Gri Metafor

Yazar&Vokal&Söz yazarı
Reaksiyon puanı
2
Merhabalar,

Yaklaşık 1 hafta önce HP Pavilion masaüstü bilgisayarıma format attım ve format attıktan sonra bilgisayarı kullanırken, 5 dakikada bir ekran kendiliğinden kapanıyor ve siyah ekranda mavi renkte ''VİDEO YOK'' ekranı karşıma çıkıyor. Kasam HP, monitörüm ise Philips. Bilgisayarın başından kalktığımda, sanki ekran koruyucu gibi bir olay oldu. Ekranı manuel olarak hareket ettirmediğimde ve kendi haline bıraktıktan 5 dakika sonra oluyor bu. Ve ekranın gelmesi için fareye bir kere tıklamam, veya klavyeden enter tuşuna basmam kaldığım yerden masaüstü ekranın gelmesine yeterli oluyor.

Yarım saati aşkın bekleten ''Windows hazırlanıyor. Bilgisayarınızı kapatmayın'' diye, bu yüzden formatla başımı ağrıtmak zorunda kaldığım bilgisayarın çok geç kapanma hatası yüzünden harici hard disk USB aracılığıyla format atıp Windows 10 kurdum HDD vasıtasıyla, geç bilgisayar kapanması sorunundan kurtuldum derken şimdi format attığımdan beri de 5 dakikada bir ''WİNDOWS YOK'' hatasıyla karşılaşmak gerçekten sinirlerimi bozmaya başladı. Oyun inerken 5 dakikada bir bilgisayar başına gelip maus ve klavye ile tıklayıp masaüstünü görmekten sıkıldım. Donanımsal bir sorun mu yazılımsal mı hiç anlayamadım. Yoksa format attıktan sonra ekran koruyucu gibi olağan bir ayar sıfırlanması mı oldu ekranla alakalı hiç bilmiyorum. Ayrıca güç düğmesine basıp elimle bilgisayarı kapatır gibi, kendi kendine kasadan bilgisayar kapanması sesi çıkararak arada bir ekranın başına gelip pin girip yeniden masaüstüne dönmek zorunda da kalıyorum, bu da 1-2 saatte bir oluyor (Tabi yine bilgisayar açık, kapanmıyor ama sanki elimle kapatmışım gibi bu 1 saatte bir olan şey de).

Konuyla alakalı bilgi ve deneyim sahibi arkadaşların acil yardımına talibim. Sorunumun çözülmesine birileri dilerim vesile olur.

Saygılarımla...

Gri Metafor

Yazar&Vokal&Söz yazarı
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar, kimse cevap vermemiş. İvedi olarak yardımınıza ihtiyacım var. Affınıza sığınarak yorum yazmak zorunda kaldım. Mazur görün lütfen. Çözüme vesile olan olursa duacısı olacağım. Konuyu aciliyet için aktif hale getirmek zorunda kaldım. Kıymetli forum beni anlayışla karşılayacağına inanıyorum. Şimdiden tekrardan teşekkür ederim...

sfc

Asistan
Reaksiyon puanı
25
Arkadaşlar, kimse cevap vermemiş. İvedi olarak yardımınıza ihtiyacım var. Affınıza sığınarak yorum yazmak zorunda kaldım. Mazur görün lütfen. Çözüme vesile olan olursa duacısı olacağım. Konuyu aciliyet için aktif hale getirmek zorunda kaldım. Kıymetli forum beni anlayışla karşılayacağına inanıyorum. Şimdiden tekrardan teşekkür ederim...
bu video belki işinize yarar

Gri Metafor

Yazar&Vokal&Söz yazarı
Reaksiyon puanı
2
bu video belki işinize yarar
Hocam çok teşekkür ederim cevabınız için. Video İngilizce, speaking konusunda yeterli olmadığım için videoyu anlamam mümkün değildi. Forumumuzu gezinirken bir konuya rastladım. Benim sorunumla paralel olan bir konuya. Bir üye, ''Uyku modu'' diye cevap vermiş. Zaten format sonrası bilgisayarda bu ekran sorununu yaşadım. Demek ki format sonrası Windows 10 varsayılan uyku modu sayesinde bu sorunu yaşadım çünkü bilgisayar elime geçtiğinden beri ilk defa format attım. Benim de aklıma uyku modu geldi ve pc'yi açtım şu an, Windows arama kısmına ''Uyku modu'' yazınca birde ne göreyim, ''Güç ve Uyku'' kısmında; ''Ekran'' ve ''Uyku'' ayarları var alt alta. Ekran başlığı altında; ''Prize takılıyken şu süre sonunda kapat'' yazıyordu ve seçili süresi ''10 dakika'' idi. Altında ise; ''Uyku'' başlığı altında, ''Prize takılıyken şu süre sonunda bilgisayar uyku moduna geçer'' yazıyordu ve altndaki seçili süresi ise ''30 dakika'' idi. İkisini de süre ayarlarıni ''Hiçbir zaman'' olarak değiştirdim az önce. İnşallah sorun düzelir. Donanımsal bir sorun diye çok sıkıntı ettim. Malumunuz bilgisayar arızası demek, para demek... Bu yüzden herkesin birbirine güzel duygularla yardım etmeye çalıştığı shiftdelete.net forum ailesinin bir parçası olmaktan çok mutluyum. Gözlemleyeceğim ve düzelirse buradan haber edeceğim. Ayrıca benimle aynı sorunu yaşayan konuya da cevap yazacağım. Sorunu yaşayan sayısız kez bilgisayarcıya götürmüş bunun için. Umarım onun da işine yarar ve ''Uyku modu'' yazan kişiye de teşekkür edeceğim.

Yolladığınız videoyu daha sonra izlemek üzere Youtube kanalıma kaydettim.
Tekrardan teşekkür ederim ilginize.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yaptığım ayarlamaların ekran görüntüleri de şu şekildedir. İnşallah sorunu çözer ve başka üyeler de karşılaşırsa faydası olur. Olumlu bir gelişme olursa yazacağım, bu ayar sayesinde Allah'ın izniyle.

Buyurun;
1 uyku modu sorunu çözümü ayarları.jpg

2 uyku modu sorunu çözümü ayarları.jpg

Son düzenleme:

Gri Metafor

Yazar&Vokal&Söz yazarı
Reaksiyon puanı
2
Olumlu bir gelişme olursa yazacağımı söylemiştim. Sorun yaptığım ayarlamalar itibariyle şükürler olsun çözülmüştür. Aynı sorundan muzdarip olan olursa dilerim bu konu vesile olur, başka yaşayan da çözer gösterdiğim ayarlamalarla. Teşekkürler! Saygılar.