Soru Bilgisayarda ses ve görüntü donup sistem reset atıyor

Bu konuyu okuyanlar

Wanderar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,
Oyun oynarken birden ses ve görüntü donuyor ve birkaç saniye sonra bilgisayar reset atıyor. Sistemi yeni topladım.

AMD Ryzen 7700 X3D
Gigabyte B650M DS3H rev. 1
G.Skill flare 2x16
Kingston 2TB SSD
Arctic Liquid Freezer 2
Corsair RM750
Zotac 4070 Ti Trinity
Phantaks G360a

Birkaç araştırma sonucu olabilecek sorunlar;
- İşlemcinin ısınma sorunu ( yük altında 70 derecelerde)
- Donanım parçalarının kontrolü ( kontrol ettim kablolarda veya RAM'lerde bir sıkıntı yok.)
- PSU yetersizliği ( 750W Gold sertifikalı PSU yeteceğini düşünüyorum.)
- Güncel olmayan driverlar ( hepsi güncel. )
- Son olarak anakartımın dahili GPU'sunu kapatamıyorum ( kapatamamin sebebi disabled yaptığımda tekrar Auto'ya alıyor) oyun oynarken onu tanımlayıp ondan mı resetliyor diye düşündüm ama ekran kartımın kullanımına da bakıyorum, çalışıyor.

Anakarttaki dahili GPU'yu kapatamadigim için böyle bir hata aldığımı düşünüyorum.

Gigabyte'ın sitesinde en son sürüm olan F9 BIOS'u yüklü ama aynı tarihte F20a adlı başka bir BIOS sürümü de var. F20a BIOS sürümünü yüklemem bu sorunu çözebilme ihtimali olabileceğini düşünüyorum. Bu konuda bana yardım edebilecek var mı?

Ekli dosyalar

• bios.jpg
    bios.jpg
    75.7 KB · Görüntüleme: 31

pourlemerite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Alternatif ihtimallerin çoğunu yazmışsın biri hariç.

GPU veya CPU'nun ısınması haricinde yani aşırı ısınmadığını varsayalım.

Max bir güç limiti oluyor. Örneğin işlemcin x birim wattta çalışacak şekilde tasarlanmıştır ama x+1 watt olduğu zaman sistem kendini korur ve donar.

Bunu test edebilmen için furmark öneririm.

Ryzenmasterdan otomatik olarak maximum overclockla bir izleme programından örneğin afterburnerden işlemcinin kaç watt çektiğini gözlemle vs vs.

Yani undervolt overclock işlemleri hakkında bir kaç video izle.

Ama sorunu hızlıca çözmek istiyorsan windows denetim masası Güç seçeneklerinden maksimum işlemci kullanımını %100 den 99 a düşür.

Bu işlemcinin turbo frekansını devre dışı bırakır ciddi bir performans kaybı yaşamazsın.

Ancak maksimum performansı alacak değerler işlemci ve gpu nun silikon kalitesine bağlı olduğundan bu seçenek net bir öneri yapamam sadece undervolt ve overclock konuları ilgili bilgi edin derim işin test ederek doğru değeri bulma kısmı sana kalmış herkeste farklı olabilir bu değerler. Donanım aynı olsa bile.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şeyi yazmayı unutmuşum, bu dahili gpu kısmını önemseme.

Ekran kartın amd olsaydı anakkarttakini kapatmanın yolunu biliyorum ama nvidiayi bilmiyorum.

Wanderar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Alternatif ihtimallerin çoğunu yazmışsın biri hariç.

GPU veya CPU'nun ısınması haricinde yani aşırı ısınmadığını varsayalım.

Max bir güç limiti oluyor. Örneğin işlemcin x birim wattta çalışacak şekilde tasarlanmıştır ama x+1 watt olduğu zaman sistem kendini korur ve donar.

Bunu test edebilmen için furmark öneririm.

Ryzenmasterdan otomatik olarak maximum overclockla bir izleme programından örneğin afterburnerden işlemcinin kaç watt çektiğini gözlemle vs vs.

Yani undervolt overclock işlemleri hakkında bir kaç video izle.

Ama sorunu hızlıca çözmek istiyorsan windows denetim masası Güç seçeneklerinden maksimum işlemci kullanımını %100 den 99 a düşür.

Bu işlemcinin turbo frekansını devre dışı bırakır ciddi bir performans kaybı yaşamazsın.

Ancak maksimum performansı alacak değerler işlemci ve gpu nun silikon kalitesine bağlı olduğundan bu seçenek net bir öneri yapamam sadece undervolt ve overclock konuları ilgili bilgi edin derim işin test ederek doğru değeri bulma kısmı sana kalmış herkeste farklı olabilir bu değerler. Donanım aynı olsa bile.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şeyi yazmayı unutmuşum, bu dahili gpu kısmını önemseme.

Ekran kartın amd olsaydı anakkarttakini kapatmanın yolunu biliyorum ama nvidiayi bilmiyorum.
Dün gece F20a biosa güncellerken pc dondu ve reset attım, pil çıkarma ve clr_cmos yaptıktan sonra yine de görüntü alamadım. Servise göndericem sanırım anakartı :/

Son mesajlar