Bilgisayarı açtıktan 2-3 saniye sonra kapanıp, tekrar açılıyor

PGUL11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar,

Yaklaşık 1 ay önce bilgisayar açıkken internette gezinti yapıyordum. Bir anda ekran kartı fanı %100 yani full hız çalışmaya başladı ben herhangi bir ayar yapmadan. Kontrol panelinden kontrol ettiğimde hızı %20-30 gösteriyordu, düşürmeye çalıştığımda düşmüyordu. Kısacası hızının yükselişi yazılım kaynaklı değildi. Ne olduğunu anlayamadım o anda ve bilgisayarı yeniden başlattım. Bilgisayara restart attıktan sonra daha bios bile açılmadan fan yine tam hız çalışıyordu ama sistem düzgünce açıldı. Acaba kablolarda mı bir sıkıntı var diye bilgisayarı kapatıp, kasanın kapağını açıp kabloları kontrol edeyim dedim. Herşey yerinde görünüyordu, kapağı kapatıp bilgisayarı tekrar açtığımda daha anakart reklamı gelmeden (bios bile aktifleşmeden) yine fan tam hız çalışmaya başlayıp bu sefer 2-3 saniye içerisinde bilgisayar kendini kapatıp tekrar açmaya başladı. Kapanıp açılma dediğim yani restart durumu değil, bilgidiğiniz fişini çeker gibi kapanıp tekrar açılıyordu. Sorunun güç kaynağından kaynaklandığını düşünüp 750W bir PSU aldım fakat değişen hiç birşey olmadı sorun devam etti. Daha sonra anakartı servise verdim, servisten arayıp anakartı denediklerini, hiç bir sorunu olmadığını söylediler. Bugün anakart elime ulaştı fakat sorun aynen devam etmekte. Diğer parça veya kablolardan kaynaklandığını düşünerek bütün parçaları ve kabloları çıkardım (anakart 24 pin bağlantısı ve power sw kablosu hariç) yine aynı şekilde devam etti sorun. Priz değiştirdim, power sw kablosunu değiştirdim, farklı psu takıp denedim yine değişen hiç bir şey olmadı. Kısacası şuan sadece anakart kablosu ve power sw kablosu takılı olduğu halde sorun devam ediyor. Sorunun işlemciden kaynaklandığını sanmıyorum çünkü anakarttaki çekirdek ledleri yanıyor. RAM dende kaynaklanıyor olamaz, ondan olsa en kötü ihtimal bilgisayar açılır bios dahil hiç bir şeyi yüklemez fakat yinede açık kalır kendimiz kapatmadığımız sürece. Eğer sorun Windows da olsaydı Windowsun yükleme ekranında restart atardı, böyle sorunları format atarak çözebiliriz. Fakat bu sorun hakkında ne yaptıysam düzeltemedim, yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Merhabalar,

Yaklaşık 1 ay önce bilgisayar açıkken internette gezinti yapıyordum. Bir anda ekran kartı fanı %100 yani full hız çalışmaya başladı ben herhangi bir ayar yapmadan. Kontrol panelinden kontrol ettiğimde hızı %20-30 gösteriyordu, düşürmeye çalıştığımda düşmüyordu. Kısacası hızının yükselişi yazılım kaynaklı değildi. Ne olduğunu anlayamadım o anda ve bilgisayarı yeniden başlattım. Bilgisayara restart attıktan sonra daha bios bile açılmadan fan yine tam hız çalışıyordu ama sistem düzgünce açıldı. Acaba kablolarda mı bir sıkıntı var diye bilgisayarı kapatıp, kasanın kapağını açıp kabloları kontrol edeyim dedim. Herşey yerinde görünüyordu, kapağı kapatıp bilgisayarı tekrar açtığımda daha anakart reklamı gelmeden (bios bile aktifleşmeden) yine fan tam hız çalışmaya başlayıp bu sefer 2-3 saniye içerisinde bilgisayar kendini kapatıp tekrar açmaya başladı. Kapanıp açılma dediğim yani restart durumu değil, bilgidiğiniz fişini çeker gibi kapanıp tekrar açılıyordu. Sorunun güç kaynağından kaynaklandığını düşünüp 750W bir PSU aldım fakat değişen hiç birşey olmadı sorun devam etti. Daha sonra anakartı servise verdim, servisten arayıp anakartı denediklerini, hiç bir sorunu olmadığını söylediler. Bugün anakart elime ulaştı fakat sorun aynen devam etmekte. Diğer parça veya kablolardan kaynaklandığını düşünerek bütün parçaları ve kabloları çıkardım (anakart 24 pin bağlantısı ve power sw kablosu hariç) yine aynı şekilde devam etti sorun. Priz değiştirdim, power sw kablosunu değiştirdim, farklı psu takıp denedim yine değişen hiç bir şey olmadı. Kısacası şuan sadece anakart kablosu ve power sw kablosu takılı olduğu halde sorun devam ediyor. Sorunun işlemciden kaynaklandığını sanmıyorum çünkü anakarttaki çekirdek ledleri yanıyor. RAM dende kaynaklanıyor olamaz, ondan olsa en kötü ihtimal bilgisayar açılır bios dahil hiç bir şeyi yüklemez fakat yinede açık kalır kendimiz kapatmadığımız sürece. Eğer sorun Windows da olsaydı Windowsun yükleme ekranında restart atardı, böyle sorunları format atarak çözebiliriz. Fakat bu sorun hakkında ne yaptıysam düzeltemedim, yardımlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Kardeşim bios load default yap varsayılana dönsün ayarlar eğer çok eski ise virüs girmiş olma ihtimali var çok düşükte olsa, bios pilinide çıkartıp tak istersen

PGUL11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardeşim bios load default yap varsayılana dönsün ayarlar eğer çok eski ise virüs girmiş olma ihtimali var çok düşükte olsa, bios pilinide çıkartıp tak istersen
BIOS'a erişemiyorum ki, pili daha anakartı servise vermeden çıkarıp 10 dakika beklemiştim sorunu çözmemişti.

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
BIOS'a erişemiyorum ki, pili daha anakartı servise vermeden çıkarıp 10 dakika beklemiştim sorunu çözmemişti.
Pil derken bios pilinden bahsettim ama yanlış anladın heralde biosa neden erişmiyor kasaya basar basmaz Del ,f1,f12 tuşalrına felan bas sürekli girmesi lazım

PGUL11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pil derken bios pilinden bahsettim ama yanlış anladın heralde biosa neden erişmiyor kasaya basar basmaz Del ,f1,f12 tuşalrına felan bas sürekli girmesi lazım
Sorunu yanlış anlamışsınız. Daha ekrana görüntü gelmeden, klavye çalışmadan bilgisayar kapatıyor kendini.

Hakan_E_Deniz

Asistan
Reaksiyon puanı
1
ekran kartını söktükten sonra bios u default hale getir demek istedi sanırım arkadaşım...

aklıma gelmişken bu olayı yaptıktan sonra pc niz eğer normal açılırsa ekran kartının güncel driverini indirip kurduktan sonra ekran kartını takmayı deneyiniz

OnurFK

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Sorunu yanlış anlamışsınız. Daha ekrana görüntü gelmeden, klavye çalışmadan bilgisayar kapatıyor kendini.

anakarta güç tam gelecekken kapatıyor güç tuşu ile anakart arasındaki kabloda sıkıntı var kardeş burdan hallolmaz ya da bunun gibi bişey

PGUL11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Power SW yani güç tuşunu anakarta bağlayan kabloyuda değiştirdim onda sorun yok. Şuan dediğim gibi sadece 24 pinlik anakart kablosu ve Power SW kablosundan başka hiç bir şey bağlı olmadığı halde kapanıp açılıyor.

PGUL11

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu sorun hakkında gerçekten bilgisi olanlar yokmudur acaba?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sorunun chipten kaynaklanıyor olabilir servise götürüp chip degişimi yaptırıran sorun düzelecektir.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benimde sorunum aynı ben formatta attım yinede düzelmedi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeşim anakartı çıkarıp bilgisyarı açmayı dene anakartı arızalanmış olabilir

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Anakartını Sök Altına Sünger Koy Bazı yerlerine Sase Yapmasın Bide Öyle Dene Bakalım

ozelgoktug

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam Aynı sorun bende de var. Bana biosu güncellememiz gerek gibi geliyor. yada sizin problem için biosu bi şekilde eski haline döndürmek. Ben bütün parçaları sıfırdan topladım bilgisayarı ilk açtığımda ekran kartım ve işlemci %100 de çalıştı hemen kapattım format attım ancak bu sefer de sizin probleme benzer bir problemle karşılaştım. ve daha çözümü bir konu maalesef yok. birkaç kişi başka forumlarda da yazmış ancak ben bir arıza olduğuna inanmıyorum. Bana Biosun şaşmış gibi geliyor.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar aynı sorun bendede oldu fakat sorunun ramdan kaynaklandığını fark ettim ramleri değiştirdim sorun çözüldü denemenizi tavsiye ederim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
şehir şebekesinin amperi düşük ise yeni nesil bilgisayarlar amper düşük gelince kendini korumaya alır. amper normale dönünce yeniden bilgisayar açılır. bu sorun genelde rüzgar gülleri ile beslenen şehir şebekelerinde meydana gelmektedir

erd41

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben kendime yeni sistem topladım.pc yi açınca windows ekranı gelirken hoşgeldiniz yazısından sonra pc kendine reset atıp tekrar açılıyordu bu her açılışta oluyordu açıldıktan sonra yapmıyordu ama ilk açılışta yapıyordu 2 ay kullandım konuya dair net bir bilgiye ulaşamadım sadece mantığımı kullandım ya güç yetmiyor ya hard disk sıkıntısı boş kasa aldığımda üzerinde 350 wat power güç kaynağı vardı bugün 600 watlık güç kaynağı aldım sorun çözüldü şimdi yapmıyor birde sistem özelliklerini yazınca kaç watlık güç kaynağı kullanmam gerektiğini araştırdım 550 çıkmıştı allahtan diğer parçalar zarar görmeden müdahale ettim sorun çözüldü.böyle sorunla karşılaşanlar dediğim olaya bakarsa çözülür sanırım.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benım bılgısayar yarım saat filan calısıyo sonra kapanıp açılınca siyah ekran gelıyo ve windows nolmal çalıstırılsın guvenlı caliştirilsin gıbı yazılar gelıyo ne yapmalıyım

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
benım bılgısayar yarım saat filan calısıyo sonra kapanıp açılınca siyah ekran gelıyo ve windows nolmal çalıstırılsın guvenlı caliştirilsin gıbı yazılar gelıyo ne yapmalıyım
Mavi ekran geliyosa donanımlarda sorun vardır direk kapanıyosa yine ısınmadan dolayı olabilir.

clients

Profesör
Reaksiyon puanı
36
.................. edit

- - - Mesaj Güncellendi - - -

edit

The Famous

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Psu arızalı olabilir.Bendede aynı sorun vardı psu arızalı çıktı.

FBK

Doçent
Reaksiyon puanı
7
power ı değiştir tamamdır elli satır cevap yazılmış biride şunu söyleyememiş.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
çözümü basittir arkadaslar önce yapmanız gereken hard disk girişlerini sokün ardından ram 2 adet ise 1 adete düşürün usb ve diger giriş baglantılarını sökün bios pilini çıkarttın 15 dk bekletin anakartıda sökün kasa zemin katına sünger koymayın kısa dereceli elektrik üzeretebilyor sunger karta zarar verebilir. denemeyin. bez parcası koymanızı tavsiye ederim. işlemçi zemininin macununu yenileyin işlemciyi söküp anakartı ters cevirin hatif darbelerle içerisindeki birikintileri cıkartmasına yardımcı olun işlemciyi takın macunlu olmasına dikkat edin
fanını takın dogru takıldıgından yada oturdugundan emin olun kasa zeminine bez koyun ve anakartın vide deliklerinin etrafında leyimler var kirli paslı ise kirleri ve pasları giderin o delikler tapraklamadır. anakartı takın vidalarını iyice sıkıştırın fan kablolarını takın ve power kablolarını takarken pilastık kap içerisindeki girişlerin tam ve geri kaçmadıgından emin olun ve kabloları takın fan - işlemci - power sat kablolarını takın ekran kartını sökün tırnak girişlerni kolanyaglı yumusak bezle temizleyin ve geri takın ve vidalayın. kısa devre ile anakartı çalıştırın kart üzerinde bulunan bip sesi geliyor ise kartınız dogru çalışıyor demektir. eger bip sesi gelmiyor ise ramı söküp diger ramı takınız ve kısa devre ile çalıştırınız. ekranda yazılar cıkıyor windows gelmiyorsa harddisk baglantı söketlerini takarken baglantı girişlerini kontrol edin ve takın kısa devre ile reset attırın tekrar başatın windows başlıyor acılıyor ise açıldıktan sonra kapanıyor ise bunun sebebi power sattır. power sat alırken eski power sat bilgilerini yazarak aynısını almaya dikkat edin elektrık akım amperleri aynı olmaya bilir. dogru power sat aldıgınızda %100 çalışması lazım kaçarı yok yine olmadı uyguadım diyorsan alıp kapanıyorsa anakartın çökmüş demektir. emekli olmaya hak kazanmış demek yapacak bisey yok

kacaksevgilim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakartiniz gigabyte ud3p ise bu kartta boyle sorun var.Genelde overclock yapinca olur.İlk elektirik karta varinca kart acilacak gibi olup kendini kontrol eder kapatir ve tekrar acar.Herkez ove ove bitiremiyor ud3p yi ama.kronik sorundan da bahseden yok

S

SDN Okuru

SDN Okuru
bende oldu simdi ben bilgisayar acilirken del tusuna basdim ve biosa girdim sev yapdim bir yazi geldi bios anp key bende entere basdim ve inserte basdim sonra ctrl+alt+deleteye basdim yeniden basladi ve acildi olursa ne guzel:clap:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
malesef arkadaslar benımde boyle bı sorunum var power degıstım olmadı ıslemcı degıstım olmadı ram degıstım olmadı hdd degıstım olmadı bı tek anakart degısmedım sızce ankart gıtmıstır dımı bıde pc soguk odada sıcaga gıdınce duzelıyo sızce soguktanmıdır:crying: