Bilgisayar ile ilgili ödevim hakkında yardım istiyorum

Abdurahman

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Merhaba Ben Abdurrahman :) İstanbuldan Lise Öğrencisiyim..!
Benim Bi Ödevim Var..! Düşündüm :D Kim yardım edebilir diye :D ShiftDelete.Net 'e bi konu açayım dedim :D yardım edersiniz dimi :)
Ödev şu :

'' Bilgisayarın Power Tuşuna Bastığımızdan İtibaren İşletim Sistemi (Xp,Vista) Açılıncaya Kadar oLan işlemleri Yazınız..!! ''

Yardımcı Olursanız Memnun Olurum İyi Akşamlar :D

Yunus ÖZCAN

Doçent
Reaksiyon puanı
9
power tuşuna basıldığında tuşdan anakarta anakartkaki yollardan anakarta takılan güç kablosundaki ik tel kısadevre olur ve power suply çalışmaya başlar sonra power suplye bağlı diğer bileşenler çalışmaya başlar

burdan sonra bios çalışır donanımları test eder hdd deki açılış (boot) dosyalarını çalıştırır

bu gorev yoneticisindeki işlemler kısmındaki dosyalar çalışır

mesela exlporer.exe kullndığın xp arayüzüdür svchost.eve dosya yöneticisidir gibi

benim bildiğim bu kadar ilginc bir konuya değinmiş hocan bilen birileri yazarsa bende öğrenmiş olurum

Abdurahman

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Tamam Arkadaşlar Zahmet Etmenize Gerenk Kalmadi..!:D;
Buldum Bilmeyenler İçin Yazayım Dedim :mrgreen:
Yunus Abicim Bilgi Verdiğin İçin Çok Tşkr Ederim.. Yinede :D

Bilgisayar açıldığı zaman, aşağıdaki işlemler sırasıyla yapılır.
Bilgisayar, ilk olarak ROM’da bulunan küçük bir programı çalıştırır. Bu program, ana belleğin doğru çalışıp çalışmadığını denetler. Eğer bir sorunla karşılaşırsa ekrana mesaj yazar.
Ana bellek denetlendikten sonra, bilgisayar A disk sürücüsünde disk olup olmadığını araştırır. Eğer varsa, ROM’daki program diskteki iki sistem kütüğünü yükler. Bu iki sistem kütüğü diskte yoksa veya A disk sürücüsünde disk yoksa, aynı işlem, sabit disk=C üzerinde tekrarlanır. Bu da başarılı olmazsa bilgisayar açılmaz. Çünkü işletim sistemi ana belleğe yüklenememiştir.
Bu iki program çalıştığı zaman, bilgisayar aynı diskte CONFIG.SYS adlı bir dosya arar ve bulursa buna göre sistemin çalışma ortamını düzenler. Eğer böyle bir dosya yoksa sistem normal parametreleri kullanarak çalışma ortamını düzenler.
Aynı programlar daha sonra diskte, COMMAND.COM adlı bir programı arar ve bunu çalıştırır. Bu program, DOS işletim sisteminin iç komutlarını içerir. COMMAND.COM programının çalıştırılması, işletim sisteminin bir kopyasının ana belleğe konması demektir. Bu program, bilgisayar açık kaldığı sürece ana bellekte kalır.
Bilgisayar daha sonra diskte AUTOEXEC.BAT adlı bir toplu işlem kütüğünü arar. Toplu işlem kütükleri içlerinde bir ya da daha fazla program çalıştırma isteği olan kütüklerdir. Bu dosyayı bulduktan sonra bu dosyada bulunan komutları çalıştırır.
WINDOWS 95/98/2000/ME/XP işletim sistemi yüklenir ve Masaüstü karşımıza gelene kadar beklenir.

Forum kurallarını da oku ve öğreniver!

buraqq

Profesör
Reaksiyon puanı
6
ala alaa :D:d

saol başkarları da faydalanmış oldu bundan:S :D

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Trt denmi aldın bu yazıyı :D.Bunu okuyan bilgisayardan soğur :D

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
önce bilgisayarda lambalar ledler yanar :D
sonra ekran açılır
ekrana anakartın yada marka ise o markanın siyah zemin üzerinde amblemi çıkar :D
sonra siyah bir ekranda kargacık burgacık yazılar en altta da önemli olan biosa girmek için del falan filan basın yazan ekran çıkar bu çok kısa sürer onun ardından siyah bir boot ekranı çıkar bir tane garip çizgi gidip gidip durur neyse bir süre sonra ekran simsiyah olur hemen ardından mavi bir ekran hoşgeldiniz der o hoşgeldinizle beraber bir ses duyulur ondan sonra masaüstü görünür...

Jengar

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Güzel yazı bulmuşsun saol bizde öğrenmiş olduk.

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
Bunun daha ayrıntılı olanını görmüştüm ama bulamadım arkadaşım.