasına şöyle başladı:

-BRANŞ KAPATAN DEĞİL...

''Beşiktaş Kulübü son yıllarda zorlu bir süreçten geçiyor. Ekonomik anlamda gücü azalmış bir Beşiktaş, görmek beni üzdüğü kadar arkadaşlarımı da derinden üzüyor. Beşiktaşlı olarak bu dönemin farkındayız. Gün Beşiktaş'ın güçlü bir başkan ve yönetime ihtiyacı olduğu gündür. Hedefimiz Beşiktaş'ı yeniden güçlendirmek, branş kapatan değil her branşta şampiyonluk hedefleyen güce getirmektir. Beşiktaşımıza yeni dönemde hangi katkıları sağlayacağımız üzerine uzun uzun düşündük.''</p>

KASAMIZDAN BİR KURUŞ DAHİ ÇIKMADAN STADIMIZA KAVUŞACAĞIZ-

''Beşiktaş gücünü köklerinden Süleyman Seba'dan Baba Hakkı'dan Şeref Bey'den almaktadır. Beşiktaşlıların içi rahat olsun. Kasamızdan bir kuruş dahi çıkmadan stadımıza kavuşacağız. Beşiktaşlı taraftarlarımız da takımını daha büyük coşkuyla destekleyeceği stadına bizim dönemimizde kavuşacaktır. Temel hedefimiz anlık değil sürdürebilir başarıları yakalamaktır. Güçlü bir finansal yapının gerekliliği malumdur.&nbsp; Gerekli kaynak çalışmaları yapılmış ve tamamlanmıştır. Beşiktaşımızın neye ihtiyacı varsa tamamen UEFA kriterlerine uygun olarak sağlanacaktır. Beşiktaş'ın gelecekteki gelirlerini koruma altına alacağız.''</p>

-SPONSORLUK GÖRÜŞMELERİNİ TAMAMLADIK-

''Beşiktaşımıza güç katacak sponsorluk görüşmelerinin de tamamlandığının müjdesini vermek istiyorum. Talip olduğumuz 110 yıllık çınarın farkındayız. Taraftarlarımızın ve genel kurul üyelerinin gösterdiği fedakarlığı artık yönetim kurulumuzun göstermesi gerektiği zaman gelmiştir. Beşiktaş'ı yönetmek için yürek kadar akıl birliğine de ihtiyaç vardır. Adaylığımı açıklıyor, herkese sevgi saygılarımı sunuyorum.''</p>

Serdal Adalı'nın yaptığı konuşmanın ardından Serdal Adalı ve Murat Aksu basın mensuplarının sorularını yanıtlıyor.</strong><br />

-ADINI BİLE ANMAK İSTEMEDİĞİM SÜREÇTE...

''Adını bile anmak istemediğim geçirdiğim süreçte her zaman bunu ifade ettim. Avusturya'dan kamptan gelirken vicdanım çok rahattı. Metris'e giderken de çıkarken de vicdanım rahattı. Hiçbir zaman bizim duruşumuzla doğru orantılı olmamasına rağmen benim dışımda herkes görevinin başında. Yargı ile ilgili soruların Beşiktaş'a zarar verdiğini düşünüyorum.Beşiktaş'ı sevenler bunu aklına bile getirmemeli. Konu yargıdadır. Yargı ne karar verirse boynumuz kıldan incedir. Adelete de güveniyorum. Er ya da geç bu konuda aklanacağımızdan bi gram şüphemiz yok. Zaten şüphemiz olsaydı burada oturmazdım. Futbol Şubesi'ne geldiğimde söylediğim şey, 'Beşiktaş'ın tek kuruşunu bile kimseye kullandırmayacağım' olmuştur. Biz &nbsp;ipotek verelim, garanti gösterelim de bir takım şeyleri aşalım düşüncesinde değiliz. Bu yöntemleri de uygulayacak ciddi bir ekibimiz olacak. Beşiktaş'a haksızlıklar yapılmıştır, yine de yapılacaktır. Biz TFF'ye saygı göstereceğiz. Birileri mutlu olacak diye verilecek her cezanın karşısında da bizi ciddi bir şekilde bulurlar.''

-GEÇEN DÖNEM ADAYLIKTAN VAZGEÇME NEDENİ-

''Geçtiğimiz dönemde adaylık konusu gündeme geldiğinde bana aday olup olmayacağım konusunda ziyarette bulundular. Gerek psikolojik gerekse de ailem açısından hazır değildim. Ancak bir noktada artık Beşiktaş'ın kayyuma devredilmesi gündeme geldiği günü ben de dahil Beşiktaş'ta kimse kabul edemez. Buna cevap olarak Beşiktaş'ın kayyuma kalamayacağı ve Beşiktaş'ı sahipsiz bırakmayacağımı söyledim. Adaylığım o günden sonra gündeme geldi. 10-12 gün camiada gitmediğim kimse de kalmadı. Beşiktaş'a 3. katta bir resmim olsun diye başkan olmam. Beşiktaş'ın bir takım problemlerini halledeceksek Beşiktaş'a başkan olmayı isterim. İşin mali kısmını nasıl çözeriz diye bir çare bulmaya çalışırken kongre sürecinde bazı insanlardan hiç hoş olmayacak&nbsp; fikirler almaya başladım. Ardından Süleyman Başkanımızın da adı geçtiği bir bildiri yayınladı. "Birleşim olsun" diye.&nbsp; Kaldı ki o gün düzgün bir ekip de bulamadım. Doğru söyleyeyim sizlere. O ekiplerimizden bazıları da zaten Fikret Orman'ın yönetiminde olan insanlar. 18 kişi başlayıp 8 ay sonra bu kulübü 4-5 kişi ile yönetir duruma mı gelmemiz lazım? Hüsnü ağabey de ekonomik süreci ineledi ve benimle birlikteydi. Ancak son 3 gün kala benimle birlikte olamayacağını söyleyince geçen dönem vazgeçmekten başka şansım kalmadı.''

-BENİMLE PAZARLIK YAPAN HİÇBİR DERNEĞİN...

''Benimle pazarlık yapan hiçbir derneğin adamını yönetimime almam. Beşiktaş'a fayda getirecekse, sırf dernektendir diye de almamazlık yapmam. Bu çok doğaldır. Şu an ki mevcut yönetimde de vardır. Senelerdir dernek teşkilatını canlandıralım diye mevcut yönetimler gayret gösterdi.''

-BEŞİKTAŞ'IN DÜZLÜĞE ÇIKMIŞ HALİ YOK

''Elimizi o gün taşın altına koymadığımızı söylüyorlar ama bugün ne değişti. Mevcut yönetimin&nbsp; tamamına yakını bizim Fikret Bey'e önerdiğimiz kişiler. Bunlar çok doğal ve olması gereken şeyler. Ben seçime girseydim benimle çalışacak insanlar. Şu anda karşı tarafımda. Bu çok normal ve güzel bir şey. Beşiktaş'ın düzlüğe çıkmış bir hali yok.''

İNSALARIN GÖZÜNE BAKA BAKA KANDIRMA FAALİYETİMİZ YOK AMA SAYIN BAŞKANIN VAR

''Geçtiğimiz hafta içinde Sayın Başkanımızın televizyonda Beşiktaş camiasının gözüne bakarak söylediği rakam var. Doğruları söylemesi lazım tabii ki. Beşiktaş'ın "150 Milyon Lira borcu azalmıştır" derse olmaz. Beşiktaş'ın kısa vadeli borcu 110 Milyon TL inmiş ama uzun vadeli borcu 133 Milyon TL'den 258 Milyon TL'ye çıkmış. 150 Milyon Lirayı nasıl buldunuz? Kaynağı nereden buldunuz? Bunu da söyleyin. Ne yaptınız? Yapılan şey ortada. Sermaye artışından gelen 80 Milyon TL. Kullanılan 35 Milyon Dolarlık kredi var. Ceplerinden de koydukları parayı da geri almışlar. Sayın Başkan kaynağı nasıl yaratmış. Biz 1-0 geride başlıyoruz. Çünkü biz sayın başkan kadar iyi bir hatip değiliz. İnsanların gözüne baka baka kandırma faaliyetimiz yok. Ama sayın başkanın var. Sayın Çebi'nin söylediği rakamları herkes biliyor. Başka yönetim de olsa onlar ödenecekti. Kulübünde bir şekilde gelirleri var. Sayın Başkan'ın 'Beşiktaş'ın borçları azaldı' tabirini insanların anlayacağı şekilde izah etmesi lazım.''</p>

FEDA MUHABBETİ BENİ VE CAMİAYI ÜZMEYE BAŞLADI

''Geçen dönem seçimlerinde Fikret Bey ile 2-3 defa görüştük. Fikret Bey aday olmak istediğini söyledi. Benim ağzımdan adaylık kelimesinin ne zaman çıktığını da düşünüyorum. Hatırlamıyorum. Ama bunu bize yakıştırmışlar. Bu da güzel bir şey.&nbsp; Beşiktaş'a faydalı olamayacağımızı anladığım zaman ilk olarak Sayın Aksu ve Fikret Orman'ı aradım. Ben vazgeçtikten sonra Fikret Bey'in haricinde bu sorumluluğu alacak başka kimse yoktu. Başka biri olsaydı bu görüşmelerin içinde olurduk. "Mevcut yönetim hiçbir şey yapamamıştır" diye bir söylemimiz de yok. Onlara teşekkür ediyoruz. Ahmet Nur Çebi'ye çok teşekkür ederim. Beşiktaş'ın böyle önemli bir yönetici kazanmasına bir parça&nbsp; yardımımız olduysa ne mutlu bize. Aday olmamızda birinci hadise artık bu feda muhabbeti beni ve camiayı üzmeye başladı. Biz Beşiktaşız. Beşiktaş'ın gelceğini fukaralık edebiyatı ile gerçekleştiremeyiz. Milletin ağzına sakız olan borç rakamları ezeli rakiplerimizden de az çıkabilir. Ama gelirimiz de yok. Türkiye de ve Avrupa'da birinciği oynayan bir Beşiktaş yaratmak istiyoruz.''

ÖNDER ÖZEN KONUSU

''Avrupa'da ve dünyada olması gereken bir sistem. Önder Bey'i tanımıyorum ve daha önce de duymadım. Ama sistem olarak ve profesyonel olarak futbol takımını yöneten bir kişi bizim de yapacağımız bir şey. 2010'da yaptığımız transferler, yıldız transferler olarak adlandırıldı. Futbolu sahada yüreği ile oynayan herkes benim için yıldızdır. O zaman da ekonomik sıkıntılar vardı. İzlenecek stratejiyi başkanımız belirledi. Cebinden finans sağlayan bir &nbsp;başkanımız vardı. Yaptığımız transferlerin hepsi başarılı diye bir şey yok. Mevcut borcu sanki biz yapmışız gibi ifadeler kullanıyorlar. Utanmasalar Tabata'yı da Serdal Adalı aldı diyecekler. Alves transfer edildiğinde ben neredeydim? Cezaevinden mi transfer yapacağım? İki dönem transfer yapmışız ve toplamında 20 Milyon Euro bonservis bedeli ödemişim. Sayın başkan 10 mu, 15 Milyon Euro mu bonservis ücreti ayırdı. Bir de sabit olarak söylese. Yıldız transferi yapacağız mı? diye soruyorlar. 17 Haziran sabahı Beşiktaşlı olan herkes başı dik yürüyecek. Hiçbirimizin başı diğer takımlara karşı eğilmeyecek. Dün basında okudum 33 yaşındaki oyuncuya 10 Milyon Euro'dan bahsediliyor. İnşallah doğru değildir. Ben de 33 yaşında oyuncu aldım ama çok düşük ücret ödedim. Beşiktaş'ın tek kuruşunu sokağa atmam attırmam.''</p>

AKSU: ''BİZ 'HESAP SORACAĞIM' DİYEREK HESAP SORMAYANLARDAN HESAP SORARIZ''

''2010'da Yıldırım Demirören'e karşı aday olduk. Söylememiz de hesap sormaydı. Beşiktaş camiasının bu baskısını kaale aldık ve aday olduk. Kongrede Genel Kurul üyelerimiz hesap sormamızı istemedikleri için bizi başkan seçmediler. Sayın Fikret Orman da geçen seçimlerde hesap soracağım dedi ve bu söylem bir çok kez değişti. Bizim Demirören dönemimiz kapanmıştır. Asıl rakibimiz Fikret Orman'dır. Yönetime geldiğimizde birinci işlerden biri kırgınları bitirmek. Bir hesap sorulacaksa da Biz, 'hesap soracağım' diyerek hesap sormayanlardan hesap sorarız. Yönetime geldiğimizde bunun hesabını sorarız. Yıldırım Demirören dönemi artık geçti. Serdal Adalı, "hesap soracağım" şeklinde bir söylemde bulunmadı. Ortada bir hesap varsa bunu Yıldırım Demirören ile oturur hallederiz.''

ADALI: "BİR BEKLENTİM YOK"

''Her kurul sonrası "Adalı'ya şu kadar borç var" denmesinden sıkılıyorum. Mevcut yönetimin paralarını geri almalarını öğrendim. Kendi fedakarlık eden başkasından fedakarlık bekleyebilir. Sen kendin alıyorsan karşındakine "Hibe ediyor musun?" diyemezsin. Tutup Beşiktaş'ın bir şeyini satıp borcumuzu isteyecek değiliz. Benim alacağımı Beşiktaş ne zaman düzlüğe çıkarsa o zaman öder. Olmazsa da ne yapalım yani? Bir beklentim yok."

-SAYIN BAŞKAN "SERDAL, TEŞEKKÜR EDERİM" ZAMHMETİNDE BULUNMADI

"Stat için Kültür Bakanlığı ile görüşmelerinin başladığı ilk günden itibaren Sayın Bakan ile görüştüm. Sayın bakan hemşehrimiz. Sayın Başkan bir kibarlık gösterip "Serdal, teşekkür ederim" zahmetinde de bulunmadı. "Bunu ben yaptım" değil, bu Beşiktaş'ın stadı herkesin katkısı olacak. Biz bir camiayız. "Ben yaptım" söylemleri çok doğru değil. Yıldırım Bey döneminde stadın 3 tane maketini gördük. Hala da bekliyoruz. İsmail Ünal'ın yanında gittiğimde "hafriyat ruhsatı alındı mı?" diye sorduğumda "yok ama 2-3 güne alırız " dedi. Yıkmak kolay, yapmak zor. Bu aşamada yine devlet&nbsp; makamına takılırsak bu stadı bitiremeyiz. "Serdal Adalı, stadın yapaımını engelliyor" diye haberler çıkmaya başladı. Hangi Beşiktaşlı stadın yapılmasını engelleyebilir. Her şeyi tamamsa eğer biz de yıkıma gideriz. Biz de zevkle gideriz. Piknik yapacakmış, gider pikniğimizi yaparız. Ama sırf 15 gün sonra yapılacak seçim öncesi bunu seçim malzemesi olarak kullanırsanız Beşiktaş'a zarar verirsiniz. Kazı sırasında 2-3 tane küp çıktı diye koskoca projeler bu ülkede senelerce durduruldu. Devlet büyükleri stadı yapalım diye bize hoşgörü gösterdiler. Yarın bir şey çıktığında "devlet bize yaptırmadı" diye söylemlerde bulunmaya da gerek yok. Bunlar doğru şeyler mi? Niye aceleye getiriyorsunuz? Ben inşaatçıyım. Belki stadın temelini ücretsiz yaptıracağım. Yangından mal mı kaçırıyorlar? İhale yaptılar, ben duymadım ihaleyi. Önce canlı yayınlanacak dendi, sonra banttan yayınlanacak denildi. Hayırdır, kendinize güveniniz mi yok? Beşiktaş'ı küçük düşürmeye hakları yok."

ARKADAŞLARIMIZ ANADOLU'DA STAT BAKIYOR

''Stat ile ilgili 2 tane yöntemimiz var. Bunun için gerekli anlaşmaları, IMG vb yapılan anlaşmaları görmemiz gerek. Bunları gördükten sonra bunlardan birini uygulayacağız. Beşiktaş'ın kasasından para harcamadan biz bu stadı yapacağız. Geçtiğimiz 2 gün içerisinde TFF ile görüşmelerimizde, 'Maçların bir kısmını Anadolu'da oynayabilir miyiz?' diye sorduk, "olabilir" dediler. Şimdi arkadaşlarımız bu statları belirliyor. Maçların 2/3'ünü İstanbul'da oynanacağız. Stadı yıkmadan nerede oynayacağınızı ayarlamamız lazım. Ama akıllarında Olimpiyat Stadı var. Biz orada mümkün oluğu sürece oynamak istemiyoruz. Türkiye'deki bütün statlar devletindir. Beşiktaş istediği statta oynar.''</p>

DENİZLİ VE QUARESMA KONUSU-

''Mustafa Denizli, her kulübünde şampiyonluklar yaşayan ve yaşatan çok sevdiğim bir ağabeyim, dostumdur. Mustafa Ağabeyi 4-5 günde bir arardım. Ama aday olduğumdan itibaren konuşamadım. En son Ç.Rizespor süper lige yükseldikten sonra konuştum."</p>

''Quaresma, şu anda Dubai'de. Hava alanından yolcu ettiğim andan itibaren görüşme şansım olmadı. Zaten görüşme yapmak için de tercüman olması gerek. Quaresma'yı camia ve taraftar istedi ve ben de çok emek verdim. Eğer hocanın bir talebi olursa emek veririz. Ezeli rakiplerimizden biri 15 gündür onunla görüşüyor. Bizim beğenmediğimizi insanlar beğeniyor. Elimizdeki değeri değersiz hale getirdik.''

BASKETBOLDA BİR SPONSOR İLE ANLAŞTIK

"Basketbolda bir sponsor ile anlaştık. İsim sormayın. Açıklamamamızı istediler. Çok da iddialılar. Final-Four hedefleyen bir takım kuracaklarını iddia ettiler. Basketbolda da bekelediğimiz şampiyonlukları yaşamayı arzu ediyoruz."

TARAFTARLARIMIZ, BEN BAŞKAN OLDUĞUM SÜRECE EN İYİSİNİN GELECEĞİNDEN EMİN

"Hoca yerli ya da yabancı olur yorum yapmak istemiyorum. Seçim süresince bu tip haberlerin bir şey ifade etmediğine inananlardanım. Beşiktaş taraftarı, başkan olduğum sürece en iyisinin geleceğinden emin. Bu yüzden şüphe duyduklarını düşünmüyorum"<br />

TARAFTARLA SORUN YAŞAMAYIZ

''Taraftar, Beşiktaş'ın kalbidir. Çarşı olarak ayırt etmiyorum. Kombinelerin yüksek tutulması ve tribünlerin boş kalması hatadır. Öyle olmasa belki daha farklı olurdu. Çarşı Grubu geçtiğimiz dönemde hiçbir talepte bulunmadı. Biz gelince de bunlar sorun olmaz. Bizi biliyorlar. Bizden bilet de istemediler. Nelere hayır diyeceğimizi bildiklerini için sorun yaşamayız.

-TRANSFER BÜTÇEMİZ 15 MİLYON EURODAN...

"Yapılmış bir transfer bütçemiz var. Kısmet olursa onunla çalışcağız. Ayrıca bizim transfer bütçemiz 15 Milyon Euro'dan fazladır. Bunu söylemeliyim.''

KAYNAK

Son mesajlar