Bilgisayarın Kendini Resetleme Sorunu

Murat Kartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Bir hafta önce bilgisayarımı kapatıp sabah açtığımda bilgisayarımın BIOS ekranı gelmeden kendine sürekli reset atmaya başladığını fark ettim. Sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için;
-Farklı bir PSU denedim,
-RAM'leri teker teker farklı slotlara takıp denedim,
-Yeni bir anakart aldım.

Fakat sorunum geçmedi. Anakartımdan RAM'leri çıkartıp çalıştırınca reset atmıyor. Fanlar çalışıyor, fakat RAM'leri yada RAM'i takınca başlatma tuşuna bastıktan 5 6 saniye sonra kendini kapatıp yeniden açıyor. PSU anahtarından gücü kesince fan iki üç tur atıp öyle duruyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
Arkadaşlar öncelikle hepinize merhaba. Bir hafta önce bilgisayarımı kapatıp sabah açtığımda bilgisayarımın BIOS ekranı gelmeden kendine sürekli reset atmaya başladığını fark ettim. Sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için;
-Farklı bir PSU denedim,
-RAM'leri teker teker farklı slotlara takıp denedim,
-Yeni bir anakart aldım.

Fakat sorunum geçmedi. Anakartımdan RAM'leri çıkartıp çalıştırınca reset atmıyor. Fanlar çalışıyor, fakat RAM'leri yada RAM'i takınca başlatma tuşuna bastıktan 5 6 saniye sonra kendini kapatıp yeniden açıyor. PSU anahtarından gücü kesince fan iki üç tur atıp öyle duruyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Merhabalar,
kasa yalıtımında sorun olabilir mi? Uzay montaj dener misin? Ayrıca işlemcin ve ekran kartın nedir? PSU'n kaç watt?

Murat Kartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar,
kasa yalıtımında sorun olabilir mi? Uzay montaj dener misin? Ayrıca işlemcin ve ekran kartın nedir? PSU'n kaç watt?
İşlemcim İntel Core Duo E6550
Ekran kartım 9600 Gt
Psu Frisby 450 Watt +80

Şuanda psu nun anahtarını açınca kasa tuluna basmadam açmaya başladı :s

Frosa

Profesör
Reaksiyon puanı
1,414
İşlemcim İntel Core Duo E6550
Ekran kartım 9600 Gt
Psu Frisby 450 Watt +80

Şuanda psu nun anahtarını açınca kasa tuluna basmadam açmaya başladı :s
Açıkçası PSU Frisby, pek güvenemiyorum... Şuan sorun var mı?

Murat Kartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Açıkçası PSU Frisby, pek güvenemiyorum... Şuan sorun var mı?

Bende Frisby konusunda kronik sorunların veya dayanıksızlık problemlerinin olduğunu duymuştum fakat farklı bir psu da denedim onda da değişen bir şey olmadı . Açıkçası kapandığı zaman kısa devre yapıyormuş gibi geliyor bana da

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Ramler demişsiniz.Benzer sorun yakınımın bilgisayarında çıkmıştı.2 adet ram mevcuttu kasada.Bir tanesi arızalıymış.
Arızalı olanı çıkarınca sorun düzeldi.3GB dan 2GB ya indi ama çalışıyor.1GB lik arızalı ram sistemi bozuyordu.

Yapman gereken, ramlerin önce birisini alıp slotları gezdirmen, sonra diğeri ile slotlara takıp denemen.İkisini birden takma.Benzer problem ile karşılaştığım için söylüyorum bu dediğimi bi dene bakalım.

Murat Kartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ramler demişsiniz.Benzer sorun yakınımın bilgisayarında çıkmıştı.2 adet ram mevcuttu kasada.Bir tanesi arızalıymış.
Arızalı olanı çıkarınca sorun düzeldi.3GB dan 2GB ya indi ama çalışıyor.1GB lik arızalı ram sistemi bozuyordu.

Yapman gereken, ramlerin önce birisini alıp slotları gezdirmen, sonra diğeri ile slotlara takıp denemen.İkisini birden takma.Benzer problem ile karşılaştığım için söylüyorum bu dediğimi bi dene bakalım.

Öncelikle teşekkür ederim fakat ben belirtmeyi unutmuşum dediğinizi yaptım elimdeki 3 adet rami farklı farklı slotlarda teker teker denedim her hangi bir ram takınca aynı hatayı alıyorum. Tamamen ramsiz çalıştırdığım zaman hiçbir tepki vermiyor her hangi bir reset problemi ile karşılaşmıyorum .

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
Öncelikle teşekkür ederim fakat ben belirtmeyi unutmuşum dediğinizi yaptım elimdeki 3 adet rami farklı farklı slotlarda teker teker denedim her hangi bir ram takınca aynı hatayı alıyorum. Tamamen ramsiz çalıştırdığım zaman hiçbir tepki vermiyor her hangi bir reset problemi ile karşılaşmıyorum .
Anladım.3 ihtimal;
1.Ramlerin hepsi arızalı
2.Anakart Ram girişlerinin hepsi arızalı
3.Bobin şişme olayı olabilir.(20 TL ye geçen sene yaptırmıştım)

Bir güvenilir bilgisayarcıya götürmende fayda var.Bobin olayı ise maalesef yapılabilecek teknik onarımdan başka bir şey olmuyor.

Murat Kartal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Anladım.3 ihtimal;
1.Ramlerin hepsi arızalı
2.Anakart Ram girişlerinin hepsi arızalı
3.Bobin şişme olayı olabilir.(20 TL ye geçen sene yaptırmıştım)

Bir güvenilir bilgisayarcıya götürmende fayda var.Bobin olayı ise maalesef yapılabilecek teknik onarımdan başka bir şey olmuyor.

2. Ve 3. Seçenekler için internet üzerinden anakart siparişi verdim önceki anakartımın kondansatörleri şişmişti bundan dolayı olduğunu düşünmüştüm bugün anakartım geldiğinde bir hevesle montaj yaptım fakat önceki anakartta nasıl tepki aldıysam bunda da aynı tepkiyi aldım.

Son mesajlar